Buldog kontynentalny

Artykuł napisany przez Jana Schubert
Buldog kontynentalny na spacerze

Buldog kontynentalny to sympatyczny pies o atletycznej, krępej budowie ciała i krótkiej sierści.

Buldog kontynentalny to młoda rasa psów pochodząca ze Szwajcarii, która została uznana przez FCI dopiero w 2022 roku. Jego hodowli przyświecał cel stworzenia zdrowej, wolnej od okrucieństwa alternatywy dla buldoga angielskiego. Psy te urzekają przyjazną w stosunku do dzieci naturą i zrównoważonym charakterem, dlatego doskonale sprawdzają się w roli psów rodzinnych.

Charakterystyka buldoga kontynentalnego

W skrócie: Młoda rasa ze Szwajcarii. Zdrowy buldog, którego hodowla nie nosi znamion znęcania się nad zwierzętami uważany jest za sympatycznego psa rodzinnego.
Wielkość: Suki: 40–44 cm, psy: 42–46 cm
Waga: 20–30 kg
Średnia długość życia: 10–12 lat
Cena: ok. 8000 zł
Usposobienie: zrównoważony, łagodny, lubiący dzieci, wierny
Sierść: krótka, gładka
Kolor sierści: różny; jednokolorowy, pręgowany lub łaciaty
Trudność w wychowaniu: umiarkowana
Pielęgnacja: mało wymagająca
Potrzeba ruchu: średnia
Pochodzenie: Szwajcaria
Wymagania: nieduże

Wygląd: Jaką wielkość osiąga buldog kontynentalny?

Buldog kontynentalny jest kompaktowym, średniej wielkości czworonogiem. Wysokość w kłębie psów wynosi od 42 do 46, a suk od 40 do 44 centymetrów.

Charakterystyczne dla przedstawicieli tej rasy są krótkie kończyny, na których opiera się krępa, muskularna sylwetka. Ich waga waha się od 20 do 30 kilogramów. Nie sprawiają jednak wrażenia ociężałych – wręcz przeciwnie, wyglądają na zwinnych, a przy tym są bardzo wytrzymałe.

Nawet podczas dużego wysiłku oddychają cicho i swobodnie. Typowe dla buldoga angielskiego charczenie nie występuje u jego kontynentalnego odmiany. Głowa wydaje się niemal kwadratowa, a na niej wysoko osadzone są niewielkie i cienkie uszy. Czoło zazwyczaj pokrywają zmarszczki.

Jak na buldoga przystało jego pysk jest szeroki, a wargi grube. Zwisające wargi górne powinny całkowicie zakrywać żuchwę.

Krótka i lśniąca szata

Sierść buldoga kontynentalnego jest krótka, gładka i lśniąca, często zupełnie pozbawiona podszerstka. Dzięki temu nie wymaga dużych nakładów pielęgnacyjnych.

Dozwolone są wszystkie umaszczenia poza błękitnym, który może świadczyć o wadzie genetycznej. Nos powinien być zawsze czarny. Wzorzec rasy dopuszcza umaszczenia jednolite, pręgowane oraz łaciate.

Udoskonalona wersja buldoga angielskiego

W hodowli buldoga kontynentalnego szwajcarzy chcieli na nowo odkryć buldoga angielskiego, zmieniając w nim cechy, które często powodowały u niego problemy zdrowotne, takie jak skrajnie krótkie kończyny, liczne zmarszczki, utrudnione oddychanie i zdeformowany ogon.

Buldog kontynentalny nie wykazuje żadnych cech hodowli wiążącej się z bólem, cierpieniem, krzywdą lub zaburzeniami zachowania – oddycha bez sapania, porusza się normalnie i bez wysiłku, i ma prosty ogon. Również jego zmarszczki nie są tak głębokie i liczne.

Nowy w FCI Według klasyfikacji FCI buldog kontynentalny należy do grupy 2, która obejmuje pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła.

Buldog kontynentalny biegnący po wodzie © Daniela Hofer / stock.adobe.com
Buldog kontynentalny jest aktywny, żywiołowy i lubi spędzać czas ze swoim opiekunem.

Charakter i zachowanie buldoga kontynentalnego

Buldog kontynentalny to zrównoważony i spokojny pies. Nie stroni jednak od ruchu i aktywności – jest sprawny, zwinny i wszechstronny, entuzjastycznie nastawiony do wszelkiego rodzaju zabaw.

