Wybór szczeniaka: Na co należy zwrócić uwagę?
© mariiya / stock.adobe.com
Leżące na poduszce szczeniaki to bardzo wzruszający widok! Małe czworonogi są śliczne, więc najchętniej zabralibyśmy do domu wszystkie. Niestety, wybór musi paść tylko na jednego. Czarny? Czarno-biały? Ze znaczkami na klatce piersiowej? Którego wybrać, gdy wybór jest tak duży? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Spis treści
Pozwól psu zadecydować!
Przy wyborze szczeniaka należy zdecydować się na tego, który od początku przypadł Ci do gustu. Jeśli psy są już nieco starsze, warto dokładnie się im przyjrzeć. Czy wśród tych małych piesków jest jeden, który chce się z Tobą zapoznać i poszukuje Twojej bliskości? Zazwyczaj jest to bardzo doba oznaka. Jeśli pies okazuje sympatię w stosunku do obcej osoby, oznacza to, że zaczyna jej ufać. Jest to podstawa do dobrych relacji w przyszłości.
Ważne podczas dokonywania wyboru: Obserwacja zachowania
W każdym miocie są spokojne i bardziej ruchliwe szczenięta. Każdy, kto wybiera nowego pieska powinien poświęcić trochę czasu na to, by przyjrzeć się zachowaniu całego rodzeństwa.
Zachowanie psów podczas zabawy daje bardzo dobrą wskazówkę co do tego, jaki jest ich charakter. Nie ma żadnych wątpliwości, że charakter psa kształtują czynniki zewnętrzne, takie jak socjalizacja, wychowanie i otoczenie.
Mimo to, nie można zaprzeczyć, że niektórych zachowań nie sposób oduczyć psa, np. strachliwe zwierzęta niezwykle rzadko stają się samodzielne i odważne. Szczeniaki, które się wyrywają i są niegrzeczne zazwyczaj wyrastają na psy dominujące.
Wybór szczeniaka: „Brzydkie kaczątko”?
W każdym miocie jest szczeniak, który znacznie różni się do reszty miotu. Podczas gdy rodzeństwo z ciekawością odkrywa świat, ten zostaje z tyłu i boi się ruszyć w nieznane. Nie interesują go zabawy braci i sióstr ani przysmaki.
Zazwyczaj to właśnie ten piesek podbija serce zainteresowanego nabywcy. Nawet jeśli poszukujący pomocy wzrok zwierzęcia ujmuje człowieka, nie jest wskazane by bez namysłu wybrać właśnie tego szczeniaka.
Lękliwe psy tylko dla doświadczonych
Młode psy, które instynktownie się wycofują powinny trafić w doświadczone ręce. Strach może bowiem przemienić się w bardziej poważne problemy w przyszłości.
Jeśli taki pies trafi w nieodpowiednie ręce może zacząć gryźć ze strachu, nie zachowywać czystości lub przejawiać inne zaburzenia behawioralne.
Porada hodowcy
Posłuchaj rad hodowcy
Nawet dwugodzinna obserwacja małego psa nie pomoże w stworzeniu kompleksowej opinii na temat szczeniaka.
Z tego względu, warto jest przeprowadzić rozmowę z hodowcą i kilkukrotnie odwiedzić szczeniaki przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Jeśli hodowca jest doświadczony potrafi sprawdzić, czy pies i nowy opiekun pasują do siebie – watro zaufać jego opinii i wiedzy. Jeśli uzna, że nabywca nie ma wystarczającego doświadczenia i nie poradzi sobie z dominującym psem, podpowie mu, żeby wybrał spokojną suczkę.
Istnieje wiele rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jeśli zdobędziesz odpowiednie informacje na temat nowego czworonoga i jego wymagań, i stwierdzisz, że będziesz w stanie im sprostać, możecie stworzyć doskonały duet.
Reklamacja w przypadku choroby
Co zrobić, gdy szczeniak okaże się chory?
Jeśli piesek był ewidentnie chory w momencie zakupu, hodowca lub sprzedawca ma obowiązek uznać zwrot zwierzęcia, zwrócić jego pełną cenę lub zaproponować innego malucha.
W praktyce jednak często wygląda to zupełnie inaczej. Winni są sami nabywcy. Jeśli bowiem kupujesz psa od podejrzanych sprzedawców, z masowych hodowli, tylko po to, by zaoszczędzić kilka złotych, dużo ryzykujesz.
