Curly coated retriever

Curly-Coated-Retriever-czarny

Curly coated retriever jest uważany za najstarszą rasę retrieverów na świecie. Ten pochodzący z Anglii pies dużej rasy zachował nie tylko swój osobliwy wygląd i kręconą, kędzierzawą sierść, ale także instynkt aportowania i zamiłowanie do wody. Mimo że obecnie coraz częściej jest trzymany jako pies rodzinny, nadal potrzebuje myśliwskich zadań.

Curly coated retriever – charakter

Leniuchowanie na kanapie i obserwowanie swojego opiekuna przy pracy? Nie jest to propozycja dla Curly coated retrievera. Kędzierzawy retriever, który w swojej ojczystej Anglii ma za sobą 400-letnią historię jako pies myśliwski, a także stróżujący i pilnujący, potrzebuje sensownego zajęcia, aby czuć się dobrze. Niezależnie od tego, czy chodzi o buszowanie, polowanie, pasterstwo, ciągnięcie psich zaprzęgów, pracę ratowniczą czy trening z manekinem – dzięki swoim wszechstronnym możliwościom Curly czuje się dobrze w wielu dziedzinach zastosowania. Najważniejsze, żeby było co robić!

Pracowity na zewnątrz, potulny w domu

Ale czy tak pracowity i energiczny pies nadaje się również na psa rodzinnego i do towarzystwa? Rodziny, które zaakceptują jego chęć do pracy, instynkt łowiecki i potrzebę ochrony, a także zapewnią mu odpowiednie zajęcia, przekonają się, że jest on przyjaznym, lojalnym i czułym pupilem. Curly coated retriever jest łagodny i bardzo czuły pośród czterech ścian, jeśli jest odpowiednio ćwiczony na zewnątrz. Uwielbia zabawy z dziećmi i niestrudzenie dba o to, by wszyscy członkowie rodziny trzymali się razem podczas wspólnych spacerów. Jednak w przeciwieństwie do swoich bliskich krewnych, Golden retrievera i labradora, zrobi wszystko, aby przypodobać się swoim ludziom. Chociaż jest niezwykle wrażliwy i reaguje na nastroje rodziny, jego niezależność i inteligencja pozwalają mu od czasu do czasu pójść własną drogą.

Edukacja wymaga cierpliwości, wyczucia i humoru

W stosunku do obcych Curly jest także znacznie bardziej powściągliwy niż na przykład labrador retriever. Jego wrodzony instynkt ochronny nie powinien być lekceważony i wymaga wczesnej socjalizacji oraz konsekwentnego wychowania. Przecież już ponad sto lat temu był on wykorzystywany nie tylko jako pies myśliwski, ale także do ochrony przed kłusownikami oraz do pilnowania domu i podwórza. Jednak nie tylko pewność siebie, inteligencja i upór, ale także fakt, że Curly coats są tak zwanymi psami o późnym rozwoju, wymagają dużo cierpliwości i wyczucia w wychowaniu. Ze względu na swoją początkową wesołość, żywiołowość i młodzieńczy temperament, czasami doprowadzają do granic wytrzymałości szczególnie początkujących psiarzy. Curly powinny więc trafiać wyłącznie w ręce doświadczonych opiekunów psów, którzy doceniają szczególne cechy charakteru tej rasy retrieverów i którzy mają wystarczająco dużo poczucia humoru, by z przymrużeniem oka przyjmować małe sztuczki, jakie Curly stosują, by osiągnąć przewagę.

Curly-Coated-Retriever-w-wodzie © otsphoto / stock.adobe.com

Wygląd

Temperament Curly coated retrievera można dostrzec już z daleka. Jego żywy chód, mocna, solidna budowa i czujne spojrzenie szybko zdradzają, że ten pies rasowy nie jest wygodnym kanapowcem. Długie wylegiwanie się? Kłóciłoby się ono zarówno z naturą, jak i z wyglądem atletycznego i muskularnego Curly’ego, którego cała budowa ciała jest doskonale przystosowana do pracy na lądzie i w wodzie. Gęsto zwinięta lub kędzierzawa sierść, której Curly zawdzięcza swoją nazwę, oraz miękki, gęsty podszerstek skutecznie odpychają wodę i zapewniają bezpieczną warstwę ochronną w każdych warunkach pogodowych.

Duże ciało z małymi loczkami

Curly coated jest jedną z największych ras retrieverów, osiągając wysokość w kłębie do 69 cm u samców i 63 cm u samic. Maksymalna waga suki wynosi 32 kg, samce ważą do 41 kg. Pomimo swojej ogromnej siły i dostojnej budowy, Curly wyglądają elegancko i sportowo dzięki jednolitej czarnej lub brązowej sierści. Zaokrąglona czaszka, duże, kręcone uszy i lekko kanciasta kufa doskonale uzupełniają wizerunek tego osobliwego psa rasowego.

