Lakeland terier
Chociaż pochodzący z północnej Anglii lakeland terier jest jednym z najmniejszych długonogich terierów, jego odwaga i pewność siebie są przeciwnie proporcjonalne do jego wzrostu. Jeśli ten były łowca będzie wychowywany w sposób konsekwentny i stanowczy, okaże się być przyjaznym i kochającym dzieci psem rodzinnym.

© Vincent / stock.adobe,com
Typowa dla lakeland teriera jest wydłużona głowa i szorstka sierść.
Spis treści
- Wygląd: Uwaga na pomyłkę!
- Charakter: Od psa myśliwskiego do psa do towarzystwa
- Utrzymanie: Szkolenie lakeland teriera
- Aktywności: Jakiej dawki ruchu potrzebuje lakeland terier?
- Pielęgnacja i utrzymanie: Czego potrzebuje lakeland terier?
- Zdrowie: Jakie dolegliwości zagrażają lakeland terierowi?
- Historia rasy: Łowca lisów w północnej Anglii
- Zakup: Gdzie znajdę lakeland teriera?
- Podsumowanie: Czy lakeland terier będzie dla mnie odpowiedni?
- Charakterystyka lakeland teriera
Wygląd: Uwaga na pomyłkę!
Jeśli po raz pierwszy spotkamy lakeland teriera na ulicy, w parku, czy uprawiającego psie sporty, możemy pomylić go z terierem walijskim.
Jednak prawdziwi miłośnicy terierów i znawcy innych ras słusznie zauważają dzielące je różnice: Lakeland jest na przykład nieco mniejszy i dorasta maksymalnie do 37 cm w kłębie, a jego waga oscyluje w okolicy 7 kg. Głowę ma nieco szerszą i krótszą, choć oczywiście podobnie wydłużoną, jak na teriera przystało.
Sierść lakeland teriera
Ponadto lakeland jest inaczej umaszczony: W przeciwieństwie do teriera walijskiego, którego sierść jest czarna podpalana, lakeland terier może być czarny podpalany, czerwony, pszeniczny, szaroczerwony (grizzle), wątrobiany, błękitny lub czarny.
Wspólna dla obu ras jest natomiast druciana i odporna na warunki atmosferyczna sierść, składająca się z szorstkiego, lekko kręconego włosa okrywowego i obfitego podszerstka.
Pewny siebie i zawsze w gotowości
Pomimo niewielkiego wzrostu lakeland terier sprawia wrażenie silnego i dumnego. Jego kompaktowe ciało jest bardzo muskularne i pod względem wytrzymałości w niczym nie ustępuje swoim większym krewniakom.
Emanuje żywiołowością, co można zauważyć nie tylko w jego czujnym wyrazie oczu, ale również w skierowanych do przodu, stale nasłuchujących, trójkątnych uszach. Czujność i pewność siebie lakeland teriera podkreśla dodatkowo pionowo noszony ogon.

Charakter: Od psa myśliwskiego do psa do towarzystwa
Zabawy z innymi psami, skakanie przez rowy i przeszkody, szaleństwa w wodzie, kopanie dziur w ogrodzie, czy gonienie myszy w krzakach: Przepełniony energią lakeland terier uwielbia być w ruchu i docenia wszelkie urozmaicenia.
Obce jest mu zmęczenie czy nuda. Nic więc dziwnego, że nie znosi niczego bardziej niż bycia zamkniętym w domu przez wiele godzin.
Żądny przygód i przyjazny pies rodzinny
Aktywne rodziny, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, z pewnością będą się dobrze bawić w towarzystwie lakeland teriera. Brytyjczyk ten jako były pies myśliwski, jest bowiem nie tylko niezwykle wytrwały i nieustraszony, ale także bardzo przywiązany do człowieka.
