Mały pies czy duży pies? Którym lepiej się zaopiekować?
© Julia Shepeleva / stock.adobe.com
Chcesz przygarnąć psa, ale nie potrafisz zdecydować się konkretną rasę? Decydująca w wyborze może okazać się wielkość psa. Zwłaszcza w przypadku bardzo małych (poniżej 6 kg) i bardzo dużych psów (powyżej 40 kg) wielkość psa będzie miała wyraźny wpływ na Waszą codzienność. Jak więc dokonać wyboru? Czym się kierować?
Opieka nad małym psem
Jak właściwie zdefiniować małego psa? Nie istnieje żadna oficjalna definicja. Jednak generalnie wyznaje się zasadę, że opiekun psa ważącego do 15 kg jest opiekunem małego psa. Ale przecież w porównaniu do chihuahua piętnastokilowy pies to duży pies! Znajdźmy więc złoty środek. Uznajmy, że mały pies to taki, który waży do 6 kg. Duże psy z kolei to czworonogi mierzące ponad 60 cm w kłębie.
Małe psy – zawsze i wszędzie ze swoim człowiekiem
Szczególnie małe pieski to wyjątkowo praktyczni towarzysze w niemal każdej codziennej czynności. Lekkie jak piórko pieski zmieszczą się nawet do kobiecej torebki i w niej podróżują od sklepu po restaurację, podczas gdy większe czworonogi muszą zaczekać zamknięte w domu. Do takich miniaturowych psów zaliczane są na przykład wspomniany już chihuahua, ale również pudel toy, czy ratlerek. Mieszkasz w mieście i często korzystasz z publicznych środków transportu? W wielu miastach małe zwierzęta jeżdżą nimi za darmo, podczas gdy większe czworonogi, które nie mieszczą się do torebki czy koszyka, muszą mieć kupiony dla nich bilet. Poza tym mniejsze pieski są rzecz jasna bardziej kompaktowe – zajmują mniej miejsca. Jeśli kiedyś zdarzyło Ci się podróżować z dobermanem zatłoczonym po brzegi tramwajem lub posadzić go pod stołem w kawiarni, zapewne wiesz, o czym mowa.
Wśród ras małych psów jest naprawdę wiele takich, z którymi z powodzeniem można zamieszkać na najmniejszym nawet metrażu. Mopsik czy szpic miniaturowy – małe psy nie potrzebują do życia tyle przestrzeni, co duże. Machający ogonem bernardyn na 40 m2 prawie na pewno wyrządzi przypadkowo niejedną szkodę – na przykład porozbija naczynia leżące na stole. Uwaga: Małe psy myśliwskie na niewielkiej przestrzeni nie będą się czuły komfortowo! Jack Russell na przykład waży wprawdzie około 6 kg, ale jego poziom energii i potrzeba ruchu sprawia, że życie w mieście jest dla tego psa akceptowalne wyłącznie pod określonymi warunkami. Jeśli Twoje malutkie mieszkanie mieści się na poddaszu, do adopcji małego psa to żaden problem, ale oszczędzaj go przy wychodzeniu po schodach! Najlepiej małego psa wnosić i znosić po schodach na rękach.
Małe psy żyją dłużej! Istnieją wprawdzie od tej reguły wyjątki, ale zasadniczo przyjmuje się, że im mniejsza jest rasa, tym dłuższa jest średnia życia piesków. Niewielki Shih Tzu, cieszący się generalnie dobrym zdrowiem, żyje przeciętnie około 16 lat! Chihuahua może dożyć nawet 20 lat!
Zaletą małych piesków są również… koszty ich utrzymania. Może zabrzmi to nieco banalnie, ale małe pieski jedzą przecież mniej. Porównajmy dla przykładu takie dzienne racje pokarmowe: Pies ważący 5 kg potrzebuje około 280 g mokrej karmy, podczas gdy w misce czworonoga ważącego około 40 kg powinno się znaleźć ponad 1300 g tej samej karmy. Jak widać, rozmiar psa wyraźnie odbija się na miesięcznych wydatkach na jedzenie dla psa. Również koszty ponoszone u weterynarza, czy ceny podstawowego wyposażenia dla psa w przypadku małych ras są często korzystniejsze.
Mniej pracy z pielęgnacją sierści: W przypadku ras krótkowłosych bez szczególnych wymagań względem pielęgnacji sierści aspekt ten jest zdecydowanie mniej istotny. Jeśli jednak masz w domu na przykład biszona hawańskiego, znasz dobrze ten temat: pracochłonne rozczesywanie i szczotkowanie zajmuje niemało czasu. Podobnie zresztą, jak szukanie w bujnej, lokowanej sierści kleszczy na wiosnę i latem czy wyciąganie z niej liści po jesiennym długim spacerze. To teraz wyobraź sobie pielęgnację dużego psa, na przykład owczarka staroangielskiego. Pies w formacie XL o wymagającej w pielęgnacji sierści to jeszcze dużo więcej pracy i czasu w tym względzie!
Chcesz uprawiać sport z psem lub, by Twój pies uprawiał sport dla psów? W tym temacie w przypadku małych psów możliwości są niestety ograniczone. Oczywiście możesz każdego pupila uczyć sztuczek lub zapisać na kurs Agility. Jednak wszystko to musi być odpowiednio dopasowane do rozmiaru pieska. Pieski na krótkich nóżkach nie będą dobrymi kompanami na rowerowe wycieczki czy sesje joggingowe. Także przy górskich spacerach nie można pominąć możliwości psa wynikających z jego rozmiarów. W razie potrzeby możesz jednak małego psa wziąć na przykład do torby transportowej i przenieść bez wysiłku.
Małe psy mają częściej tendencję do ujadania – to w dużej mierze zależy jednak nie od rozmiaru pieska, ale od jego opiekuna. Wiele osób myśli, że małe pieski łatwiej jest wychować, że właściwie nie potrzebują specjalnego wychowania. A to błąd! Także małych psów dotyczy zasada: Ułożony pies czyni życie człowieka lepszym, a nie uprzykrza je. Zainwestuj więc czas w wychowanie swojego pupila, a i nadmiernego szczekania dasz radę go oduczyć.
Wiadomo, że każda przesada szkodzi. Przesadzanie w hodowlach z próbami zmniejszania formatu już miniaturowych ras prowadzi do wielu problemów zdrowotnych u takich eksperymentalnych piesków. Przykładem są Teacup-chihuahua, które cierpią na bóle głowy i zapalenia oczu, ponieważ mózg jest za duży w stosunku do rozmiarów czaszki. Dla pieska takich rozmiarów nawet przedostanie się na krawężnik to wyczyn ekstremalny. Normalne życie nie jest dla takiego psiaka możliwe. Nie kupuj nigdy od hodowców, którzy oferują „ekstremalnie małe” pieski, bo przesada w każdą stronę kończy się uszczerbkiem na zdrowiu u psa.
Właściciele małych piesków znają ich zalety, choć pewnie nieraz słyszeli, że „to nie jest prawdziwy pies”, albo „przypomina gryzonia”. Nie przejmuj się tym – jeśli jesteś miłośnikiem małych ras, dobrze przecież wiesz, za co je cenisz. Mały piesek wygląda przeuroczo i pewnie niejedna napotkana na spacerze osoba będzie chciała się z Twoim pupilem przywitać. Jako właściciel nie powinieneś obawiać się przypomnieć takiej osobie w razie konieczności, że pies to nie zabawka i, że zawsze powinno się zapytać właściciela o zgodę na głaskanie psa.
Zalety małych psów
- Kompaktowe, potrzebują niewiele miejsca
- Lekkie do noszenia
- Wysiłek przeznaczony na pielęgnację sierści mniejszy nawet w przypadku ras długowłosych
- Wydatki na pożywienie i weterynarza niższe
- Większość z nich komunikacją miejską podróżuje za darmo
- Dłużej żyją
Opieka nad dużym psem
Chcesz mieć obrońcę u swego boku lub przynajmniej ma wyglądać groźnie? W takim razie pies w formacie XL może być opcją dla Ciebie. Spory rozmiar ciała psa nie oznacza jednak automatycznie, że będzie on w stanie Cię ochronić czy odstraszyć napastnika. Jednak nie da się zaprzeczyć, że zdecydowana większość ludzi przed dużymi psami odczuwa zdecydowanie większy respekt. Wielkość pupila może więc mieć znaczenie przy wyborze, jeśli mieszkasz na wsi i chcesz, żeby pilnował on jako pies stróżujący Twojego domostwa.
Duże psy są przeważnie doskonałymi towarzyszami podczas długich, intensywnych spacerów. Jeśli chętnie spacerujesz, biegasz czy jeździsz na rowerze, większość dużych i średnich ras psów stanie się chętnie dla Ciebie wiernym kompanem w tych czynnościach. Niemniej jednak musisz pamiętać, że zasada ta nie dotyczy wszystkich dużych psów. Trzeba wziąć pod uwagę predyspozycje konkretnych ras: charty afgańskie na przykład biegają chętnie i mogą biegać bardzo długo, ale trudno je do siebie przywołać. Duże psy o masywnej budowie, takie jak bernardyny lub mastyfy, nie są z kolei najlepszymi materiałami na sportowców, zresztą za bardzo za typowo sportowymi aktywnościami nie przepadają. W przypadku wielu bardzo dużych psów odradza się uprawianie psich sportów, takich jak na przykład Agility, ponieważ w trosce o stawy tych ciężkich czworonogów podskoków należy raczej unikać.
Wychowanie dużych psów, umiejętne i odpowiedzialne, to nieodzowny warunek w opiece nad psami dużych rozmiarów. Prawie nikt nie da sobie rady z utrzymaniem na smyczy 80-kilogramowego psa, kiedy ten zacznie ciągnąć i nie słucha poleceń. W wychowanie psa dużej rasy trzeba się więc naprawdę zaangażować. Wymaga ono naprawdę wiele wysiłku i czasu. Jednak, ponieważ wiele dużych ras psów ma przyjazny i spokojny charakter, możesz zyskać zrównoważonego, godnego zaufania i przyjacielskiego kompana u swego boku.
Duże psy potrzebują przestrzeni! Wyobraź sobie jazdę z takim psem niedużym samochodem osobowym – na przykład z dogiem niemieckim. Wyobraź sobie jego legowisko. Nie weźmiesz go też na ręce – niewykluczone, że waży nawet więcej od Ciebie. Temat schodów również nie należy do najprostszych – duże psy nie powinny pokonywać schodów zbyt wiele. Jeśli więc trzymasz psa w mieszkaniu w wysokim budynku, ratuje Was wyłącznie winda!
Koszty pożywienia dużego psa są niemałe, ponieważ duży pies zje naturalnie sporo. Podobnie koszty niektórych zabiegów u weterynarza mogą być wyższe. Pies o wadze 50 kg będzie potrzebował na przykład większej dawki szczepionki czy środków odrobaczających niż mały pies. Pielęgnacja dużego psa zajmuje więcej czasu: Kiedy nowofundland jest mokry, znacznie więcej czasu zajmie suszenie jego sierści, niż na przykład suszenie sierści corgiego.
Zalety dużych psów:
- Przynajmniej wizualnie sprawia wrażenie obrońcy
- Często – nie zawsze – zrównoważony i spokojny przy spotkaniach z innymi psami
- Często pieszczocha
- Nierzadko psy pracujące
Opieka nad małym czy dużym psem?
Karzełek lub olbrzym – dalej nie wiesz, który będzie pasował do Ciebie lepiej? Może złoty środek będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem? Może wybierz się na wystawę psów, żeby zapoznać się z rozmiarami poszczególnych ras na żywo. Pamiętaj, że wiele ras psów występuje w wielu formatach. Do takich ras zalicza się na przykład pudel, którego hodować można od formatu toy po duży. Pamiętaj również, że rozmiar psa to nie wszystko! Największe znaczenie ma jego charakter i odpowiednie wychowanie!