Mastino napoletano

Artykuł napisany przez Natalie Decker

Mastino napoletano, znany także pod nazwą mastif neapolitański, zachwyca miłośników psów w całej Europie swoim imponującym wyglądem w połączeniu ze spokojną naturą. Jednak, jeśli chcemy dzielić dom z takim zwierzęciem, powinnyśmy mieć już duże doświadczenie w szkoleniu czworonogów oraz odpowiednio dużą przestrzeń do dyspozycji tego wymagającego psa stróżującego.

Mastif neapolitański

Mastino napoletano to pies stróżujący, który budzi respekt samym wyglądem.

Wygląd, wielkość i waga mastino napoletano: Masywny molos o dużej głowie

Nawet laicy już na pierwszy rzut oka rozpoznają, że pies ten należy do grupy molosów: Ciężki i krępy mastino napoletano może dorastać do wysokości 75 cm w kłębie, a waga dorosłego samca może wynoisć 70 kg.

Jego głowa jest bardzo duża i masywna, co podkreśla mocna szczęka i ściśle do niej przylegające, trójkątne uszy. Skóra na całym ciele jest stosunkowo luźna, szczególnie na szyi, gdzie dodatkowo tworzy zmarszczki.

Sierść mastifa neapolitańskiego

Krótka i twarda sierść jest gęsta i występuje w szarym, czarnym, brązowym i czarnym umaszczeniu. Może być pręgowana. Chociaż przedstawiciele tej rasy wyglądają na ociężałych i spokojnych, wykazują błyskawiczny refleks, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Mastif neapolitański na trawie © deviddo / stock.adobe.com
Najlepszym zajęciem dla mastino napoletano jest pilnowanie domu i podwórka.

Charakter: Czy mastif neapolitański jest niebezpieczny?

Ten niezwykły pies odstrasza nieproszonych gości samym wyglądem, ale w razie niebezpieczeństwa nie zawaha się też przejść do czynów, aby ochronić swój dom i podwórko. Oznacza to, że powinien trafić w ręce doświadczonych opiekunów, którzy będą potrafili jego instynkt obronny skierować na właściwe tory.

Pies uznany za agresywnego

Wysoce terytorialny i stróżujący charakter mastino napoletano należy wziąć pod uwagę, rozważając jego zakup. Jest odważny i samodzielny, i działa natychmiast, gdy uzna, że jego terytorium lub bliscy są zagrożeni.

Warto wiedzieć: W niektórych niemieckich i austriackich krajach związkowych oraz szwajcarskich kantonach mastino napoletano został wpisany na listę psów uznawanych za agresywne.

Twardy na zewnątrz, miękki w środku

Za fasadą tego niestrudzonego stróża kryje się jednak spokojny i całkowicie przyjazny pies, oczarowujący swoim stoickim spokojem, bezwzględnie lojalny i kochający wobec opiekuna.

Do obcych podchodzi z dystansem, również w stosunku do nieznanych sobie psów jest krytyczny, a nawet wrogi, dlatego bardzo istotna jest jego wczesna socjalizacja.

Utrzymanie: Na co należy zwrócić uwagę w przypadku mastino napoletano?

Wybierając hodowcę, należy upewnić się, że nasz wymarzony maluch przeszedł odpowiednią socjalizację. Pierwsze tygodnie życia są bowiem kluczowe dla przyszłych relacji z innymi czworonogami i ludźmi.

Szkoła dla psów

Jeśli chcemy trzymać naszego mastifa na przykład razem z kotami, najlepiej poszukać hodowcy, który przyzwyczaja swoje szczenięta do mruczków. Warto wówczas kontynuować proces socjalizacji, odwiedzając przedszkole, a następnie szkołę dla psów, aby maluch miał okazję poznać jak najwięcej psów innych ras. Może to pomóc zmienić raczej samotniczego mastino w towarzyskiego czworonoga.

