Czarny terier rosyjski
© Grigorita Ko / stock.adobe.com
Poza Rosją czarny terier rosyjski jest nadal rzadkością, choć stopniowo cieszy się coraz większym zainteresowaniem także w innych krajach. Miłośnicy rasy nazywają ją „czarną perłą Rosji“.
Spis treści
Wygląd
Czarne teriery rosyjskie mają dumny wygląd, emanują spokojem i siłą. Do imponującego wyglądu tej rasy przyczynia się jej rozmiar: Samce mają od 70 do 74 cm wysokości w kłębie, suki od 68 do 72 cm. Te dostojne zwierzęta mogą ważyć do 60 kilogramów. Są atletycznie i muskularnie zbudowane i mają masywną strukturę kości, a także obszerną klatkę piersiową. Głowa jest duża i masywna, z szeroką czaszką i płaskim czołem. Broda i „wąsy” podkreślają kufę. Ogon ma kształt szabli lub sierpa i nie jest noszony na grzbiecie. W swoim ojczystym kraju rosyjskiemu czarnemu terierowi często obcina się ogon, ale jest to zabronione w większości krajów europejskich. Sierść – podobnie jak nos – jest zawsze czarna. Okrywa włosowa ma gęsty, miękki podszerstek, a także bardziej szorstką, również gęstą sierść zewnętrzną. Dopuszczalne są pojedyncze siwe włosy.
Historia rasy
Czarny terier rosyjski to wciąż młoda rasa: jej początki sięgają lat 40. ubiegłego wieku. Celem rosyjskich hodowców było wyhodowanie nowego psa pracującego, w tym celu celowo krzyżowali ze sobą różne rasy. Oprócz charakteru ważne było, aby psy mogły dobrze pracować we wszystkich strefach klimatycznych Rosji. Z drugiej strony, wygląd nie odgrywał prawie żadnej roli. Miłośnicy psów na pierwszy rzut oka rozpoznają jedną z trzech najważniejszych ras zaangażowanych w proces hodowli: „przodkiem” rosyjskiego czarnego teriera był sznaucer olbrzym o imieniu Roy, który był krzyżowany z różnymi sukami. W rezultacie przodkowie rasy to prawie po jednej trzeciej sznaucera olbrzymiego, rottweilera i airedale teriera. Niektóre nowofundlandy, owczarki niemieckie, a także dogi wielkie i inne rasy były również zaangażowane w powstawanie rasy, ale w mniejszym stopniu. Celem hodowców było stworzenie silnego, wytrzymałego i odważnego psa stróżującego i policyjnego. Pierwsze osobniki tej rasy były wykorzystywane głównie jako psy stróżujące w więzieniach oraz jako psy wojskowe i policyjne. Rosyjskie czarne teriery zabezpieczały również granice. Wkrótce jednak okazało się, że rasa ta nie jest optymalna do trzymania jako „pies zawodowy” z kilku powodów: Psy te są bardzo zorientowane na ludzi, więc cierpiały z powodu przeznaczonych dla nich pomieszczeń hodowlanych. Ponadto pielęgnacja sierści okazała się zbyt czasochłonna jak na psy służbowe. I wreszcie, rosyjski czarny terier nie jest w pełni rozwinięty, dopóki nie osiągnie wieku prawie trzech lat. Ta długi „psi rozwkit” stoi na przeszkodzie ekonomicznie opłacalnemu wykorzystaniu go jako psa służbowego. Do 1957 roku rasa była hodowana wyłącznie przez państwową hodowlę Red Star Kennel. Jednak po tym, jak niektóre psy trafiły w prywatne ręce, miłośnicy psów szybko docenili ich pozytywne cechy jako psów rodzinnych, dzięki czemu hodowla rasy stopniowo się ugruntowała. Uznanie rasy za niezależną miało miejsce w Rosji w 1981 roku, a FCI uznała rosyjskiego czarnego teriera – pierwotnie nazywanego tylko „czarnym terierem” – trzy lata później.
Temperament i wychowanie
W hodowli rasy ogromne znaczenie miał charakter: czarne teriery rosyjskie powinny być pewnymi siebie kompanami, których nie można spuścić z oka. Teriery rosyjskie charakteryzują się dużą lojalnością wobec swoich opiekunów i są uważane za bardzo sprytne. W domu są raczej spokojne i potulne – uwielbiają spędzać czas ze swoim dwunożnym stadem. Te zorientowane na ludzi, przyjazne psy są zatem dobrymi psami rodzinnymi i towarzyszącymi, ale powinny trafiać tylko do doświadczonych opiekunów. Rosyjski czarny terier jest nie tylko lojalny, ale także odważny i zawsze gotowy do obrony swoich bliskich lub swojego terytorium. Pies ten, pierwotnie wyhodowany jako pies stróżujący i obronny, wymaga zatem konsekwentnego szkolenia od najmłodszych lat. Czarne teriery rosyjskie są również uważane za wrażliwe – zawsze zachowuj się uczciwie, aby nie zniszczyć relacji bazującej na zaufaniu między Tobą a Twoim czworonożnym przyjacielem. Chwal pożądane zachowania i bądź konsekwentny, ale nigdy agresywny, gdy pies wykazuje niepożądane zachowania. Uczęszczanie na sesje zabaw dla szczeniąt jest wysoce zalecane, ponieważ tam Twój pupil pozna psy wszystkich rozmiarów i ras. Może to znacząco przyczynić się do jego socjalizacji.
