Dog z Bordeaux
© CallallooAlexis / stock.adobe.com
Francuski dog z Bordeaux jest jednym z najstarszych rasowych psów. W przeciwieństwie do tego, co sugeruje jego kudłaty wygląd i pomarszczona głowa, jest to czworonóg łagodny, spokojny i przytulny. Dzięki temu ten oryginalny pies myśliwski, stróżujący i ochronny przy odpowiednim trzymaniu nadaje się również jako pies rodzinny.
Spis treści
Charakter
Nic za szybko nie wyprowadzi tego psa z równowagi. Dog z Bordeaux, znany również jako mastiff francuski, to wyjątkowo łagodny i dobrotliwy olbrzym. Jest spokojny, dobroduszny i czuły. Bardzo lubi spędzać czas ze swoją rodziną i jest posłusznym, spokojnym towarzyszem. Ma wysoki próg tolerancji oraz drażliwości i zazwyczaj nie daje się wyprowadzić z równowagi nawet przez hałaśliwe dzieci w domu. Uwielbia wszystkich członków rodziny – małych i dużych – i jest szczęśliwy, gdy wszyscy są razem.
Łagodny uparciuch
Dzięki swojej spokojnej i łagodnej naturze, potężny dog z Bordeaux o masywnej budowie jest czułym i przytulnym psem rodzinnym, który dobrze dogaduje się z dziećmi i jest zawsze wierny swojej rodzinie, nawet jeśli na pierwszy rzut oka tak nie wygląda. Dog z Bordeaux jest wprawdzie uparciuchem, który wykonuje polecenia często wtedy, gdy dokładnie zrozumie ich sens i pożytek, ale poza tym to niekłopotliwy pies, który sprawia swojemu panu niewiele problemów – pod warunkiem, że jest wychowywany z miłością i konsekwentnie.
Czy dog z Bordeaux nadaje się dla początkujących?
Opiekun doga z Bordeaux powinien mieć już trochę wiedzy na temat szkolenia psów i prezentować się w sposób pewny siebie. W końcu oprócz wielu pozytywnych cech charakteru, ta rasa psów ma również wrodzony instynkt ochronny i stróżujący, który przy odpowiednim szkoleniu musi być skierowany w pożądaną stronę. Dzięki wzajemnemu zaufaniu, konsekwencji i dużej ilości pozytywnego wzmocnienia, szkolenie i współżycie z dogiem z Bordeaux przebiega zazwyczaj bezproblemowo i harmonijnie. Jednak ten francuski mastiff oczywiście zachowuje potrzebę strzeżenia swojego „mienia” i ochrony swojej rodziny.
Dzielny, ale kontrolowany pies stróżujący
Dog z Bordeaux zazwyczaj podchodzi do nieznajomych z pewną nieufnością. Zachowuje dystans i sam decyduje, czy i kiedy się zbliży Przy tej rasie nie trzeba jednak obawiać się niespokojnej nerwowości ani niekontrolowanej agresji. Dog z Bordeaux zachowuje się spokojnie i ma swoje emocje pod kontrolą. Chroni rodzinę odważnie i nieustraszenie, jeśli jest taka potrzeba, ale zawsze pozostaje opanowany. Ten pies wydaje się niekontrolowany tylko w swoich „dzikich pięciu minutach”, które zna prawie każdy właściciel tej rasy. Odwraca się wtedy, skacze, turla się po podłodze i biega jak szalony – a na końcu wraca do swojego pana wyczerpany i chce, by go intensywnie głaskać.
Wygląd
Jego przytulna i łagodna natura wydaje się być w sprzeczności z jego potężnym i budzącym respekt wyglądem zewnętrznym. Szeroka głowa z głębokimi fałdami skóry i niepowtarzalnym wyrazem pyska pasuje do jego krępej i umięśnionej sylwetki. Ten pies jest pewny siebie i wysportowany – nawet jeśli jego imponująca masa uniemożliwia osiągnięcie wielkich sukcesów w sporcie.
Czerwono-brązowy z maską
Łatwa w pielęgnacji sierść jest krótka, gładka i bardzo miękka. Jest umaszczony w jednolitym czerwono-brązowym kolorze, który może sięgać od mahoniowego po bladoszarożółty. Plamy są dozwolone tylko jako mała biała kropka na klatce piersiowej lub na końcach kończyn. Dog z Bordeaux nosi brązową lub czarną maskę, ale nie powinna ona sięgać okolic czaszki. Czarne włosy przypominające jasną sadzę na czaszce, uszach, szyi i górnej części ciała, mogą wystąpić u doga z Bordeaux z czarną maską.
