Podstawowe wyposażenie dla psa

Artykuł napisany przez Natalie Decker
Pies czekający na spacer ze smyczą w pysku

Podstawowe wyposażenie każdego psa obejmuje smycz, obrożę lub dobrze dopasowane szelki.

Radość jest ogromna: Twoja rodzina powiększy się o psa! Aby Twój podopieczny czuł się u Ciebie jak w domu od pierwszego dnia, musisz się odpowiednio przygotować na jego przybycie. W większości przypadków najpierw trzeba więc będzie wybrać się na zakupy. Co wchodzi w skład podstawowego wyposażenia dla psa? Dowiesz się poniżej.

Lista kontrolna: Podstawowe wyposażenie dla psa

Poniżej podsumowaliśmy najważniejsze akcesoria, w które należy się zaopatrzyć przed wprowadzeniem się psa:

  • miski
  • karma
  • przysmaki, gryzaki
  • legowisko lub kosz
  • koc
  • szelki, smycz, obroża
  • transporter
  • zabawki
  • worki na odchody
  • szczotka lub grzebień
  • pęseta do usuwania kleszczy

Ile kosztuje podstawowe wyposażenie dla psa?

Na podstawowe akcesoria dla psa będziemy musieli przeznaczyć kilkaset złotych. Oczywiście wiele zależy od indywidualnych upodobań: Jeśli wybierzesz produkty markowe, czy nawet designerskie, kwota może okazać się znacznie wyższa. I odwrotnie – jeśli upolujesz jakąś okazję lub zdecydujesz się na produkty z drugiej ręki, koszty będą niższe.

Jednak niezależnie od tego, czy kupujesz produkty nowe, czy używane zwróć uwagę na ich jakość. Zabawki i koce powinny być wykonane wyłącznie z dobrze tolerowanych materiałów, aby chronić zdrowie zwierzęcia.

W ramach podstawowego wyposażenia potrzebujesz co najmniej dwóch solidnych misek: Jedną na karmę i jedną na wodę. Najlepiej sprawdzają się modele wykonane z łatwych do czyszczenia materiałów, takich jak ceramika, plastik czy stall nierdzewna. Warto również zainwestować w składaną miskę podróżną.

Miski powinny mieć antypoślizgowy spód, aby nie przesuwały się po całej kuchni. Z kolei podkładka pod miskę zabezpieczy podłogę w przypadku, gdyby coś miało z niej wypaść. Pamiętaj, żeby dostosować rozmiar miski do potrzeb psa. Dla większych psów lub w domu z kilkoma psami lepiej sprawdzą się duże miski dla psów.

Karma mokra czy sucha?

Aby jak najbardziej uprzyjemnić psu pierwsze dni w nowym domu, należy zapytać hodowcę, pracownika schroniska czy poprzedniego opiekuna, jaką karmę pies lubi.

Jeśli to możliwe, poproś o jej próbkę, a następnie zrób małe zapasy ulubionej mokrej lub suchej karmy Twojego pupila. Poza tym dowiedz się, czy zwierzak nie cierpi na nietolerancje pokarmowe.

Zdrowe przysmaki i gryzaki

Przysmaki są bardzo ważne w procesie szkolenia psów – służą do nagradzania pożądanych zachowań i wzmacniają więź między zwierzęciem i jego opiekunem. Dlatego w podstawowym wyposażeniu dla psa nie może zabraknąć ciasteczek, a także torby na smakołyki.

Specjalne przysmaki dentystyczne, kości do żucia i inne gryzaki zapewniają długą przyjemność żucia i regulują wydzielanie śliny. Ponadto pomagają pozbyć się resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych, zapobiegając tworzeniu się kamienia nazębnego i tym samym przyczyniając się do zachowania ich w dobrym stanie. Jednocześnie, artykuły do żucia są miłą odmianą i zapewniają zwierzakowi zajęcie.

Twój nowy współlokator potrzebuje również wygodnego miejsca do spania, w którym będzie mógł odpocząć. W zależności od wielkości psa, może to być na przykład wygodny kosz, miękka poduszka czy specjalne legowisko.

Dodatkowo możesz pomyśleć również o przenośnym miejscu do spania, np. kocu, który można szybko rozłożyć w każdym miejscu – kuchni czy nawet biurze. Dzięki temu Twój podopieczny będzie mógł Ci wszędzie towarzyszyć i w ten sposób przyzwyczajać się do Ciebie.

Na początek zalecane są szelki wykonane z miękkiego nylonu, które chronią kręgi szyjne zwierzęcia, nie wbijając się w skórę. Pies nie wydostanie się z nich samodzielnie, co sprawia, że spacery są dużo bardziej relaksujące, zwłaszcza w pierwszych dniach. Młode, ale także lękliwe psy muszą się przede wszystkim nauczyć pewnie chodzić na smyczy.

Rozmiar szelek lub obroży, ale również szerokość i wytrzymałość smyczy muszą być dopasowane do wielkości i wagi czworonoga.

Ponadto, niektóre psy potrzebują kagańca – choćby dlatego, że nie potrafią się (jeszcze) porozumieć z innymi psiakami lub należą do ras, w przypadku których jest to obligatoryjne.

