Buldog amerykański

buldog amerykański rasa psa

Choć wygląda groźnie, może być doskonałym przyjacielem rodziny.

Buldog amerykański w niepowołanych rękach, zamiast być ułożonym przyjacielem rodziny, jest symbolem statusu dla ludzi, którzy lubią chwalić się rasowymi psami o budzącym respekt wyglądzie. Jednak przy prawidłowym prowadzeniu ten czworonóg, nie uznawany przez FCI jako odrębna rasa, jest psem przyjaznym ludziom, który może dobrze żyć w wysportowanej rodzinie.

Wygląd

Jako „buldog” czworonóg ten musi mieć „mięsisty” wygląd. U samców wysokość w kłębie wynosi od 58 do 71 cm, u suczek od 51 do 66 cm. W zależności od wielkości i typu, waga może wahać się od 32 kg do prawie 70 kg – buldogi amerykańskie są zatem średniej wielkości i raczej krępej budowy. Budowa różni się jednak w zależności od linii hodowlanej: istnieją lekkie psy robocze („Standard-Type”), jak również ciężkie „Classic-Type”, które są pokazywane na wystawach. Podczas, gdy linie robocze mają zazwyczaj dłuższą kufę i są smuklejsze, typ masywniejszy ma zazwyczaj wyraźny zgryz i wydaje się bardziej masywny. Krótka sierść może mieć wiele kolorów: biały, płowy, brązowy, kremowy, czerwony, pręgowany.

Historia

Pies farmerski, wojownik, pies rodzinny

Buldogi przybyły na kontynent amerykański wraz z pierwszymi brytyjskimi osadnikami. Wyglądały one jednak inaczej niż dzisiejsze buldogi amerykańskie i w nowym domu krzyżowały się z wieloma innymi rasami. Te potężne psy były wykorzystywane jako psy gospodarskie i wszechstronne psy do pilnowania gospodarstwa i inwentarza. Psy z wyraźnym zgryzem mogły pilnować byków, przygważdżając je do ziemi, a jednocześnie mogąc oddychać kufą. Wykorzystywano je nie tylko do pilnowania bydła, ale także do polowania np. na dziki. Dalszy smutny rozdział historii buldoga amerykańskiego to wykorzystywanie tych psów do walk. Mimo że w większości krajów walki te są dziś na szczęście zabronione, nadal zdarzają się nielegalne imprezy tego typu. Ani europejska FCI, ani największa amerykańska organizacja zrzeszająca hodowców psów, American Kennel Club, nie uznają do dziś buldoga amerykańskiego jako samodzielnej rasy. Od 1999 roku jest on natomiast wymieniany jako oddzielna rasa przez United Kennel Club.

Przeczytaj także o buldogu francuskim!

Charakter

Twarda powłoka, miękki rdzeń

Buldog amerykański uwielbia życie ze swoją dwunożną sforą i jest oddany swoim opiekunom. Wobec nich jest towarzyski i przyjazny. Podobnie przyjmuje obcych, jednak tylko wtedy, gdy wita ich jego rodzina. Ten pies stróżujący ma silne instynkty terytorialne i zaakceptuje inne psy tylko wtedy, gdy będzie intensywnie socjalizowany od najmłodszego wieku. Jednak nawet wtedy ma tendencję do podejmowania prób stawiania czoła innym psom, zwłaszcza tym tej samej płci. Aby ten wysportowany czworonożny przyjaciel miał zajęcie, należy zapewnić mu dużo ruchu na łonie natury. W przypadku buldoga amerykańskiego jest jeszcze bardziej prawdopodobne niż w przypadku wielu innych ras, że charaktery poszczególnych osobników mogą być bardzo różne. Jeśli faza socjalizacji została zaniedbana, jeśli zwierzęta zostały wyhodowane specjalnie do walki lub jeśli były niewłaściwie wychowywane, psy o takiej sile fizycznej mogą szybko stać się niebezpieczne. Dobrze zsocjalizowany buldog amerykański, z drugiej strony, zdecydowanie wzbogaci swój dom swoją przyjazną naturą.

buldog amerykański szczenię © zanna_ / stock.adobe.com
Buldogi amerykańskie muszą być socjalizowane od najmłodszego wieku.