Historia
Bordeaux jest jedną z najstarszych ras psów we Francji. Ich przodków można doszukiwać się u psów zwanych alanami, zwłaszcza u tzw. saupackerów, o których informacje pojawiły się już w XIV wieku w „Księdze Łowieckiej” . Psy te należą do grupy molosów, które oznaczają bardzo masywny i umięśniony typ psa, a w kynologii określane są również jako „psy w typie doga”.
Wcześniejsze zastosowanie
Do połowy XIX wieku obszar rozprzestrzeniania się tych silnych dogów ograniczał się do południowo-francuskiej Akwitanii i północnej Hiszpanii. Były one tam cenione zarówno jako psy myśliwskie, jak i stróżujące oraz ochronne. Były używane do polowania na duże zwierzęta (zwłaszcza dzikie świnie) i służyły ludziom jako niezawodni stróżowie ziemi i dobytku. Zwłaszcza rzeźnicy i przewoźnicy mięsa korzystali z tych budzących respekt zwierząt, aby bronić swoich cennych towarów przed dzikimi zwierzętami (w tym wilkami) podczas niebezpiecznych podróży. Wczesne dogi z Bordeaux były również wykorzystywane w brutalnych walkach z niedźwiedziami lub innymi psami.
Droga do wspólnego wzorca rasy
Jednolity wygląd nie istniał aż do wprowadzenia wzorca rasy w 1896 roku. Równolegle istniało wiele różnych typów, które były hodowane i krzyżowane z innymi rasami psów w zależności od przeznaczenia. Między innymi typy Toulouse, Paryż i Bordeaux przyczyniły się do rozwoju doga, jakiego znamy dzisiaj. Kiedy w 1863 roku w Jardin d’Acclimatation w Paryżu odbyła się pierwsza francuska wystawa psów, Dogue de Bordeaux został pokazany po raz pierwszy pod swoją obecną nazwą. Pod koniec XIX wieku, w 1896 roku, Pierre Megnin napisał pierwszy wzorzec rasy w swojej pracy „O naturze prawdziwych dogów”.
Pierwsze sukcesy i przełom w roli gwiazdy filmowej
Dwie wojny światowe niemal doprowadziły rasę do wyginięcia w XX wieku . W latach 50. XX wieku zaryzykowano nowy start hodowli doga z Bordeaux. Trudy te zostały zwieńczone sukcesem, gdyż 1954 roku FCI oficjalnie uznała tę rasę. Od tego czasu figuruje pod numerem wzorca 116 w grupie 2 FCI (pinczery i sznaucery – molosy – szwajcarskie psy górskie i bydlęce oraz mastiffy molosowate). W latach 60-tych ubiegłego wieku rasa ta doświadczyła w końcu rozkwitu również poza Francją. Ten silny dog z charakterystyczną pomarszczoną twarzą osiągnął szczyt swojej sławy w 1989 roku, kiedy zagrał tytułową rolę u boku Toma Hanksa w filmie fabularnym „Scott & Huutch”. Jednakże dopiero w 2008 roku rasa zyskała pełne uznanie w American Kennel Club.
Hodowla i zakup dogi z Bordeaux
hodowców, którzy poświęcili się tej charakterystycznej rasie mastifa francuskiego, można dziś spotkać na całym świecie. Ponadto w Internecie można znaleźć liczne zdjęcia słodkich szczeniąt do kupienia. Ale nawet jeśli chcesz mieć najlepiej od razu domu takiego uroczego pieska z pomarszczonym pyszczkiem, zdecydowanie powstrzymaj się od impulsowego zakupu w Internecie. Nierzadko są to oferty niepoważnych hodowców prywatnych, którym bardziej zależy na szybkim zysku niż na zdrowiu i wytrzymałości psów. Oczywiście, cena szczeniaka u profesjonalnego hodowcy, wynosząca około 1800 euro i więcej, jest często znacznie wyższa niż ceny sklepowe w niektórych ogłoszeniach online. Ale są to dobrze zainwestowane pieniądze – w końcu jakość ma swoją cenę. Dodatkowo fundusze zaoszczędzone przy zakupie tanio oferowanych szczeniąt, które często nie zostały przebadane pod kątem chorób dziedzicznych stanowiących zagrożenie dla zdrowia, w końcu trafią do weterynarza.