Aby pies mógł bezpiecznie towarzyszyć Ci podczas jazdy samochodem potrzebujesz odpowiedniego transportera, który umieszcza się w przestrzeni na nogi lub w bagażniku. Chroni on psa oraz innych pasażerów podczas gwałtownego hamowania lub w razie wypadku. W przypadku psów, które są już przyzwyczajone do szelek i smyczy, sprawdzą się także specjalne pasy bezpieczeństwa.

Jeśli pies nie może lub nie powinien samodzielnie wskakiwać do samochodu i nie można go podnieść, warto zaopatrzyć się w rampę lub schody dla psa.

Bezpieczna droga do lekarza weterynarii lub na wakacje

Odpowiednie zabezpieczenia transportowe są absolutną koniecznością w przypadku psów i należy się w nie wyposażyć już w pierwszym dniu. Tylko w ten sposób możesz bowiem przetransportować zwierzę od hodowcy czy ze schroniska do domu, nie obawiając się o jego bezpieczeństwo podczas podróży. Później przydadzą się, aby zabrać psa do lekarza weterynarii czy na wakacje.

Od klasycznej piłki, przez zabawki z piszczałką po wymagające maty węchowe: Wybór zabawek dla psów jest naprawdę duży. Aby pies lubił bawić się daną zabawką, należy upewnić się, że jest ona odpowiednia do jego wieku i rasy. W każdym wypadku powinna być wykonana z wytrzymałego, nieszkodliwego materiału i być odporna na intensywne lizanie czy gryzienie. Dla większych ras najlepiej sprawdzą się specjalnie opracowane zabawki dla dużych psów.

Mogą to być na przykład sznurki i gryzaki, które sprawdzą się podczas wspólnych zabaw w przeciąganie, a także do rzucania i gryzienia. Na rynku dostępne są również specjalne zabawki do żucia, które wzmacniają mięśnie żuchwy i zabawki do aportowania, za którymi pies może gonić.

Na początek najlepiej zaopatrzyć się w kilka różnych zabawek. Z czasem przekonasz się, co sprawia Twojemu podopiecznemu największą frajdę.

Do obowiązków każdego opiekuna psa należy sprzątanie pozostawionych przez niego nieczystości. Dlatego podczas spaceru należy mieć ze sobą worki na odchody. Szczególnie praktyczne są pojemniki na woreczki, które można przymocować do smyczy.

Do pielęgnacji sierści potrzebujesz szczotki lub grzebienia – dzięki regularnemu szczotkowaniu usuniesz luźne włosy i zapobiegniesz ich plątaniu.

Domowa apteczka

Na wypadek wykrycia podczas pielęgnacji wbitego w skórę psa kleszcza, warto mieć pod ręką pęsetę do usuwania kleszczy. To samo dotyczy zestawu pierwszej pomocy, zawierającego bandaże, preparat odkażający i opatrunki.

Beagle śpiący na legowisku
Wygodne legowisko, gdzie pies będzie mógł się zrelaksować jest absolutną koniecznością!

Wyprawka dla szczeniąt

Kiedy przygarniasz szczeniaka, potrzebujesz akcesoriów w „dziecięcym” rozmiarze: Miski, szelki i smycz muszą być dopasowane do jego potrzeb i wielkości. W przypadku szczeniąt zaleca się smycz automatyczną, która zapewni im dużą swobodę ruchu.

Zobacz pozostałe produkty, wchodzące w skład wyprawki dla szczeniąt w sklepie internetowym zooplus.

Ponadto, dla znajdujących się w fazie wzrostu psów dostępna jest specjalna karma dla szczeniąt oraz zdrowe artykuły do żucia, które ułatwiają wymianę zębów. Wybierając zabawki dla psów, zwróć uwagę, aby były wytrzymałe na ostre zęby maluchów i nie zawierały małych elementów, które mogłyby zostać połknięte oraz żeby wykonane były z nietoksycznych, wytrzymałych, ale niezbyt twardych materiałów, takich jak bawełna czy kauczuk.

Bezpieczeństwo i ochrona szczeniąt

Aby ochronić małego rozrabiakę przed czyhającymi na niego w domu niebezpieczeństwami, zaleca się zastosowanie specjalnej bramki lub kojca dla szczeniąt.

Dodatkowa wskazówka: Poproś hodowcę o kocyk szczeniaka, którego do tej pory używał. Jego zapach będzie przypominał maluchowi o jego mamie i ułatwi mu przyzwyczajenie się do nowego miejsca.

Życzymy Ci wiele radości z kompletowania wyprawki dla Twojego psa i wszystkiego dobrego na nowej, wspólnej z psem, drodze życia.


Natalie Decker
Profilbild Natalie Decker (mit Pferd)

„Życie bez mopsa jest możliwe, ale bezcelowe” – powiedział kiedyś komik i pisarz Loriot. Autorka zgadza się z tym bez zastrzeżeń i dodaje: „Życie bez konia, kota i królika również!”. Jej serce bije dla wszystkich zwierząt dużych i małych, i cieszy się niezmiernie, że może pisać o swojej pasji jako niezależny autor. Poprzez swoje artykuły chciałaby podnieść świadomość na temat dobrostanu zwierząt i udzielić przydatnych wskazówek ich miłośnikom.


Najczęściej polecane