Jack russell terier This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Jack russell terier w ogrodzie

Mały, ale z charakterem: Jack russell terier to aktywny, przyjazny pies o dużym temperamencie.

Mały, sprytny i ruchliwy – jack russell terier podbił serca naprawdę sporej liczby miłośników psów. Dowiedz się co sprawia, że jest tak wyjątkowy i co należy wiedzieć o warunkach jego utrzymania z lektury poniższego artykułu.

Wygląd: Kompaktowy łowca

Jack russell terier charakteryzuje się krótkimi łapkami, które sprawiają, że jest raczej dłuższy niż wyższy. Szerokość klatki piersiowej, wynosząca od 40 do 43 cm, ze względu na przeznaczenie rasy jako psy myśliwskie – norowce jest istotną cechą: Szersza klatka piersiowa utrudniłaby lub zupełnie uniemożliwiłaby przeciskanie się teriera do lisich norek.

Uszy w kształcie litery V u jack russell teriera są oklapnięte. Kiedy kręci się w kółko po okolicy i węszy, co robi bardzo chętnie, jego ogon postawiony jest pionowo, w trakcie odpoczynku skierowany jest natomiast ku dołowi.

Wielkość i waga

Wysokość w kłębie żywotnego jack russell teriera według standardu rasy wynosi między 25 a 30 cm, a optymalna waga to 5–6 kg, która naturalnie zależy od wielkości zwierzęcia.

Sierść i umaszczenie

Typowa dla rasy jest kombinacja barwna sierści – znaczącej ilości bieli ze znaczeniami w różnych odcieniach od jasnopłowych, przez ciemniejsze brązowe po czarne.

Plamki mogą być bardziej symetrycznie rozmieszczone lub koncentrować się w niewielu miejscach – szczególnie intensywne zwykle pojawiają się wokół oczu, jednak biel zawsze dominuje w ogólnym rozrachunku. Sierść może być gładka lub szorstka.

Szorstkowłosy jack russell terier na spacerze © deviddo / stock.adobe.com
Sierść jack russell teriera może być różna: Zarówno krótka i gładka, jak również nieco dłuższa i szorstka.

Charakter: Wulkan energii z temperamentem

Jack russell terier wygląda uroczo i niewinnie, lecz w jego piersi bije serce najprawdziwszego łowcy. Połączenie to sprawia często, że niestety wymagania odnośnie utrzymania i ilości ruchu są przez jego opiekunów zaniedbywane.

Czy jack russell terier sprawdzi się w rękach początkujących?

Czworonóg ten jest żywotny, bardzo aktywny i zupełnie niepodobny do wygodnickich psów kanapowych. Ta temperamentna i inteligentna rasa wyróżnia się ponadto nad wyraz silną wolą. Bywa również uparty i dominujący, dlatego potrzebuje konsekwentnego, ale delikatnego prowadzenia. Z tego względu nie jest najlepszym wyborem dla osób bez doświadczenia.

Niemniej, ułożony jack russell terier sprawi człowiekowi wiele radości: Jest przyjazny, otwarty, nieustraszony i pracowity.

Czy jack russell sprawdzi się jako pies rodzinny?

Oprócz silnie rozwiniętej potrzeby pracy i aktywności, ten pierwotnie myśliwski pies jest również niezwykle temperamentny, ale przy odpowiednim szkoleniu sprawdzi się także w roli psa rodzinnego.

Najlepiej będzie czuł się u boku aktywnych opiekunów z doświadczeniem, którzy zapewnią mu zarówno aktywności fizyczne, jak i stawiać będą przed nim wyzwania umysłowe. Wobec swojej rodziny jest niezwykle lojalny i opiekuńczy.

Ogólnie uchodzi za przyjaznego wobec dzieci, jednak przy obecności najmłodszych członków rodziny zalecana jest wzmożona uwaga. Dla starszych latorośli, nauczonych prawidłowego traktowania zwierząt, będzie świetnym towarzyszem zabaw.

Towarzystwo innych zwierząt

Przy odpowiedniej socjalizacji w wieku szczenięcym jack russell dogada się również z innymi psami. W przypadku małych zwierząt domowych takich jak króliki czy koty jego instynkt łowiecki natomiast szybko bierze górę.

Jack russell terier podczas zabawy © alexei_tm / stock.adobe.com
Wulkan energii o nad wyraz silnej woli: Oprócz odpowiedniej dawki ruchu jack russell wymaga również konsekwentnego wychowania.

Wychowanie: Czy jack russell terier jest trudny w szkoleniu?

Wychowanie jack russella powinno być bez wątpienia konsekwentne, lecz również pełne wyczucia i koniecznie powinno uwzględniać jego predyspozycje łowieckie. „Nie” powinno zawsze i bezwzględnie oznaczać „nie” – brak konsekwencji sprytne psy tej rasy chętnie wykorzystają przeciwko Tobie.