Pod kochającym i konsekwentnym przewodnictwem będzie łatwym w prowadzeniu psem do towarzystwa, zawsze chętnym do wszelkich wspólnych aktywności, który potrafi zachować się zarówno w mieście, autobusie, jak i w restauracji. Tylko w sytuacjach, w których jego opiekun poświęca więcej uwagi innym czworonogom, ten skądinąd nieskomplikowany pies czasami staje się zazdrosny.
Pierwotne zadanie: Polowanie na lisy
Zazdrość to nie jedyna słabostka lakeland teriera. Kolejną są polowania – w końcu bycie wyśmienitym łowcą było w nim pielęgnowane przez dziesięciolecia. Aby chronić stada owiec, był pierwotnie wykorzystywany do tępienia lisów. Błyskawicznie, nieustraszenie i umiejętnie ścigał te drapieżniki, aż do ich nor.
Pewien instynkt łowiecki został w nim do dziś, choć wydaje się, że w ostatnich latach nieco spokorniał, stając się mniej awanturniczym i lekkomyślnym psem domowym.
Czy lakeland terier lubi pieszczoty?
Jeśli ma zapewnione odpowiednie zajęcia, stanowiące wyzwania nie tylko dla jego ciała, ale również umysłu (na przykład psie sporty), okazuje się być bardzo spokojnym i zrównoważonym czworonogiem, zarażającym swoją dobrą energią. Psy te tworzą bliską więź ze swoimi ludźmi i w domu są bardzo milusińskie.
Utrzymanie: Szkolenie lakeland teriera
Jak każdy terier, również lakeland charakteryzuje się pewnym uporem i lubi testować granice, chyba że wyraźnie zostały one nakreślone przez jego opiekuna już w wieku szczenięcym.
Jeśli więc od samego początku podejdziemy sumiennie do jego wychowania i zawsze będziemy używać jasnych komend, jego chęć współpracy i posłuszeństwo z pewnością pozytywnie nas zaskoczą. Konsekwentne, pełne wyczucia szkolenie oparte na pozytywnym wzmocnieniu zdecydowanie opłaci się w przypadku tego żywiołowego teriera i ułatwi codziennie życia zarówno psu, jak i człowiekowi.
Czy lakeland terier dobrze rozumie się z innymi psami?
Pod warunkiem, że przejdzie odpowiednią socjalizację, lakeland terier zazwyczaj dobrze dogaduje się z innymi psami. Niemniej, bywa zuchwały, a nawet agresywny w kontakcie z innymi czworonogami.
Dzięki swojej przyjaznej naturze i przywiązaniu do człowieka oraz kompaktowym rozmiarom, lakeland terier może z powodzeniem być trzymany w mieście. Należy jednak pamiętać, że ze względu na swoją łowiecką przeszłość, trzeba mu zapewnić wystarczająco dużo zajęć.
Aktywności: Jakiej dawki ruchu potrzebuje lakeland terier?
Lakeland terier lubi i musi być poddawany wyzwaniom umysłowym i fizycznym. Jeśli nie będzie wykorzystywany do polowań, musi mieć zagwarantowane alternatywne zajęcia, na przykład w postaci psich sportów.
Konieczne w jego przypadku są również długie i urozmaicone spacery w parku lub lesie. Jeśli więc interesuje nas lakeland terier, powinnyśmy chcieć i być w stanie wygospodarować odpowiednio dużo czasu na wspólne aktywności.
Nuda źródłem nadmiernego szczekania
Z całą pewności nie jest odpowiedni dla osób samotnych, które pracują na pełny etat i często muszą swojego podopiecznego zostawiać samego, a w wolnych chwilach wolą przywdziać kapcie i zasiąść przed telewizorem niż wybrać się na jogging czy wędrówkę. Psy, w których życie wkrada się nuda, bardzo szybko rozwijają zaburzenia behawioralne, które w krótkim czasie mogą doprowadzić do poważnych trudności we wspólnym życiu, wśród których znajduje się ciągłe szczekanie wysokim, przenikliwym głosem, z którego znany jest lakeland. Jeśli jednak jego potrzeby są spełniane, może dać upust swojej energii na spacerach i bawić się z innymi czworonogami, szczekanie nie powinno stanowić problemu.
Wesoły kumpel dzieci
Im więcej będzie miał okazji do wyszalenia się na zewnątrz, tym spokojniejszy będzie w domu.
Również w stosunku do dzieci będzie wówczas łagodny i wyrozumiały – w końcu niekończąca się zabawa z maluchami to dla tego żywiołowego psa czysta przyjemność. Ważne jest jednak, aby dzieci nauczyły się szanować jego potrzeby i odpowiednio go traktować.
Pielęgnacja i utrzymanie: Czego potrzebuje lakeland terier?
Ważne jest, aby sierść tego rasowego psa była regularnie przycinana od około 18 miesiąca życia. Poza tym, jego szorstka i wodoodporna okrywa włosowa jest zupełnie niewymagająca w pielęgnacji.
Ilość i skład karmy
Pomimo niemal niestrudzonej chęci do ruchu, lakeland terier nie potrzebuje dużej ilości jedzenia. Bardzo ważne jest jednak, aby w jego diecie znajdowały się wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których potrzebuje aktywny pies.
Jeśli posiłki przygotowujemy samodzielnie, oprócz białka powinnyśmy umieścić w psiej misce warzywa, wysokiej jakości olej oraz ewentualnie makaron lub ryż.
Barfowanie, karma mokra czy sucha?
W ostatnich latach wśród opiekunów psów dużą popularnością cieszy się barfowanie, czyli biologicznie odpowiednia surowa dieta. Jednak ten rodzaj żywienia psów wymaga dużej wiedzy na temat składników odżywczych i ich zawartości w pożywieniu.
Jeśli nie chcemy zadawać sobie trudu samodzielnego przygotowywania psich posiłków, możemy zdecydować się na dobrej jakości suchą karmę. Ze względu na długą brodę lakeland teriera, mokra karma jest mniej praktyczna i wiąże się z koniecznością czyszczenia psiej brody po jedzeniu.
Zdrowie: Jakie dolegliwości zagrażają lakeland terierowi?
Jako opiekunowie rasowego lakeland teriera, nie musimy obawiać się częstych wizyt u lekarza weterynarii czy kosztownego leczenia. Przedstawiciele tej rasy cieszą się dobrym zdrowiem i nie są podatni na choroby.
Do typowych w ich przypadku chorób, które występują sporadycznie, zaliczamy zwichnięcie rzepki oraz tak zwane małoocze. Jest to wada rozwojowa, polegającą na jednostronnym lub obustronnym niedorozwoju (zmniejszeniu wielkości) gałek ocznych. U szczeniąt i młodych psów dość często obserwowana jest także choroba Legga-Calvégo-Perthesa (LCP) – choroba zwyrodnieniowa głowy kości udowej.
Jak długo żyje lakeland terier?
Jak wszystkie psy, lakeland terier powinien być regularnie szczepiony i zabierany do lekarza weterynarii na wizyty kontrolne. W ten sposób można w porę rozpoznać i leczyć ewentualne infekcje lub inne dolegliwości.
Przy zapewnieniu mu właściwej opieki i warunków utrzymania, pies ten żyje od 12 do 16 lat.
Historia rasy: Łowca lisów w północnej Anglii
Dawna praca lakeland teriera wymagała od niego odwagi i pewności siebie. Nieustraszenie polował na każdego lisa, który zbliżył się do stada owiec jego opiekuna i niestrudzenie ścigał go wśród skalistych i kamienistych terenów swojej północnoangielskiej ojczyzny. Zatrzymywał się dopiero wtedy, gdy wytropił drapieżnika w jego kryjówce i nie wahał się go uśmiercić.
