Hawańczyk
© bina01 / stock.adobe.com
Nie tylko wyglądają sympatycznie, ale takie również są. Bichony – czyli pieski salonowe – należą do najpopularniejszych psów do towarzystwa. Poznaj bliżej najbardziej znanego przedstawiciela tej grupy: Hawańczyka.
Spis treści
- Charakterystyka hawańczyka
- Wygląd: Mały piesek z bujną sierścią
- Charakter: Nieskomplikowany kompan
- Wychowanie: Łatwy do ułożenia
- Utrzymanie
- Pielęgnacja: Aksamitna sierść wymagająca w pielęgnacji
- Zróżnicowane zajęcia
- Zdrowie i żywienie hawańczyka
- Pochodzenie: Z Europy do Ameryki
- Zakup hawańczyka: Wskazówki dotyczące zakupu
- Podsumowanie: Sama słodycz
Charakterystyka hawańczyka
W skrócie: | Hawańczyk to niewielkich rozmiarów, żywiołowy pies. Jest pewny siebie, ale łatwy w szkoleniu, co czyni go idealnym psem rodzinnym. |
Wysokość w kłębie: | 28 cm |
Waga: | 3–9 kg |
Średnia długość życia: | 13–15 lat |
Cena: | około 5000 zł |
Charakter: | wierny, żywy, chętny do zabawy, czujny, wesoły |
Sierść: | długa z falowanym włosem okrywowym |
Kolor sierści: | biały, płowy, czarny, hawana, rudawo-brązowy, z łatami lub bez |
Trudność w wychowaniu: | niewielka |
Pielęgnacja: | średnio wymagająca |
Potrzeba ruchu: | średnia |
Pochodzenie: | Europa |
Wygląd: Mały piesek z bujną sierścią
Zwarte ciało na krótkich nogach: Hawańczyk mierzy około 28 cm w kłębie i waży od 3 do 9 kilogramów.
W jakich umaszczeniach występuje?
Choć należy do „bichonów”, w przeciwieństwie do innych „piesków salonowych” – jak tłumaczy się francuskie „bichon” – występuje nie tylko w kolorze białym, ale także w odcieniach brązu, szarości, beżu i z plamkami.
Sierść prawie nie ma podszerstka (a czasem w ogóle jest go pozbawiona), ale za to miękką warstwę wierzchnią o maks. 18 cm długości, która jest prosta lub pofalowana.
Duże oczy, żywy chód
Zgodnie ze wzorcem jego duże, czarne oczy mają kształt migdałów. Ogon jest noszony wysoko lub zawinięty na grzbiecie. Hawańczyk porusza się lekko, a jego chód jest elastyczny.
Charakter: Nieskomplikowany kompan
Hawańczyk jest idealną opcją, jeśli szukasz nieskomplikowanego psa: Jest inteligentny, żywiołowy, figlarny, wesoły, lubi dzieci, i co nie mniej ważne, umie zjednać sobie sympatię. Ten mały piesek jest zawsze w dobrym nastroju i gotowy do wspólnej aktywności z ludzkim „stadem”.
Choć jest dość czujny, nie jest nadpobudliwy ani agresywny. Hawańczyk nie ujada zanadto, ale jeśli nie ma wystarczająco dużo zajęć i nie poświęca mu się odpowiednio dużo czasu, może zwracać na siebie uwagę właśnie poprzez szczekanie.
Ten pewny siebie maluch jest otwarty na obcych ludzi i inne zwierzęta, dzięki czemu wszędzie jest mile widzianym i bezproblemowym towarzyszem.
Twój podopieczny nadmiernie szczeka? Dowiedz się, jak go tego oduczyć.
Wychowanie: Łatwy do ułożenia
Bystrość i chęć do nauki, jakie cechują hawańczyka, sprawiają, że jego szkolenie jest stosunkowo łatwe. Jest też bardzo posłuszny i chętnie przypodoba się swoim ludziom, co stwarza doskonałe warunki do nauczenia go czegoś nowego.
Jest to zadanie, które nie stanowi szczególnego wyzwania nawet dla początkujących. Największa trudność polega na tym, by nie dać się przekupić temu słodkiemu pieskowi i nie przymykać oka na jego wybryki.
Te bystre psy zapamiętują każdy drobny wyjątek i później upierają się przy swoim „prawie”, gdy już raz je otrzymają – np. miejsce w łóżku. Najlepiej jest wyjaśnić wszystkim członkom rodziny, zanim pies się wprowadzi, co może i czego nie może pupil w waszym gospodarstwie domowym.
