Buda dla psa DIY: Zbuduj własną budę dla psa
© Янина Абушева / stock.adobe.com
Twój czworonożny przyjaciel spędza dużo czasu w ogrodzie i chcesz mu sprawić odporną na warunki atmosferyczne budę dla psa? Jeśli masz trochę wprawy w posługiwaniu się młotkiem, gwoździami i tym podobnymi narzędziami, możesz samodzielnie zbudować budę dla psa. Podpowiadamy, jak własnoręcznie zbudować budę dla psa.
Spis treści
- Dlaczego pies potrzebuje budy?
- Jakie drewno na budowę własnej budy dla psa?
- Buda dla psa: Jaka wielkość będzie odpowiednia dla mojego psa?
- Zaczynamy: Samodzielnie zbuduj budę dla psa
- Buda dla psa DIY: Najważniejsze wskazówki
- Prace wykończeniowe: Impregnacja własnoręcznie zbudowanej budy dla psa
- Ocieplenie drewnianej budy dla psa
- Alternatywa: Zakup budy dla psa
Dlaczego pies potrzebuje budy?
Buda dla psa jest dobrym pomysłem, jeśli pies regularnie spędza dużo czasu w ogrodzie lub biega swobodnie na terenie posesji. Jeśli od wiosny do jesieni spędzasz dużo czasu w ogrodzie, buda dla psa zapewni Twojemu pupilowi przytulne schronienie.
Opiekunowie, którzy pozwalają swojemu psu pilnować ogrodzonej posesji podczas ich nieobecności, powinni również zapewnić swojemu czworonożnemu przyjacielowi budę dla psa jako ochronę przed wiatrem i niepogodą.
Skoro mowa o ogrodzie: Twój pies uwielbia ogród – i kopanie w ziemi? Dowiedz się więcej na temat: „Dlaczego mój pies kopie w ogrodzie?”
Jakie drewno na budowę własnej budy dla psa?
Buda dla psa powinna być solidna i trwała. W budowie budy dla psa odpornej na warunki atmosferyczne materiał odgrywa decydującą rolę.
Wskazówka: Śruby ze stali nierdzewnej są odporne na warunki atmosferyczne! Polecamy również następujące rodzaje drewna:
Drewno modrzewiowe na budę dla psa DIY
Modrzew cechują się wysoką zawartość żywicy i dlatego jest odporny na warunki atmosferyczne. Nic więc dziwnego, że wiele mebli ogrodowych wykonywanych jest z drewna modrzewiowego. Jest ono jak najbardziej odpowiednim materiałem również do budowy budy dla psa. Drewno modrzewia jest jednak nieco droższe w porównaniu z innymi gatunkami drewna.
Drewno świerkowe na budę dla psa własnej roboty
Drewno świerkowe ma kilka zalet: jest lekkie, elastyczne i – poddane działaniu naturalnych środków konserwujących – stosunkowo trwałe. Jest również tańsze od drewna modrzewia.
Drewno sosnowe na budy dla psów
Sosna jest uważana za wyjątkowo funkcjonalny gatunek drewna – i to w rozsądnej cenie. Wiele ogrodzeń ogrodowych, na przykład, jest wykonanych z drewna sosnowego. Impregnowana sosna („sosna termiczna”) nadaje się szczególnie do stosowania na zewnątrz.
Buda dla psa: Jaka wielkość będzie odpowiednia dla mojego psa?
Każdy, kto myśli: „Jak największa!”, nie robi przysługi swojemu czworonożnemu przyjacielowi, przynajmniej w zimnej porze roku. Jeśli buda dla psa jest zbyt duża, zapewnia mniejszą ochronę przed zimnem.
Aby dobrać optymalne wymiary budy, najlepiej jest zmierzyć swojego psa. Należy zanotować następujące wymiary: wysokość w kłębie (od podłoża do łopatek) i długość od kufy (czubka nosa) do nasady ogona. Następnie oszacuj, ile miejsca potrzebuje Twój pies, aby się obrócić. Na przykład, jeśli leży skulony.
Teraz dodaj 20 procent do każdego z tych pomiarów. Dzięki tej zasadzie obliczysz wysokość, szerokość i głębokość swojej budy, co pozwoli Ci obliczyć także ilość potrzebnego materiału.
Jak duże musi być wejście do budy dla psa?
Do obliczeń należy również zmierzyć wysokość ramion zwierzęcia. Najlepiej, aby otwór drzwiowy mierzył około 0,8 wysokości ramion psa.
Zaczynamy: Samodzielnie zbuduj budę dla psa
Istnieje wiele instrukcji, jak zbudować budę dla psa. Najlepiej wcześniej obejrzeć jak najwięcej różnych bud dla psów i zastanowić się, które ich cechy najbardziej Ci się podobają. Czy dane rozwiązanie dasz radę zastosować przy swoim rzemiośle? Tak? A więc do dzieła! Naszkicuj plan budowy i kup potrzebne materiały.
Sprawdź również, czy masz pod ręką wszystkie niezbędne narzędzia. Należą do nich np. wiertło do drewna, wiertarka akumulatorowa, kątowniki i ukośnice. Potrzebna będzie również piła do wycięcia wejścia.
Buda dla psa DIY: Najważniejsze wskazówki
Podłoga w budzie dla psa
Płyta fundamentowa z zachowaniem odległości do podłoża ma zdecydowanie sens. Możesz stworzyć sprytną kombinację: Użyj palety jako podłogi i połóż ją na kilku prostych kamieniach. W ten sposób buda będzie w pewnej odległości od ziemi, dzięki czemu nie będzie wychładzała się tak szybko.
Ściany boczne w budzie dla psa
Ściany boczne, ściana przednia i ściana tylna budy dla psa wykonane są z drewnianych listew lub desek – z wyjątkiem sytuacji, gdy budujemy samodzielnie budę z palet, o czym więcej za chwilę. Wejście w ścianie frontowej należy wyciąć piłą, pamiętając o odpowiedniej wielkości.
Najpierw należy ostrożnie skręcić podłogę i panele boczne. Każda niedokładność może doprowadzić do niestabilności budynku. Najlepiej jest wcześniej wywiercić wszystkie otwory. Zapobiegnie to pękaniu drewna. Ponieważ drewno na zewnątrz pracuje, zszywanie go nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Zalecane w przypadku, gdy buda dla psa jest użytkowana w zimie: Dwie warstwy ścian bocznych wyłożyć wewnątrz styropianem. Styropian dobrze izoluje budę, a dzięki dodatkowym deskom Twój czworonóg nie może podgryzać ściany.
Samodzielnie zbuduj dach budy dla psa
Dach płaski czy spiczasty? Wybór należy do Ciebie! Oczywiście, Twoje umiejętności majsterkowicza również odgrywają w wyborze rolę – dach płaski jest znacznie łatwiejszy w instalacji.
Istnieje kilka opcji, jeśli chodzi o materiały: Dach można wykonać z listew drewnianych, blachy falistej lub papy. Oczywiście niezwykle ważne jest, aby dach był odporny na deszcz. Dotyczy to w szczególności niezabezpieczonych, wolnostojących bud dla psów.
Zbuduj własną budę dla psa z palet
Budowa budy dla psa z palet może ułatwić zadanie! Palety jednorazowe są dobre, ponieważ są one zazwyczaj mniejsze niż standardowe europalety. Jak sama nazwa wskazuje, palety jednorazowe są zazwyczaj tanie w zakupie, ponieważ nie ma za nie kaucji.
Zbudowanie budy dla psa z palet jednorazowych jest również nieco szybsze. Dzieje się tak dlatego, że palety same w sobie tworzą dobry szkielet. Przed budową należy jednak sprawdzić, czy w paletach nie tkwią gwoździe lub resztki zszywek.
Prace wykończeniowe: Impregnacja własnoręcznie zbudowanej budy dla psa
Z drewnianych listew, z palet, czy sprytnego miksu obu materiałów – impregnacja budy dla psa chroni ją przed odbarwieniami. Upewnij się, że impregnat jest nietoksyczny dla zwierząt.
Olej lniany może zapewnić wystarczającą ochronę, w zależności od rodzaju drewna. Możliwe jest również zastosowanie farb wodoodpornych. Najlepiej udać się do sklepu dla majsterkowiczów, aby uzyskać poradę, jaki impregnat najlepiej nadaje się do wybranego przez Ciebie rodzaju drewna. Jeśli używasz farby, musisz wcześniej przeszlifować budę dla psa.
Ważne: Na samym końcu sprawdź, czy z budy nie wystają ostre krawędzie lub śruby, które mogłyby zranić psa.
Ocieplenie drewnianej budy dla psa
Psy, które zimą spędzają dużo czasu w ogrodzie, potrzebują suchego, ciepłego schronienia. Możliwe jest wcześniejsze wbudowanie izolacji w ściany boczne w postaci styropianu.
Co jeszcze można zrobić, by ocieplić psią budę? Dla wymienionej poniżej budy dla psa Spike Komfort dostępna jest izolacja. Ciepła słoma lub przytulne maty dla psów, takie jak mata Vetbed isobed, nadają się do ułożenia na podłodze w zimie. Szczególnie popularne są termofory SnuggleSafe.
Wskazówka: Szczególnie w zimnych porach roku ważne jest, aby buda dla psa była odpowiednio odizolowana od podłoża.
Alternatywa: Zakup budy dla psa
Budę dla psa należy budować samodzielnie tylko wtedy, gdy wiesz, że praca nad nią sprawi Ci przyjemność. W zależności od Twoich umiejętności i konstrukcji budy, majsterkowanie może zająć od pięciu godzin do trzech dni. Do tego dochodzą koszty materiałów.
Zamiast samodzielnie budować budę dla psa wolisz kupić gotową? Nie ma problemu! W sklepie internetowym zooplus można znaleźć wiele różnych modeli dla psów różnej wielkości: Kup budę dla psów.
Pokrótce omówimy dwie z nich: Budę dla psa Amsterdam można zmontować w mgnieniu oka. Bardzo praktyczne są składany do połowy, łatwy w czyszczeniu dach oraz zintegrowana miska na wodę wykonana ze stali nierdzewnej. Buda dla psa Spike Komfort jest odporna na warunki atmosferyczne i stoi na małych drewnianych nóżkach, dzięki czemu Twój czworonożny przyjaciel jest chroniony przed zimnem.