Basset Hound

pies rasy basset

Smutny wygląd basseta jest mylący: Większość psów rasy Basset Hound, krócej „bassetów”, to szczęśliwe maluchy, które wręcz zarażają swoim dobrym nastrojem! Biegający basset z latającymi oklapniętymi uszami zapewne w mgnieniu oka wywoła uśmiech na twarzy każdego miłośnika zwierząt. Tutaj dowiesz się najważniejszych rzeczy o krótkonożnej rasie myśliwskiej, która jest dziś wiernym towarzyszem wielu rodzin.

Historia

Rasa brytyjska z francuskimi przodkami

Niezbyt wysokie psy (francuskie „bas” oznacza „niski”) były popularne w Belgii i Francji już przed wiekami. Mówi się, że dzisiejsze Basset Hounds wywodzą się z francuskiej rasy Basset d’Artois, która w międzyczasie całkowicie połączyła się z rasą Basset Artésien Normand. W 1863 r. nazwa rasy Basset Hound została po raz pierwszy wymieniona na wystawie psów w Paryżu. Niedługo potem psy dotarły do Anglii, gdzie po raz pierwszy uzyskały swój charakterystyczny wygląd, gdy zostały skrzyżowane z beaglem, a później z Bloodhound. W 1880 roku British Kennel Club, jako organizacja zrzeszająca brytyjskie kluby psów czystej krwi, uznał Basset Hound za rasę. W 1936 roku jej miłośnicy założyli amerykański Basset Hound Club. W Europie liczba bassetów została znacznie zdziesiątkowana podczas II Wojny Światowej, tak że po jej zakończeniu w hodowli pozostało zaledwie kilka okazów.

W Wielkiej Brytanii hodowczyni Peggy Keevil odświeżyła pulę genową o psy francuskie Bassets Artésien Normand i wywarła ze swoimi zwierzętami wielki wpływ na hodowlę w Europie. Dopiero w 1957 roku pierwszy oficjalny miot bassetów ujrzał światło dzienne w Niemczech. W latach 70. XX w. bassety osiągnęły szczyt popularności. Szczególnie w Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA stały się one szybko modnymi psami – nie zawsze z korzyścią dla rasy psów, która szybko popadła w niezdrową skrajność, jeśli chodzi o rzucającą się w oczy budowę uszu i grzbietu. W tym okresie pojawił się też jeden z najsłynniejszych bassetów: Bohater filmu o imieniu „Pies” w amerykańskim serialu „Columbo” często towarzyszył popularnemu i ekscentrycznemu śledczemu w wielu odcinkach jego show i pomagał mu rozwiązywać łamigłówki.

Wygląd

Przy maksymalnej wysokości 38 cm w kłębie Basset Hound waży około 35 kg i dlatego jest raczej masywnym psem o krótkich nogach – lub jak mówią eksperci: „niskonogim o znacznej masie”. Uderzający jest również jego stosunkowo długi grzbiet i oczywiście duże oklapnięte uszy. To, że rasa zawsze wygląda trochę ponuro, wynika z krzyżowania Bloodhoundów, które doprowadziło do charakterystycznej głowy i luźnej skóry. Krótka sierść basseta jest gładka i gęsta, ale nie delikatna. Najczęściej jej kolor jest dwubarwny lub trójbarwny (czarny-biały-brązowy), ale dopuszczalne są również inne umaszczenia psów gończych.

Basset Hound – charakter

Myśliwy stał się psem rodzinnym

Jedno spojrzenie na jego krótkie nogi szybko uświadamia nam jedno: Basset Hound nie jest zwinnym biegaczem. Jest to jednak doskonały myśliwy, pierwotnie wykorzystywany do polowań na zające i króliki w trudno dostępnych zaroślach. Jego zadaniem było tropienie postrzelonej zwierzyny. Jego dobry nos, który pozwala mu podążać starymi tropami, i wielka wytrzymałość sprawiają, że jest do tego predestynowany. Przez dziesięciolecia rasa ta stawała się jednak coraz bardziej psem rodzinnym, choć ta rosnąca popularność doprowadziła również do problemów, ponieważ basset stał się z czasem psem modowym, co doprowadziło to do skrajności w hodowli, tak że ociężałe zwierzęta z przesadnie luźną skórą i zdecydowanie za krótkimi nogami z tych linii nie nadają się już dziś do polowań, a ponadto niosą ze sobą pewne problemy zdrowotne.