Dlaczego lepiej kupować szczenię od renomowanego hodowcy
Największą zaletą zakupu szczeniąt z profesjonalnej hodowli jest z pewnością zdrowie zwierzęcia. Oczywiście żaden hodowca na świecie nie może zagwarantować w 100%, że Twój pies całe życie będzie zdrowy, ale ryzyko, że Twój dog z Bordeaux zachoruje później na chorobę dziedziczną typową dla rasy, taką jak dysplazja stawu biodrowego lub łokciowego, jest znacznie niższe u zwierząt z renomowanych hodowli. Hodowcy należący do zarejestrowanego związku psów rasowych, oficjalnie uznanego przez FCI, podlegają surowym wymogom hodowlanym. Są oni regularnie sprawdzani przez niezależnych hodowców i muszą udowodnić na podstawie licznych testów zdrowotnych, że do hodowli wykorzystywane są tylko zdrowe i mocne psy, które spełniają wymagania standardu rasy.
Inne korzyści zakupu u hodowcy
Kolejną niewątpliwą zaletą jest to, że doświadczony hodowca może udzielić wielu rad i wskazówek dotyczących warunków utrzymania doga z Bordeaux. Szczególnie dla osób kupujących po raz pierwszy tę konkretną rasę, taki kontakt (który w najlepszym przypadku utrzymuje się też po zakupie) może być bardzo pomocny. Ponadto renomowani hodowcy dbają o to, aby szczenięta od urodzenia były zintegrowane z życiem rodzinnym i odpowiednio socjalizowane w pierwszych dniach formacji. Ponadto dog z Bordeaux od zarejestrowanego hodowcy ma już wszystkie wymagane szczepienia i zazwyczaj jest już zaczipowany.
Zdrowie i choroby typowe dla rasy
Pomimo wysiłków hodowców, dog z Bordeaux nie jest oczywiście całkowicie pozbawiony chorób dziedzicznych i innych problemów zagrażających zdrowiu. Do najczęstszych chorób należą:
- problemy ze stawami, np. dysplazja stawu biodrowego lub dysplazja stawu łokciowego
- problemy z sercem
- ektropium (zwisająca powieka)
- nietolerancja pokarmowa i alergie
- zwiększone ryzyko w przypadku znieczulenia ze względu na bardzo krótki nos
- skręt żołądka
Im lepiej doinformujesz się o możliwych chorobach, tym lepiej będziesz w stanie uchronić swojego doga z Bordeaux przed nimi. Zdrowy szczenię z renomowanej hodowli jest, jak już opisano, dobrym początkiem przygody z tą rasą. Ale również przy odpowiednim żywieniu, pielęgnacji i warunkach utrzymania można zrobić wiele, aby Twój pies czuł się komfortowo przez całe życie.
Właściwa karma dla Twojego doga z Bordeaux
Przed wyborem karmy dla doga z Bordeaux, należy najpierw rozważyć kilka szczególnych cech tej rasy. Tak więc jej przedstawiciele, których cechuje dobry apetyt, stosunkowo szybko mają tendencję do nadwagi. Ponadto, problemy ze stawami tej rasy często wynikają z zbyt szybkiego wzrostu ciała młodych psów – często spowodowanego nieprawidłową karmą dla szczeniąt. Innym niepokojącym problemem związanym z żywieniem doga francuskiego jest skręt żołądka. Wynikają z tego następujące warunki żywienia i karmienia tej rasy:
- Karma dla szczeniąt powinna mieć niską zawartość białka, aby zapobiec przedwczesnemu wzrostowi doga.
- Aby uniknąć problemów ze stawami, ilość wapnia i fosforu zawarta w karmie musi być we właściwym stosunku.
- Należy unikać substancji wypełniających w pożywieniu, np. dodatków słodzących zawierających cukier, ale także zbyt dużej ilości zbóż.
- Aby zmniejszyć ryzyko otyłości, należy zwrócić uwagę na dobrą jakość karmy. Jeśli karmisz psa odpowiednią dla gatunku i zbilansowaną dietą, możesz go uszczęśliwić nawet niewielką ilością pokarmu. Obowiązuje tutaj następująca zasada: mniej znaczy więcej.
- Skrętowi żołądka, który zagraża życiu, można też przeciwdziałać, podając mniejsze ilości pokarmu. Eksperci zalecają podawanie dwóch posiłków dziennie.
Ilość pokarmu może się różnić w zależności od wielkości, masy ciała, wieku i poziomu aktywności fizycznej psa. Na dzienną dawkę karmy ma również wpływ gatunek pokarmu, czyli to, czy pies jest dostaje karmę suchą, mokrą, surową czy gotowaną.