Zdrowie
Rasa jest uważana za solidną i zasadniczo zdrową. Jeśli jednak interesuje Cię zakup czarnego teriera rosyjskiego, kup szczeniaka wyłącznie od renomowanego hodowcy. Hodowle takie mają rodowód psów i dbają o ich zdrowie, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Podobnie jak w przypadku wszystkich dużych psów, przed rozmnażaniem rodzice powinni zostać przebadani pod kątem dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. W mniejszym stopniu osobniki tej rasy mogą być bardziej podatne na niektóre choroby neurologiczne, a także choroby serca (kardiomiopatię, zwężenie aorty) i choroby oczu. Ponadto, aby zachować zdrowie swojego czworonoga, należy postępować zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi żywienia dużych psów i pielęgnacji bujnej sierści tej rasy. Rasa ta może osiągnąć wiek do 14 lat, co jest dość wysoką wartością dla psów tej wielkości.
Dieta czarnego teriera rosyjskiego
Jak każdy pies, czarny terier rosyjski potrzebuje diety, która dostarczy mu wysokiej jakości białka. Dlatego należy wybierać karmę, która zawiera dużo mięsa i niewiele lub zero zbóż. Dla tej rasy szczególnie ważne jest, aby nie nabrać zbyt wielu kilogramów zbyt szybko podczas wzrostu. Mały szczeniak powinien wyrosnąć na dużego czworonoga, ale powoli. Zbyt szybki wzrost może spowodować nieodwracalne uszkodzenia kości i stawów. Dlatego nie pozwól szczeniakowi lub młodemu psu jeść tyle, ile chce. Podawaj mu do sześciu małych posiłków dziennie i przestrzegaj zaleceń żywieniowych danego producenta. Karma dla szczeniąt dużych ras jest specjalnie zaprojektowana dla potrzeb dużych psów. Uzyskaj tabelę wzrostu psów dużych ras od hodowcy lub weterynarza i używaj jej do regularnego sprawdzania wagi swojego czarnego teriera rosyjskiego. Dorosłe osobniki tej rasy powinny być karmione dwoma lub trzema posiłkami dziennie. Upewnij się, że pies po zjedzeniu posiłku czuje się komfortowo, ponieważ jak wszystkie duże rasy, rosyjski czarny terier jest podatny na dolegliwości żołądkowe. Smakołyki dla psa również mogą być zdrowe! Przykładem mogą być przysmaki dentystyczne lub suszone kawałki mięsa dla psów. Należy jednak zawsze zachować umiar, ponieważ tłuszcz na biodrach zwiększa ryzyko dysplazji stawu biodrowego. Pamiętaj, aby nieprzerwanie udostępniać psu świeżą wodę do picia.
Odkryj naszą ofertę suchej i mokrej karmy dla psów!
Pielęgnacja
Jeśli rozważasz wprowadzenie czarnego teriera rosyjskiego do swojego domu, musisz wiedzieć, że nie wolno Ci pomijać pielęgnacji psa. Należy dokładnie szczotkować sierść dwa do trzech razy w tygodniu, aby zapobiec powstawaniu kołtunów. Zacznij od przyzwyczajania szczeniaka do grzebienia i szczotki w małych sesjach – zawsze po czesaniu pochwal go! W ten sposób maluch będzie kojarzył pozytywne rzeczy z rytuałem pielęgnacji. Sierść między łapami można regularnie przycinać, co jest szczególnie ważne zimą, aby zapobiec tworzeniu się tam grudek śniegu. Przycinaj również włosy rosnące w kierunku oka, zanim spowodują tam stan zapalny. Włosy w uchu wewnętrznym również mogą powodować stan zapalny. Najlepiej jest poprosić zaufanego groomera lub hodowcę o pokazanie najlepszego sposobu pielęgnacji uszu czarnego teriera rosyjskiego. Co jeden do dwóch miesięcy należy trymować futrzanego pupila, czyli usuwać martwy podszerstek. Chociaż pielęgnacja jest dość czasochłonna, jest konieczna nie tylko dla dobrego samopoczucia psa, ale także wzmacnia więź między nim a opiekunem. Co nie mniej ważne, czarny terier rosyjski prawie w ogóle nie linieje, co oznacza również, że wiosną i jesienią zrzucanie sierści prawie nie występuje. Należy regularnie sprawdzać długość pazurów psa, aby w razie potrzeby je skrócić.
