Field Spaniel
© DogAcademy / stock.adobe.com
Field Spaniel jest nie tylko najstarszym przedstawicielem spanieli lądowych, ale także jednym z najrzadszych. Ten pierwotny pies myśliwski zachwyca nie tylko swoim ładnym, szlachetnym wyglądem, ale także wrażliwym, przyjaznym i kochającym charakterem.
Spis treści
Żywiołowy sportowiec o wrażliwym charakterze
Podobnie jak wszystkie rasy spanieli, Field Spaniel jest uważany za niezwykle łagodnego i zorientowanego na ludzi psa, który zawsze szuka bliskiego kontaktu ze swoją rodziną i nigdy nie oddala się od niej zbytnio, mimo wrodzonego instynktu łowieckiego. Doskonale dogaduje się z dziećmi i stoi u ich boku jako dobroduszny i chętny towarzysz zabaw. Chociaż jest powszechnie uważany za spokojniejszego i mniej żywiołowego niż jego popularny krewny, Cocker Spaniel, jego entuzjazm nie zna granic, gdy może aportować piłki i sznurki. Na łonie natury pokazuje temperament sportowca, który jest nie tylko niezwykle wytrzymały, ale także bardzo hardy, gdyż cieszy się zabawą i szaleństwem w każdą pogodę.
Czuły, ale niezależny
W domu ten średniej wielkości pies rasowy o dobrym nosie jest spokojnym i zdolnym do adaptacji towarzyszem. Jak wszystkie spaniele, jest czuły i zabawny, ale nie kroczy cały czas za swoim opiekunem. Field spaniel zachował pewną niezależność, więc ten oryginalny i pracowity pies pracujący cieszy się, gdy od czasu do czasu otrzymuje zadania jako pies rodzinny i może je wykonywać samodzielnie. Jego niezależność objawia się również w kontaktach z obcymi. Niektóre Field Spaniele są początkowo bardzo powściągliwe i chcą samodzielnie decydować, czy nawiążą kontakt z obcymi ludźmi, czy też nie. Gdy tylko zdobędziesz zaufanie tego inteligentnego i wrażliwego psa, z pewnością będziecie mogli się zaprzyjaźnić.
Wychowanie i warunki utrzymania
Dobroduszny, tolerancyjny i przyjazny dzieciom charakter sprawia, że Field Spaniel – pomimo swojej przeszłości myśliwskiej – jest idealnym psem rodzinnym. Z uwagi na to, że jego instynkt łowiecki zwykle ujawnia się tylko wtedy, gdy jest celowo wspierany, nawet ta cecha charakteru nie sprawia żadnych problemów w życiu codziennym. Dominacja w stosunku do innych psów jest również absolutnie obca dla tego zrównoważonego psa rasowego. Z reguły dobrze dogaduje się z innymi psami lub kotami po krótkim czasie przyzwyczajenia. Tak więc nawet początkujący opiekunowie psów z pewnością będą mieli dużo radości z Field Spaniela – w końcu psy te są uważane nie tylko za przyjazne, ale także za niezwykle pojętne. Wychowanie ich jest więc dość bezproblemowe, jednak także Field Spaniel – jak właściwie wszystkie psy – potrzebuje konsekwentnej i kochającej ręki, która wyznaczy mu wyraźne granice, nie raniąc jego wrażliwej natury.
Szlachetny wygląd
Field spaniel zachwyca swoich zwolenników nie tylko swoim żywym, pracowitym i uroczym charakterem, ale także niezwykle szlachetnym wyglądem. Długa, jedwabiście lśniąca sierść i wydłużona, pięknie ukształtowana głowa, która mimo licznych modnych prób hodowlanych nigdy nie została zmieniona, sprawiają szlachetne wrażenie. Nadmiernie długi grzbiet i krótkie, mocne nogi, które hodowcy pod koniec XIX wieku chcieli wykształcić, na szczęście ponownie uległy relatywizacji, dzięki czemu Field Spaniel jest dziś bardzo wytrzymałym i zrównoważonym psem bez żadnej przesady fizycznej.
Urocze spojrzenie
Długa i bardzo delikatna sierść występuje w kolorach czarnym, wątrobianym lub dereszowatym. Każdy wariant musi posiadać jasnobrązowe znaczenia. U brązowych i czarnych psów dopuszczalne są również białe lub dereszowate plamy na klatce piersiowej. Psy jednobarwne bez znaków nie są akceptowane zgodnie ze standardem rasy. Kolor czujnych oczu w kształcie migdałów jest zazwyczaj ciemnobrązowy, z takim samym uroczym spojrzeniem jak u jego bliskiego krewnego, Cocker Spaniela. Przy wysokości w kłębie około 46 cm i masie ciała od 16 do 25 kg, Field Spaniel należy do psów średniej wielkości.
