Dlaczego warto zaczipować psa? This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Pies czipowany w gabinecie weterynaryjnym

Za pomocą specjalnego czytnika lekarze weterynarii i schroniska dla zwierząt mogą odczytać dane zapisane na czipie, identyfikując psa.

Czipowanie jest prostym sposobem identyfikacji zwierząt. Implant pod skórą psa jest swego rodzaju dowodem osobistym, który potocznie nazywany jest mikroczipem. W większości krajów europejskich czipowanie psów jest obowiązkowe – Polska jest jednym z nielicznych, w których takiego obowiązku nie ma. Poniżej przedstawiamy więcej informacji na temat czipowania psów i zalet, jakie ze sobą niesie.

Jakie informacje zawiera mikroczip dla psów?

Mikroczip jest niewielkim urządzeniem wielkości ziarenka ryżu i zawiera 15-cyfrowy numer identyfikacyjny zwierzęcia, informujący o:

  • kraju pochodzenia zwierzęcia (kod kraju zgodnie z normą ISO 11784)
  • numerze producenta czipa
  • ośmiocyfrowym numerze identyfikacyjnym psa

Dlaczego warto zaczipować psa?

Mikroczip (zwany również transponderem) wszczepiany jest pod skórę psa przez lekarza weterynarii, aby później umożliwić odczytywanie jego numeru identyfikacyjnego za pomocą skanera. Numer ten jest ważny przez całe życie czworonoga. W takie urządzenia wyposażone są również schroniska dla zwierząt, aby móc łatwiej odnaleźć opiekunów trafiających do nich zwierząt.

Podróżowanie z unijnym paszportem dla zwierząt domowych

Czipowanie jest obowiązkowe w przypadku zagranicznych podróży ze zwierzęciem. Jeśli więc wybierasz się ze swoim podopiecznym za granicę, musi on posiadać unijny paszport dla zwierząt domowych, w którym wpisany jest numer identyfikacyjny mikroczipa.

Obowiązek ten dotyczy wszystkich podróżujących zwierząt zidentyfikowanych po 3 lipca 2011. W przypadku starszych czworonogów wystarczy dotychczasowa metoda identyfikacji w postaci tatuażu.

Ważne: Nie zapomnij zarejestrować psa po zaczipowaniu!

Pies może zostać przypisany do opiekuna jedynie po wprowadzeniu numeru identyfikacyjnego do odpowiedniego rejestru. W Polsce mamy do dyspozycji kilka baz, przy czym najpopularniejszą jest Międzynarodowa Baza Danych SAFE-ANIMAL – w przypadku rejestracji przez lekarza weterynarii czy schroniska jest ona bezpłatna, ale także Centralna Baza Danych Zwierząt Oznakowanych Elektronicznie (CBDZOE) – w tym przypadku opłata wynosi 47 złotych i jest związana z aktywacją konta. Baza ta jest zintegrowana ze światowym spisem zwierząt posiadających mikroczip – WORLDPETNET.

Podczas rejestracji należy podać następujące dane:

  • numer czipa (wpisany w paszporcie zwierzęcia)
  • informacje na temat psa: rasę, imię, płeć, datę urodzenia, umaszczenie
  • imię i nazwisko, adres, numer telefonu oraz adres e-mail opiekuna
  • dane kontaktowe drugiej osoby/numer telefonu

Jeśli pies ucieknie podczas spaceru i zostanie odnaleziony, czip zostanie odczytany na przykład w schronisku dla zwierząt, a dzięki wpisowi do rejestru automatycznie zostanie zidentyfikowany jego opiekun.

Beagle podczas wszczepiania transpondera © LIGHTFIELD STUDIOS / stock.adobe.com
Mikroczip wszczepiany jest pod skórę psa przez lekarza weterynarii.

Czy czipowanie jest obowiązkowe?

W niektórych krajach czipowanie psów jest obligatoryjne, w innych jedynie zalecane. Jak już wspomnieliśmy Polska jest jednym z niewielu krajów, w których takiego obowiązku nie ma, jednak istnieje świadomość konieczności jego wprowadzenia i jest szansa, że stanie się to w najbliższym czasie.

W samych Niemczech na przykład regulacje są różne w zależności od landu. Podczas gdy w Badenii Wirtembergii obligatoryjnemu czipowaniu podlegają psy ras uznanych za niebezpieczne, w Brandenburgii jedynie czworonogi mierzące więcej niż 40 centymetrów i ważące ponad 20 kilogramów, a w Hamburgu wszystkie psy po ukończeniu trzeciego miesiąca życia.

Odpowiedni moment na zaczipowanie psa

Czip wszczepiany jest zazwyczaj w pierwszych tygodniach życia szczeniąt, najczęściej przy okazji pierwszego podstawowego szczepienia. Oznacza to, gdy kupujesz malucha od profesjonalnego hodowcy powinien on być już zaczipowany.

Piesek wydawany nowemu opiekunowi ma już wówczas swój paszport z wpisanym numerem identyfikacyjnym, który przekazywany jest wraz z innymi dokumentami. Z reguły również psy ze schronisk trafiają do nowych domów już zaszczepione i zaczipowane.

Czipowanie psa: Koszty transpondera

Koszt czipa dla psa zależy w dużej mierze od regionu, różni się również pomiędzy poszczególnymi gabinetami weterynaryjnymi i waha się od 50 do 150 złotych.

Czy czipowanie jest bolesne?

W większości przypadków wszczepienie czipa jest zupełnie bezbolesne. Można je porównać do zwykłego szczepienia. Transponder nie emituje oczywiście żadnego promieniowania i nie może być śledzony. Czipowanie psów służy wyłącznie celom identyfikacyjnym, zapewniając Tobie i Twojemu pupilowi bezpieczeństwo i pewność odnalezienia czworonoga w przypadku jego zaginięcia.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane