Pozycje psa podczas snu i ich znaczenie

Artykuł napisany przez Natalie Decker
Pies śpiący na grzbiecie

Skulony lub wyciągnięty: Pozycja psa podczas snu zdradza wiele na temat jego samopoczucia.

Niektóre psy podczas snu leżą wyciągnięte na boku. Inne zwijają się w kłębek, przyciągając łapy i ogon blisko ciała niczym lisy. Poniżej wyjaśniamy, co oznaczają pozycje psa podczas snu.

Co oznaczają pozycje psa podczas snu?

Podobno śpiących psów nie powinno się budzić. Może dlatego, że wyglądają wówczas tak uroczo i niewinne? Ich sierść unosi się i opada w rytm oddechu, a końcówka ogona się kołysze. Czasami można usłyszeć cichutkie popiskiwanie, a czasami głośne chrapanie, gdy po pełnym wrażeń spacerze utną sobie drzemkę.

Warto wiedzieć, że czworonogi też mogą mieć sny. Poruszające się pod ich powiekami gałki oczne i drgające łapy bezapelacyjnie dowodzą, że we śnie przetwarzają wydarzenia minionego dnia.

Na boku, grzbiecie czy brzuchu?

To, czy pies do snu przyjmuje pozycję na boku, na grzbiecie czy brzuchu wiele mówi o jego samopoczuciu. Dowiedz się więcej o znaczeniu różnych pozycji psa podczas snu:

Pozycja na boku

Wiele psów podczas snu leży na boku z wyciągniętymi łapami. Taka pozycja świadczy o tym, że zwierzak czuje się komfortowo w swoim otoczeniu i jest całkowicie zrelaksowany.

Psy, które wybierają tę pozycję do spania uważane są za pewne siebie i mocno związane ze swoimi opiekunami – w końcu mogą sobie pozwolić na pokazanie swojego brzucha.

Pies zwinięty w kłębek

Zwiniętą pozycję przyjmują psy, które chcą się ogrzać. Przyciągając łapy i ogon blisko do tułowia, pies chroni je przed deszczem i zimnem.

Jednocześnie chroni się w ten sposób przed potencjalnymi atakami drapieżników. Jest wybierana przez psy niepewne, bojaźliwe czy uległe. Można ją również zaobserwować u szczeniąt oraz psów ze schroniska.

Na brzuchu

Jeśli pies leży na brzuchu z tylnymi łapami pod ciałem i pyskiem opartym na przednich łapach, najprawdopodobniej po prostu drzemie. W tej pozycji nie jest bowiem możliwe zapadnięcie w głęboki, relaksujący sen.

Śpiący w ten sposób zwierzak jest zazwyczaj albo wulkanem energii albo psem stróżującym, który musi być zawsze gotowy do działania. Pozycję tę wybierają nierzadko lękliwe zwierzęta, ponieważ umożliwia im ona szybką ucieczkę, jeśli uznają, że taka jest konieczna.

Pozycja „Supermana”

Również w tym przypadku pies leży na brzuchu, jednak jego kończyny są wyciągnięte, co sprawia, że przypomina słynnego bohatera komiksów. Głowa znajduje się na podłodze.

Na tę pozycję decydują się często zmotywowane do działania, energiczne psy. Pozwala ona im na błyskawiczne wstanie na zawołanie opiekuna i wyruszenie na spotkanie z kolejną przygodą.

Na grzbiecie

Psy śpiące na grzbiecie z łapami uniesionymi w powietrzy czują się bezpieczne i są zrelaksowane w swoim otoczeniu – w tej pozycji pies odsłania wszystkie swoje najbardziej wrażliwe części ciała.

Zwierzęta zasypiające w ten sposób są zrównoważone, pewne siebie i spokojne. W lecie dodatkowo pozwala im ona na schłodzenie się.

Psy wtulające się w siebie

W gospodarstwach domowych, gdzie wspólnie mieszka kilka czworonogów, psy zazwyczaj przytulają się do siebie nawzajem podczas snu. Jest to oznaka wzajemnego zaufania, które wiele zwierząt lubi okazywać także swoim opiekunom.

Jednak nie każdy miłośnik psów chce spać ze swoim podopiecznym w jednym łóżku. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań i preferencji, i ostatecznie musimy sami zadecydować, co będzie dla nas lepsze.


Natalie Decker
Profilbild Natalie Decker (mit Pferd)

„Życie bez mopsa jest możliwe, ale bezcelowe” – powiedział kiedyś komik i pisarz Loriot. Autorka zgadza się z tym bez zastrzeżeń i dodaje: „Życie bez konia, kota i królika również!”. Jej serce bije dla wszystkich zwierząt dużych i małych, i cieszy się niezmiernie, że może pisać o swojej pasji jako niezależny autor. Poprzez swoje artykuły chciałaby podnieść świadomość na temat dobrostanu zwierząt i udzielić przydatnych wskazówek ich miłośnikom.


Najczęściej polecane