Historia

W ciągu wielu lat, jakie upłynęły od powstania rasy, Curly coated retriever prawie nie zmienił swojego wyglądu. Pisma z XVIII prezentują obrazy wizerunku psa, który bardzo przypomina znanego nam dziś Curly’ego. Uważa się za pewne, że ta rasa retrieverów wywodzi się od starego English Waterdog z XVII wieku, od którego dziedziczyła nie tylko kędzierzawe lub kręconą sierść, ale także zamiłowanie do wody, ogromną wytrzymałość i wyraźnie rozwinięty instynkt aportowania. Dalej miały być krzyżowane z nowofundlandem St. John’s (pies grenlandzki), a także pointerem i seterem. Z historią Curly coated retrievera czasami wiązane są także pudle i irlandzkie spaniele wodne, ale nie jest pewne, czy i w jakim stopniu te dwie rasy brały udział w powstaniu Curly.

Zwycięstwo w Australii

Angielski Kennel Club uznał Curly coated retrievera w 1854 roku za odrębną rasę. Do 1863 r. różne rasy retrieverów były jednak wystawiane razem. Niemal w tym samym czasie – z dala od angielskiej ojczyzny – triumfalny rozwój Curly’ego rozpoczął się w Australii. Do dziś Australijczycy cenią tę rasę za jej niestrudzoną pracę podczas polowań na kaczki, przepędzania bydła i jako psa stróżującego. W 1890 r. w Australii powstało towarzystwo rasowe, które odegrało kluczową rolę w kształtowaniu wzorca rasy Curly. Do dziś ten pierwszy wzorzec rasy australijskiego klubu prawie się nie zmienił. Jedynie rozmiar i waga Curly’ego zostały nieznacznie skorygowane w górę.

Hodowla i rozpowszechnienie dzisiaj

W rodzinnej Anglii Curly, który jeszcze około 1900 roku był najpopularniejszą angielską rasą retrieverów, stopniowo tracił na popularności. Powodem tego było pojawienie się dużych polowań z nagonką, które wymagały od psów myśliwskich innych umiejętności. Curly miał również konkurencję w postaci Flat coated, labradora i golden retrievera. Jednak w Australii popularność tej rasy utrzymuje się do dziś. Do dziś rolnicy wykorzystują je do zaganiania bydła, jako psy stróżujące i ochronne oraz do polowań. Curly nie jest też obcy w Nowej Zelandii. W USA i Europie należy bez wątpienia do rzadkich ras psów. Rasa ta ma jednak wiernych zwolenników w Skandynawii, gdzie Curly są czasami wykorzystywane jako psy zaprzęgowe.

Curly-Coated-Retriever-szczeniak © otsphoto / stock.adobe.com

Zakup Curly coated retrievera

Jeśli czujesz, że Curly coated retriever jest odpowiednią rasą dla Ciebie i możesz zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu i aktywności, musisz liczyć się z tym, że nie tylko podróż do hodowcy, ale także czas oczekiwania na szczeniaka może trochę potrwać. Nie pozwól, aby to Cię zniechęciło, ale wykorzystaj ten czas na spokojne przygotowanie się na przyjęcie nowego włochatego członka rodziny. Długi czas podróży nie powinien być przeszkodą w kilkukrotnym odwiedzeniu hodowcy. Dobra relacja oparta na zaufaniu między kupującym a hodowcą często procentuje na całe psie życie. Wieloletnie doświadczenie hodowcy, wiedza na temat żywienia, szkolenia i pracy z psem oraz liczne porady i wskazówki mogą być bardzo pomocne nawet dla zaawansowanych opiekunów psów i sprawić, że niejedna wizyta u weterynarza nie będzie konieczna.

Czy hodowca cieszy się dobrą opinią?

Wizyty osobiste to także najlepszy sposób, aby przekonać się o renomie hodowcy. Dokumenty z logo FCI, dobry rodowód i świadectwa zdrowia, a także rozsądna cena szczenięcia (od ok. 1200 euro, w Polsce od 4500 zł) są ważną i decydującą wskazówką, ale same w sobie nie są wystarczająco istotne. Przyjrzyj się wszystkiemu na miejscu: Jak wygląda hodowla? Czy psy mieszkają w bliskości z rodziną hodowcy, czy są trzymane w kojcu? Jakie wrażenie wywiera suka-matka? Czy psy są socjalizowane od urodzenia? Przy zakupie szczeniaka wszystko powinno się zgadzać: Nie chodzi tylko o cenę i wymagania zdrowotne, ale także o osobisty stosunek do hodowcy.