Istotne jest, aby karma była dostosowana do indywidualnych potrzeb Twojego doga z Bordeaux i aby dostarczyła mu wszystkich ważnych składników odżywczych i witamin zgodnie z jego wiekiem, poziomem aktywności, stanem zdrowia i warunkami fizycznymi. Każdy, kto decyduje się na metodę BARF, powinien więc zdecydowanie wcześniej zapoznać się z poszczególnymi karmami, ich składem oraz indywidualnymi wymaganiami żywieniowymi psa. Jednak przy zakupie gotowej karmy dla psów ze sklepu, należy również przyjrzeć się uważnie składnikom. Głównym składnikiem karmy powinno być zawsze pełnowartościowe mięso, uzupełnione warzywami lub owocami i odrobiną ryżu lub makaronu. Ziarna powinny być podawane z umiarem. Ponadto podejrzewa się, że wiele zbóż wywołuje alergie, na które dog z Bordeaux jest często podatne.
Jakiej pielęgnacji potrzebuje dog z Bordeaux?
Pomimo imponujących rozmiarów o wzroście do 68 centymetrów, te psy rasowe nie potrzebują wiele pielęgnacji. Dzięki krótkiej, gładkiej sierści pielęgnacja jest bardzo łatwa. Zaleca się jednak krótkie szczotkowanie raz dziennie. Zmniejszy to również ilość martwych włosów, które w przeciwnym wypadku rozprzestrzeniają się na dywanie lub kanapie. Właściciele doga z Bordeaux nie powinni być jednak zbyt wybredni, jeśli chodzi o czystość, ponieważ rasa ta bardzo się ślini i nierzadko zdarza się, że resztki śliny zalegają na ubraniach, meblach, dywanach i kocach.
Raz w tygodniu należy zająć się pielęgnacją zębów psa. Oczy, uszy, łapy i pazury również powinny być regularnie sprawdzane i w razie potrzeby czyszczone. Dzięki temu nie tylko polepsza się samopoczucie psa, ale także można odpowiednio wcześnie rozpoznać ewentualne choroby lub stany zapalne i zająć się ich leczeniem. Do dobrej pielęgnacji należy również regularna kontrola wagi. Jeśli skorzystasz z wagi lub chwycisz psa w talii, najlepiej skontrolujesz, ile kilogramów pies przybrał i czy ewentualnej nadwadze trzeba przeciwdziałać.
Jak trzymać doga z Bordeaux
Dog z Bordeaux to niezwykle spokojny pies, który zadowoli się niewielką ilością ruchu. Osoby, które szukają sportowych wyzwań dla siebie i swojego psa, powinny więc raczej poszukać rasy z bardziej sportowym zacięciem. Ze względu na masywne ciało dog z Bordeaux nie nadaje się jako towarzysz do joggingu czy jazdy na rowerze. Sporty wytrzymałościowe zbytnio obciążałyby jego stawy. Niemniej jednak długie spacery na łonie natury są nie tylko dozwolone, ale i zalecane dla dorosłych psów. W końcu Twój mastiff francuski nie powinien stać się zbyt ospały.
Psy tej rasy nie potrzebują ciągłej rozrywki ani zajęcia. Wystarczy, że jest blisko rodziny, gdyż wtedy czuje się szczęśliwy. Nie oznacza to jednak, że jest to pies do małego mieszkania w mieście. Już sama jego uniemożliwia trzymanie go w ciasnych warunkach. Temu pierwotnemu psu stróżującemu należy zapewnić dom z własnym ogrodem, w którym może swobodnie poruszać się i w którym może pilnować swojej rodziny zgodnie ze swoimi instynktami. Sąsiedzi nie będą mieli wielu powodów do narzekań na spokojnego doga z Bordeaux, który rzadko szczeka. Niemniej, konsekwentne i pełne miłości wychowanie jest oczywiście niezbędne dla harmonijnego współistnienia psa i człowieka. Ponadto, przed wprowadzeniem się doga z Bordeaux do swojego domu, musisz dowiedzieć się, czy w Twojej gminie wymagane są specjalne pozwolenia na trzymanie tej rasy. W niektórych krajach i regionach dog z Bordeaux jest na liście potencjalnie niebezpiecznych ras.
Poznaj inne rasy z grupy II FCI, sekcji 2 (molosowate):
- Anatolijski pies pasterski
- Bernardyn
- Hovawart
- Landseer
- Leonberger
- Mastif hiszpański
- Mastif pirenejski
- Mastif tybetański
- Nowofundland
- Owczarek kaukaski
- Owczarek środkowoazjatycki
- Shar Pei
- Bokser
- Buldog angielski
- Buldog kontynentalny
- Bulmastif
- Dog z Majorki
- Cane Corso
- Dog argentyński
- Dog kanaryjski
- Dog niemiecki
- Mastif brazylijski
- Mastif angielski
- Rottweiler