Chart arabski (Sloughi)

Sloughi na łące

Chart arabski niegdyś był cenionym towarzyszem Beduinów podczas polowań, a dziś jest wiernym kompanem dla lubiących sport rodzin. Sloughi bowiem potrzebuje bardzo dużej dawki ruchu.

Wygląd

Sportowiec z gracją

Sloughi to delikatny chart o wysokości w kłębie nieprzekraczającej 72 cm u psów i 68 cm u suk. Jego bardzo szczupła, opływowa budowa ciała emanuje wdziękiem, której urok dodatkowo podkreśla szlachetna głowa osadzona na długiej szyi. Ogon Sloughi w spoczynku jest na końcu wyraźnie zakręcony ku górze. Te charty z wiszącymi uszami potrafią wyrażać swój nastrój poprzez mimikę, a doświadczeni opiekunowie potrafią odczytać nastrój swojego czworonożnego przyjaciela z wyrazu jego pyszczka. Na pierwszy rzut oka przedstawiciele tej rasy wydają się nieco melancholijni. Zgodnie z wzorcem FCI „Wyraz oczu mają łagodny, nieco smutny, a spojrzenie nostalgiczne”. Krótka, gęsta sierść może występować w kolorze od jasno piaskowego do piaskowo rudego, z czarną maską lub bez niej – z czarnym pręgowaniem lub bez.

Historia

Duma Beduinów z Afryki Północnej

Sloughi są synami (i córkami) pustyni: Rasa ta pochodzi z obszaru Maghreb, czyli Maroka, Tunezji i Algierii. Jako towarzysze Beduinów z Afryki Północnej od wieków wiernie im służą, stąd też przodkowie dzisiejszych chartów arabskich zostali uwiecznieni na ponad 3000-letnich płaskorzeźbach ściennych. Te wytrwałe psy były wykorzystywane w szczególności do polowań konnych z ułożonym sokołem, w których jeździec, koń (lub wielbłąd), sokół i pies tworzyli zespół myśliwych. Ludzie przez długie lata bardzo cenili Sloughi jako niezawodnych pomocników w zdobywaniu pożywienia, były więc jedną z najcenniejszych własności Beduinów obok wielbłąda i wierzchowca. Nawet dziś Sloughi w Afryce Północnej cieszą się szczególnym uznaniem i w przeciwieństwie do innych psów uważane są za „czyste”. Ich arabska nazwa brzmi „el hor”, czyli „szlachetny”. Polowania w swoim pierwotnym kształcie odbywają się dziś jednak tylko na nielicznych obszarach wiejskich. Obecnie Sloughi żyją głównie w Maroku, które jest również krajem ich pochodzenia i w którym opracowano wzorzec rasy.

Wrażliwy charakter

Charty arabskie są bardzo wrażliwymi psami, mocno przywiązującymi się do swojego opiekuna, wobec którego są łagodne i posłuszne i którego pieszczotom chętnie się oddają. Dlatego też doskonale sprawdzą się jako psy rodzinne, zwłaszcza że przy zapewnieniu im odpowiedniej dawki ruchu okazują się niezwykle spokojne, a ponadto łatwe w pielęgnacji. Sloughi są czujne i w razie potrzeby gotowe do obrony swoich bliskich. Chociaż mogą reagować nieco gwałtownie w sytuacjach nietypowych, w żadnym wypadku nie mają tendencji do nadmiernego szczekania. W stosunku do obcych zachowują się zazwyczaj powściągliwie, ale otwierają się, gdy zauważą, że są mile widziani przez swoją rodzinę. Przedstawiciele tej rasy dobrze rozumieją się z innymi czworonogami i lubią przebywać razem z innymi Sloughi. Jako że mają silny instynkt łowiecki, jako dorosłe psy mogą mieć problem z przywołaniem, jeśli zwierzyna znajdzie się w zasięgu ich wzroku – w takiej sytuacji ze smyczy powinny być spuszczane wyłącznie na obszarze, gdzie dzikie zwierzęta nie występują.

Wyczucie w wychowaniu

Każdy, kto zdecyduje się na przygarnięcie Sloughi, powinien zdawać sobie sprawę z jego niezależnej natury: Pies ten nie będzie działał z czystego posłuszeństwa, ale raczej z uczucia i w oparciu o głęboką więź ze swoim dwunożnym stadem.

Ten łagodny chart potrzebuje wiele wyczucia podczas szkolenia. Nadmierna szorstkość w sposób trwały zniszczyłaby zaufanie między psem i jego opiekunem i doprowadziłaby do wewnętrznego wycofania się tego wrażliwca. Opiekun Sloughi powinien być spokojny, opanowany i konsekwentnie go prowadzić. Głównym celem szkolenia powinna być już na wczesnym etapie nauka przywołania, ponieważ bardzo ważne jest, aby bez obaw móc pozwolić swojemu łaknącemu ruchu sportowcowi biegać bez smyczy. Wizyty w psim przedszkolu i szkole dla psów są dobrym punktem wyjścia do szkolenia – tutaj Sloughi będzie miał okazję poznać i pobawić się z innymi czworonogami. Wybierając szkołę, szukaj takiej, która kładzie nacisk na łagodne wychowanie. Najlepiej byłoby również, gdyby w pobliżu Ciebie znajdował się klub psich wyścigów. Tylko taki Sloughi, którego fizyczne potrzeby zostaną zaspokojone może bowiem być uważnym słuchaczem podczas „lekcji”.

Portret charta arabskiego © liliya kulianionak / stock.adobe.com

Sport

Bieganie dla dobrego samopoczucia

Sloughi mają bardzo dużą potrzebę ruchu. Uwielbiają szybkie bieganie i powinny mieć możliwość, by regularnie dawać temu upust. Najlepszą okazją do tego są wyścigi chartów lub coursing, ale dobrze wychowany Sloughi, mający za sobą naukę przywołania, może również swobodnie biegać na obszarze wolnym od dzikich zwierząt. Wśród przedstawicieli tej rasy zdarzają się psy, których nie można przywołać. Warto poruszyć ten temat już u hodowcy Twojego przyszłego podopiecznego, ponieważ są linie z mniejszym lub większym instynktem łowieckim. Ponadto, Sloughi – dorosły i odpowiednio wyszkolony – jest doskonałym towarzyszem podczas joggingu lub jazdy na rowerze i uwielbia długie, kilkugodzinne wędrówki. Nasza wskazówka: Dowiedz się więcej o specjalnych szelkach dla chartów, ponieważ ze względu na swoją budowę, wiele z nich szybko uwalnia się ze zwykłych szelek lub obroży. Po powrocie do domu z takich aktywności, Sloughi uwielbia spędzać czas ze swoim opiekunem, chętnie oddając się jego pieszczotom.

Zdrowie

Wytrzymały, ale wrażliwy na niskie temperatury

Jako pies pierwotny, Sloughi zazwyczaj cieszy się dobrym zdrowiem. Ma jednak predyspozycje do zapadania na chorobę oczu – postępujący zanik siatkówki, który na szczęście można wykluczyć prostym badaniem krwi. Spytaj hodowcę czy wykonywał swoim maluchom takie badanie i jak wyglądała opieka weterynaryjna nad nimi do tej pory. Jak wszystkie charty, rasa ta może być również wrażliwa na środki znieczulające i niektóre leki – w razie potrzeby porozmawiaj o tym z lekarzem weterynarii. Jeśli te charty z ciepłej Afryki pozostają w ruchu, mogą również czuć się komfortowo na zewnątrz zimą, ale nigdy nie powinny stać bezczynnie w miejscu, kiedy temperatura spada poniżej zera, ponieważ w przeciwnym razie szybko się przeziębią. W zimnych porach roku warto zaopatrzyć psa w płaszcz, zwłaszcza jeśli twój podopieczny ma już swoje lata. Hodowane w sposób odpowiedni dla gatunku Sloughi mogą pozostać sprawne i zwinne aż do 14 roku życia.