Zdrowie i choroby typowe dla rasy

Stosunkowo niski popyt na tę rasę sprawił, że Curly – w przeciwieństwie na przykład do labradora i golden retrievera – nie stał się psem modowym. W hodowli rasy Curly główny nacisk kładzie się na zdrowie i specyficzne cechy tej rasy. Dzięki temu rasa Curly przez wiele lat zachowała nie tylko swój pierwotny wygląd, ale także dobre zdrowie. U Curly’ego nie występują choroby typowe dla rasy, a nawet problemy z oczami, które są powszechne u innych ras retrieverów, takie jak PRA (postępujący zanik siatkówki) i HC (dziedziczna zaćma), jak również dysplazja stawów biodrowych (HD), nie stanowią problemu. Tylko sierść Curly’ego sprawia od czasu do czasu problemy. Na przykład niektórzy przedstawiciele rasy, głównie suki, mają symetryczne nagie miejsce na szyi i tylnej części ciała, czasem także na grzbiecie i ramionach. Czynniki dziedziczne, zaburzona równowaga hormonalna, negatywny wpływ środowiska i niewłaściwe żywienie wydają się sprzyjać rozwojowi tego problemu.

Curly-Coated-Retriever-brązowy © Vincent / stock.adobe.com

Karma dla Curly coated retrievera

Na co należy zwrócić uwagę przy karmieniu Curly’ego?

Rodzaj diety ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie psa. Zdrową dietą można zapobiec problemom ze stawami, chorobom serca i nerek, a także wielu innym chorobom wynikającym na przykład z nadwagi. W tym kontekście „zdrowa” oznacza przede wszystkim „odpowiednia do potrzeb”. Dlatego też karma powinna być zawsze dostosowana do szczególnych potrzeb energetycznych i żywieniowych psa. Są one bardzo zróżnicowane w zależności od wieku, poziomu aktywności, wzrostu, wagi i płci. Dobra karma dla Twojego Curly to karma, która uwzględnia te czynniki i zaspokaja potrzeby, jakie ma Twój pies na danym etapie życia. Ważne są jednak nie tylko składniki oraz skład witaminowy i odżywczy, ale także ilość podawanego pokarmu. Curly szybko tendencję do nadwagi, dlatego zdecydowanie należy przestrzegać określonych porcji karmy. Dwa stałe posiłki dziennie i rezygnacja z wielu smakołyków między posiłkami pomagają utrzymać wagę psa pod kontrolą.

Regularne pływanie jest najlepszą pielęgnacją sierści

Nakład pracy na pielęgnację w przypadku Curly coated retrievera jest nieznaczny, ale trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Regularne szczotkowanie nie jest w przypadku Curly konieczne, ale okazjonalne zwilżanie wodą, a następnie okrężny masaż rozłożonymi palcami jest zalecany, aby zachować ich blask loków Curly. Można to zrobić po spacerze w deszczu, po orzeźwiającej kąpieli w pobliskim zbiorniku wodnym, a nawet w domu, korzystając z prysznica lub spryskiwacza do kwiatów. Jednak tak naprawdę należy używać tylko wody. Zbyt częste stosowanie szamponów dla psów może zniszczyć barierę ochronną skóry psa i spowodować problemy z sierścią. Przy okazji, u Curly’ego sierść zmienia się normalnie i dlatego nie trzeba go strzyc. Co jakiś czas przycina się ogon lub usuwa nadmiar sierści pod płatami uszu.

Warunki utrzymania Curly

Osoby zainteresowane kupnem Curly coated retrievera będą musiały pomyśleć nie tylko o żywieniu i pielęgnacji, ale przede wszystkim o odpowiednim środowisku i właściwej aktywności dla tego psa. Curly jest i pozostaje psem pracującym, dlatego powinien trafiać tylko do osób, które są świadome związanych z tym wymagań hodowlanych. Ciasne mieszkanie w mieście nie wchodzi w rachubę tak samo jak praca opiekuna na pełen etat w biurze. Nie tylko wielkość, ale przede wszystkim ogromna potrzeba ruchu i przeogromna chęć do pracy tej rasy wymagają odpowiedniej przestrzeni i dużo czasu ze strony opiekuna. Opiekunowie, którzy nie polują, powinni zapewnić swoim Curly wystarczającą ilość alternatywnych zajęć. Długie, codzienne spacery na łonie natury są ważne, ale same w sobie nie wystarczą, aby naprawdę zadowolić Twojego Curly.

Szkolenie z użyciem manekinów, zadania aportowania lub szkolenie jako psa ratowniczego, czy też testy myśliwskie są niezbędne, aby utrzymać wytrwałego psa pracującego w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Jeśli Twój Curly może również realizować swoją pasję do wody i codziennie wskakiwać do pobliskiego strumienia, rzeki lub jeziora, nic już nie stoi na przeszkodzie, abyście Ty i Twój pies wiedli wspólne, szczęśliwe życie.

Poznaj inne rasy z grupy VIII FCI, sekcji 1 (aportery):

Najczęściej polecane