Do innych zwierząt jack russell teriera przyzwyczajać należy najlepiej od szczenięcia – później trudno będzie zsocjalizować tego oddanego myśliwego z jego naturalną „potencjalną zdobyczą”.

Pełne miłości i konsekwencji wychowanie

Już w wieku szczenięcym pies musi poznać zasady, których musi przestrzegać, dlatego omów ze wszystkim członkami rodziny, co psu wolno, a czego nie. Na przykład, jeśli raz pozwolisz mu spać z Tobą w łóżku, już zawsze będzie się tego domagał.

Zaleca się również odwiedziny w psim przedszkolu lub szkole dla psów. Tam Twój pupil nie tylko pozna psy innych ras i przez to nauczy się opanowanego podejścia do innych czworonogów, lecz także nauczy się komend, takich jak „siad” czy „zostań”.

Zajęcia: Aktywności dla aktywnego teriera

Jack russell teriery kochają ruch. Kiedy brakuje im aktywności fizycznej, zaczynają się problemy z zachowaniem (np. agresją) lub nadwagą.

Aby pies był spełniony fizycznie, zaleca się poza długimi, intensywnymi spacerami także poświęcić nieco czasu na psie sporty, w trakcie których pupil angażowany będzie nie tylko fizycznie, ale i umysłowo. Może to być agility lub dog dancing czyli taniec z psem – wspólnie wybierzcie ten rodzaj aktywności, który Wam najlepiej odpowiada.

Jack russell terier chętnie potowarzyszy Ci także podczas joggingu, ale bardzo ceni sobie także zabawy w chowanego – możesz schować zabawkę lub smakołyk w nieoczywistym miejscu i pozwolić psu wytropić przedmiot.

Zabawa pod kontrolą

Przy ogromnej energii jack russell teriera ważne jest, by uczyć go cierpliwości i spokoju. Możesz wykorzystać do tego celu zabawy z piłką – naucz psa aportowania na komendę – podejmowania piłki wyłącznie na Twoje polecenie. Taka kontrolowana zabawa sprawi, że pies nie będzie za bardzo nerwowy podczas innych aktywności fizycznych.

Żywienie: Co je jack russell terier?

Rodzaj i ilość karmy, której potrzebują czworonogi zależą od wielu czynników, takich jak wiek, stan zdrowia, ale również poziom aktywności. W przypadku jack russell teriera jest on zazwyczaj wysoki, w związku z tym ma on dość duże zapotrzebowanie energetyczne.

Nie istnieje więc jedna ogólna zasada dotycząca tego, co, czy jak dużo pies powinien jeść. Rodzaj karmy – sucha czy mokra nie ma większego znaczenia, a jest raczej kwestią indywidualnych preferencji. Ważne jest natomiast, aby karma była wysokiej jakości, a dieta odpowiednio zbilansowana.

W naszym sklepie dla psów znajdziesz specjalne karmy dla jack russell teriera.

Zdrowie: Jaka jest średnia długość życia jack russell teriera?

Generalnie jack russell terier uchodzi za psa zdrowego, który przy dobrej pielęgnacji może żyć od 13 do nawet 16 lat.

Istnieje jednak kilka chorób genetycznych, które mogą znacznie obniżyć jakość jego życia i skrócić jego długość. Ryzyko ich wystąpienia minimalizuje zakup szczenięcia od profesjonalnego hodowcy.

Czy jack russell jest podatny na choroby?

Do najczęstszych chorób dziedzicznych w przypadku przedstawicieli tej rasy należą:

  • Alergie, alergiczne choroby skóry (atopia). Typowe są w ich przypadku również nietolerancje i alergie pokarmowe.
  • Mielopatia zwyrodnieniowa: Ta postępująca choroba neurologiczna może powodować zaburzenia ruchowe i drżenie mięśni.
  • Zwichnięcie rzepki: W przypadku tej dolegliwości dochodzi do przemieszczenia rzepki, w konsekwencji czego, aby oszczędzić chorą kończynę pies porusza się na trzech łapach. Pomóc może tu tylko zabieg chirurgiczny.

Pielęgnacja: Pożądane cotygodniowe szczotkowanie

Szata jack russell teriera składa się z włosa okrywowego i podszerstka, i wymaga regularnej pielęgnacji. Najłatwiej jest zadbać o odmianę gładkowłosą, w przypadku której wystarczy okazjonalne szczotkowanie – linieje on jednak mocniej niż odmiana szorstkowłosa.

Oprócz cotygodniowego czesania, psa należy także regularnie trymować. Jeśli nie masz na tym polu doświadczenia, najlepiej zleć to zadanie profesjonaliście. Usunie on stare i luźne włosy okrywowe, aby sierść mogła się odnowić.

Pielęgnacja oczu, uszu i pazurów

Oczy, uszy i pazury psa kontroluj najlepiej codziennie, by ewentualne zmiany czy pasożyty, np. roztocza, wykryć jak najszybciej i natychmiast podjąć środki zaradcze.

Historia rasy: Od myśliwego do psa rodzinnego

Nazwę rasie użyczył pierwszy jej hodowca – ksiądz John Russell (1795–1883). W 1819 roku suczka rasy foksterier o imieniu „Trump”, uważana za założycielkę rasy jack russell terier oraz parson russell terier, wprowadziła się do swojego nowego domu w brytyjskim mieście Oksford.

Z Anglii do Australii

Rasa ta mimo brytyjskich korzeni pochodzi w gruncie rzeczy z Australii, ponieważ psy tej rasy hodowane były głównie tam. Powodem tego jest ich użytkowanie: Około 1850 roku brytyjscy przybysze przywieźli na piąty kontynent parę lisów, których potomkowie rozmnażali się w zastraszającym tempie. Szybko pojawiła się więc konieczność zmniejszenia ich populacji.

Popularny pies myśliwski

Powstało zatem zapotrzebowanie na psy myśliwskie niewielkich rozmiarów, które mieściłyby się do nor zamieszkiwanych przez lisy i jednocześnie byłyby na tyle wytrzymałe, żeby pokonywać długie dystanse. W przeciwieństwie do długonogiego parson russell teriera, jego mniejszy kuzyn jack ze swoimi krótkimi nóżkami ma tutaj zdecydowaną przewagę.

Warto wiedzieć: Historia jack russell teriera rozpoczyna się oficjalnie w roku 1972, kiedy założono „Jack Russell Terrier Club of Australia”.

Jack russell terier obecnie

Do dziś Australia ma decydujące słowo w kwestiach dotyczących rozwoju rasy. Największą popularność rasie przyniósł jednak amerykański serial „Frasier”, w którym można było zobaczyć jack russell teriera „Eddiego” (w którego wcielił się terier Moose), który dzięki swojej serialowej roli stał się prawdziwą hollywoodzką czworonożną gwiazdą.

Jack russelle do dziś wykorzystuje się w polowaniach na lisy, borsuki i świstaki, jednak coraz większą popularność zyskują także jako psy rodzinne i do towarzystwa.

Zakup: Uwaga na nieuczciwych hodowców

Jeśli szukasz jack russell teriera, możesz odwiedzić schronisko dla zwierząt, towarzystwo opieki nad zwierzętami lub oficjalnego hodowcę.

Ponieważ rasa ta cieszy się ogromną popularnością, istnieje niestety mnóstwo hodowli, w których ponad dobro zwierząt stawiany jest jak największy zysk. W związku z tym, zwierzęta często trzymane są w niewłaściwych warunkach, a ich potrzeby nie są uwzględniane.

Pamiętaj, że profesjonalni hodowcy są zrzeszeni w związkach hodowlanych lub klubach rasy, co zobowiązuje ich do przestrzegania ustalonych wytycznych dotyczących dobrostanu zwierząt i standardu rasy.

Ile kosztuje jack russell terier?

Cena przedstawicieli tej rasy zależy od wielu czynników, przede wszystkim od wieku i pochodzenia, ale można przyjąć, że oscyluje w granicach 4000 złotych. Do tego należy doliczyć bieżące wydatki związane z ubezpieczeniem, karmą i wizytami u lekarza weterynarii.

Podsumowanie: Czy jack russell terier do mnie pasuje?

Chętnie spędzasz aktywnie czas na powietrzu? W takim razie jack russell będzie odpowiednim towarzyszem dla Ciebie! Dobrze ułożony przedstawiciel tej żywotnej rasy będzie doskonałym przyjacielem rodziny: Długie spacery, poranny jogging, zabawa z dziećmi – jack russell jest chętnie wszędzie tam, gdzie wszelkie aktywności.

Jeśli natomiast preferujesz krótkie spacery, zdecyduj się raczej na spokojniejszą rasę. Jack russell terier musi mieć bowiem stale zapewnione wyzwania fizyczne i umysłowe.

Charakterystyka jack russell teriera

W skrócie: Jack russell terier to aktywny, przyjazny pies o dużej potrzebie ruchu i rozwiniętym instynkcie łowieckim. W rękach doświadczonych osób i za sprawą konsekwentnego szkolenia sprawdzi się również jako pies rodzinny.
Wysokość w kłębie: od 25 do 30 cm
Waga: od 5 do 6 kilogramów (w zależności od wielkości)
Średnia długość życia: od 13 do 16 lat
Cena: średnio 4000 złotych
Charakter: przyjazny, aktywny, o rozwiniętym instynkcie łowieckim
Sierść: gładka lub szorstka
Kolor sierści: głównie biały z czarnymi lub płowymi łatami
Trudność w wychowaniu: średnio wymagający
Pielęgnacja: raz w tygodniu
Potrzeba ruchu: duża
Pochodzenie: Anglia i Australia

Poznaj inne rasy z grupy III FCI, sekcji 2 (teriery małe):


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane