Wiek psa w przeliczeniu na wiek człowieka This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Golden retriever senior

Najnowsze odkrycia pomagają w przeliczaniu wieku psa na wiek człowieka.

Jeden rok psa to siedem lat człowieka: Założenie to przez wiele lat funkcjonowało w obiegowej opinii. Ale czy psie lata można tak łatwo przeliczyć na ludzkie? Dziś zasada ta uważana jest za nieprecyzyjną, a naukowcy dokonali nowych odkryć dotyczących wieku psa w przeliczeniu na wiek człowieka.

Tabela: Wiek psa w przeliczeniu na wiek człowieka

Długo uważano, że siedem lat człowieka to jeden rok psa, ale obecnie obowiązują nowe reguły przeliczania psich lat na ludzkie. Odnoszą się one nie tylko do wieku zwierzęcia, ale również do jego wielkości:

Wiek psa Wiek człowieka
Małe rasy (<15 kg) Średnie rasy (15 do 35 kg) Duże rasy (>45 kg)
6 miesięcy 15 10 8
12 miesięcy 20 18 14
18 miesięcy 24 21 18
2 lata 28 27 22
3 lata 32 33 31
4 lata 36 39 40
5 lat 40 45 49
6 lat 44 51 58
7 lat 48 57 67
8 lat 52 63 76
9 lat 56 69 85
10 lat 60 75 94
11 lat 64 80 100
12 lat 68 85
13 lat 72 90
14 lat 76 95
15 lat 80 100
16 lat 84
17 lat 88
18 lat 90
19 lat 94
20 lat 100

Obliczanie wieku psa w oparciu o zasadę 7 lat: Prawda czy mit?

Według zasady 7 lat, pies w wieku trzech lat odpowiadałby człowiekowi w wieku 21 lat. Ponieważ jednak krzywa starzenia się psów przebiega inaczej niż u ludzi, zasada ta wydaje się niewłaściwa.

Naukowcy z University of California w San Diego przyjrzeli się ponownie tej kwestii i w 2020 roku opublikowali wyniki swoich badań w magazynie „Cell Systems”.

Badacze opracowali nowy wzór, by dokładniej odnieść proces starzenia się psów do tego samego procesu w przypadku człowieka. W tym celu zespół zbadał materiał genetyczny 104 przedstawicieli rasy labrador retriever o rozpiętości wiekowej wynoszącej 16 lat, przyglądając się tak zwanej metylacji DNA.

Ponieważ wzór metylacji obejmuje aktywność genów, zmienia się on wraz z wiekiem. Dzięki temu badacze byli w stanie określić aktualny biologiczny wiek psa i człowieka.

Nowy wzór na przeliczanie wieku psa na wiek człowieka

Wyniki badań sugerują, że psy starzeją się wyraźnie szybciej niż ludzie. Wraz z wiekiem, proces starzenia się przebiega natomiast wolniej.

Stąd też nowy wzór opracowany przez naukowców wygląda następująco: Wiek człowieka = 16 x ln (wiek psa) + 31. Pomnożyli oni naturalny logarytm psich lat przez 16, a następnie dodali 31.

Ten nowy wzór daje lepsze wyniki niż zasada 7 lat, ale nie jest jeszcze w pełni dopracowany. Według badaczy potrzebne są dalsze badania, by móc go doprecyzować.

Starszy pies z głową na kolanach swojej opiekunki © Halfpoint / stock.adobe.com
Służąca obliczeniu wieku psa zasada 7 lat uważana jest za przestarzałą.

Dlaczego przeliczanie wieku psa na wiek człowieka jest ważne?

Na pierwszy rzut oka przeliczanie psich lat na ludzkie wydaje się bardziej zabawne niż zasadne. W rzeczywistości jednak wiedza ta może być dość istotna, chociażby dla lekarzy weterynarii – może mieć wpływ na wybór działań diagnostycznych czy terapeutycznych.

Z tego powodu uzasadnione jest prowadzenie dalszych prac w tym zakresie. Badacze zwracają jednak uwagę na to, że w badaniach należy uwzględnić również psy ras innych niż labrador retriever.

Co wpływa na proces starzenia się psów?

Określenie biologicznego wieku psa wcale nie jest takie łatwe. Zależy on bowiem od wielu czynników. Oprócz rasy, pewną rolę odgrywa również na przykład kondycja psa. Pies o normalnej wadze żyje na ogół dłużej niż pies, który ma nadwagę.

Proces starzenia determinuje również otoczenie społeczne. Zwierzęta mieszkające w miastach żyją krócej niż psy z terenów wiejskich, a psy ras mieszanych starzeją się wolniej niż psy rasowe.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane