Obroża czy szelki? Co lepsze dla mojego psa?

obroża czy szelki dla psa

Obroża czy szelki dla psa – odwieczna zagwozdka opiekunów.

Szelki czy obroża – co jest bardziej odpowiednie dla psa? To kwestia, która często dzieli opiekunów. Jednak wybór między szelkami a obrożą to coś więcej niż tylko kwestia przekonań. To, czy Twój pies będzie szczęśliwszy w szelkach czy z odpowiednią obrożą, zależy od wielu różnych czynników.

Przeznaczenie szelek i obroży

Zarówno obroże, jak i szelki mają ten sam cel: W połączeniu ze smyczą pozwalają prowadzić i kontrolować psa, dzięki czemu udaje się trzymać go z dala od niebezpieczeństwa. W zależności od charakteru i temperamentu psa i opiekuna, na smycz, szelki i obrożę często wywierana jest znaczna siła. I ta siła jest właśnie sednem sprawy.

szelki dla psa © cbckchristine / stock.adobe.com

Zdrowie

Obroża, jak wiadomo, jest zakładana na szyję psa. Podczas ciągnięcia za smycz siła działa bezpośrednio na szyję i gardło zwierzęcia, gdzie znajdują się ważne narządy, takie jak tarczyca, krtań, tchawica i naczynia krwionośne. Obroża daje opiekunowi możliwość wywierania większej siły na psa, ale także zwiększa ryzyko zranienia psa. Długotrwałe stosowanie siły na kręgosłup i tarczycę może powodować przewlekłe stany zapalne. Jednak, jeśli chcesz mieć lepszą kontrolę nad czworonogiem pokaźnych rozmiarów, możesz stosować szeroką obrożę dla dużego psa – szersza obroża jest bezpieczniejsza, a odpowiednie materiały, chroniące skórę, zapobiegają otarciom.

Szelki działają z kolei na klatkę piersiową i plecy czworonoga. Pozwala to równomierniej rozłożyć siłę, dzięki czemu codzienny spacer jest mniej stresujący dla psa. Jednak nieodpowiednio dobrane szelki mogą ograniczać łopatki psa i jego naturalny sposób poruszania się. Pamiętaj o dobraniu szelek do rozmiaru psa.

Sprawdź naszą ofertę szelek dla dużego psa i szelek dla małego psa.

Trening

Podczas uprawiania wspólnych sportów nacisk zarówno obroży, jak i szelek, powinien być jak najmniejszy. Jest to możliwe jedynie wówczas, gdy opiekun i pies potrafią wyczuć i wzajemnie zrozumieć swoje ruchy po obu końcach smyczy. Czy zastosowanie obroży lub szelek będzie skuteczne, zależy od odpowiedniego treningu psa oraz Twojego stosunku do spaceru. Jeśli każde wyjście z domu jest próbą sił pomiędzy Tobą a psem, najlepszym wyjściem będzie udanie się do szkoły dla psów lub założenie pupilowi sztywniejszych szelek lub obroży.

© chalabala / stock.adobe.com

Szelki czy obroża: Wybór właściwego produktu

Nieważne, czy w końcu zdecydujesz się na obrożę, czy na szelki: Oba produkty muszą być odpowiednio dobrane pod kątem wieku psa, jego wagi i rozmiarów.

Szelki powinny leżeć na szerokość ręki za przednią łapą, nie przylegać do niej bezpośrednio, by nie jej nie ocierać. Jednocześnie materiał nie powinien za bardzo naciskać na klatkę piersiową psa.

Także obroże dostępne są w różnych rozmiarach i wykonywane są z przeróżnych materiałów. Materiał najlepszy na obrożę powinien być elastyczny i lekki, ale jednocześnie wytrzymały i mocny. Regulowane zapięcia ułatwiają dopasowanie obroży i jej wkładanie. Jeśli masz dużego psa, pamiętaj o zakupie odpowiedniej smyczy dla dużego psa, o większej wytrzymałości.

Zespół zooplus życzy Tobie i Twojemu psu przyjemnych spacerów!

Najczęściej polecane