Sport
Chociaż czarny terier rosyjski jest opisywany jako raczej spokojny i potulny, jest to prawdą tylko wtedy, gdy przebywa w domu. Na zewnątrz jest gotowy na prawie każdy rodzaj zabawy. Zwyczajny bieg na kilometr to dla niego za mało. Sam bieg szybko go znudzi, gdyż pies tej rasy potrzebuje również ćwiczeń umysłowych. Przy dużej dozie cierpliwości – czarny terier rosyjski potrzebuje czasu – doskonale nadaje się jako pies terapeutyczny, ratowniczy lub tropiący. Oczywiście jest również doskonałym psem stróżującym i obronnym. W wieku szczenięcym należy uważać, aby piesek nie przeciążał się i nie skakał, aby nie uszkodzić stawów. Po osiągnięciu pełnej dojrzałości i po uzyskaniu zgody weterynarza, można również zabrać rosyjskiego czarnego teriera na jogging, jeśli zostanie on starannie wyszkolony. Jednak pies tej rasy nie jest biegaczem długodystansowym. Nauka małych sztuczek lub treningi agility odpowiednie dla jego wielkości również mogą okazać się nie lada przyjemnością dla wielu przedstawicieli tej rasy.
Czy czarny terier rosyjski to dobry pies dla mnie?
Ze względu na jego przeszłość jako psa stróżującego w połączeniu z jego imponującymi rozmiarami, rosyjski czarny terier powinien zamieszkać tylko z doświadczonymi opiekunami psów. Jego wychowanie wymaga dużo czasu i wiedzy. Nie nadaje się dla osób pracujących, które muszą zostawiać go samego na długi czas, a ze względu na swój rozmiar nie nadaje się do trzymania w małym mieszkaniu w mieście. Nie powinien być zmuszany do wchodzenia po schodach. Dom z własnym, bezpiecznie ogrodzonym ogrodem to optymalne lokum do trzymania psa tej rasy. Terier rosyjski zazwyczaj dobrze dogaduje się z małymi dziećmi. Jednak nigdy nie należy zostawiać dziecka i psa bez nadzoru. Ostrożność jest również zalecana w obecności większej liczby dzieci: Jeśli dzieci dokuczają sobie nawzajem, czarny terier rosyjski może chcieć chronić „swojego” towarzysza. Czworonogi tej rasy mogą zaprzyjaźnić się z kotami, jeśli były do nich przyzwyczajone jako szczenięta. Jeśli czarny terier rosyjski nie znał wcześniej żadnych kotów, socjalizacja jest zalecana tylko w ograniczonym zakresie. Przed zakupem należy również wziąć pod uwagę wydatki, które pojawiają się regularnie oprócz kosztów zakupu: Pies ważący do 60 kilogramów wymaga więcej karmy niż mały pies! Do tego dochodzą regularne wizyty u weterynarza, ubezpieczenie psa od odpowiedzialności cywilnej i podatki.
Gdzie mogę znaleźć czarnego teriera rosyjskiego?
Chociaż czarne teriery rosyjskie nie są powszechnie spotykane, rasa ta cieszy się stabilną lub nieznacznie rosnącą popularnością poza granicami swojego kraju. Na przykład w Niemczech w ciągu ostatniej dekady rodziło się około 150 szczeniąt rocznie. Wybrany przez Ciebie hodowca powinien być członkiem renomowanego klubu i sprzedawać wyłącznie szczenięta z rodowodem. Poważni hodowcy nie tylko przywiązują dużą wagę do zdrowia swoich szczeniąt, ale także zapewniają najlepszą możliwą socjalizację w pierwszych tygodniach życia. Najwcześniej szczenię może zamieszkać z Tobą w wieku ośmiu tygodni. Szczeniak jest już wówczas zaczipowany, zaszczepiony i kilkakrotnie odrobaczony.
Jeśli szukasz dorosłego czarnego teriera rosyjskiego, zacznij w Internecie. Nasza rada: Daj szansę psom ze schroniska, ponieważ zwłaszcza tak duże psy często muszą spędzić lata w schronisku, zanim znajdą nowy dom. Niezależnie od tego, czy Twoją uwagę zwróci pies nierasowy, czy rasowy czarny terier rosyjski, dowiedz się o historii psa i zastanów, czy ten czworonożny przyjaciel jest dla Ciebie odpowiedni. W zależności od przeszłości dorosły pies tej wielkości może stanowić pewne wyzwanie, któremu lepiej sprostają tylko zaawansowani opiekunowie psów.