Nieśmiałość? Nie w tym przypadku! Buldog kontynentalny jest pewnym siebie czworonogiem. W kontaktach z ludźmi i innymi psami nie przejawia lęku. Wręcz przeciwnie – jest ufny i szybko nawiązuje kontakt, a swoim przyjaznym usposobieniem i zamiłowaniem do pieszczot z łatwością zjednuje sobie każdego.

Czy buldogi kontynentalne są agresywne?

Chociaż inne rasy buldogów mogą przejawiać skłonność do agresji ze względu na swoją historię hodowlaną, tendencja ta nie dotyczy buldoga kontynentalnego. Niemniej, bywa uparty i lubi postawić na swoim. Jeśli jednak w jego szkoleniu nie zabraknie konsekwencji, stanie się wiernym i oddanym towarzyszem, chętnym do sprawiania przyjemności swojemu opiekunowi.

Warunki utrzymania: Doskonały pies rodzinny

Szukasz nieskomplikowanego, spokojnego psa rodzinnego? Buldog kontynentalny sprawdzi się w tej roli idealnie. Uwielbia być członkiem większej grupy i z łatwością buduje więzi. Dotyczy to również innych zwierząt domowych oraz dzieci, z którymi szybko się zaprzyjaźnia i chętnie bawi.

Sport wyczynowy nie jest dla niego

Buldog kontynentalny z powodzeniem może być trzymany w mieszkaniu, chociaż jak każdy pies najlepiej czuje się w domu z ogrodem, gdzie może do woli hasać po trawie czy wylegiwać się na słońcu. Ponieważ pies ten uwielbia ruch, musi być wyprowadzany na kilka spacerów dziennie.

Nie ma potrzeby wyszalenia sie, typowej dla przedstawicieli innych aktywnych ras i nie jest urodzonym sportowcem, ale lubi oddawać się wspólnym aktywnościom razem ze swoim opiekunem.

Uprawiając z nim sport trzeba pamiętać o zapewnieniu mu wystarczającej ilości wody do picia.

Dwie twarze buldoga Na świeżym powietrzu buldog kontynentalny jest wesoły i energiczny, ale w domu staje się zaskakująco spokojny, co wielu opiekunów uznaje za niezwykle praktyczne.

Odpowiedni dla początkujących

Ponieważ buldog kontynentalny jest z natury przesympatyczny i rodzinny, znakomicie nadaje się dla osób niemających doświadczenia w wychowywaniu psów. Nie jest on pod tym względem wymagający ani skomplikowany, ale podczas szkolenia nie można zapominać o konsekwencji i stanowczości, dlatego warto odwiedzić na początku szkołę dla psów.

Żywienie: Co je buldog kontynentalny?

Jeśli chodzi o żywienie, pies ten jest również mało wymagający. Lubi zarówno karmę suchą, mokrą, jak i dietę opartą na surowych produktach.

Grunt to dostosować rodzaj i ilość karmy do wieku, stanu zdrowia i aktywności danego czworonoga, aby zapewnić mu podaż wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich dawkach. Dzienna racja żywieniowa rozłożona na dwie porcje będzie zazwyczaj wystarczająca.

Zdrowie i pielęgnacja: Czy buldog kontynentalny jest odporny na choroby?

Hodowla buldoga kontynentalnego jest wciąż w powijakach – została uznana przez FCI dopiero w 2022 roku. Jednak już teraz wiadomo, że problemy zdrowotne typowe dla buldoga angielskiego czy buldoga amerykańskiego prawie nie występują w jego wersji kontynentalnej. Buldog kontynentalny cieszy się na ogół dobrym zdrowiem i żyje średnio 12 lat.

Obowiązkowe wizyty u lekarza weterynarii

Pomimo solidnego zdrowia przedstawicieli tej rasy, należy pamiętać o regularnych wizytach u lekarza weterynarii, który sprawdzi szczepienia, wykona niezbędne badania kontrolne i odpowiednio wcześnie wdroży leczenie w przypadku ewentualnych dolegliwości czy chorób.

Domowe zabiegi pielęgnacyjne

Codzienna opieka nad buldogiem kontynentalnym nie wymaga wiele nakładów, niemniej jednak częścią rutyny pielęgnacyjnej powinny być następujące zabiegi:

  • szczotkowanie psa miękką szczotką,
  • regularna kontrola łap i paznokci – czyszczenie i przycinanie w razie potrzeby,
  • ostrożne usuwanie zanieczyszczeń z uszu, nosa i oczu,
  • kontrola pod kątem obecności kleszczy – zwłaszcza po spacerze w wysokiej trawie.

Pochodzenie: Skąd pochodzi buldog kontynentalny?

Buldog kontynentalny to nowa rasa psów, która pojawiła się w Szwajcarii w 2005 roku. Zamiarem hodowców było stworzenie psa, który będzie odpowiadał pierwotnemu wizerunkowi buldoga, zanim jeszcze doszło do przerysowania jego pewnych cech.

I to się udało: W wyniku starań hodowlanych powstał dobroduszny, zdrowy pies, wyglądem przypominający o swoich korzeniach. Buldog kontynentalny staje się coraz bardziej popularny wśród miłośników psów, którzy nie chcą wspierać hodowli tradycyjnych buldogów, wiążących się z cierpieniem zwierząt.

Zakup: Ile kosztuje buldog kontynentalny?

Cena buldoga kontynentalnego z profesjonalnej hodowli wynosi około 8000 zł. Oferty sprzedaży psów za dużo niższe kwoty należy omijać szerokim łukiem – zazwyczaj kryją się za nimi wady czy mankamenty hodowlane, których nie widać na pierwszy rzut oka.

Liczba godnych polecenia, zrzeszonych hodowców tej rasy systematycznie się zwiększa, również poza granicami Szwajcarii.

Wskazówki dotyczące zakupu buldoga kontynentalnego

  • Przed zakupem warto odwiedzić kilku hodowców i zobaczyć rodziców, a przynajmniej matkę szczenięcia oraz warunki, w jakich przyszło na świat. Dzięki temu zyskasz ogląd sytuacji i przekonasz się, czy cel hodowlany, sposób utrzymania i wychowania psów danego hodowcy jest zbieżny z Twoim.
  • Nie daj się namówić na szybki zakup. Profesjonalny hodowca zada Ci kilka pytań o Twoją sytuację życiową i zazwyczaj zaprosi Cię na kolejną wizytę. Nawet jeśli wszystkie szczenięta skradły Twoje serce, przyjrzyj się im dokładniej i postaraj się wybrać tego pieska, który wydaje się najbardziej odpowiedni. Prześpij się z tematem i nie podejmuj decyzji pochopnie.
  • Nie zapominaj, że pies będzie towarzyszył Ci przez kolejne 12 lat i w tym okresie bierzesz na siebie pełną odpowiedzialność za niego. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, przed zakupem nalegaj na wykonanie badań weterynaryjnych.

Podsumowanie: Przyjazny pies dla początkujących i rodzin

Buldog kontynentalny jest odpowiednim psem dla osób bez doświadczenia, dla którego bardzo ważna jest przynależność do rodziny. Lubi spędzać czas aktywnie, ale nie jest nadpobudliwy, co jest niewątpliwą zaletą. Jego milusińska natura sprawia, że dobrze odnajduje się również w domach, gdzie mieszkają dzieci, a dobre zdrowie i obowiązujące standardy hodowlane gwarantują nieskomplikowane, długie pieskie życie.

Poznaj inne rasy z grupy II FCI, sekcji 2 (molosowate):


Jana Schubert
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Jana Schubert

Już jako dziecko wolała przytulać się do swojego kota perskiego niż pluszowego misia. Jak nieco podrosła, tak długo prosiła rodziców o własnego konia, aż jej ulegli i pozwolili kupić swojego wierzchowca. Dzięki zwierzętom przeżyła wiele wspaniałych chwil i pomimo tego, że życie ze zwierzętami nie zawsze jest łatwe, nie wyobraża sobie nie mieć ich u swojego boku – jak twierdzi, dotykają takich obszarów jej duszy, do których nikt inny nie ma dostępu. Ten ich wspaniały czar odczuwa także, gdy o nich pisze i ma nadzieję, że choć trochę tej magii odczuwa się podczas czytania przygotowanych przez nią artykułów.


Najczęściej polecane