Psy rodzinne: Wskazówki dotyczące wspólnego życia i 15 popularnych ras

Wierni towarzysze, kompani do zabaw i pocieszyciele: Psy są uwielbiane przez ludzi w każdym wieku i stanowią doskonałe uzupełnienie zwłaszcza dla rodzin. Aby jednak wspólne życie z psem było spokojne i harmonijne, należy pamiętać o kilku zasadach. Poniżej wyjaśniamy, jakie są to zasady i które rasy sprawdzą się szczególnie w roli psów rodzinnych.

Pies rodzinny

Wspólne życie z psem rodzinnym jest pełne radości, ale wymaga także przestrzegania określonych zasad.

Jakie są zalety psów dla rodzin?

Psy mogą być wspaniałym urozmaiceniem i mieć pozytywny wpływ na harmonię w rodzinie, a nawet na rozwój dzieci. Liczne badania wykazały, że dzieci, które dorastają z psami są bardziej zrównoważone, towarzyskie i mniej agresywne.

Pies daje poczucie bezpieczeństwa i wzmacnia pewność siebie, ponieważ stoi murem zarówno za dziećmi jak i dorosłymi, bez osądzania ich, i zapewnia komfort w wielu sytuacjach.

Poza tym, rodziny z psami spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu i są ogólnie bardziej otwarte niż rodziny i dzieci bez psów. Ponadto, dzięki zwierzętom dzieci uczą się uwzględniać potrzeby innych, szanować granice i przyjmować na siebie odpowiedzialność.

Mieć psa w rodzinie czy nie: Na co należy zwrócić uwagę?

Pomimo wielu zalet, jakie mają psy rodzinne, ich zakup powinien być dobrze przemyślany. Poniższa lista podsumowuje ważne kwestie, które rodziny powinny wspólnie omówić, jeśli chcą, aby dołączył do nich pies.

  • Pies nie jest nową zabawką, którą można podarować jako prezent urodzinowy czy świąteczny, ale członkiem rodziny. Rodziny powinny wspólnie omówić zmiany, jakie wiążą się z pojawieniem się psa.
  • Pies potrzebuje uwagi każdego dnia: Niezbędny jest codzienny ruch i konsekwentne wychowanie.
  • Odpowiednia dieta jest ważna dla zdrowia psa, wymaga wiedzy na temat żywienia i czasu na przygotowanie posiłków. Poza tym, psy muszą regularnie odwiedzać lekarza weterynarii.
  • Aby pies rodzinny czuł się komfortowo, potrzebuje przestrzeni i przytulnego miejsca w domu, na przykład legowiska czy kosza, gdzie będzie mógł odpocząć od rodzinnego zgiełku.
  • Pies wymaga poświęcania mu czasu i wiąże się z wydatkami, czego członkowie rodziny powinni być świadomi.
  • Wszyscy członkowie rodziny muszą być jednomyślni co do posiadania czworonoga. Nigdy nie kupujmy psa tylko po to, aby sprawić przyjemność naszym dzieciom. Zwłaszcza rodzice muszą być przekonani o korzyściach płynących z posiadania zwierzęcia w rodzinie.

Nowy członek rodziny: Jak się przygotować na jego przybycie?

Odpowiedzialność za psa spoczywa przede wszystkim na rodzicach, szczególnie, gdy dzieci są jeszcze zbyt małe, aby móc się nim zaopiekować.

Niemniej, nawet z małym dzieckiem należy porozmawiać o tym, co zmieni się w codziennym życiu wraz z przybyciem psa i o obowiązujących wówczas zasadach.

Co zmienia się wraz z pojawieniem się psa w rodzinie?

Normalnym zjawiskiem jest to, że ekscytacja nowym psem rodzinnym z czasem słabnie, ale potrzeby psa się nie zmieniają. Potrzebuje on codziennych zajęć i aktywności, również wtedy, gdy na zewnątrz pada deszcz, a my wolelibyśmy nie wychodzić z domu.

Bez odpowiedniego planowania, wakacje, spontaniczne wypady do znajomych czy krewnych lub na kemping, mogą nie być możliwe.