Żywienie Sloughi

Właściwe żywienie jest jednym z filarów długiego i aktywnego życia Sloughi. Upewnij się więc, że podajesz swojemu czworonogowi odpowiednie ilości pożywienia. Jeśli chart arabski jest Twoim pierwszym chartem, warto regularnie ważyć go i sprawdzać, czy odpowiednio przybiera na wadze w wieku szczenięcym i czy utrzymuje odpowiednią wagę w wieku dorosłym. Młodym Sloughi można podawać karmę dla średnich i dużych szczeniąt, ponieważ składniki pokarmowe w niej zawarte są specjalnie przystosowane do rozwoju większych czworonogów. Młode psy nie powinny bowiem rosnąć zbyt szybko, aby nie obciążać nadmiernie układu mięśniowo-szkieletowego. Szczenięta potrzebują do czterech posiłków dziennie, dorosłym Sloughi wystarczą dwa posiłki, po których wskazany jest odpoczynek, zapobiegający niebezpiecznemu dla psów skrętowi żołądka. Podawaj swojemu chartowi dobrej jakości mokrą lub suchą karmę z wysoką zawartością mięsa i bez zboża oraz cukru. W przypadku smakołyków, również postaw na jakość: Suszone mięsne przekąski dla psów, przysmaki dentystyczne, specjalne kości do żucia lub suszone uszy wołowe zapewnią Twojemu pupilowi zdrowe chwile przyjemności. Oczywiście należy również pamiętać o tym, aby pies miał zawsze dostęp do świeżej wody do picia.

Odkryj nasz asortyment karm dla psów w sklepie dla psów zooplus!

Pielęgnacja

Pielęgnacja sierści Sloughi jest bardzo prosta – wystarczy regularnie przeczesywać ją rękawicą z wypustkami. W ten sposób pozbędziesz się luźnej sierści, a ponadto wzmocnisz więź ze swoim czworonogiem, dla którego ten mały rytuał pielęgnacyjny szybko przekształci się w przyjemny zabieg relaksacyjny. Sloughi jest uważany za bardzo czystego psa, a niektórzy przedstawiciele rasy dbają o swoją czystość w sposób właściwy kotom.

Zwykle wystarczy oczyścić zabrudzoną sierść wilgotną ściereczką – charta należy kąpać wyłącznie w przypadku wyjątkowo mocnego zabrudzenia, a nawet wtedy tylko z użyciem łagodnego szamponu dla psów. Szczególną uwagę należy poświęcić wiszącym uszom Sloughi, gdyż może w nich rozwijać się stan zapalny i w razie potrzeby czyścić je środkiem do czyszczenia uszu dla psów. Regularnie sprawdzaj również pazury swojego podopiecznego: Jeśli staną się zbyt długie, istnieje ryzyko, że będą wrastać w skórę psa lub utrudniać mu chodzenie. Dlatego warto zaopatrzyć się w nożyczki do pazurów oraz pęsetę do usuwania kleszczy.

Szczeniak charta arabskiegobiegający po łące © hemlep / stock.adobe.com

Czy Sloughi do mnie pasuje?

