Pies przed telewizorem This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Pies na kanapie przed telewizorem

Ruchome obrazy i odgłosy zwierząt dobiegające z telewizora mogą wzbudzić zainteresowanie psa, ale nie zawsze rozpozna on to, co widzi na ekranie.

W Internecie można znaleźć całe serie filmików przedstawiających psy przed telewizorem. Ale czy psy oglądają telewizję, czy tylko przyglądają się temu, co dzieje się na ekranie?

Czy psy rozpoznają obrazy pojawiające się w telewizorze?

Niezależnie od tego, czy są to inne psy, ludzie, czy przedmioty, takie jak piłki podczas turnieju piłkarskiego, zwierzęta reagują na to, co dzieje się na ekranie – niektóre z nich z zadowoleniem, inne z agresją, a jeszcze inne szczekając.

Psy potrafią odróżnić zwierzęta od ludzi

W ramach badania, którego wyniki opublikowano w 2013 roku analizowano, czy psy rozpoznają różne obrazy pojawiające się na ekranie. W tym celu naukowcy pokazywali im zdjęcia pysków psów różnych ras i ich mieszańców. Jednocześnie przedstawiali im także pyski innych gatunków zwierząt oraz twarze ludzi.

Stwierdzono, że dziewięć badanych psów potrafiło dokonać rozróżnienia pomiędzy nimi i zaklasyfikować zdjęcia psów do tej samej kategorii.

Dlaczego psy różnie reagują na telewizję?

Oczywiście reakcja psa na dany program telewizyjny zależy również od indywidualnych czynników, takich jak rasa czy charakter.

Pies o silnie rozwiniętym instynkcie terytorialnym będzie miał więc większe skłonności do zareagowania agresją niż pies o łagodniejszym usposobieniu.

Pies przed telewizorem: Jak go odbiera?

Nie każdy program wzbudza zainteresowanie psa. Co więc motywuje czworonogi do bliższego przyjrzenia się ekranowi? I jak odbierają pojawiające się na nim obrazy?

Dlaczego psy w ogóle interesuje telewizja?

Często zdarza się, że nie tyle obrazy, co dźwięki wywołują reakcję psa – mogą to być na przykład odgłosy innych czworonogów lub przedstawicieli odmiennych gatunków. Czasami może to być również odgłos dzwonka do drzwi lub głośnego motocykla.

Inne natomiast reagują na sam obraz, pomimo tego, że nie towarzyszą mu żadne dźwięki. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy zwierzęta lub ludzie pokazywani są z perspektywy psa.

Jak psy odbierają telewizję?

Częstotliwość odświeżania obrazu w psich oczach (70/80 Hz) jest większa w porównaniu do człowieka (50/60 Hz), co oznacza, że psy są w stanie szybciej je przetwarzać.

Na starszych telewizorach (50/60 Hz), które wyświetlają jeszcze mniej klatek na sekundę, dla psa wyglądałyby na migocące.

Zmieniło się to jednak wraz z rozwojem technologii LCD (Liquid Crystal Display), dzięki której średnia częstotliwość nowoczesnych urządzeń wynosi ponad 100 Hz. Obraz, który wówczas widzi pies wydaje się dla niego stały.

Dlatego kanał stworzony specjalnie z myślą o psach DogTV ma wykorzystywać więcej klatek na sekundę. Ponadto, jego twórcy mieli dostosować do potrzeb psów również jasność i nasycenie obrazu, a także muzykę i kontrast.

Dlaczego psy lubią oglądać telewizję?

Wielu psom brakuje zajęć w ciągu dnia i w ich życie wkrada się nuda, zwłaszcza wtedy, gdy ich opiekunowie spędzają wiele godzin w pracy i mają mało czasu dla swoich podopiecznych. Włączony telewizor zapewnia zwierzęciu wówczas rozrywkę. Zmieniające się obrazy zachęcają bowiem do ich obserwowania.

Oczywiście na dłuższą metę nie jest to najlepsze rozwiązanie – wcześniej czy później zwierzę straci nimi zainteresowanie. W związku z tym nigdy nie należy traktować telewizora jako rodzaj zajęcia dla psa.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane