Wpływ pełni Księżyca na psy
© Photocenter / stock.adobe.com
Księżyc ma niewątpliwie duży wpływ na Ziemię. Jednym z przykładów są przypływy i odpływy. Ale czy fazy Księżyca, a zwłaszcza jego pełnia, mogą zmieniać zachowanie psów? Jaki jest wpływ pełni Księżyca na psy?
Spis treści
Pełnia Księżyca: Jak wpływa na psy?
Pełnię Księżyca możemy obserwować przez około trzy dni każdego miesiąca. Niektórzy trenerzy psów uważają, że zachowanie psa może się w tym czasie zmienić – na przykład niektóre psy mogą nie chcieć wychodzić z domu. Inne z kolei mogą mieć tendencję do nadmiernego szczekania, spowodowanego niepewnością i niepokojem, szukać u swoich opiekunów schronienia lub być bardziej agresywne w stosunku do innych zwierząt.
Badania nad pogryzieniami przez psy podczas pełni Księżyca
Agresywne zachowanie psów było już analizowane podczas brytyjskiego badania w roku 2003. Badacze chcieli dowiedzieć się czy przypadki pogryzienia przez psy występowały z większą częstotliwością podczas pełni Księżyca. Nie znaleźli jednak związku.
Starsze badanie z roku 2001 wykazało natomiast, że liczba przypadków pogryzienia ludzi przez psy była znacznie wyższa podczas pełni Księżyca niż podczas innych jego faz. Wniosek był zatem następujący: Wpływ pełni Księżyca na psy może przejawiać się w ich większej agresji i co za tym idzie pogryzieniach.
Wpływ na płeć szczeniąt
Badanie obserwacyjne przeprowadzone we Włoszech poświęcone było natomiast innej kwestii: Czy pełnia Księżyca w momencie poczęcia ma wpływ na płeć szczeniąt?
W tym przypadku badacze byli zgodni: Suki, które zachodziły w ciążę podczas nowiu rodziły wyraźnie mniej szczeniąt płci męskiej w porównaniu do poczęcia podczas pełni Księżyca. Autorzy są więc przekonani, że fazy Księżyca mają wpływ na płeć szczeniąt. Jednak, aby to ostatecznie potwierdzić potrzebne są dodatkowe badania.
Większa liczba zgłaszanych stanów nagłych
Kolejne badanie wykazało, że opiekunowie psów częściej zgłaszali stany nagłe swoich podopiecznych właśnie podczas pełni. Odsetek ten miał wzrosnąć o 28 procent.
Należy jednak zauważyć, że natężenie światła rośnie podczas pełni Księżyca, pobudzając do aktywności, także opiekunowie psów mogą częściej wybierać się na spacery ze swoimi podopiecznymi w nocy, co z kolei zwiększa ryzyko wypadków.
Czy psy rzeczywiście wyją podczas pełni Księżyca?
Popularnym wyobrażeniem jest to, że wilki albo właśnie psy, wyją podczas pełni Księżyca. Jednak tak naprawdę sam Księżyc nie wydaje się być powodem takiego zachowania.
Wilki, które w naturze wyją w nocy, przejawiają takie zachowanie przede wszystkim z powodu panującej wówczas ciszy – wtedy jest ono dużo lepiej słyszalne i nie ma związku z samym Księżycem.
Czy fazy Księżyca mają wpływ na psy?
Do dzisiaj (październik 2022 roku), nie istnieją naukowe dowody na to, jakoby wpływ faz Księżyca, zwłaszcza wpływ pełni Księżyca na psy był znaczący. Liczba badań w tym zakresie nie jest jednak zbyt duża. Dlatego opiekunowie psów nadal wierzą, że te piękne ciało niebieskie ma moc wywierania wpływu na ludzi i zwierzęta.
Wpływ pełni Księżyca na psy: Na co zwrócić uwagę?
Niezależnie od tego, czy Księżyc rzeczywiście ma wpływ na naszego psa, czy nie, zawsze powinnyśmy obserwować zachowanie naszego podopiecznego. Jest to niezbędne, aby odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne choroby.
W razie jakichkolwiek wątpliwości, poszukajmy wsparcia u naszego lekarza weterynarii.
Jednocześnie, wybierając się z psem na nocny spacer, zadbajmy o jego bezpieczeństwo, na przykład zakładając mu odblaskową obrożę.
Fazy Księżyca
Każdego miesiąca Księżyc przechodzi przez osiem różnych faz:
- Nów: Księżyc znajduje się pomiędzy Słońcem i Ziemią
- Sierp przybywający
- Pierwsza kwadra
- Księżyc garbaty przybywający
- Pełnia: Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem i Księżycem
- Księżyc garbaty ubywający
- Trzecia kwadra
- Sierp ubywający
Zaćmienia Księżyca i Słońca możemy obserwować zwłaszcza podczas nowiu i pełni.