Definiowanie i podział zadań

Ustalmy, który członek rodziny będzie ponosił za psa największą odpowiedzialność. Wyjaśnijmy też następujące kwestie:

  • Kto będzie wychodził z psem na spacery?
  • Czy stałe pory karmienia będą przestrzegane?
  • Kto zajmie się pielęgnacją sierści?
  • Kto zaopiekuje się naszym pupilem, gdy będziemy chorzy lub będziemy musieli wyjechać?

Dzieciom w wieku szkolnym można już przydzielić pewne zadania. Być może nawet można rozdzielić codzienne spacery między rodzeństwo.

Im dokładniej określimy nasze powinności zawczasu, tym mniej sporów pojawi się później i tym bardziej harmonijne będzie życie z psem w rodzinie.

Dziewczynka przytulona do psa © melounix / stock.adobe.com
Razem z dziećmi ustalmy zasady postępowania z psem.

7 złotych zasad dla dzieci i psów mieszkających wspólnie

Przygotowanie na przybycie psa wymaga wyjaśnienia dzieciom, jak należy go traktować i jakie obowiązują zasady codziennego życia ze zwierzęciem. Nasze dziecko musi nauczyć się, że nowy członek rodziny nie jest zabawką i ma swoje potrzeby, które należy szanować.

Pomocne może być omówienie wspólnych zasad jako rodzina, spisanie ich i umieszczenie w dobrze widocznym miejscu w domu. Można przedstawić je w formie rysunków czy symboli, które będą bardziej zrozumiałe dla najmłodszych.

Poniżej zebraliśmy siedem najważniejszych zasad dotyczących życia z psem rodzinnym. Można oczywiście dodać do nich nasze własne reguły.

Zasada nr 1: Zwracaj uwagę na język ciała psa

Psy nie potrafią mówić i nie mogą nam powiedzieć, jak się czują lub czego w danej chwili potrzebują. Jeśli jednak będziemy uważnie je obserwować, wszystkie informacje będziemy w stanie wyczytać z ich mowy ciała.

Poświęćmy trochę czasu i wyjaśnijmy dziecku, co pies próbuje przekazać nam swoją postawą.

Przykłady mowy ciała:

  • Jeśli pies delikatnie merda ogonem i uważnie patrzy na dziecko, chce zwrócić na siebie uwagę. Oznacza to, że z chęcią by się z nim pobawił.
  • Jeśli pies kuli się w sobie, przykuca i chowa ogon między tylnymi łapami, jest niepewny, niespokojny i należy go zostawić.
  • Ostrożność należy zachować, gdy pies odsłania zęby lub jego ogon jest wysoko uniesiony i wyprostowany. Lepiej wówczas rozdzielić psa i dziecko.

Zasada nr 2: Nie przeszkadzaj psu podczas snu i jedzenia

Psy rodzinne potrzebują własnej przestrzeni w domu. Może to być kosz lub wygospodarowany, przytulny kącik.

Jeśli zwierzak będzie miał ochotę się wycofać i położy się na swoim legowisku, będzie to oznaczało, że chce zostać sam i nie należy mu przeszkadzać.

Ciszy i spokoju potrzebuje również podczas posiłków. Wyjaśnijmy dzieciom, że nie mogą odciągać psa od miejsca karmienia i pod żadnym pozorem nie wolno zabierać mu miski z jedzeniem. Psy mogą to bowiem zinterpretować jako atak na ich naturalne prawo do jedzenia, którego będą bronić, w zależności od temperamentu, nawet za wysoką cenę.

Zasada nr 3: Nie ciągnij psa za sierść, uszy czy ogon

Długi ogon psa może być szczególnie atrakcyjny dla małych dzieci. Wyjaśnijmy im więc, że szarpanie, ciągnięcie czy popychanie jest dla psa tak samo nieprzyjemne, jak dla nas.

Ponieważ psy nie potrafią mówić, jako środka wyrazu używają swojej sierści, uszu i ogona, i mogą zareagować agresywnie na „ataki” na te ważne części ich ciała.

Najmłodsi członkowie rodziny muszą zrozumieć, że pies chce być traktowany z takim samym szacunkiem, jak oni.

Zasada nr 4: Nie patrz psu w oczy

Kiedy pies spotyka innego psa i patrzy mu prosto w oczy, oznacza to: „Nie boję się ciebie – jestem silniejszy!”

Jeśli dziecko wpatruje się w oczy psa, może on to odebrać jako wyzwanie, a nawet zagrożenie dla jego pozycji w rodzinie. Oczywiście nie oznacza to, że nie może na niego patrzeć, ale nie powinno stawać naprzeciwko niego i wpatrywać się w niego bez ruchu.

Zasada nr 5: Podczas zabawy unikaj kontaktu z psimi zębami

Wiele pogryzień ma miejsce podczas zabawy: Dziecko trzyma patyk i chce go rzucić, a pies rzuca się na niego i przypadkowo łapie rękę dziecka.

Ważne jest, aby pies od samego początku uczył się swoich granic i rozumiał słowo „nie” oraz „zostaw”. Również dzieci mogą nauczyć się wypowiadać odpowiednie komendy jasno i wyraźnie, i przywoływać psa do porządku, co bywa niełatwe zwłaszcza w przypadku szczeniąt i młodych psów. Dlatego bezpieczniej jest, gdy dziecko trzyma się z daleka od zębów psa.

Zasada nr 6: Nie zabieraj psu zabawek

Zabawki psa powinny być niedostępne dla dziecka, podobnie jak zabawki dziecka powinny być niedostępne dla psa. Jeśli jednak mimo tego pies chwyci ulubioną lalkę lub pluszaka dziecka, nie powinno ono próbować mu jej zabrać.

W takiej sytuacji należy dać psu do zrozumienia komendą „zostaw”, żeby sam upuścił zabawkę. Pomocne może być zachęcenie go do tego smakołykiem.

Jeśli jednak pies pod żadnym pozorem nie będzie chciał oddać zabawki, należy go zostawić w spokoju. Z dużym prawdopodobieństwem nie spodoba mu się to i wkrótce sam zdecyduje się ją oddać, aby ponownie zwrócić na siebie uwagę rodziny.

Zasada nr 7: Dzieci powinny bawić się z psem tylko w obecności dorosłych

Zasada ta obowiązuje zwłaszcza w przypadku małych dzieci. Nawet najbardziej przyjazne psy rodzinne mogą bowiem stracić cierpliwość. Jeśli temperament zwierzaka weźmie górę, często nie jest to wynikiem złych intencji, ale zdarza się podczas pełnej szaleństw zabawy.

Obecna powinna być wówczas osoba dorosła, która wyjaśni psu, że musi uważać. Ze względu na swoją wielkość, dzieci są zwykle uważane przez czworonogi za zajmujące tę samą lub niższą pozycję w stadzie. Dlatego niekonieczne słuchają ich poleceń.

Również niemowlęta nigdy nie powinny być zostawiane same z psem rodzinnym – nawet jeśli śpią spokojnie w swoim łóżeczku. Rodzice mają obowiązek nadzorowania psa, także wówczas, gdy wydaje im się, że go dobrze znają. Nawet najmądrzejszy pies jest zwierzęciem i na nieprzewidziane zdarzenia i sytuacje reaguje inaczej niż człowiek.

Pies rodzinny z piłką © Przemyslaw Iciak / stock.adobe.com
Psie zabawki powinny być niedostępne dla dzieci, podobnie jak zabawki dla dzieci dla psa rodzinnego.

Które psy są szczególnie przyjazne rodzinie?

Każdy pies, niezależnie od rasy czy płci, jest indywidualnością i ma różne doświadczenia życiowe. Zatem to, czy nadaje się na psa rodzinnego zależy przede wszystkim od jego cech charakteru.

Wybierając psa rodzinnego, powinnyśmy zwrócić uwagę na następujące kryteria, które mogą ułatwić nam i naszym dzieciom wspólne życie z naszym czworonogiem: Psy rodzinne powinny …

… być zrównoważone

W domu, w którym są dzieci panuje dużo zgiełku i hałasu, dlatego ważne jest, aby pies zachowywał spokój, bez względu na to, co się dzieje. Powinien również być w stanie poradzić sobie z nieco mniejszą uwagą, którą opiekunowie muszą rozdzielić między odrabianie lekcji, zmianę pieluch i wizyty w klubie sportowym.

… mieć wysoki próg pobudzenia

Psy rodzinne nie powinny być strachliwe, ani wykazywać żadnych oznak agresji. W przeciwieństwie do jednoosobowych gospodarstw domowych, psy w rodzinach z dziećmi są narażone na wiele bodźców:

Czasami odwiedzają je przyjaciele, czasami jest głośno, ponieważ dzieci bawią się i szaleją. Na dobrze ułożonym psie rodzinnym takie wydarzenia nie robią większego wrażenia.

… mieć umiarkowaną potrzebę ruchu

Życie codzienne rodziny jest zazwyczaj podporządkowane szkole, przedszkolu, klubowi sportowemu oraz pracy biurowej. W tym napiętym grafiku często nie ma zbyt wiele czasu na wizyty w szkole dla psów.

Psy rodzinne nie powinny być więc zbyt absorbujące. Szczególnie aktywne czworonogi, takie jak husky czy charty raczej nie sprawdzą się w takiej roli. Nie oznacza to jednak, że powinny spędzać cały dzień, siedząc na kanapie.

Zamiast tego angażujmy naszego czworonoga w rodzinne aktywności tak często, jak to możliwe. Zabierzmy go na przykład na wspólny jogging, gdy nasz syn gra w piłkę lub na spacer, odprowadzając dzieci do przedszkola czy szkoły.

Również weekendowe wycieczki powinny być zaplanowane tak, aby pies miał okazję spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu.

… nie być zbyt wymagający w pielęgnacji

Codzienne szczotkowanie sierści, rozczesywanie kołtunów grzebieniem, czy kąpanie psa może w przypadku ras takich jak bernardyn zajmować sporo czasu, którego rodzinom z dziećmi zwykle brakuje. Krótkowłosy, łatwy w pielęgnacji pies jest zatem lepszym wyborem.

Pies rodzinny: Która rasa będzie najlepsza?

Które rasy psów najlepiej spełniają powyższe kryteria „przyjaznego dzieciom psa rodzinnego”? Poniżej przedstawiamy 15 najpopularniejszych psów dla rodzin z dziećmi – w tym małe, duże i średnie psy rodzinne dla każdej wielkości rodziny i domu:

Psy rodzinne: O czym należy pamiętać?

Decyzja o zakupie psa rodzinnego zapadła? W takim razie nadszedł czas, aby znaleźć odpowiedniego czworonoga. Nie musi to być koniecznie pies rasowy, jednak szansa na szybką integrację z rodziną jest większa, jeśli szczeniak pochodzi od profesjonalnego hodowcy.

Psy rodzinne ze schroniska

Starsze psy ze schroniska lub mieszańce mogą być prawdziwymi niespodziankami, dlatego jeśli to możliwe, zanim dokonamy wyboru, dowiedzmy się jak najwięcej o pochodzeniu i przeszłości zwierząt:

  • W jakich okolicznościach urodził się szczeniak?
  • Jak pies spędził pierwsze tygodnie i lata swojego życia?
  • Czy ma jakieś negatywne doświadczenia z dziećmi?
  • Dlaczego pies trafił do schroniska?

Na te pytania nie zawsze można odpowiedzieć ze stuprocentową pewnością. Jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy psa i brakuje nam doświadczenia w szkoleniu, zakup powinien być przez nas dobrze przemyślany. Pamiętajmy także, że jeśli mamy dzieci, możemy nie dysponować wystarczającą ilością czasu, aby pomóc straumatyzowanemu psu z zaburzeniami behawioralnymi.

Podsumowanie: Dobre przygotowanie do wspólnej przygody z psem rodzinnym

Jako rodzice ponosimy odpowiedzialność za nasze dzieci i naszego psa rodzinnego. Aby móc stawić jej czoła, ważne jest, aby dzieci i zwierzak dobrze ze sobą harmonizowały. Tylko wówczas będziemy mogli w pełni cieszyć się czasem spędzonym w powiększonej rodzinie.

Warto wiedzieć: Wskazówki dotyczącego adopcji szczeniaka oraz informacje na temat utrzymania psów znajdziesz w magazynie zooplus. Akcesoria i wyposażenie dla wygodnego i satysfakcjonującego życia psa możesz zamówić w sklepie internetowym zooplus.

Najczęściej polecane