Basset bretoński (Basset fauve de Bretagne)

Artykuł napisany przez Natalie Decker
Basset fauve de Bretagne

Basset bretoński zawdzięcza swoją nazwę płowemu umaszczeniu.

Basset bretoński jest niewielkich rozmiarów psem pochodzącym z Francji. Bezbłędnie tropi króliki, zające, lisy, jelenie i inną zwierzynę. Dla członków swojego ludzkiego stada jest przyjazny, czuły i uwielbia dzieci.

Jak wygląda basset bretoński?

Przy wysokości w kłębie od 32 do 38 centymetrów i wadze od 14 do 18 kilogramów, basset bretoński zaliczany jest do średniej wielkości psów.

Ma krótkie kończyny, jest silnej budowy i sprawia wrażenie krępego. Jego tułów jest umięśniony, a grzbiet krótki i szeroki.

Umaszczenie i struktura sierści

Krótka sierść tego kompaktowego francuskiego psa gończego jest szorstka, twarda i gęsta. Nie może być wełnista ani kędzierzawa. Typową maścią jest płowa, w języku francuskim zwana „fauve”, która może występować w różnych odcieniach – od pszenicznej do ceglastej. Tolerowane, chociaż niepożądane są pojedyncze czarne włosy na grzbiecie oraz biała gwiazdka na piersi.

Rytmicznie kołyszący się ogon

Basset bretoński ma ciemnobrązowe oczy o żywym spojrzeniu oraz ostro zakończone zwisające uszy.

W ruchu, swój szablasty, średniej długości ogon ten pies myśliwski nosi powyżej linii grzbietu, stale machając nim na boki.

Charakter: Pełen pasji myśliwy mocno przywiązany do rodziny

Basset bretoński jest zapalonym i niezwykle utalentowanym myśliwym, a jego specjalnością jest polowanie na króliki i zające. Niemniej, niezawodnie wytropi również większą zwierzynę, taką jak lisy, jelenie i dziki.

Podczas polowania wykazuje się dużą odwagą, wytrwałością i przebiegłością.

Czy basset bretoński jest psem dla początkujących?

Ze względu na charakter swojej pracy i konieczność podejmowania decyzji samodzielnie, wychowanie przedstawicieli tej rasy nie należy do najprostszych, dlatego powinni oni trafić w doświadczone ręce.

Ponieważ mocną stroną tego nieustraszonego Bretończyka nie jest ślepe posłuszeństwo, ale silnie rozwinięty instynkt myśliwski, jego opiekun musi wiedzieć, jak skierować go na odpowiednie tory.

Podczas szkolenia wymaga cierpliwości, konsekwencji i dużego wyczucia.

Pogoń zdobyczą

Jeśli pies nie może realizować swojego zamiłowania do myślistwa, może się zdarzyć, że będzie szukał sobie zadań na własną rękę, na przykład uciekając w pogoni za potencjalną zdobyczą podczas spacerów. Jeśli bowiem wyczuje trop, zazwyczaj nic go już nie powstrzyma.

Dlatego nauka przywoływania musi mieć miejsce na wczesnym etapie jego życia i funkcjonować bez zarzutu.

Chociaż na zewnątrz jest pełnym temperamentu żywiołowym psem, w domu pokazuje się od swojej spokojnej i zrównoważonej strony. Nie sprawdzi się na pewno w roli psa stróżującego, nawet jeśli oznajmia przybycie gości głośnym szczekaniem. Wszelkie przejawy agresji są mu bowiem absolutnie obce.

Warunki utrzymania i zajęcie dla basseta bretońskiego

Regularne polowania, podczas których da upust swoim zdolnościom tropiącym i myśliwskim to najlepsze zajęcie dla tego czworonoga. Dlatego zaleca się w jego przypadku odbycie szkolenia myśliwskiego i użytkowanie go jako psa myśliwskiego.

Ze względu na swoje kontaktowe i towarzyskie usposobienie, może on bez problemu dzielić gospodarstwo domowe z przedstawicielami innych ras. Natomiast trzymanie go razem z kotem, który będzie postrzegany przez niego jako potencjalna ofiara, może nie być najlepszym pomysłem.

Które psie sporty będą odpowiednie?

Oprócz polowania, basset bretoński z przyjemnością spróbuje swoich sił w różnych psich sportach, takich jak agility, obedience oraz tropienie. Świetnie sprawdzi się również jako towarzysz jazdy na rowerze i joggingu.

Spuszczanie go ze smyczy wchodzi w grę jedynie wówczas, gdy mamy pewność, że przyjdzie do nas na zawołanie.

Ile ruchu potrzebuje basset bretoński?

Zasadniczo ten francuski pies myśliwski jest aktywnym czworonogiem i potrzebuje dużo ruchu – co najmniej dwie godziny dziennie i to niezależnie od pogody. Jednak zwykłe spacery są zbyt nudne dla tego psiego inteligenta. Zaleca się uzupełnianie ich tropieniem lub innymi zabawami.

Życie w mieście czy na wsi?

Dzięki niewielkim gabarytom i elastyczności, pies ten w zasadzie może mieszkać również w mieście.

Nie przepada on jednak za długim zostawaniem samemu. Uwielbia natomiast towarzyszyć członkom swojej rodziny wszędzie i we wszystkich czynnościach.

Szczenięta Basset fauve de Bretagne © slowmotiongli / stock.adobe.com
Basset fauve de Bretagne to towarzyski pies, który może mieszkać pod jednym dachem z innymi czworonogami.

Pielęgnacja: Czego potrzebuje basset bretoński?

Jego twarda, szorstka sierść wyposażona jest w dużą ilość podszerstka, który chroni go przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych – w zupełności wystarczy okazjonalne szczotkowanie i przycinanie sierści. Po powrocie z polowania czy spacerów po lesie, należy w razie potrzeby usunąć z jego sierści ewentualne liście, owady oraz pasożyty.

Jedynie w okresie linienia warto częściej sięgać po szczotkę, aby usunąć luźne włosy. Zasadniczo jednak pies ten jest łatwy w pielęgnacji i nie linieje silnie.

Co je basset bretoński?

Basset czynnie zaangażowany w polowania może mieć naprawdę wilczy apetyt. Nie ma on jednak wrażliwego żołądka ani skłonności do alergii pokarmowych czy nadwagi.

Pod względem żywienia nie jest wymagający i równie chętnie zje suchą lub wysokiej jakości mokrą karmę co surowe posiłki, które zaleca się podzielić na dwie porcje w ciągu dnia.

Zdrowie: Wytrzymała, solidna rasa

Ten mały pies myśliwski cieszy się dobrym zdrowiem i jest odporny na choroby. Nie są znane jego w przypadku żadne typowe dla rasy dolegliwości.

Czasami mogą pojawić się jedynie zapalenia uszu. Aby więc zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, należy przycinać sierść porastającą małżowiny uszne.

Jak długo żyje basset bretoński?

Średnia długość życia psów tej rasy wynosi od 11 do 13 lat, istnieją jednak także osobniki, które żyją jeszcze dłużej.

Historia rasy: Skąd pochodzi basset bretoński?

Basset fauve de Bretagne wywodzi się od płowego gryfona bretońskiego.

Za sprawą skojarzeń z bassetem w XIX wieku powstały mniejsze, bardziej aktywne czworonogi, które świetnie odnajdywały się w surowym, pagórkowatym krajobrazie Bretanii.

Dla jego większego, długonogiego krewnego trudnością było zwłaszcza pokonywanie licznych krzewów i zarośli, w które obfituje ten region. Basset bretoński po prostu przez nie się prześlizguje.

Uratowany przed wymarciem

W przeszłości basset bretoński był popularny głównie wśród arystokratów. Dziś jest ceniony przede wszystkim przez profesjonalnych i amatorskich myśliwych, w szczególności we Francji, Anglii i Niemczech.

Podczas dwóch wojen światowych zaprzestano hodowania tej rasy, więc była bliska wymarcia. Jednak kilku entuzjastom rasy udało się temu zapobiec.

W 1963 roku została oficjalnie uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną i przypisana do grupy 6 FCI „Psy gończe i rasy pokrewne”.

Hodowla i zakup: Ile kosztuje basset bretoński?

Basset fauve de Bretagne to dość rzadka rasa, która niezmiennie hodowana jest przede wszystkim we Francji. Niemniej, również w innych krajach można znaleźć odpowiedzialnych hodowców, którzy poświęcili się temu psiemu myśliwemu.

Ceny szczeniąt wynoszą od 700 do 1.400 euro.

Odwiedziny schroniska dla zwierząt

Co prawda w schroniskach dla zwierząt basseta tego praktycznie nie znajdziemy, ale warto odwiedzić lokalne towarzystwa opieki nad zwierzętami. Często można bowiem spotkać w nich inne psy myśliwskie oraz ich mieszanki.

Nierzadko trafiają tam czworonogi oddane przez swoich poprzednich opiekunów, których przerosło wychowanie i utrzymanie tego sprytnego, chętnego do polowań psa myśliwskiego.

Podsumowanie: Żywiołowy pies myśliwski dla doświadczonych

Zapalony myśliwy taki jak Basset fauve de Bretagne jest najbardziej szczęśliwy, gdy może dać upust swojemu przeznaczeniu. Powinien trafić w ręce doświadczonych opiekunów, którzy będą potrafili go wychować i zabierali na polowania.

Trzymany w sposób właściwy dla rasy jest zrównoważony, wesoły i żywiołowy.

Charakterystyka basseta bretońskiego

Cechy szczególne:Mały pies o zwartej budowie, wykorzystywany do polowań na króliki i inną zwierzynę.
Charakter:niezależny, przyjacielski, żywiołowy, inteligentny
Wysokość w kłębie:32–38 cm
Waga:14–18 kg
Sierść:krótka, szorstka i twarda
Umaszczenie:jednolite, płowe
Pielęgnacja sierści:niewymagająca
Aktywność:duża
Pies dla początkujących:nie
Szczekanie:intensywne
Długość życia:11–13 lat
Typowe choroby:w zasadzie brak znanych problemów zdrowotnych
Cena:od ok. 700 euro
Pochodzenie:Francja


Natalie Decker
Profilbild Natalie Decker (mit Pferd)

„Życie bez mopsa jest możliwe, ale bezcelowe” – powiedział kiedyś komik i pisarz Loriot. Autorka zgadza się z tym bez zastrzeżeń i dodaje: „Życie bez konia, kota i królika również!”. Jej serce bije dla wszystkich zwierząt dużych i małych, i cieszy się niezmiernie, że może pisać o swojej pasji jako niezależny autor. Poprzez swoje artykuły chciałaby podnieść świadomość na temat dobrostanu zwierząt i udzielić przydatnych wskazówek ich miłośnikom.


Najczęściej polecane