Hawańczyk nie przejawia również zachowań łowieckich.
Utrzymanie
Nawet tak niewielkich rozmiarów pies jak hawańczyk ma swoje wymagania. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich:
Czy hawańczyk jest psem rodzinnym?
Absolutnie! Hawańczyk lubi przebywać z dziećmi, z którymi może się bawić i szaleć, dlatego świetnie sprawdzi się jako pies rodzinny. Jednak zwłaszcza w przypadku najmłodszych należy upewnić się, że w trakcie zabawy ma możliwość wycofania się, jeśli poczuje się przytłoczony. Dzieci muszą nauczyć się, że pies to nie zabawka, ale żywa istota, mająca swoje potrzeby i wymagania. Pamiętaj również, że niemowlęta i małe dzieci nie powinny zostawać same z psem.
Ten mały piesek lubi też mieszkać z jednym opiekunem – dzięki temu zawsze jest w centrum uwagi.
A jak sytuacja wygląda z innymi czworonogami? Większość przedstawicieli tej rasy dobrze rozumie się z kotami.
Pozostałe wskazówki dotyczące utrzymania
Ten przyjazny czworonożny przyjaciel pasuje do wielu miłośników zwierząt i jest doskonałym psem dla początkujących. Bez problemu odnajdzie się w mieszkaniu i z chęcią będzie spacerował po miejskim parku.
Hawańczyk jest elastyczny i potrafi dostosować się do codziennego życia swojego opiekuna. Dlatego też można zabrać go ze sobą do biura, ale będzie również wdzięcznym towarzyszem dla osób pracujących w domu, pod warunkiem oczywiście, że w czasie wolnym będzie miał zapewnione odpowiednie zajęcia.
Ponadto, chętnie wybierze się z Tobą we wspólną podróż – tego nieskomplikowanego czworonoga można bowiem zabrać ze sobą w zasadzie wszędzie tam, gdzie zwierzęta są dozwolone.
Pielęgnacja: Aksamitna sierść wymagająca w pielęgnacji
Hawańczyk ma jedną zasadniczą zaletę – praktycznie nie gubi sierści. Niemniej jej pielęgnacja jest dość wymagająca.
Okrywa włosowa hawańczyka ma tendencję do formowania kołtunów, co nie jest wyłącznie wizualnym problemem. Tworzą one bowiem szybko filcowe płytki, które przylegają do skóry i są trudne do usunięcia, co niesie za sobą ryzyko wystąpienia grzybicy skóry lub stanów zapalnych.
Kąpiele od najmłodszych lat
Regularne kąpiele są również częścią rytuału pielęgnacyjnego tej rasy – znacznie ułatwiają czesanie sierści. Do tego celu dobrze nadaje się wanienka dla niemowląt. Przyzwyczajaj pieska do rytuału kąpieli z użyciem szamponu i odżywki jak najwcześniej.
Chroń oczy hawańczyka przed podrażnieniami przez sierść za pomocą spinki do włosów lub regularnie starannie przycinając sierść wokół nich. Najważniejsze jest to, aby Twój pupil nie miał ograniczonej widoczności!
Pielęgnacja pazurów
Sprawdzaj pazury co miesiąc i przycinaj je w razie potrzeby przeznaczonymi do tego nożyczkami – małe psy, ze względu na niewielką masę ciała, zużywają pazury wolniej niż duże.
Zróżnicowane zajęcia
Ten mały „Kubańczyk” lubi przebywać na zewnątrz, a ponieważ ma niewielkie rozmiary, jego chęć do ruchu jest stosunkowo łatwa do zaspokojenia. Oczywiście z radością będzie Ci towarzyszył na długich spacerach. Bardzo lubi też się bawić.
Hawańczyk z łatwością uczy się sztuczek, chętnie wybierze się na tor do agility.
O wielu obliczach tego małego psa świadczy jego zastosowanie w Ameryce Południowej: Tam hawańczyki opiekują się małymi zwierzętami i drobiem. Oczywiście, ten energiczny pies docenia również leniuchowanie na kanapie z ulubioną osobą, podczas których z ochotą oddaje się pieszczotom.
Zdrowie i żywienie hawańczyka
Czy istnieją choroby typowe dla hawańczyka? Ryzyko ich wystąpienia jest niewielkie, jeśli kupujesz psa od profesjonalnego hodowcy.
Choroby typowe dla rasy
Hawańczyk jest uważany za stosunkowo wytrzymałą rasę. Rzetelny hodowca przed kryciem przeprowadza kompleksową kontrolę zdrowia rodziców i zleca testy na ewentualne choroby.
