Manchester terier

Manchester terier na trawie

Manchester terier jest doskonałym psem rodzinnym, który gubi niewiele sierści, dobrze rozumie się z dziećmi i stoi murem za swoją ludzką rodziną – przynajmniej do czasu, gdy żaden mały gryzoń nie obudzi jego wrodzonego instynktu łowieckiego.

Charakter

Szczur, wiewiórka, mysz czy królik? Gdyby to od niego zależało, manchester terier polowałby na wszystkie jednocześnie. Jednak bardziej niż polowanie ten pochodzący z Anglii pies kocha swoją ludzką rodzinę, więc będąc w dobrych rękach jest absolutnie gotowy zrezygnować z dawania ujścia swojej łowieckiej pasji i skupić się na człowieku. W jego przypadku ważne jest zatem konsekwentne, ale pełne miłości i wyczucia wychowanie oraz pozytywna motywacja.

Pojętny wulkan energii

Oprócz czasu poświęconego mu przez opiekuna, manchester terier potrzebuje możliwości, aby wyładować swoją energię. Doskonale w tym celu sprawdzą się psie sporty, takie jak agility, obedience, discdogging czy dog dance. Może on w nich bowiem wykorzystać swoją szybkość i zwinność oraz inteligencję i chęć do nauki. Wspólne aktywności na placu treningowym nie tylko zapewniają psu wystarczającą ilość ruchu i zajęcia, ale jednocześnie wzmacniają więź łączącą czworonoga z opiekunem.

Manchester terier jako pies kanapowy?

Gdy zdobędziemy zaufanie tego teriera, zyskamy również wiernego partnera na całe życie, który mimo swojego pierwotnego przeznaczenia jako pies pracujący i myśliwski może stać się prawdziwym psem rodzinnym. Bardzo lubi on być blisko swojego opiekuna i jeśli ma taką możliwość, bez problemu potrafi dostosować się do każdego środowiska i otoczenia. Równie dobrze będzie więc czuł się w małym i dużym mieszkaniu, w mieście lub na wsi, pod warunkiem, że będzie miał zapewnioną odpowiednią ilość ruchu i miłości.

Czy manchester terier sprawdzi się w rękach początkujących?

Jego przywiązanie do człowieka i pojętność czynią z niego pilnego „ucznia”, który chętnie wykonuje polecenia swojego przewodnika. Jednak pomimo tej chęci do nauki nie należy zapominać, że manchester terier jest również dumnym i nieco upartym psem, który potrafi i lubi myśleć samodzielnie. Nie zdziałamy z nim więc wiele, stosując ostre komendy czy fizyczne reprymendy. Jeśli natomiast opanujemy podstawowe zasady szkolenia psów i skorzystamy z możliwości, jakie daje nam pozytywne wzmocnienie, nie będziemy mieć większych problemów z jego szkoleniem. Za sprawą odpowiednich umiejętności i dzięki podstawowej wiedzy można opanować nawet jego instynkt łowiecki i nieufność wobec obcych, których obecność z ochotą obwieszcza głośnym szczekaniem. W przypadku początkujących miłośników psów zdecydowanie warto rozważyć wizyty w szkole dla psów.

Elegancki wygląd

Pomimo swojej sportowej, zwartej i muskularnej budowy, manchester terier jest niezwykle elegancki. Przyczynia się do tego jego krótka, kruczoczarna, lśniąca sierść z wyraźnie kontrastującymi mahoniowymi znaczeniami na łapach i kufie, ściśle przylegająca do ciała, podkreślająca jego opływową sylwetkę i dobrze zarysowane mięśnie. Chociaż jest silny i niezwykle zwinny, jego budowa jest dość drobna, co odróżnia go od pinczera niemieckiego, z którym, poza tym ma wiele wspólnego.

Młody manchester terier na spacerze © melounix / stock.adobe.com

Odróżnienie od angielskiego toy teriera

Suki manchester teriera dorastają do wysokości od 38 do 39 centymetrów w kłębie, a psy mierzą od 40 do 41 centymetrów, co sprawia, że zaliczamy je raczej do małych psów. W zależności od płci i wielkości, przedstawiciele tej rasy ważą od pięciu do dziesięciu kilogramów.

W USA i Kanadzie manchester teriera dzieli się na dwie odmiany – „toy” i „standard”. Miniaturowy english toy terier waży zaledwie 3 do 5 kilogramów. W swojej ojczyźnie, Anglii, psy te są również podzielone na różne rasy w zależności od wielkości: English toy terier (2,7–3,2 kg) oraz manchester terier (ok. 6,8–10 kg).

Dowiedz się więcej na temat english toy teriera z lektury naszego artykułu.

Szczurołap z Manchesteru

Hodowla rasy koncentrowała się niegdyś w Manchesterze w Anglii – mieście, któremu terier ten zawdzięcza swoją obecną nazwę. Na obszarach portowych Liverpoolu i Manchesteru wykorzystywany był przede wszystkim jako pies pracujący, który dzięki swojej odwadze i instynktowi łowieckiemu doskonale spisywał się w roli łowcy szczurów, pozbywając się ich oraz innych uciążliwych gryzoni z domów. To zadanie dało początek tak zwanym „rat pits” – konkursom zabijania szczurów, które stanowiły niegdyś popularną rozrywkę, w ramach której organizowano duże zakłady na psy, którym uda się zabić najwięcej szczurów w danym czasie.

Wzloty i upadki w historii rasy

Manchester terier stał się popularnym psem wystawowym i do towarzystwa zwłaszcza po skrzyżowaniu go z białym, staroangielskim whippetem i chartem włoskim, co nadało mu elegancji. Pomimo swojej pełnej wdzięku urody i doskonałych cech wiernego towarzysza i nieustraszonego psa myśliwskiego, manchester terier długo pozostawał daleko w tyle za innymi popularnymi terierami, a kontrowersje wokół przycinania uszu oraz II wojna światowa sprawiły, że rasa niemalże popadła w zapomnienie. Przetrwała jednak dzięki założonemu w 1937 roku Brytyjskiego klubowi manchester teriera.

Zdrowie i choroby typowe dla rasy

Pomimo swojej długiej i różnie przebiegającej historii, manchester terierowi udało się zachować dobrą kondycję fizyczną. Dziś uważa się go za zdrowego i odpornego na choroby. Poza kilkoma wyjątkami, nie są znane żadne choroby genetyczne typowe dla rasy.

Do tych wyjątków zaliczamy na przykład występującą również u ludzi wadę genetyczną znaną jako typ 1 choroby von Willebranda, która prowadzi do zaburzeń krzepnięcia krwi, czego skutkiem są krwawienia z nosa, dziąseł, przedłużające się krwawienia po urazach lub operacjach czy obecność krwi w kale. Jednak zastosowanie określonych leków czy środków przed zabiegiem chirurgicznym mogą zmniejszyć związane z tym ryzyko. Ponadto, manchester teriery wydają się mieć skłonności do problemów z nerkami oraz tak zwanego entropium (wywinięcia powieki za zewnątrz).

Na co zwrócić uwagę przy zakupie manchester teriera?

Podobnie jak w przypadku wszystkich psów rasowych, najlepszą ochroną przed chorobami jest profesjonalna i odpowiedzialna hodowla, z której wykluczane są chore lub obciążone genetycznie zwierzęta.

Jeśli interesuje Cię zakup manchester teriera, bezwzględnie musisz poprosić wybranego hodowcę o przedstawienie wyników badań zwierzęcia. Badanie DNA powinno wykazać, że szczenięta i ich rodzice nie są dotknięci typem 1 choroby von Willebranda. Jeśli nie będzie to możliwe, lepiej zrezygnować z zakupu u takiego hodowcy.

Poza tym należy zachować ostrożność, jeśli oferowane szczenięta nie posiadają dokumentów, a ich cena jest okazyjna (poniżej 3000 zł). Profesjonalni hodowcy nie mogą pozwolić sobie na tak niskie ceny ze względu na wysokie koszty, jakie ponoszą w związku z wymaganymi badaniami i szczepieniami.

Żywienie manchester teriera

Zdrowie naszego pupila nie zależy oczywiście tylko od hodowcy, od którego kupujemy szczeniaczka, my również możemy zrobić wiele, aby nasz podopieczny był zdrowy i w dobrej kondycji przez całe życie.

Kluczowe znaczenie ma tutaj odpowiednia dieta. Chociaż teriery uważane są ogólnie za wszystkożerców, potrzebują zbilansowanej i zdrowej żywności, która dostarczy im wszystkich niezbędnych składników odżywczych, na które zapotrzebowanie zmienia się w zależności od wieku, wagi oraz stopnia aktywności i powinno być ustalane w porozumieniu z lekarzem weterynarii. Zdrowy, dorosły pies potrzebuje około 100 g mięsa i 100 g warzyw dziennie.

Zalecanej przez lekarza weterynarii czy hodowcę dziennej dawki żywieniowej nie należy przekraczać, nawet wtedy, gdy nasz pies patrzy na nas błagalnym wzrokiem, domagając się dodatkowej porcyjki.

Dwa manchester teriery na spacerze w lesie © Ricant Images / stock.adobe.com

Problemy zdrowotne wynikające z nieprawidłowego żywienia

Ze względu na to, że wielu przedstawicieli rasy nie może narzekać na brak apetytu, mają oni tendencję do nadwagi, która może powodować szereg problemów zdrowotnych. Należy również zachować ostrożność podczas podawania im ryżu oraz ziemniaków, które mogą powodować problemy skórne, z sierścią oraz układem pokarmowym. Spożywanie zbyt dużej ilości zbóż sprzyja natomiast problemom z nerkami. Jeśli podajemy naszemu pupilowi suchą karmę, musimy zwracać uwagę na jej jakość oraz skład, w którym nie znajdziemy zbóż, cukru, chemicznych konserwantów i sztucznych wzmacniaczy smaku.

Popularna obecnie metoda żywienia surowym pokarmem (BARF) bardzo dobrze sprawdza się również w przypadku manchester teriera, pod warunkiem oczywiście, że będzie obejmowała produkty dobrej jakości i o dobrym składzie.

Pielęgnacja

Manchester terier jest stosunkowo niewymagający w pielęgnacji. Jego krótka, gładka sierść praktycznie nie linieje, nie musi być strzyżona ani trymowana. Zazwyczaj do jej wyczyszczenia po spacerze w deszczowe dni w zupełności wystarcza wilgotna szmatka. Niemniej, aby usunąć martwe włosy i zachować jej blask, warto sięgnąć po szczotkę i wyczesać psa raz lub dwa razy w tygodniu. Od czasu do czasu należy także usuwać włosy, które wyrastają między poduszkami. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych czworonogów, oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają również pazury, zęby i uszy.

Warunki utrzymania

Za sprawą niezwykle łatwej w pielęgnacji szaty oraz znikomego linienia, manchester terier sprawdzi się również w rękach alergików. Natomiast dzięki swojej elastyczności odnajdzie się także w małym mieszkaniu w mieście – pod warunkiem, że opiekun zapewni mu odpowiednią ilość ruchu i aktywności w okolicznych parkach. Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłby dom z własnym, ogrodzonym ogrodem. Nie zastąpi on jednak codziennej dawki ruchu na łonie natury i wspólnych spacerów. Opiekunowie manchester teriera powinny być tak jak on aktywni i chętni do spędzania czasu na zewnątrz.

Ile czasu należy poświęcać manchester terierowi?

Aby zapewnić psu wystarczającą ilość zajęć fizycznych i umysłowych, należy naturalnie wygospodarować odpowiednio dużo czasu. Dlatego osoby zatrudnione w pełnym wymiarze godzin nie będą najlepszymi opiekunami dla tak żywiołowego czworonoga.

Pomimo tego, że jest niewymagający w pielęgnacji, potrzebuje on dużo uwagi ze strony swojego opiekuna. Wycieczki na łono natury, wspólne urozmaicone spacery czy uprawianie psich sportów są nieodłącznym elementem życia przedstawicieli tej rasy.

Czy warto uczęszczać na zajęcia w szkole dla psów?

Wizyty w szkole dla psów zaleca się zwłaszcza dla osób niemających doświadczenia w wychowywaniu czworonogów. Należy bowiem pamiętać, że w manchester terierze drzemie instynkt psa myśliwskiego i nieodpowiednio pokierowany może stać się źródłem problemów.

Wybierając szkołę dla psów trzeba upewnić się, że pracujący w niej trenerzy mają odpowiednie doświadczenie i potrafią zapanować nad będącą pod ich opieką grupą zwierząt. Zarówno my, jak i nasi podopieczni powinnyśmy dobrze czuć się w szkole, a same zajęcia sprawiać nam przyjemność.

Partner do zabawy i sportu

Jeśli poświęcimy manchester terierowi dużo uwagi i zapewnimy mu ruch oraz zajęcia odpowiednie dla rasy i od samego początku będziemy wychowywać go konsekwentnie i z wyczuciem, zyskamy absolutnie wiernego i przyjaznego towarzysza.

Manchester terier będzie nie tylko świetnym kompanem zabaw dla dzieci i wytrwałym towarzyszem podczas uprawiania wszelkich sportów, ale również nieustraszonym psem stróżującym, zawsze dbającym o bezpieczeństwo członków swojego ludzkiego stada.

Najczęściej polecane