Historia rasy
Podobieństwo do Cocker Spaniela nie wynika z przypadku, gdyż obie rasy spanieli mają to samo pochodzenie. W XIX wieku wszystkie rasy spanieli w Wielkiej Brytanii były rozróżniane wyłącznie na spaniele lądowe i wodne. Do tzw. Land Spanieli (spanieli lądowych) należały wówczas zarówno Springer Spaniel, Cocker Spaniel, Sussex Spaniel, jak i dzisiejszy Field Spaniel. Do końca wieku Brytyjczycy krzyżowali ze sobą różne rasy spanieli.
Modne przesady
Dopiero pod koniec XIX wieku zaczęto rozróżniać między poszczególnymi odmianami spanieli. W tych dążeniach Field Spaniel jest uważany za pierwszy wyraźnie określony typ rasy, a tym samym za jeden z najstarszych wśród spanieli lądowych. W 1892 roku Field Spaniel, który do tej pory był uważany za dobrego psa myśliwskiego w nieprzejrzystym terenie, został uznany za psa wystawowego. Od tego czasu rasa była modnie modyfikowana poprzez krzyżówanie. Seter irlandzki został domieszany w celu uzyskania dłuższych nóg, Basset Hounds z kolei, by uzyskać różnorodność atrakcyjnych kolorów i skrócenia długości nóg. Krótkie, mocne nogi i czasami przesadnie długie grzbiety doprowadziły do tego, że Field Spaniel stracił właściwości myśliwskie.
Kilka razy był tuż przed wyginięciem
Modne warianty rasy nie doprowadziły do większego popytu. Wręcz przeciwnie: Spaniel polny (Field Spaniel) popadł w XX wieku w coraz większe zapomnienie. Field Spaniel nie był w stanie sprostać boomowi konkurencji ze strony Cocker Spaniela, dlatego też rasa kilkakrotnie znajdowała się na skraju wyginięcia. Założenie w 1923 roku angielskiego „Field Spaniel Society”, zajmującego się hodowlą tej rasy, też niewiele zmieniło w tej kwestii. Zaangażowanym hodowcom udało się zachować pewną liczbę Field Spanielów i uratować rasę przed wyginięciem nawet w czasach II wojny światowej. W 1954 roku Field Spaniel został ostatecznie uznany przez FCI za niezależną rasę. W latach 60-tych ubiegłego wieku próbowano ponownie ożywić hodowlę poprzez krzyżówki z angielskimi Cocker i Springer Spanielami, jednak do lat 90-tych ubiegłego wieku angielski Kennel Club rejestrował coraz mniej osobników.
Dziś populacja Field Spaniela wydaje się być w pewnym stopniu ożywiona, choć rasa jest nadal bardzo rzadka. Na całym świecie jest nadal bardzo niewiele klubów hodowlanych psów rasowych, które są poświęcone wyłącznie rasie Field Spaniel.
Hodowla i zakup Field Spaniela
Każdy, kto myśli o zakupie Field Spaniela, z pewnością będzie potrzebował trochę czasu, aby znaleźć hodowcę dla tej rzadkiej rasy. Ze względu na rzadkość tej rasy należy wziąć pod uwagę długi dojazd, ewentualną podróż do sąsiedniego państwa i długi czas oczekiwania na kolejny rzut. Każdy, kto okazuje cierpliwość, zostanie jednak nagrodzony wspaniałym, towarzyskim psem, który wniesie nie tylko dużo radości, ale także ruchu do codziennego życia.
Uważaj na szczenięta po okazyjnej cenie
Należy zachować ostrożność w przypadku wątpliwych ofert w Internecie. Nawet jeśli perspektywa słodkiego szczeniaka „do natychmiastowego nabycia” i w niskiej cenie wydaje się kusząca, najprawdopodobniej do odebrania nie jest pies z renomowanej hodowli z certyfikatem FCI. Późniejsze problemy zdrowotne lub problemy behawioralne są niestety bardzo powszechne u takich psów. Dlatego najlepiej jest skontaktować się z uznanym klubem hodowlanym spanieli, który może skierować Cię do renomowanych hodowców.
Zdrowie i choroby typowe dla rasy
Oczywiście, nawet psy czystej krwi z renomowanej hodowli nie są całkowicie odporne na psie choroby. Jednak ryzyko rozwoju dziedzicznej dysplazji stawu biodrowego (HD), choroby oczu lub innej typowej choroby dziedzicznej jest znacznie niższe u psów z renomowanej hodowli. Kompleksowe badania zdrowotne rodziców i bliskich krewnych oraz wykluczenie z hodowli zwierząt z pozytywnym wynikiem znacznie zmniejszyły liczbę chorych psów. Dziś Field Spaniele są uważane za bardzo wytrzymałe, a w porównaniu z innymi rasami spanieli ryzyko wystąpienia chorób typowych dla rasy jest niskie – za wyjątkiem kilku przypadków HD.
