Czy na kwarantannie można wyjść z psem na spacer?
© Eva / stock.adobe.com
Pandemia koronawirusa zmieniła codzienność milionów ludzi na całym świecie. Opiekunowie psów, którzy muszą poddać się przymusowej kwarantannie, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa, zadają sobie to ważne pytanie: Jak troszczyć się o psa w czasie kwarantanny?
Spis treści
Normy prawne i środki zapobiegawcze wokół koronawirusa
Kwarantanna zawsze zaliczała się do bardzo restrykcyjnych ingerencji w życie codzienne wolnego obywatela, jakie przewidują normy prawne państwa. Kwarantanna oznacza całkowity zakaz wychodzenia z wyznaczonego do przebywania miejsca. Urlopowicze w regionie objętym kwarantanną często muszą spędzić określony czas w izolacji na miejscu – nie mogą wrócić do domów. W obecnej sytuacji dwutygodniowej kwarantannie zostają poddane osoby, które mogły mieć kontakt z osobą zainfekowaną koronawirusem lub w ostatnim czasie przebywały w obszarach zwiększonego ryzyka. Za złamanie warunków kwarantanny grozi bardzo wysoka grzywna, a przepisy mają zostać jeszcze zaostrzone. Inaczej sytuacja wygląda u osób, które państwo jedynie prosi o pozostanie w domach w czasie panującej pandemii. Różne kraje wprowadzają własne zalecenia, mniej lub bardziej rygorystyczne, dla swoich obywateli. W Polsce zamknięto galerie, otwarte są tylko sklepy spożywcze, apteki i niektóre lokale usługowe. Premier apelował o zupełne niewychodzenie z domu, chyba że w sprawach pierwszej potrzeby, takich jak zakupy spożywcze dla siebie czy osób starszych, droga do i z pracy, czy też spacery z psem. W tym momencie obowiązuje już zakaz wychodzenia z domu, z wyłączeniem wyżej wymienionych przypadków, pod groźbą kary pieniężnej.
Opiekun psa w czasach pandemii nieobjęty kwarantanną
Jeśli więc opiekun psa nie jest objęty przymusową kwarantanną, a jedynie zakazem wychodzenia bez istotnego powodu, naturalnie może wychodzić z psem na spacery – to jeden z istotnych powodów. Trzeba zachować jednak określone środki bezpieczeństwa. Można spacerować maksymalnie w dwie osoby lub z członkami rodziny zamieszkującymi ten sam lokal. Od innych osób należy zachowywać odstęp co najmniej dwóch metrów. Wybierać na spacer trzeba odludne miejsca – najlepiej lasy czy pola, jeśli jest taka możliwość. W niektórych krajach europejskich przed wyjściem z domu należy wypełnić specjalny formularz z powodem wyjścia, adresem zameldowania i aktualnego przebywania, a także – jeśli dotyczy – adresu miejsca, do którego się zmierza. W Polsce aktualnie nie ma takiej potrzeby.
Opiekun psa objęty przymusową kwarantanną
Osobę będącą pod kwarantanną obowiązują rygorystyczne reguły. Tabu jest wyjście na zakupy, w ogóle opuszczenie lokum w jakimkolwiek celu, chyba że za specjalnym pozwoleniem. Zakupy żywieniowe można robić przez Internet lub przez sąsiada, ale paczka z produktami nie może trafić do rąk własnych osoby pod kwarantanną, a najlepiej pod jej drzwi. Poinformuj również kuriera o tym, że jesteś na kwarantannie i poproś o zostawienie paczki pod drzwiami, płatności dokonuj wcześniej przelewem. Powstała również rządowa aplikacja „Kwarantanna domowa”, której celem jest szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną.
Jak wyjść na spacer z psem, będąc na kwarantannie?
Odpowiedź brzmi: nie wychodzić! Żadna osoba objęta kwarantanną nie może opuszczać lokum, w którym ją odbywa, pod żadnym pozorem. Jeśli posiadasz taras lub ogródek przy domu, możesz w drodze wyjątku tam pozwolić psu załatwiać swoje potrzeby. We własnym ogrodzie możesz również uprawiać z psem sporty, takie jak Agility czy rzucanie frisbee. Jeśli nie masz takich możliwości, poproś kogoś zaufanego o opiekę nad zwierzęciem. Przyda się pomoc rodziny, sąsiada lub hotelu dla zwierząt. W krajach, gdzie kwarantanną objęte są całe regiony, rozbudowuje się hotele dla zwierząt, gdzie przebywają pod opieką dogsitterów. W Polsce powstało wiele facebookowych grup, na których można zwrócić się o pomoc w opiece nad psem i nie tylko! Ich członkowie chętnie pomagają osobom na kwarantannie w zakupach i oferują im różne zajęcia dla zabicia czasu, na przykład konwersacje w obych językach.
Jak dobrze zająć się psem podczas odbywania kwarantanny
Posiadasz przydomowy ogródek i możesz zająć się swoim psem podczas odbywania kwarantanny? Wspaniale! To znaczy, że nie musisz rozstawać się ze swoim pupilem. Jednak psu nie wystarczy otworzenie mu drzwi na taras – potrzebuje angażujących zajęć. Zwłaszcza te psy, które przed kwarantanną codziennie przez kilka godzin towarzyszyły człowiekowi w drodze, szybko odczuwają skutki braku ruchu i szukają ujścia dla niezużytej energii. Na przykład zabawa w tropienie lub aportowanie to doskonałe zajęcia dla psa na czas kwarantanny. A może odważycie się też na coś nowego, korzystając z nadwyżki wolnego czasu? Dog Dancing lub nauka nowych sztuczek będzie dla obojga – psa i właściciela – stanowiła rozwijające wyzwanie i zapewniała doskonałą rozrywkę. Możecie skorzystać z kursów szkół tresury, które w obecnej sytuacji są udostępniane online.
Czy psy przenoszą koronawirusa?
Nie – żadne zwierzęta domowe nie przenoszą SARS-CoV-2, a z nim Covid-19. Oznacza to, że nie mogą być gospodarzami dla tego typu wirusa – nie rozmnaża się on w psim organizmie. Jakiś czas temu na pierwsze strony gazet trafił pies z Hongkongu, na którego pyszczku wykryto niewielkie skupisko koronawirusów. Najprawdopodobniej były to jednak koronawirusy zebrane powierzchownie od właścicielki, u której stwierdzono Covid-19. W kontaktach ze zwierzętami powinno się więc tak czy inaczej zachować jak najdokładniejszą higienę. Na przykład, nie powinno się pozwalać psu na lizanie twarzy. Po pieszczotach z psem konieczne jest dokładnie umycie rąk, zanim dotknie się czegokolwiek innego.
Życzymy Tobie i czworonogowi przechodzenia przez sytuacje kryzysowe, takie jak pandemia koronawirusa, w zdrowiu i w dobrym humorze!
(ostatnia aktualizacja: 25/03/20)