Zanim zdecydujesz się na zakup psa tej rasy, zastanów się nad swoją motywacją, ponieważ: Ci, którzy cenią sobie Sloughi przede wszystkim ze względu na jego szlachetny i rasowy wygląd, nie będą w stanie stworzyć mu odpowiednich warunków życia. Pies ten wymaga empatii i pewnych siebie opiekunów, którzy doceniają jego wolnego ducha. Sloughi pasuje do lubiących ruch rodzin, które będą spędzać z nim dużo czasu na łonie natury. Najlepiej byłoby, gdyby mogli oni zaoferować mu dobrze ogrodzony ogród, w którym mógłby zażywać swobodnego ruchu do woli. Mieszkanie w mieście nie nadaje się dla psa, którego przodkowie mieli rozległą pustynię do dyspozycji. Doświadczenie w szkoleniu psów jest z pewnością zaletą, jeśli rozważasz mieszkanie ze Sloughi, ponieważ jego wychowanie wymaga nie tylko dużej dozy wyczucia, ale także wiedzy. Jeśli jednak nie masz zbyt wiele doświadczenia, ale zdajesz sobie sprawę z potrzeb tego charta i jesteś w stanie odpowiednio się dokształcić, by im sprostać, na przykład odwiedzając szkołę dla psów, rozmawiając z innymi opiekunami psów, czy czytając literaturę fachową, Sloughi będzie dla Ciebie odpowiedni. Pies ten potrzebuje dużo kontaktu ze swoją ludzką rodziną, uwielbia wspólne spędzanie czasu i przytulanie tak samo jak bieganie. Jeśli więc zdecydujesz się na Sloughi, zaplanuj dla niego dużo czasu – rundka wokół bloku będzie bowiem dla niego zdecydowanie niewystarczająca. Przedstawiciele tej rasy dobrze rozumieją się z innymi psami i uwielbiają życie w grupie z innymi Sloughi. Lubią również dzieci, ale należy zadbać o to, aby Twój czworonożny towarzysz miał możliwość wycofania się – hałas i zgiełk mogą szybko spowodować stres u tego wrażliwego psa. Z mniejszymi zwierzętami domowymi, takimi jak króliki, nigdy nie należy zostawiać go bez opieki, a koty mogą mieszkać w domu tylko wtedy, gdy Sloughi został już jako szczeniak przyzwyczajony do życia z nimi i zaakceptował je jako członków swojego stada.

Jeszcze przed zakupem należy pomyśleć o odpowiedzialności, jaka wiąże się z nabyciem takiego psa na nadchodzące wspólne lata i zastanowić się z kim zostawimy go podczas urlopu, w przypadku ewentualnych problemów zdrowotnych czy nawet pobytu w szpitalu. Oprócz czasu, który trzeba wygospodarować, nie bez znaczenia są także koszty utrzymania zwierzęcia, do których należą wydatki związane choćby z podstawowym wyposażeniem, samym zakupem psa, koszty podróży, a wreszcie regularne wydatki na pełnowartościową karmę, podatek od psa oraz koszty związane z wizytami u lekarza weterynarii.

Gdzie szukać chartów arabskich?

Po szczenię psa rasy Sloughi należy udać się do hodowcy, co jednak może okazać się niełatwe ze względu na małą jej popularność. Na przykład w Niemczech w 2017 roku zarejestrowano tylko 36 przedstawicieli charta arabskiego. Wykluczyć należy oczywiści sprzedawców, którzy nie należą do żadnego związku i hodują zwierzęta bez dokumentów – są to niepoważne oferty, których nie należy brać pod uwagę chociażby ze względu na niewspieranie tego typu praktyk – jak wiadomo popyt reguluje podaż. Każdy miłośnik Sloughi, któremu zależy na utrzymaniu zdrowia, charakteru i typu rasy, kupi szczeniaka tylko od odpowiedzialnego hodowcy, który inwestuje w hodowane przez siebie pieski dużo czasu, pieniędzy i wiedzy, co z kolei przynosi korzyść całej rasie. Warto w tym celu wziąć pod uwagę inne drogi nabycia Sloughi. Jeśli chcesz zaadoptować szczenię z zagranicy, musisz wówczas zapoznać się z przepisami prawnymi dotyczących wwozu zwierząt. Szukając kontaktu do hodowców warto odwiedzić stowarzyszenia hodowców chartów, które udzielą Ci stosownych informacji – również dotyczących podobnych ras, a także zaoferują pomoc w znalezieniu dorosłego Sloughi, jeśli takiego poszukujesz.

Dobrą okazją do znalezienia nowego towarzysza są również schroniska dla zwierząt.

Na spokojnie rozejrzyj się w Internecie i nie zamykaj się na inne rasy chartów lub rasy mieszane, ponieważ wśród nich może być również taki, który skradnie Twoje serce.

Życzymy Ci dużo radości z chwil wspólnie spędzonych z Twoim szlachetnym towarzyszem!

Poznaj również inne rasy z Grupy 10 FCI:

Najczęściej polecane