Radosne usposobienie i poczucie przynależności do rodziny

Rasa ta jest uważana za przyjazną i zgodną. Czułość i miłość do dzieci sprawiają, że Basset Hound jest dobrym psem rodzinnym. Jednak w ferworze potrafi popychać mniejsze dzieci – nie lekceważ więc wagi tego psa. Dzięki swojemu przyjaznemu usposobieniu basset dobrze dogaduje się również z kotami. Nie jest nigdy agresywny albo bojaźliwy, lecz wyluzowany w kontaktach z obcymi ludźmi i innymi psami. Niemniej, może szczeknąć na listonosza, aby chronić swoje terytorium i swoją rodzinę – ale nie zaatakuje go. Przedstawiciele tej rasy nie lubią być przez długi czas sami – zawsze chcą być w środku tego, co dzieje się w rodzinie. Wyrazy sympatii są raczej rzadkie u tej rasy – więc ten, kto otrzyma czułego kuksańca pyszczkiem, może uważać się za szczęściarza.

Podczas gdy niektóre bassety przystosowały się już do roli psa rodzinnego, niektórzy przedstawiciele tej rasy nadal posiadają wyraźny instynkt łowiecki, co trzeba brać pod uwagę podczas spacerów. Podobnie jak większość psów myśliwskich, bassety są hodowane pod kątem niezależności i dlatego charakteryzują się dużą dozą uporu.

basset hound szczenię © miraswonderland / stock.adobe.com

Basset Hound – żywienie i zdrowie

Ponieważ krępy basset może być podatny na zbytnie przybieranie na wadze, upewnij się, że ma zbilansowaną, pełnowartościową dietę i wystarczająco dużo ruchu. Rasa ta jest raczej wygodnicka, ale w żadnym wypadku nie powinna przekształcić się w typowego kanapowca. Dieta basseta powinna być bogata w mięso i zawierać jak najmniej zboża. Należy także wziąć pod uwagę indywidualne kryteria, takie jak poziom aktywności, stan zdrowia i wiek: Na przykład starsze psy potrzebują lekkostrawnego pokarmu, który jest łatwy do żucia. Pokarm powinien być zatem dostosowany do specyficznych potrzeb psa. Oprócz konwencjonalnej karmy mokrej i suchej, można również stosować metodę karmienia BARF (biologicznie odpowiednie dla danego gatunku surowe karmienie). Czworonogi są wówczas karmione głównie surowym mięsem. Do tego dochodzą podroby, owoce, warzywa, suplementy witaminowe i mineralne. Nie zapomnij nigdy podać swojemu pupilowi wystarczającej ilości świeżej wody.

Podobnie jak jamnik i inne psy o stosunkowo długim grzbiecie, Basset Hound może również cierpieć z powodu problemów z kręgosłupem, a nawet paraliżu. Dlatego za wszelką cenę należy unikać z Basset Houndem wchodzenia po schodach. Długie wiszące uszy mogą również powodować problemy z powodu przewlekłych infekcji uszu. Przy wyborze hodowcy należy upewnić się, że nie idzie on w skrajności w zakresie pleców lub uszu, ponieważ skrajne odmiany są naturalnie podatne na problemy zdrowotne.

W gorącym środku lata najlepiej jest wykorzystać godziny poranne i wieczorne na bardziej intensywne spacery, ponieważ basset nie jest miłośnikiem upałów. Wskazówka na gorące dni: Aby przynieść psu ulgę, możesz odświeżyć jego klapnięte uszy zimną wodą, gdy temperatura jest wysoka. Nawet w środku zimy obowiązują ograniczenia dla tego psa o krótkich nogach: Należy unikać długich spacerów po śniegu ze względu na bliskość ziemi dla czworonoga, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo odmrożenia genitaliów i zwisających uszu. Przewidywana długość życia zdrowego basseta wynosi ok. 12 lat.

Opieka i pielęgnacja

Sierść basseta jest łatwa w pielęgnacji – wystarczy co kilka dni wyszczotkować ją miękką szczotką, aby usunąć luźne włosy. Natomiast długie uszy i smutno wyglądające przez luźną skórę oczy wymagają regularnej kontroli i czyszczenia, gdyż mają tendencję do stanów zapalnych. Najlepiej jest sprawdzać uszy Basset Hounda codziennie i czyścić je w razie potrzeby, ponieważ pasożyty, brud i tarcie mogą powodować podrażnienia skóry pod długimi błonami bębenkowymi. Słabsza wentylacja takich oklapniętych uszu tworzy ciepły, wilgotny klimat, który sprzyja zapaleniom w tym wrażliwym obszarze.

Przyzwyczaj psa do „oględzin uszu” jako szczeniaka i zamień to w rytuał służący dobremu samopoczuciu – to również wzmacnia więź między psem a opiekunem. Delikatnie wyczyść zewnętrzne uszy wacikiem lub płatkami kosmetycznymi dostępnymi w sklepach specjalistycznych – patyczki kosmetyczne w ogólne nie nadają do pielęgnacji uszu zwierząt. Brud z ucha wewnętrznego można usunąć za pomocą specjalnego środka do czyszczenia uszu. W przypadku podrażnień skóry spowodowanych tarciem, pomocny może okazać się krem neutralny dla skóry – najlepiej poprosić o poradę w tej sprawie weterynarza.

Basset Hound – wychowanie i zajęcia

Podczas wychowywania basseta należy być z jednej strony konsekwentnym, aby nie pogłębiać „uporu” swojego czworonożnego przyjaciela. Surowość i przymus nie mogą jednak mieć miejsca w wychowaniu tego małego psa z niemałym charakterem. Zamiast tego trzeba mieć pewien margines tolerancji w kwestiach wychowania, ponieważ Basset Hound zawsze zachowa odrobinę indywidualności – woli poznawać świat poprzez zabawę niż okazywać posłuszeństwo. Postaraj się, aby wychowanie było zabawne, aby zarówno pies, jak i człowiek dobrze się bawili. Jeszcze zanim zamieszkasz ze swoim bassetem, poszukaj szkoły dla psów, która zna się również na szkoleniu upartych osobników. Oprócz konsekwencji pełnej miłości i zrozumienia w wychowaniu bassetów bardzo ważna jest jedna rzecz: dużo cierpliwości!

Krótkie nogi sprawiają, że wielu wierzy, iż Basset Hound nie potrzebuje dużo ruchu, ale w tej kwestii nie doceniają oni tego czworonoga: Były to przecież pierwotnie psy myśliwskie, które do dziś uwielbiają długie wyprawy i potrzebują dużo ruchu, ale w swoim własnym tempie. Większość bassetów świetnie bawi się również przy różnego rodzaju zadaniach poszukiwawczych: Tropienie lub poszukiwanie przedmiotów to dobre ćwiczenie dla nosa tych psów.

pies basset © BillionPhotos.com / stock.adobe.com

Czy Basset Hound jest dobrym wyborem dla mnie?

W przeciwieństwie do wielu innych psów myśliwskich, basset doskonale sprawdza się w roli psa rodzinnego. Nadaje się bowiem również dla zapracowanych lub niewysportowanych osób, które nie mogą dać dużo zajęcia swojemu czworonogowi. Jednak muszą one znaleźć czas na konsekwentne wychowanie psa. Poza tym basset nie lubi być sam. Lubi dzieci i dlatego bardzo dobrze nadaje się do rodziny. Większość bassetów cierpliwie akceptuje również ciągnięcie za długie zwisające uszy – tutaj ważne jest, aby od samego początku uczyć dzieci empatycznego i pełnego szacunku podejścia do zwierzęcego członka rodziny. Wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapanowała między nimi przyjaźń na całe życie. Ze względu na swoją spokojną naturę basset jest również odpowiedni dla osób starszych, które lubią przebywać na łonie natury razem ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi. Basset doceni również ogród, który powinien być solidnie ogrodzony. W nim może poruszać się swobodnie, a Ty możesz uszczęśliwić go zadaniami poszukiwawczymi. Rasa ta nie powinna musieć wchodzić po schodach ze względu na długi grzbiet – jeśli więc nie mieszkasz na piętrze, zaleca się wnoszenie i znoszenie psa po schodach.

Zanim zdecydujemy się na przygarnięcie basseta, należy również pomyśleć o czasie i pieniądzach, których będzie potrzebował w dłuższej perspektywie czasowej: Oprócz codziennych spacerów, zabaw i przytulania, ważne jest również, aby wziąć pod uwagę opiekę nad psem podczas wakacji lub w przypadku choroby. Często możesz zabrać swojego czworonożnego przyjaciela ze sobą na wakacje – najlepiej jest dowiedzieć się o tym w odpowiednich miejscach i hotelach zanim Twój basset się do Ciebie wprowadzi. Oprócz standardowego wyposażenia w postaci misek, smyczy, koców i szczotek, basset naturalnie potrzebuje wysokiej jakości karmy i regularnych kontroli weterynaryjnych, które wiążą się z kosztami. Ponadto choroby mogą prowadzić do zaskakujących „wydatków nadzwyczajnych”, na które również należy być przygotowanym. Przed wprowadzeniem się psa do domu upewnij się też, że żaden z członków rodziny nie jest uczulony na alergeny psów – dla pewności możesz wykonać odpowiedni test u swojego lekarza.

Jak znaleźć wymarzonego basseta?

Decyzja zapadła: Szukasz swojego wymarzonego psa i jest nim Basset Hound? Nie ma problemu, w Europie jest wielu profesjonalnych hodowców psów rasy Basset Hound. Przed zakupem upewnij się, że jesteś dobrze poinformowany o ich opiece zdrowotnej. Bo choć widok małego basseta o ufnych oczach i oklapniętych uszach w jednej chwili zmiękczy Ci serce: Kupno szczeniaka wymaga serca i rozumu! Dlatego nie kupuj od nielegalnych hodowców, którzy oferują bassety w niskiej cenie, bez dokumentów i kontroli zdrowia! W ten sposób zapewnisz im tylko zbyt, ponieważ popyt reguluje podaż również w tym przypadku. Dotyczy to szczególnie bassetów – lub podobnie wyglądających mieszańców – rozmnażanych niezależnie od typowych cech hodowlanych i aspektów zdrowotnych.

Szukając hodowcy, zwróć uwagę, czy hoduje on z umiarem, jeśli chodzi o charakterystyczny dla rasy grzbiet i długość uszu oraz luźną skórę. Skrajności zwykle mają niekorzystny wpływ na zdrowie. W domu hodowcy można nie tylko poznać swoje upragnione szczenięta, ale zazwyczaj także ich rodziców i środowisko, w jakim żyją psy. Profesjonalny hodowca chętnie odpowie na Twoje pytania dotyczące zdrowia i charakteru swoich psów, a także celów hodowlanych w odniesieniu do typowej rasy Basset Hound. Hodowca również zada Ci parę wnikliwych pytań, gdyż chce wybrać dobry dom dla swoich podopiecznych. W większości przypadków hodowca jest dobrą osobą kontaktową w przypadku wszelkich pytań dotyczących czworonoga nawet po sprzedaży szczeniąt.

Jeśli chcesz przygarnąć dorosłego Basset Hounda, możesz rozejrzeć się w Internecie za porzuconymi zwierzętami, które szukają nowego domu. Niejednokrotnie zdarza się, że miłośnicy psów muszą niespodziewanie zrezygnować z basseta. Zaletą tego rozwiązania jest to, że psy zazwyczaj przeszły już przynajmniej podstawowe szkolenie, tak że nawet zupełnie początkujący psiarze, którzy nie mają odwagi spróbować szkolenia szczeniąt, mogą znaleźć w ten sposób idealnego towarzysza dla siebie. Poprzedni opiekunowie lub rodziny tymczasowe zazwyczaj mogą Ci dobrze doradzić w tej kwestii i dowiedzieć się w rozmowie z Tobą, czy Ty i dany czworonóg jesteście potencjalnym dream teamem. Przy odbiorze zwierzaka możesz domagać się świadectw szczepienia, dokumentów potwierdzających pochodzenie oraz, najlepiej, świadectwa zdrowia. W schroniskach i organizacjach zajmujących się opieką nad zwierzętami rzadko można spotkać bassety czystej krwi, są tam głównie mieszańce bassetów, które są wcale nie mniej urocze i równie chętnie szukają nowego domu.

Poznaj inne rasy z grupy VI FCI (psy gończe i posokowce):

Najczęściej polecane