Chihuahua

Artykuł napisany przez Natalie Decker
Chihuahua długowłosy

Lubiące ludzi i figlarne: Chihuahua mają całe rzesze fanów.

Pieski tej najmniejszej rasy świata mają najsłynniejszych opiekunów na świecie oraz osiągają jedną z najdłuższych długości życia. Chihuahua noszone są w torebkach takich gwiazd, jak Madonna, Britney Spears czy Paris Hilton. Ten meksykański rasowy pies jest jednak czymś więcej niż tylko luksusowym pieskiem kanapowym.

Typowe cechy psów Chihuahua

W stosunku do rozmiarów ciała, ego tego małego meksykańskiego pieska jest ogromne. Chihuahua lubi być w centrum uwagi i często próbuje pozyskać sobie tę uwagę szczekaniem czy skomleniem, a nawet udając zranienie.

Jest pewny siebie i odważny, co okazuje nawet wobec dużo większych od siebie psów. Ma tendencję do przeceniania swoich możliwości, ale nie należy też lekceważyć jego inteligencji i temperamentu.

Chihuahua chętnie pozwalają się rozpieszczać i adorować, jednak również przebywając poza wygodną torebką właścicielki są pełnowartościowymi psami, które bez trudu przebiegają długie odcinki i dobrze odnajdują się także w sportach dla psów.

Na marginesie: Linki do produktów przedstawionych w filmie znajdują się w opisie na YouTube.

Chihuahua to popularne psy terapeutyczne

Ich inteligencja, empatia oraz naturalnie rozmiary czynią je – przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych – doskonałymi psami terapeutycznym. Także jako psy stróżujące nie są wcale, dzięki swojej permanentnej koncentracji i uwadze, takie zupełnie bezużyteczne.

Wbrew wizerunkowi wychuchanych, delikatnych piesków kanapowych są to zwierzęta przy dobrym chowie silne i odporne na choroby. Dożywają wieku nierzadko 16 i więcej lat. Wcale nie muszą być wszędzie noszone, chętnie samodzielnie buszują po kątach i zapoznają się z otoczeniem.

Nawet jeśli przy kiepskiej pogodzie wolą zostać w mieszkaniu niż hasać po dworze, nie potrzebują od razu ciepłych kurtek, także i bez nich mogą bawić się przy niższych temperaturach czy na śniegu.

Chętne do zabawy, ale uparte

Chihuahua są bardzo skore do zabaw, potrzebują ciągłego kontaktu z człowiekiem i niechętnie oddalają się od swojego opiekuna. W razie niebezpieczeństwa te małe pieski nie zawahają się także stanąć w jego obronie – nawet jeśli same naraziłyby się przez to na duże niebezpieczeństwo.

Zasadniczo Chihuahua są otwarte i ufne wobec innych psów oraz nieznajomych ludzi. Nie przepadają natomiast za małymi dziećmi, które odciągają od nich należną im przecież uwagę dorosłych. Jednak w większej rodzinie z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym czują się znacznie bardziej komfortowo.

By współżycie z energicznym Chihuahuą układało się harmonijnie, nieodzowna jest profesjonalna socjalizacja oraz konsekwentne wychowanie. Dzięki nim można zawczasu zapobiec nerwowemu szczekaniu czy zbytniej pewności siebie i egoizmowi pieska.

Wygląd: Małe i urocze

Charakterystyczne dla temperamentnego Chihuahuy są nie tylko jego niezwykle małe rozmiary, ale także nieproporcjonalnie duże nietoperzowate uszy. Rozpoznawalny jest też typowy dla nich jabłkowaty kształt głowy oraz krótki i szpiczasty nosek.

Umaszczenie i rodzaje sierści

W kwestii umaszczenia Chihuahua prezentują się niezwykle różnorodnie. Według standardu rasy FCI, w której to federacji otrzymały numer 218 w grupie 9 (psy ozdobne i do towarzystwa), dozwolone są wszystkie umaszczenia wraz z kombinacjami i wzorami.

W zależności od długości sierści wyróżnia się dwa typy Chihuahua:

  1. Chihuahua długowłosy: Miękkie długie włosie jest albo zupełnie gładkie, albo delikatnie falowane. Typowe są, poza tym, owłosione uszy, dobrze rozwinięta kryza i puchaty ogon.
  2. Chihuahua krótkowłosy: Krótkie gęste futerko przylega miękko do ciała i głowy aksamitnie połyskując.

Jaką wielkość osiąga Chihuahua?