Prawidłowe żywienie spaniela
Wierne, błagające spojrzenie, za pomocą którego wiele spanieli błaga o pokarm, rozmiękcza serce. Ale nawet jeśli Twój spaniel wydaje się nieustannie głodny, nigdy nie należy ulegać temu żebraniu. Dorosłemu Field Spanielowi powinno wystarczyć około 200 do 250 g mięsa dziennie. Mięso stanowi około jednej do dwóch trzecich całkowitej karmy i może być uzupełnione ryżem, płatkami i warzywami. Spaniele zazwyczaj dobrze przyswajają pokarm i nie są wybredne. Należy jednak zdecydowanie upewnić się, że pokarm jest zawsze dobrej jakości. Przy tym forma pokarmu nie odgrywa w ogóle tak decydującej roli. Możesz karmić swojego psa zdrowym i bogatym w składniki odżywcze samodzielnie przygotowanym pokarmem, jak i gotową karmą produkowaną przemysłowo – pod warunkiem, że przestrzegasz kilku ważnych zasad.
Na co należy zwrócić uwagę podczas karmienia
Przede wszystkim należy poznać zapotrzebowanie żywieniowe psa. Jest ono uzależnione nie tylko od wieku i masy ciała psa, ale także od poziomu jego aktywności fizycznej. Na przykład bardzo wysportowany spaniel, który spędza dużo czasu na polowaniu lub na wybiegu dla psów, ma wyższe zapotrzebowanie energetyczne niż pies trzymany wyłącznie jako pies rodzinny, który zadowala się spacerami i krótkimi zabawami w aportowanie. Świeże, surowe mięso ma bardzo wysoki poziom białek, nic więc dziwnego, że tzw. „metoda BARF” znalazła wielu zwolenników wśród opiekunów psów. Jeśli jednak wybierzesz tę formę żywienia, musisz dobrze znać potrzebne psu składniki i ich dokładny skład odżywczy. Jeśli zamiast tego chcesz szybko sięgnąć po gotową karmę na półce, tak czy inaczej warto przyjrzeć się bliżej jej składnikom. Zbyt wysoka zawartość zbóż w pokarmie lub substancje słodzące, takie jak chociażby cukier, są oznaką gorszej jakości karmy.
Jak pielęgnować Field Spaniela?
Nie tylko żywienie, ale także właściwa pielęgnacja ma duży wpływ na zdrowie psów. Ale jak prawidłowo pielęgnować Field Spaniela? Przede wszystkim należy pamiętać, że rasa ta należy do psów długowłosych, dlatego też pielęgnacja jest z pewnością bardziej wymagająca niż u niektórych psów krótkowłosych. Drobna, długa sierść Field Spaniela ma tendencję do kołtunienia i dlatego należy ją czesać codziennie. Kolejnym celem pielęgnacyjnym powinny być uszy. Ponieważ pod typowo długimi uszami spanieli łatwo tworzą się stany zapalne. Dlatego też regularne czyszczenie uszu powinno być zdecydowanie częścią pielęgnacji.
W pełni komfortowe życie dla Field Spaniela
Nieskomplikowany i elastyczny charakter Field Spaniela nie powinien przykrywać faktu, że ten pies był pierwotnie trzymany jako pies myśliwski i użytkowy, a zatem jest nadal bardzo aktywny fizycznie i pracowity. Jeśli zatem chcesz nabyć Field Spaniela, musisz prowadzić styl życia, przy którym spędzasz sporo czasu na świeżym powietrzu. Field Spaniel jest doskonałym towarzyszem podczas długich wędrówek, wspólnych biegów i wycieczek rowerowych. Ucieszy się z każdego patyka i każdej piłki, którą może przynieść, a także nie przeszkadza mu orzeźwiająca kąpiel w jeziorze lub strumieniu. Sporty dla psów, takie jak trening z dummy, trening obedience, agility lub mantrailing są również dobrymi sposobami na utrzymanie żywego i inteligentnego Field Spaniela w fizycznej i psychicznej sprawności.
Dużo ruchu na świeżym powietrzu
Jeśli zapewnisz swojemu psu wystarczająco dużo możliwości do poruszania się, stanie się on w domu spokojnym i ułożonym współlokatorem. Niekoniecznie potrzeba dużego domu na wsi, aby zadowolić Field Spaniela. Ten średniej wielkości pies może również czuć się komfortowo w mieszkaniu w mieście – pod warunkiem, że pozwala mu się spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu i w ruchu. Nawiasem mówiąc, Field Spaniel wciąż dobrze nadaje się również do zadań myśliwskich. Jego dobry nos, wytrzymałość i posłuszeństwo sprawiają, że ten dzisiejszy pies rodzinny jest utalentowanym towarzyszem myśliwskim, który zwykle poluje tylko wtedy, gdy tego wymaga jego opiekun.