Wskazówki dotyczące szkolenia mastino napoletano

Jeśli pod jednym dachem ma zamieszkać kilka psów, dorosły mastif zazwyczaj nie będzie miał z tym problemu. Od samego początku należy jednak być sprawiedliwym i konsekwentnym, ponieważ ten dumny pies uzna nas za przywódców stada tylko wtedy, gdy będziemy się odpowiednio zachowywać.

Czy mastino napoletano będzie odpowiednim psem dla mnie?

Ze względu na swoją pewność siebie, pies ten będzie odpowiedni dla osób, które mają już doświadczenie kynologiczne i mogą zaoferować mu pełne wyczucia, ale i konsekwencji przywództwo.

Z całą pewnością nie nadaje się do mieszkania w mieście, ponieważ jako urodzony stróż potrzebuje posesji, nad którą będzie mógł czuwać.

Czy mastino napoletano jest psem rodzinnym?

Jeśli szukamy towarzysza, który z merdającym ogonem będzie wykonywać wszystkie nasze polecenia, to w mastifie neapolitańskim go nie znajdziemy. Ta prawdziwa osobowość na czterech łapach nie będzie bowiem aportować rzucanych przedmiotów, a wykona jedynie te zadania, które wydają się mu przydatne.

Mastino napoletano niekoniecznie będzie idealnym psem rodzinnym, ale z całą pewnością wytworzy głęboką więź z jedną osobą.
Trzymanie go w jednym domu z małymi dziećmi zalecane jest tylko w ograniczonym zakresie, a pies i dziecko nigdy nie powinny być zostawiane bez nadzoru. Niemniej, odpowiednio zsocjalizowany mastino może zaprzyjaźnić się z maluchami.

Sprawdzenie wymagań dotyczących hodowli

Gdy tylko zaczniemy poważnie myśleć o zakupie mastino napoletano, koniecznie dowiedzmy się, czy i jakie obostrzenia dotyczące tej rasy obowiązują w naszym miejscu zamieszkania. Tak, jak wspomnieliśmy, w niektórych regionach jego hodowla jest zabroniona.

Aktywności: Stróżowanie to jego pasja

Ulubionym zajęciem tego czworonoga jest pilnowanie swojego terytorium, dlatego musimy być w stanie mu to zapewnić. Na posesji nie może zabraknąć zacienionych miejsc, ponieważ mastino napoletano kiepsko znosi upały. Poza tym teren powinien być dobrze ogrodzony, aby zagwarantować bezpieczeństwo ewentualnym listonoszom czy innym naszym gościom.

Pamiętajmy, że pies tej wielkości może wzbudzać strach u wielu osób i weźmy to pod uwagę podczas codziennych spacerów.

Sport z mastifem neapolitańskim

Mastino napoletano chętnie będzie towarzyszyć nam podczas wędrówek, ale nie znajdziemy w nim szczególnego zamiłowania do sportu. Dorośli przedstawiciele rasy po odpowiednim treningu mogą być kompanami do krótkiego joggingu lub wycieczek rowerowych, jeśli dostosujemy się do ich tempa pokonywania dystansów.

Pływanie dla zapewnienia różnorodności

Niektórzy przedstawiciele rasy lubią pływać. Jeśli weźmiemy pod uwagę pewną upartość tego neapolitańczyka i wykażemy się cierpliwością, możliwe jest także wyszkolenie go na psa tropiącego.

Pielęgnacja: Niewielkie wymagania

Krótka, cienka sierść mastifa neapolitańskiego jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Do usunięcia luźnych włosów w zupełności wystarczy okazjonalne szczotkowanie.

Niemniej, jego charakterystyczne fałdy skórne muszą być regularnie sprawdzane pod kątem ewentualnych stanów zapalnych, czyszczone i w razie potrzeby smarowane maścią. Również jego wiszące uszy i oczy są podatne na zapalenia.

Przeczytaj także: Czyszczenie uszu psa: Praktyczne domowe wskazówki

Żywienie: Duży pies z dużym apetytem

Pies tej wielkości potrzebuje odpowiednio dużo dobrej jakości karmy. Każdy jego potencjalny opiekun powinien być tego świadomy, ponieważ żywienie mastino napoletano zgodnie z zasadami właściwymi dla rasy jest kosztowne. Jakość pożywienia ma kluczowe znaczenie dla zdrowego i długiego życia psa.

Karma dla mastino napoletano

Odpowiednia będzie na przykład karma dla dużych psów, która jest również dostępna w wariancie dla szczeniąt. W ten sposób zyskamy pewność, że organizm naszego pupila otrzymuje wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje w swoim wieku. Poza tym karma dla szczeniąt dużych ras została opracowana tak, aby zapobiec zbyt szybkiemu wzrostowi młodych psów, co mogłoby uszkodzić ich układ mięśniowo-szkieletowy.

Wysokiej jakości karma charakteryzuje się składem, na szczycie którego znajduje się mięso.

Zapobieganie skrętowi żołądka

Podobnie jak w przypadku wszystkich dużych ras, u mastino napoletano występuje ryzyko wystąpienia skrętu żołądka. Dlatego dzienną dawkę pokarmową najlepiej jest podzielić na kilka posiłków, po których należy pozwolić psu na odpoczynek. W ten sposób minimalizujemy prawdopodobieństwo jego wystąpienia.

Zdrowie: Czy mastif neapolitański jest odporny na choroby?

Ze względu na nieodpowiednie warunki hodowli na wczesnym etapie rozwoju rasy, mastino napoletano jest nadal uważany za stosunkowo podatnego na problemy z aparatem ruchu. Może występować u niego dysplazja stawów biodrowych i łokciowych oraz zwyrodnienia stawów. Niewykluczone są również problemy z oczami.

Z powodu luźnej skóry, przedstawiciele tej rasy mają skłonność do infekcji skóry, którym jednak można zapobiec za sprawą odpowiedniej higieny. Upewnijmy się, że nasz mastino nie będzie wystawiany na działanie zbyt niskich lub zbyt wysokich temperatur, ponieważ nie jest na nie odporny.

Zakup wyłącznie u profesjonalnego hodowcy

Jeśli jesteśmy zainteresowani zakupem mastino napoletano, wybierajmy wyłącznie renomowanych hodowców, którzy dbają o kompleksową profilaktykę zdrowotną. Profesjonaliści w swoim fachu do hodowli wybierają tylko takie czworonogi, które nie mają kłopotów ze stawami.

Jak długo żyje mastino napoletano?

Przy zapewnieniu im dobrej opieki przedstawiciele tej rasy żyją około dziesięciu lat.

Historia rasy: Który pies był wykorzystywany do walk gladiatorów w starożytnym Rzymie?

Mastino napoletano może poszczycić się długą historią – jego przodkami były prawdopodobnie rzymskie molosy, które niegdyś wykorzystywano na arenach bitewnych Imperium Rzymskiego i towarzyszyły żołnierzom jako psy bojowe podczas ich kampanii.

Na przestrzeni wieków udowodniły także swoją wartość jako psy pasterskie i gospodarskie w południowych Włoszech, gdzie ten typ psa jest nadal powszechnie użytkowany jako stróż i obrońca.

Młoda rasa z Włoch

Rasa ta jest hodowana w sposób ukierunkowany od 1947 roku, a początki jej hodowli wiązały się z pewnymi trudnościami, które do dziś mają na nią wpływ. Wielu hodowców pochodziło z niższych klas społecznych i kładło niewielki nacisk na zdrowie rasy. Ponadto do dziś wygląd mastino napoletano jest dość niespójny, co wynika z faktu, że rasa jest wciąż stosunkowo młoda.

Problemy z hodowlą mastino napoletano

W latach 80-tych XX wieku, mastino napoletano przeżywał rozkwit swojej popularności w wielu europejskich krajach. Jednak nie zawsze odbywało się to z korzyścią dla rasy – wielu „hodowców” reklamowało ostrość rasy i starało się, aby wyglądały jak najbardziej nietypowo.

Większa masa i zmarszczki były nie tylko groteskowe, ale prowadziły również do problemów zdrowotnych. Nierzadko zdarzało się także, że mastify wpadały w niepowołane ręce.

Jakiej rasy jest pies Hagrida?

Na szczęście mastino napoletano jest daleki od bycia modnym psem, kupowanym głównie ze względu na swój niezwykły wygląd, ale jest to bez wątpienia rasa dla koneserów.

Jako wyjątkowy pies, mający wyjątkowego opiekuna, mastino napoletano oczarował widzów w popularnych filmach o „Harrym Potterze”. Mastif wcielił się bowiem w rolę wiernego towarzysza półolbrzyma Hagrida.

Szczeniak mastifa neapolitańskiego © Harald07 / stock.adobe.com
W przeszłości popełniono wiele błędów w hodowli, rasa jest więc podatna na problemy zdrowotne.

Przed zakupem: Wstępne rozważania

Zanim nasz mastif neapolitański z nami zamieszka, możemy zacząć przygotowania do jego wprowadzenia się i stworzenia mu odpowiednich warunków bytowania. Ponieważ mamy już doświadczenie z psami, z całą pewnością wiemy co powinno wejść w skład podstawowego wyposażenia dla czworonoga.

Podczas zakupów weźmy pod uwagę przyszły rozmiar naszego psa – szelki czy obrożę będziemy musieli kupić w późniejszym terminie, ale legowisko oraz transporter do przewozu psa samochodem można wybrać w oparciu o orientacyjne wymiary dorosłego psa. Dobrym pomysłem są miski o regulowanej wysokości – pozwalają na wygodne jedzenie i picie czworonogom w różnym wieku.

Wyjaśnienie wątpliwości

Jeszcze przed wprowadzeniem się do nas nowego lokatora, ustalmy, kto zaopiekuje się nim w przypadku naszej niedyspozycji lub wyjazdu na urlop. Jeśli na przykład wybieramy się na piesze wakacje, możemy rozważyć zabranie psa ze sobą. Dzisiaj wiele hoteli otwiera swoje drzwi również dla zwierząt. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie kraje zezwalają na wjazd z mastifem neapolitańskim.

Jeśli jednak zdecydujemy się na pozostawienie psa w domu, co w przypadku niektórych destynacji będzie lepszym wyborem, będziemy potrzebowali opiekuna, który dobrze zna specyfikę rasy.

Bez przykrych niespodzianek

Warto z wyprzedzeniem obliczyć wydatki, jakie będziemy musieli ponosić w związku z utrzymaniem psa o tak imponujących rozmiarach, pamiętając o jego dużym zapotrzebowaniu chociażby na karmę czy podatku od posiadania psa. Zaplanujmy także regularne wizyty u lekarza weterynarii.

Idealne wyposażenie dla naszego nowego czworonoga

Karmę, przysmaki, legowiska i zabawki znajdziesz w sklepie internetowym zooplus.

Zakup: Gdzie można znaleźć mastino napoletano?

Jeśli szukamy szczeniaka mastifa neapolitańskiego, powinnyśmy poszukać profesjonalnego, zarejestrowanego w związku kynologicznym hodowcy, u którego nasz przyszły podopieczny otrzyma najlepsze podstawy dla swojego przyszłego zdrowego i szczęśliwego życia, które zaczyna się jeszcze przed narodzinami za sprawą doboru zdrowych rodziców o odpowiednim charakterze. Maluch zostaje u hodowcy co najmniej do ósmego tygodnia życia i w tym czasie przechodzi odpowiednią socjalizację. Wprowadzając się do nowego domu, piesek będzie już kilkakrotnie odrobaczony, zaczipowany, zaszczepiony i będzie miał wyrobiony paszport.

Ile kosztuje mastino napoletano?

Hodowców mastifa neapolitańskiego znajdziemy dziś w wielu krajach, chociaż na szczęście rasa ta nie jest tak rozpowszechniona, aby w każdym regionie był ich duży wybór. Nie bójmy się dłuższej podróży w celu znalezienia naszego wymarzonego szczeniaka i przed podjęciem ostatecznej decyzji porozmawiajmy z hodowcą o opiece zdrowotnej i temperamencie danego pieska.

Doświadczony specjalista będzie w stanie odpowiedzieć na nasze pytania i doradzić, czy wybrany przez nas maluszek będzie dla nas odpowiedni. Sam również będzie chciał zadać nam kilka pytań. Ceny szczeniąt wahają się od około 6.000 do nawet 12.000 zł.

Adopcja dorosłego mastifa

Jeśli chcemy zaoferować dom dorosłemu mastino napoletano, musimy mieć świadomość, że w schronisku dla zwierząt raczej go nie znajdziemy. Niemniej zawsze warto odwiedzić miejscowe placówki, ponieważ na nowy dom czeka tam wiele różnych podobnych psów, dla których nasze serce może szybciej zabić.

Możemy także skontaktować się z klubami kynologicznymi i stowarzyszeniami, które często angażują się w poszukiwanie nowych domów dla dorosłych przedstawicieli tej rasy. Zwierzęta takie nierzadko przebywają jeszcze u swoich opiekunów, z którymi z różnych powodów muszą się rozstać. Mogą wówczas trafić do domów tymczasowych, oczekując na swoich nowych ludzi. W takiej sytuacji zapoznajmy się dokładnie z historią i charakterem psa, i odwiedźmy go najlepiej kilka razy przed podjęciem ostatecznej decyzji, aby sprawdzić, czy mamy potencjał na stworzenie dream teamu.

Podsumowanie: Pies dla koneserów

Duży, wzbudzający respekt pies, taki jak mastino napoletano potrzebuje opiekuna, który wie, jak się nim zająć. Jego instynkt obronny i czujność muszą bowiem zostać skierowane na odpowiednie tory, aby harmonijne życie z tym czworonogiem było możliwe. Jednak w odpowiednich warunkach utrzymania i w doświadczonych rękach pewnego siebie przewodnika stada mastif neapolitański okazuje się być przyjaznym zwierzakiem o wielkim sercu.

Charakterystyka mastino napoletano

Cechy szczególne:Mastino napoletano to imponujący pies stróżujący, który ze względu na swoje rozmiary i siłę powinien trafić do doświadczonych opiekunów. W niektórych regionach został umieszczony na liście ras psów uznawanych za agresywne.
Charakter:czujny, przywiązany do człowieka, zrównoważony, spokojny, odważny
Wysokość w kłębie:60–68 cm (suki) 65–75 cm (psy)
Waga:50–60 kg (suki) 60–70 kg (psy)
Sierść:krótka, szorstka i twarda, jednolicie szara, czarna, brązowa, płowa lub czerwona jelenia
Pielęgnacja sierści:niewymagająca
Aktywność:średnia
Pies dla początkujących:nie
Szczekanie:szczekaniem oznajmia przybycie gości, poza tym prawie nie szczeka
Długość życia:ok. 10 lat
Typowe choroby:dysplazja stawów biodrowych, zapalenie oczu, infekcje skóry
Cena:od 6000 złotych
Grupa FCI2. Pinczery, sznaucery, molosy, psy górskie i szwajcarskie psy do bydła
Pochodzenie:Włochy

Natalie Decker
Profilbild Natalie Decker (mit Pferd)

„Życie bez mopsa jest możliwe, ale bezcelowe” – powiedział kiedyś komik i pisarz Loriot. Autorka zgadza się z tym bez zastrzeżeń i dodaje: „Życie bez konia, kota i królika również!”. Jej serce bije dla wszystkich zwierząt dużych i małych, i cieszy się niezmiernie, że może pisać o swojej pasji jako niezależny autor. Poprzez swoje artykuły chciałaby podnieść świadomość na temat dobrostanu zwierząt i udzielić przydatnych wskazówek ich miłośnikom.


Najczęściej polecane