Wychowanie buldoga amerykańskiego

Wychowanie buldoga amerykańskiego należy do rąk doświadczonych opiekunów: rasa ta jest uważana za bardzo pewną siebie i niezależną, choć jednocześnie łagodną. Choć pies ten, wyhodowany w sposób odpowiedzialny, jest bardzo przyjazny dla ludzi, należy być zawsze świadomym jego siły. Jeśli opiekun nie będzie pewny siebie w roli przewodnika, pies przejmie inicjatywę, co w przypadku psa tej wielkości może okazać się zgubne. Surowa postawa nie jest rozwiązaniem w wychowaniu psa tej rasy – wzmacniaj więź między Tobą a buldogiem amerykańskim poprzez dużą liczbę ćwiczeń i pozytywne wzmocnienia. Musisz wykazywać się absolutną konsekwencją, inaczej pies tej rasy natychmiast wykorzysta Twoje słabości. Wczesna socjalizacja z innymi psami jest niezbędna, jeśli chcesz uniknąć konfrontacji w przyszłości. Jeszcze zanim Twój buldog wprowadzi się do domu, poszukaj odpowiedniej szkoły dla psów, w której będzie mógł nawiązać kontakt z innymi młodymi psami. Ten były pies pracujący potrzebuje dużo ruchu: Jeśli nie zapewnisz mu odpowiedniej dawki ruchu, nawet najlepsze szkolenie nie powstrzyma go przed gryzieniem poduszek, głośnym szczekaniem czy innym urozmaicaniem sobie codziennego życia.

Zdrowie

Dobry hodowca to najważniejszy warunek dla zdrowia buldoga amerykańskiego. Już przed narodzinami pieska dobry hodowca wyklucza liczne zagrożenia poprzez odpowiednie badania. Należą do nich na przykład badania na dysplazję stawów biodrowych, dysplazję stawów łokciowych oraz specjalne badania oczu. Biali przedstawiciele tej rasy często cierpią z powodu alergii i niedosłuchu lub głuchoty – koniecznie porozmawiaj o tym z hodowcą, który powinien wykonać badanie audiometryczne. Możesz wnieść kolejny duży wkład w zdrowie i dobre samopoczucie swojego czworonożnego przyjaciela dzięki odpowiednim ćwiczeniom oraz zdrowej diecie. Ze względu na kształt głowy niektóre buldogi amerykańskie są podatne na chrapanie, a także łzawienie oczu. Przy wyborze szczeniaka należy uważać, aby nie kupić psa o szczególnie wyraźnym kształcie głowy. Zdrowy buldog amerykański może osiągnąć wiek około 10 lat lub więcej.

Odpowiednie pożywienie dla buldoga amerykańskiego

Odpowiednia dieta dla buldoga amerykańskiego składa się przede wszystkim z dużej ilości mięsa – niezależnie od tego, czy podajesz psu karmę suchą czy mokrą. Postaw na karmę z mięsem jako pierwszym składnikiem na etykiecie oraz bez zbóż. Po posiłkach buldog amerykański powinien odpoczywać, aby zapobiec problemom żołądkowym. Jeśli chodzi o wielkość porcji, wytyczne podawane przez producenta na opakowaniu są jedynie orientacyjne – sprawdzaj regularnie wagę swojego czworonożnego przyjaciela, aby przeciwdziałać ewentualnemu przyrostowi lub spadkowi wagi. Z reguły buldogi amerykańskie nie wymagają do tego specjalnych karm dietetycznych, ale po prostu dostosowanych ilości pożywienia. Uwaga: Wiele buldogów, w tym amerykański, ma tendencję do łakomstwa – pozostań konsekwentny w kwestii jego diety i upewnij się, że Twój czworonożny przyjaciel nie będzie miał możliwości dorwania nieprzewidzianej „zdobyczy”. Przysmaki powinny być uwzględnione w dziennej dawce kalorii i powinny być wysokiej jakości: Dobrym wyborem są na przykład liofilizowane przekąski lub przysmaki do pielęgnacji zębów. Upewnij się, że Twój buldog amerykański ma zawsze dostęp do świeżej wody.

Odkryj nasz wybór wysokiej jakości karm dla psów!

Pielęgnacja

Sierść buldoga amerykańskiego nie jest wymagająca pod względem pielęgnacji – mimo to należy regularnie szczotkować psa, na przykład miękką szczotką lub rękawicą do usuwania luźnej sierści. Ten rytuał pielęgnacyjny wzmocni Wasze więzi. Myć buldoga amerykańskiego należy tylko wtedy, gdy nie da się wyszczotkować brudu z sierści – wtedy należy użyć łagodnego szamponu dla psów. Należy również mieć w domu środki do czyszczenia oczu i uszu dla psów, ponieważ szczególny kształt głowy i oklapnięte uszy mogą prowadzić do zwiększonego łzawienia i podatności na infekcje uszu u niektórych zwierząt. Przy objawach zapalenia ucha należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Aktywność fizyczna