Ciekawostką jest, że standard rasy nie podaje konkretnych danych odnośnie wysokości w kłębie tej najmniejszej rasy świata. Małe rozmiary piesków Chihuahua znajdują odzwierciedlenie na wadze. Idealna waga Chihuahuy wynosi pomiędzy 1,5 kg a 3 kg. Akceptowane są jednak także osobniki o wadze pomiędzy 500 g a 1,5 kg.

Generalnie preferuje się mniejsze Chihuahua. W większości związków osobniki ważące więcej niż 3 kg są wykluczane.

Krytyka zbyt małych Chihuahua

Parowanie coraz mniejszych osobników doprowadziło do pojawiania się ekstremalnie małych piesków, ważących zaledwie pół kilograma.

Działacze na rzecz praw zwierząt krytykują taką celową hodowlę, ponieważ tak małe i delikatne pieski częściej cierpią z powodu problemów zdrowotnych.

chihuahua umaszczenie czarne
Nietoperzowate uszy i duże oczy: Chihuahua to sama słodycz.

Warunki utrzymania i pielęgnacja: Wymagane konsekwentne wychowanie

Do pielęgnacji pieska rasy Chihuahua należy regularne szczotkowanie jego sierści – zwłaszcza u długowłosych osobników. Podobnie należy pamiętać o kontrolowaniu uszu i oczu pieska, by potencjalne choroby wykryć odpowiednio wcześnie i móc rozpocząć leczenie.

W gruncie rzeczy jest to piesek łatwy w utrzymaniu. Odnajdzie się na naprawdę niewielkiej przestrzeni, dlatego jest idealny do trzymania nawet w najmniejszym mieszkaniu.

Małe pieski, duże wymagania

Mimo niewielkich rozmiarów Chihuahua wykazuje ogromną potrzebę zabawy i zaangażowania oraz uwagi ze strony opiekuna. Przy pięknej pogodzie chętnie odbywa dłuższe spacery, przy kiepskiej natomiast chętnie także poleniuchuje w domu.

Odpowiednie szkolenie, konsekwentne wychowanie i socjalizacja z pewnością ułatwią życie z Chihuahuą.

Dzięki nim niesławna upartość i tendencja do szczekania psów tej rasy mogą zostać odpowiednio pokierowane i wówczas już nic nie będzie stało na przeszkodzie do całkowicie harmonijnego życia z Chihuahuą.

Żywienie Chihuahua Karma mokra czy sucha?

Niesamowicie rozległa i różnorodna oferta karm dla psów może przysporzyć opiekunowi nie lada rozterek. Na pewno wartościowymi odnośnie prawidłowego żywienia Chihuahua będą wskazówki hodowcy. Poza całą gamą producentów, na rynku znajdziemy karmy mokre i suche, karmy dla szczeniąt, dorosłych psów i karmy dla seniorów, a także karmy konwencjonalne i ekologiczne.

Wybranie najlepszej karmy dla psa wśród tak wielu dostępnych rodzajów nie jest łatwym zadaniem. Dlatego wszystkie niezbędne informacje na temat żywienia Chihuahua zebraliśmy w osobnym artykule.

Poza tym, w sklepie internetowym zooplus znajdziesz specjalną karmę dla Chihuahua

Zakup: Ile kosztuje Chihuahua?

Niemałą niespodzianką dla fanów gwiazd takich jak Paris Hilton czy Britney Spears, którzy chcieliby pójść w ślady swoich idoli i sprawić sobie uroczy „dodatek” w postaci Chihuahua, są wysokie ceny rodowodowych szczeniąt, które zaczynają się od około 6000 złotych.

Weź pod uwagę, że cena rasowych piesków, zwłaszcza rasy Chihuahua, zawsze jest wysoka – w końcu poważnie prowadzona hodowla niesie za sobą spore koszty. Jednak inwestycja w szczenię z profesjonalnych rąk najczęściej okazuje się opłacalna, gdyż zapobiega ewentualnym późniejszym kosztom leczenia oraz rzecz jasna cierpieniu zwierzęcia, a gwarantuje wiele długich lat radości z witalnego kompana.

Poza tym, profesjonalny hodowca z dużym doświadczeniem zawsze będzie służył Ci radą, także po zakupie pieska.

Hodowla i zdrowie: Zakup wyłącznie u profesjonalnego hodowcy

Wyjątkowy wygląd Chihuahuy – jego niewielkie wymiary oraz nieproporcjonalnie duża głowa – zapewnił mu wprawdzie popularność na całym świecie, jednak przysporzył także nieco problemów zdrowotnych.

Hodowle, stawiające wygląd piesków ponad ich zdrowiem, często miały na celu stworzenie osobników z coraz to większymi uszami i krótszą kufą, co prowadziło do nadwrażliwości oczu oraz problemów z oddychaniem i uzębieniem.

Niedomagania zdrowotne w przypadku najmniejszych Chihuahua

Inne zdrowotne uszczerbki pojawiają się dlatego, że hodowcy usiłują otrzymać coraz mniejsze pieski. Osobniki ważące zaledwie 500 g nie są w stanie bronić się przed infekcjami czy innymi chorobami, podczas gdy normalnych rozmiarów Chihuahua są z natury odporne i długowieczne – czemu dowodzi choćby fakt, że przeżyły na ulicach Meksyku. Nienaturalnie małe osobniki natomiast często zapadają na przeróżne choroby i przedwcześnie umierają.

Nawet pozornie niepozorne choroby wirusowe, objawiające się biegunką czy wymiotami, mogą zagrozić życiu takiego pieska. Kontrola weterynaryjna w takim przypadku jest zdecydowanie zalecana.

Uwaga na pseudohodowców

Ponieważ Chihuahua nieprzerwanie są psami wpisującymi się w trendy, które postrzega się jako idealne maskotki do noszenia w torebkach, wciąż istnieją nieprofesjonalni hodowcy, liczący na szybki zysk.

Nieprzestrzeganie reguł hodowlanych oraz rezygnacja z badań profilaktycznych prowadzą do namnażania się chorób dziedzicznych u rasy Chihuahua. Należą do nich wrodzone wady zgryzu, przedwczesna utrata zębów, kaszel wsteczny, problemy z zastawkami sercowymi (niedomykalność zastawki mitralnej), wodogłowie czy zwichnięcia rzepki.

By utrzymywać ryzyko wystąpienia tych chorób na możliwe jak najniższym poziomie, potencjalny nabywca pieska tej rasy powinien interesować się zakupem wyłącznie od zrzeszonego, profesjonalnego hodowcy. Rozpoznasz go po tym, że dysponuje on wszelkimi dokumentami rodowodowymi swoich podopiecznych oraz zaświadczeniami o odbyciu wszystkich niezbędnych badań i szczepień.

Historia rasy: Ojczyzną Chihuahua jest Meksyk

Mimo tego, że istnieją różne teorie odnośnie pochodzenia rasy Chihuahua, jest niemal pewne, że rasa ta pochodzi z Meksyku. W prowincji o nazwie Chihuahua na północy Meksyku do dziś żyją dziko małe pieski, przypominające rasowe Chihuahua.

Wedle tej teorii Chihuahua należały do psów ofiarnych starożytnych Meksykanów, tak zwanych psów Techichi. Zgodnie z ich wierzeniami Chihuahua pełniły rolę przewodników dusz na drugą stronę, dlatego też niestety podczas wielu pogrzebów i one musiały stracić życie.

Inna teoria głosi, że za rytualne psy ofiarne Chihuahua służyły już Aztekom. Inni posuwają się jeszcze bardziej wstecz i twierdzą, że przodkowie Chihuahua trzymani byli już przez Tolteków. Wówczas historia rasy Chihuahua liczyłaby ponad tysiąc lat.

Jeszcze inne podania głoszą, że dopiero Hiszpanie przy opanowaniu Meksyku w XV wieku przywieźli ze sobą te zwierzęta. Żadna jednak z powyższych teorii do dziś nie może zostać ani potwierdzona w 100%, ani zupełnie wykluczona.

Chihuahua od połowy XIX wieku

Historia rasy Chihuahua pewna jest dopiero od połowy XIX wieku. W tamtym czasie rolnicy z meksykańskiej prowincji Chihuahua rozpoczęli wzmożoną sprzedaż tych małych piesków do Stanów Zjednoczonych. Wtedy też ich popularność zaczęła rozszerzać się na cały świat.

Turyści byli tak zauroczeni najmniejszymi pieskami świata z nieproporcjonalnie dużymi oczami i uszami, że zabierali je ze sobą do wszelkich zakątków w Ameryce, a także i do Europy.

Poznaj inne popularne rasy z grupy IX FCI (psy ozdobne i do towarzystwa):


Natalie Decker
Profilbild Natalie Decker (mit Pferd)

„Życie bez mopsa jest możliwe, ale bezcelowe” – powiedział kiedyś komik i pisarz Loriot. Autorka zgadza się z tym bez zastrzeżeń i dodaje: „Życie bez konia, kota i królika również!”. Jej serce bije dla wszystkich zwierząt dużych i małych, i cieszy się niezmiernie, że może pisać o swojej pasji jako niezależny autor. Poprzez swoje artykuły chciałaby podnieść świadomość na temat dobrostanu zwierząt i udzielić przydatnych wskazówek ich miłośnikom.


Najczęściej polecane