Należą do nich, podobnie jak u wszystkich bardzo małych psów:
- zwichnięcie rzepki,
- problemy z oczami w postaci postępującego zaniku siatkówki, który prowadzi do ślepoty,
- sebadenitis, choroba skóry, która powoduje wypadanie włosów, również wydaje się być bardziej powszechna u hawańczyków niż u większości innych ras psów.
Wskazówka: Poproś hodowcę o przedstawienie na piśmie odpowiednich wyników badań rodziców szczenięcia.
Żywienie hawańczyka
Hawańczyki bywają wybredne jeśli chodzi i jedzenie. Oczywiście wyjątki potwierdzają regułę. Zawsze jednak obserwuj wagę swojego pupila, aby w razie potrzeby dostosować ilość karmy.
Niezależnie od tego, czy wybierzesz karmę suchą czy mokrą upewnij się, że karma nie zawiera zboża i że mięso znajduje się na pierwszym miejscu listy składników. Nie przesadzaj również z przysmakami – przekąski między posiłkami zmniejszą dodatkowo apetyt na główne dania.
Jak długo żyje hawańczyk?
Zdrowie hawańczyki żyją średnio od 13 do 15 lat, a przy tym bardzo długo zachowują aktywność.
Pochodzenie: Z Europy do Ameryki
Międzynarodowa potoczna nazwa hawańczyka –„Bichon havanaise” zdradza jego pochodzenie: Jest spokrewniony z grupą bichonów, które tak naprawdę pochodzą z Europy. W języku francuskim słowo „bichon” oznacza psa salonowego, który był towarzyszem bogatych dam z wyższych sfer.
Korzenie hawańczyka leżą w Europie, skąd prawdopodobnie przybył do Ameryki Południowej wraz z hiszpańskimi kolonizatorami, gdzie krzyżowano do z tamtejszymi psami.
Skąd pochodzi nazwa hawańczyk?
Wbrew temu, co można by przypuszczać, nazwa rasy nie pochodzi od Hawany, stolicy Kuby, a od nazwy umaszczenia „hawana”, czyli brązowo-rudego koloru tytoniu.
Popularność hawańczyka na Kubie gwałtownie spadła w XX wieku, do tego stopnia, że w latach sześćdziesiątych nie było ich prawie wcale. Na szczęście w tym czasie miał już kilku fanów w USA, którzy zajęli się hodowlą tej rasy.
Dziś ten przyjazny piesek ma już swoich zwolenników na całym świecie.
Podobne rasy
Do ras podobnych do hawańczyka zaliczamy pozostałych przedstawicieli grupy bichonów:
- bolończyka,
- maltańczyka oraz
- bichon frisé.
Do grupy tej należy również rosyjska bolonka kolorowa, która jednak nie została uznana przez FCI. Bliskimi krewnymi hawańczyka są także coton de tuléar oraz lwi piesek.
Zakup hawańczyka: Wskazówki dotyczące zakupu
Szukasz hawańczyka? Oto, na co należy zwrócić uwagę:
Znalezienie profesjonalnego hodowcy
W wielu krajach hawańczyk jest jednym z najpopularniejszych przedstawicieli bichonów. W Niemczech na przykład, według statystyk prowadzonych przez VDH, jest trzy razy bardziej popularny niż wydawałoby się bardziej znany maltańczyk – w 2021 na świat przyszło 290 zarejestrowanych szczeniąt, podczas gdy hawańczyków aż 851.
Znalezienie pieska tej rasy nie jest trudne i nie wiąże się z długim okresem oczekiwania.
Zawsze kupuj szczeniaka od hodowcy, który należy do związku hodowców, ponieważ zapewnia to minimalny standard poważnej hodowli. Przygotuj się do wizyty u hodowcy i zapoznaj się z najważniejszymi pytaniami, które należy mu zadać.
Ile kosztuje hawańczyk?
Hawańczyk z renomowanej hodowli kosztuje około 5000 zł.
Nie upierasz się przy psie rasowym? Zajrzyj do pobliskiego schroniska dla zwierząt, gdzie często na nowy dom czekają małe pieski rasy mieszanej o podobnym do hawańczyka charakterze.
Podsumowanie: Sama słodycz
Jeśli szukasz sympatycznego kompana i dysponujesz czasem wolnym, który możesz poświęcić na spędzanie z nim czasu, w tym na pielęgnację jego sierści, hawańczyk będzie bardzo dobrym wyborem.
Podobne rasy
Jeśli podoba Ci się hawańczyk, na pewno zainteresują Cię również podobne do niego rasy: