Pies kananejski

pies kananejski, szpic izraelski

Psy z Kanaan należą do grupy dzikich psów pariasów, które często żyją w pobliżu ludzkich osad w regionie afrykańsko-azjatyckim bez opieki i karmienia ze strony ludzi. Są niezależne, czujne i z natury niezwykle sceptyczne. Jako psy rodzinne mogą również nawiązać bliską relację z człowiekiem – pod warunkiem, że mu zaufają.

Niezależny charakter

Jeśli chcesz zdobyć zaufanie psa kananejskiego, musisz ciężko na nie zapracować. Jako pierwotne psy pariasy są przyzwyczajone do życia całkowicie niezależnego od człowieka. Uległość i ślepe posłuszeństwo są absolutnie obce temu inteligentnemu i instynktownemu dzikiemu zwierzęciu. Jeśli w ogóle, pies z Kanaan żyje z człowiekiem na równi – w partnerskiej relacji, która pozwala na bliskość, ale i wolność. Pies kananejski różni się od innych psów domowych – musi zachować niezależność i potrzebuje miejsc odosobnienia. Tylko wtedy, gdy będzie miał pewność tego swobodnego miejsca, będzie mógł cieszyć się bliskością i więzią z człowiekiem.

Wierny strażnik i obrońca rodziny

Jednak samodzielność i niezależność są właśnie tym, co uatrakcyjnia tę rasę psów. Ponieważ na zaufanie i przywiązanie psa z Kanaan trzeba sobie zasłużyć, a do tego potrzeba dużej wrażliwości i zrozumienia dla osobliwości tego archetypowego psa, późniejsze zrozumienie i więź między człowiekiem i zwierzęciem są tym bardziej intensywne. Jako pies rodzinny – pod warunkiem, że został wcześnie zsocjalizowany i konsekwentnie wychowany – stoi u boku wszystkich członków rodziny jako wierny stróż i opiekun. Jego instynkt opiekuńczy obejmuje nawet inne zwierzęta domowe, pod warunkiem, że został do nich przyzwyczajony od samego początku. Przedstawiciele tej rasy są bardzo tolerancyjni i dobroduszni w stosunku do dzieci w rodzinie, ale należy uszanować, gdy pies chce pobyć sam.

Gotowy do obrony – ale nie za wszelką cenę

Jak na dobrego stróża przystało, Kanaan podchodzi do obcych z wyraźną nieufnością. O dziwnych odgłosach, przejeżdżających samochodach, sąsiadach, spacerowiczach lub po prostu zwierzętach, które zbliżają się do jego posesji, zazwyczaj informuje głośno szczekając, pokazując im w ten sposób w sposób jednoznaczny, kto jest „szefem” na tym terytorium. Chociaż w każdej chwili jest gotowy do obrony, pies ten zwykle nie jest agresywny. Pies z Kanaan nigdy nie zagrażałby sobie samemu – dlatego jego wola przetrwania i związany z tym instynkt ucieczki są zbyt silne.

Wychowanie: Czy pies kananejski jest trudny w wychowaniu?

Pies z Kanaan nigdy nie zrobi niczego, co mogłoby mu zaszkodzić. Podobnie też nie wykonuje komend swojego opiekuna bez wcześniejszego zakwestionowania ich sensu. Od tego psa na pewno nie można żądać posłuszeństwa. Gdy jednak nabierze zaufania w stosunku do swojego człowieka i uzna go za „przywódcę stada”, jest całkiem chętny do współpracy i posłuszny. Lojalność wobec swojego pana oraz szybka percepcja sprawiają, że – pomimo swojej niezależności – jest łatwym w wychowaniu psem, który może w pełni nauczyć się niezbędnego podstawowego posłuszeństwa. Podczas szkolenia należy jednak wziąć pod uwagę jego pierwotną naturę, dlatego z pewnością potrzebne będzie kilka kompromisów i sztuczek, aby przekonać pupila, że posłuszeństwo jest warte swojej ceny. Dlatego też ten pewny siebie pies rasowy nie jest odpowiedni dla niedoświadczonych początkujących.

Wygląd

Wygląd psa kananejskiego jest doskonale dostosowany do specyfiki regionu, z którego pochodzi. Większość dzikich psów z Kanaan z krajów południowych ma podobny wygląd. Ich krótka do średniej długości sierść jest szorstka, gęsta i prosta, a dzięki obfitości miękkiego podszerstka niezawodnie odpycha nie tylko brud, ale także nocne zimno. Większość psów przystosowała się również pod względem kolorystycznym do otoczenia. Ich umaszczenie ma szerokie spektrum od kremowego, przez piaskowe, czerwone, aż po czarny z białym lub biały z brązowymi lub czarnymi plamami. Dozwolona jest czarna, symetryczna maska oraz białe oznaczenia we wszystkich typach kolorów.

Kwadratowy, mocny i proporcjonalny

Wysokość w kłębie tych kwadratowych, silnych i średniej wielkości zwierząt wynosi od 50 do 60 cm, przy czym samce są zwykle znacznie większe niż suczki. Ogólnie rzecz biorąc, cechy płciowe między suczkami i psami są bardzo wyraźne. Na przykład dość szeroka czaszka psa kananejskiego, która biegnie ostro do przodu, jest szczególnie dobrze widoczna u samców. Głowa jest zawsze bardzo proporcjonalna. Lekko osadzone z boku, trójkątne i szerokie, stojące uszy, a także jego pochyłe, ciemne oczy w kształcie migdałów nadają mu bardzo żywiołowy, inteligentny wyraz. W rzeczywistości nic nie umknie czujnemu przedstawicielowi tej rasy – nawet wtedy, gdy śpi.

Historia psa kananejskiego

Wyraźna czujność i naturalny sceptycyzm psa z Kanaan wobec wszystkiego, co nowe, były i są niezbędne do przetrwania tego dzikiego psa pariasa. Dziś nadal można je znaleźć w całym regionie afrykańsko-azjatyckim, gdzie zwykle żyją w pobliżu osad ludzkich lub ludów beduińskich, gdzie żywią się – całkowicie samodzielnie – odpadami organicznymi ludzi. Odizolowane psy kananejskie do dziś żyją w stadach na pustyni i żywią się tam wyłącznie, samodzielnie polując na zwierzynę. Beduini w dzisiejszym Izraelu i Jordanii nadal używają ich jako psów stróżujących w swoich obozach. Kiedy dzika samica wychowuje nowe szczenięta w norze, od czasu do czasu rzucają jej kawałek chleba, aż w końcu wybierają najsilniejszego samca, który będzie strzegł nory w przyszłości. Następnie zawsze pozostaje w pobliżu obozu Beduinów i niezawodnie chroni go przed napastnikami, ale nie zbliża się zbytnio do namiotów i ludzi.

Hodowla z dzikimi psami beduińskimi

Psy kananejskie nie potrzebują ludzi. Niemniej mogą być przez nich udomawiane, pod warunkiem, że przyniesie im to korzyść. Kynolog i psia behawiorystka, Rudolphina Menzel, była również zafascynowana psami kananejskimi ze względu na ich wysoką zdolność adaptacji, bez całkowitego uzależnienia się od człowieka. Pochodząca z Austrii Menzel wyemigrowała z Wiednia do Palestyny (później do Izraela) w 1934 roku i zbudowała tam własny program hodowlany z psami beduińskimi żyjącymi na wolności. Stworzyła wzorzec rasy i nazwała psy od biblijnej ziemi Kanaan. Jej wysiłki zakończyły się sukcesem: Izraelskie Stowarzyszenie Hodowców przyjęło jej wzorzec rasy, a FCI ostatecznie uznało rasę w 1966 roku.

Przodkowie psa kananejskiego

Obecnie w ramach Międzynarodowej Federacji Kynologicznej pies z Kanaan jest wymieniony pod numerem wzorca 273 w grupie 5 „Szpice i psy pierwotnego typu”. W rzeczywistości psy pariasy należą do rodziny szpiców, a tym samym do najstarszej rodziny psów na świecie. Na orientalnych rycinach naskalnych z okresu neolitu (ok. 12 000 lat temu), a także na egipskich płaskorzeźbach i malowidłach ściennych, można rozpoznać psy, które przypominają dzisiejszego szpica izraelskiego, jak nazywany jest również pies kananejski.

Zdrowie i pielęgnacja

W porównaniu z wychowaniem i socjalizacją psa z Kanaan, jego pielęgnacja jest dość łatwa. Ta zdrowa rasa psów nie ma żadnych typowych dla niej chorób i jest uważana za bardzo czystą. Surowa sierść naturalnie odpycha brud i wymaga szczotkowania tylko raz lub dwa razy w tygodniu. Jedynie podczas fazy wymiany sierści dwa razy w roku należy ją codziennie szczotkować lub czesać, aby usunąć martwe włosy z gęstego podszerstka i zmniejszyć kępki włosów na dywanie, sofie lub kocu.

Żywienie psa kananejskiego

Podczas gdy pies z Kanaan, jako wolno żyjący parias, sam zdobywa pożywienie i żywi się wszelkimi organicznymi odpadkami pozostawionymi przez ludzi, jako nowoczesny pies rodzinny i domowy jest zależny od wsparcia swojego opiekuna. Ale co podawać tak pierwotnemu dzikiemu psu? Podstawowa zasada brzmi: Psy są z natury mięsożercami – niezależnie od tego, czy są owczarkami niemieckimi, jamnikami czy psami kananejskimi. Oznacza to, że pokarm powinien składać się w dużej mierze (około 70 procent) z mięsa. Mięso jest najważniejszym źródłem białka dla psa. Cały jego aparat żujący i trawienny jest nastawiony na przetwarzanie mięsa: mocne zęby, silne mięśnie żujące, stosunkowo krótki przewód pokarmowy i soki trawienne, które są dość agresywne w przeciwieństwie do ludzkich.

Gotowanie, BARF czy gotowa karma?

Najwyższą zawartość białka można bez wątpienia znaleźć w świeżym, surowym mięsie, ponieważ gotowanie denaturuje zawartość białka w mięsie. Wielu opiekunów psów decyduje się zatem na stosowanie tzw. BARF, czyli „biologicznie odpowiedniej surowej diety”. Metoda ta wymaga jednak dobrego zrozumienia zapotrzebowania psa na składniki odżywcze i energię oraz wyboru karmy, która najlepiej zaspokoi te potrzeby. Pomocna może się okazać wizyta u lekarza weterynarii, gdzie na podstawie masy ciała, wielkości i poziomu aktywności psa oblicza się, jakiej ilości pokarmu potrzebuje. Nieco mniej kosztowne jest oczywiście sięganie po gotową suchą lub mokrą karmę. Należy jednak również przyjrzeć się składnikom – ponieważ nie wszystkie etykiety opakowań zapewniają to, co obiecują. Duża ilość zboża lub innych niepotrzebnych substancji wypełniających, soi, cukru, sztucznych wzmacniaczy smaku to oznaki raczej gorszej jakościowo karmy. Pełnowartościowe produkty rezygnują z tych substancji. Ponadto rodzaj i pochodzenie mięsa powinny być dokładnie identyfikowalne.

Gdzie mogę zdobyć szczeniaka rasy kananejskiej?

Dziś hodowców zajmujących się tą wyjątkową i wciąż bardzo rzadką rasą można znaleźć nie tylko w ich rodzimym Izraelu, ale także w USA i kilku krajach europejskich, takich jak Niemcy, Finlandia, Anglia, Włochy czy Szwajcaria. Adresy hodowców można znaleźć w krajowych stowarzyszeniach psów lub oczywiście w Internecie. Jeśli jednak rozważasz zakup psa z Kanaan, daj sobie wystarczająco dużo czasu na dokładne przemyślenie swojej decyzji. Dotyczy to oczywiście wszystkich psów, ale szczególnie przedstawiciela tej rasy, ponieważ ten oryginalny i niezależny czworonóg nie jest zwyczajnym psem rodzinnym.

Wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego hodowcy

Czy wszyscy w Twojej rodzinie zgadzają się na zakup psa kananejskiego? Czy masz wystarczająco dużo czasu i doświadczenia, aby poświęcić się socjalizacji i wychowaniu psa? Czy jesteś w stanie wspierać żywotnego i pełnego energii czworonoga fizycznie i czasowo oraz zapewnić mu wystarczającą ilość ruchu i aktywności? Tylko wtedy, gdy możesz jednoznacznie odpowiedzieć na wszystkie te pytania „tak”, zacznij szukać hodowcy. Pamiętaj, aby kupić swojego szczeniaka od renomowanego hodowcy, który poświęci Ci dużo czasu i udzieli Ci wystarczających informacji o rasie i jej osobliwościach. Renomowani hodowcy dokładnie sprawdzają zainteresowanych nabywców przed powierzeniem im jednego ze swoich szczeniąt. Im więcej hodowca wie o Tobie, tym lepiej będzie mógł Ci doradzić przed zakupem. Nie czuj się atakowany, jeśli nawet odradza Ci zakup tej rasy psów, jeśli to konieczne. Niestety, psy kananejskie wielokrotnie trafiają do schronisk, ponieważ ich opiekunowie mają zbyt mało czasu lub są po prostu przytłoczeni wymaganiami tej rasy. Dorosłym przedstawicielom rasy często trudno jest się odnaleźć, ponieważ są niezwykle sceptycznie nastawieni do nowych środowisk i ludzi.

Ważna wczesna socjalizacja

Im młodszy pies, tym jest bardziej otwarty i przystępny w stosunku do nowych bodźców, ludzi i zwierząt. Najlepszym czasem na socjalizację psa jest wczesny wiek szczenięcy. Powinna być ona stosowana już w pierwszych tygodniach życia, kiedy pies jest zazwyczaj jeszcze u hodowcy, i kontynuowana przez późniejszego opiekuna. Im bardziej pies tej rasy pozna to, co „normalne” w tych pierwszych tygodniach, tym mniej będzie mogło go to później przestraszyć.

Czy jesteś gotowy na psa kananejskiego?

Pies kananejski różni się od pozostałych ras. Osoby, które mają już doświadczenie z innymi rasami psów domowych, nie poradzą sobie automatycznie z psem z Kanaan. Szpic izraelski nie potrzebuje nas, ludzi – i zawsze daje to do zrozumienia nawet jako pies rodzinny. Bez względu na to, jak dobrze został wychowany i uspołeczniony, zachowuje swoją niezależność i samodzielnie myślącą naturę do późnej starości.

Często powtarzane komendy i ćwiczenia szybko nudzą inteligentnego czworonoga. Jeśli więc chcesz odpowiednio zająć przedstawiciela tej rasy, musisz wymyślić coś więcej niż standardowy trening dla psów. Chociaż psy kananejskie mogą być entuzjastami psich sportów, takich jak agility, trening obedience, canicross, mantrail czy tropienie, potrzebują również urozmaicenia. Szukać dwa razy tego samego tropu lub ponownie przeskakiwać tę samą przeszkodę? Wiele psów kananejskich nie ma na to ochoty.

Kto jednak jest gotów zaakceptować te osobliwości i szanuje potrzebę niezależności tych psów, otrzyma w przedstawicielu tej rasy niezwykle lojalnego, uważnego i opiekuńczego partnera, który nie tylko ma skromne wymagania żywieniowe, ale także dość niewielkie potrzeby pielęgnacyjne. Pies z Kanaan chętnie podąży za opiekunem, który daje mu niezbędną swobodę, ale jednocześnie konsekwentnie i z miłością pokazuje mu niezbędne granice i oferuje mu wystarczającą ilość zadań i ćwiczeń.

Poznaj inne rasy z grupy V FCI, sekcji 6 i 7 (rasy pierwotne i pierwotne myśliwskie):

Najczęściej polecane