Buldogi amerykańskie są w ćwiczeniach naprawdę wszechstronne – nadają się do uprawiania bardzo wielu psich sportów. Jednak nie każdy buldog amerykański nadaje się do każdego sportu – dostosuj aktywność do budowy i charakteru swojego czworonożnego przyjaciela. Warto zabrać go do weterynarza na badanie bioder i łokci przed pierwszym treningiem, najlepiej w wieku około 16 miesięcy – buldogi te późno dojrzewają. Dopiero wtedy należy rozważyć uprawianie sportów, takich jak Agility, bieganie obok roweru lub joggingu z psem. Także zabawy w tropienie ucieszą wiele buldogów amerykańskich. Szkolenie na psa terapeutycznego wielu przedstawicieli tej rasy również zda na piątkę z plusem.

aktywność fizyczna z buldogiem amerykańskim © ReneFotos / stock.adobe.com
Dla buldoga amerykańskiego niezmiernie ważna jest regularna i intensywna aktywność fizyczna.

Czy buldog amerykański jest dla mnie odpowiedni?

Buldogi amerykańskie nie nadają się dla początkujących opiekunów, ponieważ ich wychowanie nie jest łatwe i wymaga doświadczenia. Rasa ta nie jest przystosowana do życia w mieście, ale z drugiej strony, nie potrzebuje też do szczęścia ogromnych przestrzeni. Dom lub duże, parterowe mieszkanie z własnym ogrodem dobrze nadaje się do trzymania tego zwinnego i urodziwego psa. Przy grodzeniu należy pamiętać, że niektóre buldogi potrafią przeskoczyć ponad dwa metry w górę, wobec czego należy odpowiednio zabezpieczyć podwórko. Treningi i ćwiczenia wymagają dużo czasu – dobrze mieć tego świadomość. Buldogi amerykańskie dogadują się zazwyczaj wspaniale z dziećmi, jeśli pochodzą z odpowiedzialnej hodowli i są dobrze wychowane, jednak nawet wtedy nie należy zostawiać psa i dziecka bez nadzoru. Posiadanie kota i buldoga francuskiego jest możliwe tylko wtedy, jeśli pies był socjalizowany z kotami jako szczeniak.

Utrzymanie z ograniczeniami

Zgodnie z art. 10 pkt. 1 Ustawy o ochronie zwierząt, prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną, do których buldog amerykański jest w Polsce zaliczany, wymaga zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na planowane miejsce prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa.

Niezależnie od ewentualnych ograniczeń ze strony władz, opiekunowie buldogów amerykańskich powinni być przygotowani na to, że już sam widok tego rzekomo niebezpiecznego psa może wywoływać negatywne komentarze na jego temat. Choć w żadnym wypadku nie musisz wdawać się w dyskusje, do Ciebie należy również przekonanie otoczenia o urokach tej rasy za sprawą dobrze wychowanego psa.

Gdzie mogę znaleźć buldoga amerykańskiego dla siebie?

Chociaż buldog amerykański nie jest rasą uznaną przez FCI, w Europie są hodowcy, którzy hodują ją z sercem i rozwagą. Jednym z kryteriów znalezienia renomowanego hodowcy tych psów może być przynależność do klubu, który w swoim regulaminie ma określone wymagania dla swoich członków – na przykład badania zdrowotne przed dopuszczeniem do hodowli. Upewnij się, że hodowca przywiązuje wagę do zdrowia szczeniaka i poproś go o pokazanie Ci pisemnego dowodu odpowiednich badań rodziców. Koniecznie odwiedź dom, w którym znajduje się szczeniak. Tam poznasz rodziców, którzy powinni mieć zrównoważony i przyjazny charakter, a przy okazji możesz zadać hodowcy kilka pytań dotyczących rasy. Szczenię może opuścić dom hodowcy najwcześniej w wieku 8 tygodni – powinno być już wtedy kilkakrotnie odrobaczone, zaszczepione, posiadać świadectwo szczepień i chip.

Jeśli szukasz dorosłego buldoga amerykańskiego, najlepiej rozejrzyj się w schronisku dla zwierząt – tam znajdziesz psy podobne do buldoga amerykańskiego, które z pewnością podbiją Twoje serce. Wiele tak zwanych „psów z listy” (agresywnych) czeka w schronisku na nowy dom, ponieważ poprzedni właściciele byli za bardzo przytłoczeni trudnościami w wychowaniu tego wymagającego czworonoga. Zanim zdecydujesz się na adopcję, zapytaj o dotychczasową historię psa i poznaj swojego potencjalnego przyjaciela, gdyż buldogi amerykańskie ze złych hodowli lub z trudną historią mogą stanowić naprawdę duże wyzwanie dla opiekuna.

Najczęściej polecane