Siedem dowodów na to, że psy czynią nasze życie lepszym

Zalety życia z psem

Z pewnością znakomita większość właścicieli psów nie potrafiłaby wyobrazić sobie życia bez psa. Pies jest zawsze u boku swojego właściciela, według popularnego powiedzenia jest przecież najlepszym przyjacielem człowieka. Faktycznie, psy wspierają nas na wielu płaszczyznach – często nawet wówczas, kiedy nie zdajemy sobie z tego sprawy. Zapraszamy do zapoznania się z siedmioma dowodami, dla których psy czynią nasze życie lepszym.

1. Kontakt z psem obniża poziom stresu

Każdy właściciel psa potwierdzi, że obecność zwierzaka wpływa na jego samopoczucie pozytywnie. To nie wymysł! Takie poczucie da się potwierdzić naukowo! Faktycznie udowodniono, że kontakt z psem obniża poziom stresu. W trakcie pieszczot z psem wydzielają się w dużej ilości hormony szczęścia, a ilość hormonów stresu jednocześnie gwałtownie spada.

Zespół naukowców zajmujących się badaniem wpływu psa na człowieka szukał do swoich doświadczeń grupy zawodowej, która codziennie narażona jest na duży stres – do badania wybrani zostali żyjący samotnie maklerzy giełdowi. Okazało się, że obecność psa miała faktycznie pozytywny wpływ na badane osoby. Obserwowano typowe symptomy stresu, takie jak na przykład podwyższone ciśnienie, przyspieszone tętno i wzmożona produkcja potu. Osoby badane, którym powierzono pod opiekę psa, w sytuacjach stresowych reagowały znacznie spokojniej niż osoby bez psa. Także coraz bardziej popularne psy „biurowe” przynoszą podobny efekt: Redukują poziom stresu u pracowników i generalnie pozytywnie wpływają na rytm i atmosferę w pracy. Także i w tym zakresie poczyniono odpowiednie badania, które tylko to działanie potwierdzają.

2. Psy działają korzystnie na serce

Kiedy jesteśmy zestresowani, podnosi się ciśnienie krwi w naszym organizmie. Osoba cierpiąca przewlekle na podwyższone ciśnienie wykazuje z reguły wzmożone ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe. Ponieważ obecność psa oddziałuje pozytywnie na poziom stresu, redukuje ona także odpowiednio ryzyko wystąpienia choroby. Spacery z psem również oddziałują korzystnie na system sercowo-naczyniowy i sprzyjają aktywności ruchowej właściciela.

3. Psy zmniejszają ryzyko alergii u dzieci

Rodzice często obawiają się tego, że obecność zwierzęcia może źle wpłynąć na zdrowie ich pociechy. Jednak w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Badania dowodzą, że dzieci, które dorastają z psem, wykazują dużo mniejsze ryzyko do zapadania na alergie. Ta zasada działa, gdy nie ma w rodzinie genetycznego obciążenia alergiami.

Warto wiedzieć:

Według licznych badań dzieci, które dorastają z psem, zyskują więcej niż jedynie odporność na alergie. Przykładowo pies wpływa korzystnie na rozwój osobisty dziecka, które uczy się odpowiedzialności za drugą istotę oraz wykształca wyższe kompetencje społeczne. Pies może wspierać dziecko także i w nauce. Istnieją nawet psy specjalnie wyszkolone do tego, by pomóc w nauce czytania dzieciom, które mają z tym trudności. Głównym zadaniem tak wyszkolonego psa jest uważne słuchanie, podczas gdy dziecko próbuje czytać. Pies daje dziecku poczucie szacunku, zainteresowania i bezpieczeństwa i naturalnie nie krytykuje, przez co dziecko zyskuje coraz większą pewność siebie i biegłość w wykonywaniu zadania.

Aktywność fizyczna z psem © vvvita / stock.adobe.com

4. Psy pomagają utrzymać formę

Brak ruchu i wynikająca z niego nadwaga potęgują ryzyko zapadania na wiele chorób. Psy pomagają swoim właścicielom w utrzymaniu dobrej formy. Jak? Naturalnie poprzez długie spacery. Psy wymagają ich nie tylko ze względu na potrzeby fizjologiczne, ale również ze względu na potrzebę dużej ilości ruchu. Przy okazji spacerów ruchu zażywa nie tylko pies, ale i jego właściciel. Długie spacery i zabawa w plenerze wspierają kondycję obojga. Większa ilość ruchu oddziałuje korzystnie na wagę ciała i ogólne samopoczucie. Aktywności na świeżym powietrzu wzmacniają ponadto system immunologiczny.

5. Posiadanie psa sprzyja zawieraniu znajomości

Posiadanie psa sprzyja zawieraniu znajomości, gdyż właściciele bardzo często wdają się ze sobą w rozmowę, kiedy ich psy się ze sobą witają. Wspólnych tematów zawsze jest wystarczająco. Zwłaszcza dla osób starszych regularne spacery są nierzadko jedyną możliwością kontaktu z innymi osobami. Pies chroni więc także niektórych właścicieli przed społecznym wyizolowaniem.

6. Psy ułatwiają funkcjonowanie osobom z ograniczeniami

Psy asystujące oraz terapeutyczne są specjalnie szkolone, by pomagać człowiekowi w jego fizycznych ograniczeniach i niedyspozycjach psychicznych oraz wspierać go w codziennym funkcjonowaniu. Najbardziej znane są psy towarzyszące osobom niewidomym i niedowidzącym. Pomagają one niepełnosprawnemu człowiekowi w orientowaniu się w terenie i stanowią dla niego duże wsparcie w życiu codziennym.

7. Psy ratują życie

Do psów asystujących należą także takie, które szkoli się specjalnie między innymi dla osób niedosłyszących czy ciepiących na epilepsję lub cukrzycę, a więc choroby zagrażające życiu. Pies towarzyszący diabetykowi na przykład, potrafi wyczuć zmianę poziomu cukru we krwi właściciela i ostrzec go, zanim dojdzie do hipo- lub hiperglikemii.

Innymi wyszkolonymi do ratowania życia psami są psy ratownicze. Dzięki doskonale wykształconemu zmysłowi węchu zwierzęta te potrafią w krótkim czasie przeszukać spore obszary. Psy ratownicze pracują zazwyczaj w ramach psiej jednostki ratowniczej i wykorzystywane są na przykład podczas poszukiwań osób zaginionych – po zejściu lawiny w górach, trzęsieniu ziemi czy katastrofach lotniczych i morskich.

Odkryj asortyment karm dla psów i akcesoriów dla psów w internetowym sklepie zoologicznym zooplus!

Najczęściej polecane