Oznaki potencjalnych chorób szczeniąt
Co prawda nie można się całkowicie uchronić przed chorobą psa, ale pewne symptomy można zauważyć dość szybko. Zwróć uwagę, czy piesek ma czyste uszy, czy nie ma łysych miejsc na sierści oraz wydzieliny z nosa i oczu.
Czy często się drapie, potrząsa głową lub obciera tylną cześć ciała? A może warczy i podkula ogon ze strachu? Od takich szczeniąt lepiej trzymać się z daleka. Mogą być chore lub mieć negatywne doświadczenia z człowiekiem.
Zanim kupisz szczeniaka, zadaj hodowcy jak najwięcej pytań – dzięki temu wykryjesz ewentualne problemy.
Niezbędne dokumenty
Wybór szczeniaka: Komplet dokumentów
Bez dokumentów i umowy nie ma również gwarancji. Na wielu klientach duże wrażenie robi sam rodowód psa, a tymczasem można go bardzo łatwo sfałszować. Niektórzy sprzedawcy z kolei ociągają się z jego przedłożeniem i dosyłają już po zakupie szczeniaka.
Nie zgadzaj się na takie działania. Przestudiuj dokładnie cały dokument. Dobrym znakiem jest przynależność hodowcy do Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP).
Hodowca powinien przedstawić szczegółowy rodowód oraz książeczkę zdrowia wraz ze szczepieniami i poświadczyć ich autentyczność, potwierdzić, że piesek nie jest chory i nie posiada wad dziedzicznych i że ponosi za to odpowiedzialność prawną.
Wyłączenie odpowiedzialności przy zakupie szczenięcia
Wyłączenie odpowiedzialności jest co prawda dopuszczalne, ale w przypadku renomowanego hodowcy nie będzie konieczne.
Jeśli sprzedawca podstępnie wprowadził kupującego w błąd, poniższa klauzula będzie i tak nieskuteczna: „Kupujący zrzeka się prawa do dochodzenia w późniejszym terminie jakichkolwiek roszczeń w związku budową, charakterem, wadami lub chorobami psa”. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z prawnikiem, który doradzi, jak postąpić w takiej sytuacji.
Gdzie kupić szczeniaka? Alternatywa dla hodowli
Jeśli interesuje Cię młody piesek, nie musisz koniecznie udawać się do hodowcy. W schroniskach dla zwierząt również znajdziesz zdrowe, czekające na nowy dom szczenięta, a ich pracownicy chętnie pomogą Ci w znalezieniu odpowiedniego kompana.
Ostrożność należy natomiast zachować w przypadku wzruszających ogłoszeń w sieci. Często kryją się za nimi handlarze psami lub mafie szczenięce, którym nie zależy na dobrostanie zwierząt, a jedynie na szybkim zysku.
Małe pieski pochodzą najczęściej z masowych pseudohodowli i cierpią na różnego rodzaju przypadłości: Są zbyt wcześnie odstawiane od matek, mają choroby zakaźne i/lub wady genetyczne. Prawdziwi miłośnicy zwierząt nie wspierają takich praktyk i kupują szczenięta od profesjonalnych hodowców lub adoptują zwierzaka ze schroniska.
Więcej informacji na temat adopcji psa znajdziesz w magazynie zooplus.
Ile kosztuje szczeniak?
Ceny szczeniąt są bardzo różne i w dużej mierze zależą od rasy. Młodego pieska możemy kupić już za 2500 zł, ale również za 6000 czy 7000 zł. W przypadku niektórych ras psów koszt zakupu może być jeszcze wyższy. Jeśli natomiast cena jest znacznie niższa, można założyć, że ze zwierzęciem coś jest nie w porządku.
Schroniska dla zwierząt pobierają symboliczną opłatę za wydanie swoich podopiecznych nowym opiekunom, aby pokryć koszty karmy, szczepień i utrzymania.
Wszystko, czego potrzebuje Twój mały podopieczny znajdziesz w dziale dla szczeniąt sklepu zooplus.
Zachęcamy Cię również do odwiedzenia naszego bezpłatnego klubu szczeniaka. Oprócz listy kontrolnej dotyczącej wyprawki dla szczenięcia, znajdziesz w nim również cenne wskazówki w zakresie postępowania z pieskiem w okresie szczenięcym i możesz zadawać pytania naszemu zespołowi lekarzy weterynarii. Dzięki temu doskonale przygotujesz się na przybycie nowego członka rodziny.