Tereny łowieckie lakeland teriera znajdowały się wówczas w wysoko położonym, jałowym i obfitującym w jeziora hrabstwie Cumberland w północno-zachodniej Anglii, gdzie ten sprytny myśliwy był selektywnie hodowany od początku XIX wieku.
Czemu lakeland terier zawdzięcza swoją nazwę?
Kiedy Lord Lonsdale, pierwszy prezes Lakeland Terrier Association, nadał rasie używaną do dzisiaj nazwę „lakeland terier”, która nawiązuje do jezior w jego ojczyźnie, rasa była już hodowana od ponad 70 lat.
Lakeland, który na początku był znany również jako Cumberland Terrier, Westmoreland Terrier czy Fell Terrier, powstał ze skrzyżowania nieistniejących już Old English Black and Tan Terrierów, bedlington teriera i border teriera, przy czym dolew krwi bedlington teriera miał poprawić charakter, a udział border teriera wzmocnić jego wytrzymałość dzięki szorstkiej i wodoodpornej sierści.
Międzynarodowo uznana rasa
Pomimo tak długiej historii ukierunkowanej hodowli, angielski Kennel Club uznał rasę dopiero w 1928 roku.
Do Europy kontynentalnej i Ameryki rasa dotarła po II wojnie światowej, a od czasu uznania przez FCI w 1954 roku, zyskała międzynarodową renomę.
Zakup: Gdzie znajdę lakeland teriera?
Poza Wielką Brytanią, lakeland terier jest znany przede wszystkim w USA. W pozostałej części Europy i świata nadal należy do rzadszych ras psów.
Jeśli interesuje nas lakeland terier i myślimy o zakupie szczeniaka tej rasy, zdecydowanie powinnyśmy skontaktować się z renomowanym, zrzeszonym w związku kynologicznym hodowcą. Tylko w ten sposób zyskamy pewność, że w nasze ręce trafi prawdziwy lakeland, a nie mieszaniec z walijskim posmakiem.
Ile kosztuje lakeland terier?
Zaletą psa z uznanej hodowli jest z pewnością fakt, że będzie on odpowiadał wzorcowi rasy i będzie cieszył się dobrym zdrowiem. Ceny takich szczeniąt wahają się od 4000 do 6000 zł.

Podsumowanie: Czy lakeland terier będzie dla mnie odpowiedni?
Jeśli lubimy żywiołowe psy i spędzanie z nimi czasu na świeżym powietrzu, z lakeland terierem z całą pewnością stworzymy zgrany zespół.
Jednocześnie, ze względu na swój niewielki rozmiar oraz chęć do nauki, pies ten będzie doskonałym towarzyszem mieszkańców miast oraz początkujących miłośników czworonogów – pod warunkiem, że dysponują oni odpowiednią ilością czasu i są w stanie poświęcić go swojemu pupilowi.
Charakterystyka lakeland teriera
Cechy szczególne: | Lakeland terier to dawny pies myśliwski, który obecnie trzymany jest głównie jako pies rodzinny i do towarzystwa. |
Charakter: | uparty, wesoły, figlarny, pewny siebie, uważny |
Wysokość w kłębie: | maks. 37 cm |
Waga: | ok. 7–8 kg |
Sierść: | gruby, szorstki włos okrywowy z miękkim podszerstkiem, jedno- lub wielobarwny, czerwony, pszeniczny, czarny, płowy, niebieski, wątrobiany |
Pielęgnacja sierści: | średnio wymagająca |
Aktywność: | potrzebuje dużo zajęć i ruchu |
Pies dla początkujących: | raczej tak |
Szczekanie: | ma tendencję do szczekania, gdy się nudzi |
Długość życia: | 12–16 lat |
Typowe choroby: | zwichnięcie rzepki, małoocze, choroba Legga-Calvégo-Perthesa |
Cena: | ok. 4000–6000 zł |
Grupa FCI: | 3. Teriery |
Potrzeba ruchu: | duża |
Pochodzenie: | Wielka Brytania |