Cavalier king charles spaniel

Artykuł napisany przez Kerstin S.
Cavalier king charles spaniel na spacerze

Cavalier king charles spaniel to żywiołowy i wierny pies.

Czym różni się cavalier king charles spaniel od king charles spaniela? Cavalier wyprzedza swojego krewnego o „długość nosa” i jest nieco cięższy. Dowiedz się więcej o tym sympatycznym psie do towarzystwa.

Charakterystyka cavalier king charles spaniela

W skrócie: Cavalier king charles spaniel to żywiołowy mały pies, który dobrze czuje się w aktywnych rodzinach.
Wysokość w kłębie: 30 cm
Waga: 5,5–8 kg
Średnia długość życia: 14 lata
Cena: od ok. 4000 zł
Charakter: żywy, przyjacielski, wierny
Sierść: falowana, ale nie kręcona
Kolor sierści: czarno-popielaty, czerwony, biało-popielaty i trójkolorowy
Trudność w wychowaniu: niewielka
Pielęgnacja: średnio wymagająca
Potrzeba ruchu: średnia
Pochodzenie: Wielka Brytania

Wygląd: Jaki wzrost osiąga cavalier king charles spaniel?

Cavalier king charles spaniel jest silnym małym psem o wadze od 5,5 do 8 kilogramów. Wysokość w kłębie nie jest ustalona we wzorcu rasy, ale średnio wynosi 30 centymetrów. Przyrostek „cavalier” odnosi się do pełnego wdzięku wyglądu przedstawicieli tej rasy i ich łagodnego usposobienia.

Od swojego krewnego, king charles spaniela, różni się głównie bardziej wydatnym nosem oraz wagą większą o około dwa kilogramy. Wysoko osadzone wiszące uszy są długie i bujnie owłosione.

Długa, jedwabista sierść może być falowana, ale nie kręcona. Dopuszczalne są cztery umaszczenia: black and tan (czarne podpalane), trójkolorowe (czarno-białe z podpalaniem), ruby (jednolite czerwone) oraz blenheim (kasztanowo-rude łaty na białym tle).

Nos cavalier king charles spaniela © Giuseppe / stock.adobe.com
Cavalier king charles spaniel w kolorze blenheim.

Charakter prawdziwego kawalerzysty

Rasa cavalier pokrywa się również charakterologicznie z jej nazwą: Małe cavaliery są żywiołowe, łagodne i przyjazne. Świetnie dogadują się z dziećmi i innymi zwierzętami, są czułe, jeśli chodzi o „swoich” ludzi.

Wprawdzie od czasu do czasu daje o sobie znać dziedzictwo psa myśliwskiego i cavalier king charles spaniel zapoluje nieraz na mysz. Jednak zazwyczaj przybiega na wołanie.

Czy cavalier king charles spaniel dużo szczeka?

Wyjątki oczywiście się zdarzają, ale zasadniczo psy tej rasy nie mają skłonności do nadmiernego szczekania i nie sprawdzą się w roli psów stróżujących.

Szkolenie

Rasa ta jest łatwa do wyszkolenia, inteligentna i nigdy nie nerwowa. Jej towarzyska natura sprawia, że wychowanie szczeniąt jest łatwe, jeśli wykażesz się niezbędną konsekwencją i odrobiną cierpliwości.

Pielęgnacja sierści jest nieodłączną częścią codziennego życia z cavalier king charles spanielem. Dlatego już szczeniaka warto przyzwyczaić do tego, aby pozwolił się dotykać w każdym miejscu.

Pielęgnacja: Jak dbać o cavalier king charles spaniela?

Czy ten niewielkich rozmiarów pies do mnie pasuje? W poniższej części znajdziesz informacje, które pomogą Ci znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Codzienna pielęgnacja sierści

Najlepszym sposobem na przyzwyczajenie czworonożnego przyjaciela do codziennej pielęgnacji sierści jest szczotkowanie, aby zapobiec powstawaniu kołtunów. Szczególnie zagrożone są obszary za uszami i pod zgięciami łap. Co kilka dni należy również przeczesać sierść grzebieniem.

Ich opiekunowie nie muszą umawiać się na wizyty u groomera, gdyż rasa ta nie wymaga strzyżenia. Jeśli pies, który nie stroni od błotnistych kałuż, ubrudzi się tak bardzo, że samo szczotkowanie go nie wyczyści, można go wykąpać i sierść umyć łagodnym szamponem dla psów.

Regularnie sprawdzaj i czyść uszy swojego podopiecznego. Ze względu na wiszące uszy, u przedstawicieli tej rasy szybciej mogą rozwijać się stany zapalne, gdyż sprzyja im panujący w nich ciepły, wilgotny klimat. W razie potrzeby oczyść oczy pupila specjalnym roztworem czyszczącym i szmatką.

Jeśli sierść między opuszkami łap staje się zbyt długa, można ją lekko przyciąć – jest to zalecane zwłaszcza zimą.

Czy cavalier king charles spaniel sprawdzi się w rękach początkujących miłośników psów?

Cavalier będzie odpowiednim towarzyszem zarówno dla amatorów, jak i doskonałym psem rodzinnym. Ten wesoły futrzak jest świetnym kompanem do zabaw dla dzieci, pod warunkiem, że zostaną one nauczone pełnego szacunku obchodzenia się ze zwierzętami. Odnajdzie się również u boku starszych osób, które szukają pogodnego współlokatora i są gotowe spędzać z nim dużo czasu.

Dobrze zsocjalizowany cavalier jest również otwarty na inne psy i koty. Jego przyjazny charakter sprawia, że z powodzeniem można zabierać go ze sobą do biura lub w podróż.

Czy cavalier może być trzymany w domu?

Cavalier nie potrzebuje ani ogromnej posesji, ani wielogodzinnych spacerów po lesie czy łąkach, aby być szczęśliwym. Może z powodzeniem zamieszkać w mieszkaniu w mieście. W takiej sytuacji warto jednak wybierać się z nim na spacery do parku i zapewnić mu możliwości zabawy.

Czy cavalier king charles spaniel może zostawać sam w domu?

Ten maluch uwielbia towarzystwo i dlatego niechętnie zostaje sam. W magazynie zooplus dowiesz się, dlaczego niektóre psy mają lęk separacyjny i co możesz zrobić, będąc ich opiekunem.

Aktywność: Zajęcie dla cavalier king charles spaniela

Ten uroczy Brytyjczyk nie ma duszy sportowca, ale uwielbia spędzać czas ze swoimi ludźmi na łonie natury. Mogą to być długie spacery lub zabawy w parku. Nie jest to pies dla typowych kanapowców.

Mały atleta

Odpowiednio wyszkolony cavalier king charles spaniel będzie świetnym towarzyszem biegania. Ponieważ psy te są bardzo towarzyskie, większość z nich czerpie dużą przyjemność z kontaktów z innymi czworonogami i wspólnej zabawy.

Lubią również aportowanie, zabawy węchowe i agility dla małych psów, a ponieważ są chętne do nauki, nie sprawia im trudności nauka rozmaitych sztuczek.

Jak dużo ruchu potrzebuje cavalier king charles spaniel?

Mały cavalier ma co prawda umiarkowaną potrzebę ruchu, ale jest zapalonym spacerowiczem i powinien przebywać na zewnątrz co najmniej 1,5 godziny dziennie.

Zdrowie: Choroby typowe dla rasy

W kontekście rasy pojawia się coraz więcej głosów mówiących o jej kontrowersyjności. Rzeczywiście prawdą jest, że ze względu na długą historię hodowlaną, te sympatyczne psiaki noszą w sobie większą liczbę mutacji genetycznych powodujących choroby niż wiele innych ras.

Profesjonalni hodowcy dbają więc o to, aby ich podopieczni nie tylko odpowiadali wzorcowi rasy, ale przede wszystkim byli zdrowi.

Typowe choroby

Szczególną uwagę należy zwracać na poniższe dolegliwości:

  • Niewydolność serca: U cavalier king charles spaniela często występują problemy z sercem, do których zaliczamy chorobę zastawki mitralnej (ang. Mitral Valve Disease – MVD). W przypadku tej rasy, na tę przypadłość mogą zachorować już psy w wieku od półtora do dwóch lat. Odpowiedzialni hodowcy regularnie badają więc swoich podopiecznych i dbają o to, aby suczki były poddawane badaniu USG serca nie później niż sześć tygodni przed każdym kryciem.
  • Zespół epizodycznego upadania (ang. Episodic Falling – EF): Choroba ta występuje wyłącznie u cavalier king charles spanieli. W tym przypadku czworonóg cierpi na skurcze mięśni po wysiłku lub stresie, co może prowadzić do niemożności poruszania się i przewracania się. Skurcze zazwyczaj nie są bolesne i można je leczyć – jednak często są mylone z padaczką. W celu jej wykrycia lub wykluczenia można przeprowadzić badanie genetyczne.
  • Syndrom suchego oka i kręconej sierści (ang. Dry Eye and Curly Coat Syndrome – CCS): U cavalier king charles spanieli występuje ona częściej niż u innych ras i objawia się przewlekłą suchością oka, która wymaga stałego leczenia, aby zapobiec zapaleniu rogówki. Sporadycznie towarzyszący temu zespół kręconej sierści objawia się wkrótce po urodzeniu w postaci silnie kręconej sierści, a następnie bolesnego zapalenia skóry. Niestety dotknięte tym schorzeniem zwierzęta muszą często zostać uśpione. Również w tym przypadku dostępne są badania genetyczne.
  • Syringomyelia: Jest to ciężka choroba neurologiczna, która rozwija się w kręgosłupie psa. Płyn mózgowo-rdzeniowy gromadzi się i tworzy jamę w tkance rdzenia kręgowego z powodu zbyt małej kości potylicznej i wynikającego z tego upośledzenia krążenia płynu. Częstym objawem jest pozorowane drapanie, kiedy pies wydaje się drapać, ale nie dotyka swojej sierści. Jednakże, psy dotknięte chorobą mogą nie wykazywać żadnych objawów, natomiast paraliż lub dysfunkcja ruchowa mogą wystąpić w późniejszym okresie choroby. W obszarze głowy i szyi zwierzęta są zazwyczaj wrażliwe na ból. Syringomyelia jest diagnozowana za pomocą rezonansu magnetycznego.

Pozostałe choroby king charles spaniela

Podobnie jak wiele małych psów, rasa ta ma tendencję do stanów zapalnych gruczołów okołoodbytowych oraz zwichnięcia rzepki i miewa problemy z oczami. Dlatego badania łokci i oczu są standardem w hodowli cavalier king charles spaniela.

Jak długo żyje king charles spaniel?

Przedstawiciele tej rasy są podatni na wiele chorób genetycznych. Profesjonalni hodowcy potrafią je jednak wykluczyć ze swoich hodowli i wówczas cavalier king charles spaniel okazuje się być wytrzymałym małym psem o średniej długości życia wynoszącej nawet 14 lat.

Żywienie cavaliera

Dieta cavaliera powinna być lekkostrawna. Jeśli zdecydujesz się na karmę suchą, wybierz taką o niewielkich rozmiarach, aby ułatwić psu jej przeżuwanie. W sklepach zoologicznych dostępne są również specjalne karmy dla cavalier king charles spanieli.

Historia rasy: Skąd pochodzi cavalier king charles spaniel?

Spaniele karłowate od wieków były popularnymi psami towarzyskimi europejskiej szlachty, wyhodowanymi ze spanieli myśliwskich.

Można rzec, że swoistymi patronami cavalier king charles spanieli byli dwaj brytyjscy królowie Karol I (1600–1649) i jego syn Karol II (1630–1685), za którymi krok w krok podążały ich ukochane spaniele. Tych czworonożnych pupili można podziwiać na niezliczonych współczesnych obrazach.

Uznanie w Wielkiej Brytanii

Kiedy w 1892 roku dokonano pierwszego wpisu rasy „king charles spanieli” do księgi hodowlanej Brytyjskiego Związku Kynologicznego, psy te straciły na długości nosa w porównaniu z przodkami, ponieważ większość hodowców krzyżowała rasy o krótszych nosach, takie jak mopsy ze względu na ówczesne trendy w modzie.

Rok 1926 uważa się za ponowne narodziny spaniela długonosego, ponieważ w tym roku Amerykanin Roswell Eldridge wyruszył na poszukiwanie spanieli w starym typie. Przy okazji wystawy psów zaoferował wysoką nagrodę pieniężną za spaniela z długim nosem.

Najbardziej znanym zwycięzcą tego konkursu, który odtąd odbywał się corocznie, był „Syn Anny”, który zajmował pierwsze miejsce w latach 1928–1930. Rasę uznano oficjalnie w 1945 roku. Dziś cavalier jest dużo bardziej popularny niż jego krótkonosy przodek king charles spaniel.

Podobne rasy

Najbardziej podobny do cavalier king charles spaniela jest oczywiście king charles spaniel. Nieco mniejszy, ale równie uroczy jest spaniel kontynentalny w odmianach Papillon i Phalene.

Lwi piesek jest natomiast blisko spokrewniony z bichonem i podobnie jak on jest towarzyski i pojętny. Oczywiście również w schroniskach dla zwierząt znajdziesz mieszańce, które mają wiele cech tych sympatycznych psów do towarzystwa.

Cavalier king charles spaniel biegający w parku © radovan zierik/EyeEm / stock.adobe.com
Małe cavaliery są żywiołowe, łagodne i przyjazne.

Wskazówki dotyczące zakupu cavaliera

Jeśli zdecydujesz się na zakup cavalier king charles spaniela jako swojego nowego współlokatora, niezmiernie ważne jest znalezienie kompetentnego hodowcy. Szczenięta powinny posiadać rodowód FCI, a ich rodzice powinni być przebadani pod kątem chorób typowych dla rasy.

Odmiana king charles spaniela z dłuższym nosem jest jednym z najpopularniejszych małych psów w wielu krajach europejskich.

Różne poziomy hodowlane

W niektórych krajach istnieją różne poziomy hodowlane dla danej rasy. W Niemczech na przykład wyróżniane są trzy poziomy: „Hodowla standardowa”, „hodowla licencjonowana” oraz „hodowla licencjonowana premium”.

Oprócz wymagań minimalnych, psy wykorzystywane w hodowli w ramach wyższych poziomów muszą spełnić bardziej rygorystyczne warunki. Należą do nich konieczność posiadania wyniku rezonansu magnetycznego wykonanego wieku co najmniej 30 miesięcy w celu wykluczenia syringomyelii oraz potwierdzone podczas wystaw oceny „doskonałe”.

Ile kosztuje cavalier king charles spaniel?

Ceny szczeniąt z dobrej hodowli zaczynaj się zazwyczaj od 4000 zł. Starsze pieski są oddawane za odpowiednio niższą kwotę.

Przeczytaj także: O co zapytać hodowcę przed zakupem?

Podsumowanie: Doskonały pies do towarzystwa

Cavalier king charles spaniel jest przyjaznym i towarzyskim czworonogiem, lubianym i cenionym przez wielu miłośników psów.

Jednak duża skłonność do zapadania na wiele chorób genetycznych w porównaniu do innych ras sprawia, że jedynie zakup psa u profesjonalnego hodowcy ma sens. Wówczas będziecie mogli liczyć na wiele szczęśliwych lat z tym wyjątkowym psiakiem.

Poznaj inne popularne rasy z grupy IX FCI (psy ozdobne i do towarzystwa):


Kerstin S.
puppy

Forum zooplus było dla niej wstępem do pisania: Tam zainteresowani miłośnicy kotów spotkali się w 2011 r., aby stworzyć własne czasopismo drukowane o nazwie "Pfotenhieb". W kontekście swojej nauki niemieckiego mogła napisać kilka artykułów do "Pfotenhieb". Dzisiaj, jako szczęśliwa posiadaczka psa, poświęca się głównie tematom związanym ze zwierzętami i ich zdrowiem.


Najczęściej polecane