Wzdęcia u królika
© sopradit / stock.adobe.com
Królik wyciąga przed siebie wszystkie łapy i i uderza nimi o podłoże? W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się z nim do lekarza weterynarii. Mogą to być bowiem objawy wzdęć. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak można pomóc cierpiącemu na tę dolegliwość królikowi i jak jej zapobiegać.
Spis treści
Dlaczego wzdęcia są niebezpieczne dla królika?
Jeśli jelito jest rozdęte do tego stopnia, że dochodzi do zwężenia otaczających go naczyń krwionośnych, pojawiają się trudności z odpływem krwi, która gromadzi się w jednym miejscu zamiast docierać do pozostałych części ciała. Niedotlenione odcinki jelita mogą obumrzeć lub pęknąć, powodując ryzyko wystąpienia krwotoku i śmierci królika w wyniku wstrząsu hipowolemicznego, wywołanego utratą dużej ilości krwi.
Objawy: Jak objawiają się wzdęcia?
W wyniku nagromadzonych gazów jelitowych układ pokarmowy królika nadyma się tak, że powoduje powiększenie objętości brzucha i jego twardość. Zwierzę odczuwa silny ból i układa się w pozycji leżącej z wygiętym grzbietem.
Wyciąga przy tym łapki przed siebie i zgrzyta zębami.
Wzdęć u królika nie należy lekceważyć – jeśli nie zostaną w porę rozpoznane, zwierzę może umrzeć w wyniku wstrząsu.
Diagnoza: Jak rozpoznaje się wzdęcia u królika?
Jeśli zwierzę odczuwa silny ból lub traci przytomność, trzeba jak najszybciej udać się z nim do lekarza weterynarii. Będzie on chciał dowiedzieć się, kiedy królik jadł swój ostatni posiłek i jak długo występują u niego objawy.
Jednocześnie zbada ogólny stan jego zdrowia, mierząc temperaturę ciała za pomocą termometru. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia rozpoznania stanu ostrego.
Następnie przejdzie do badania palpacyjnego jamy brzusznej. Jeśli okaże się, że brzuch jest twardy i mocno wzdęty, problem może leżeć w przewodzie pokarmowym. Wypełnienie jelita gazami lekarz weterynarii stwierdzi na podstawie opukiwania. Szybkie zabieranie łapek lub poruszanie głową będzie oznaczało, że jest to dla zwierzęcia bolesne, a stłumiony dźwięk słyszalny w jego wnętrzu będzie wskazywał na nagromadzone w brzuchu powietrze.
Aby potwierdzić swoje przypuszczenia lekarz weterynarii wykona zdjęcie rentgenowskie, dzięki któremu będzie mógł dokładniej przyjrzeć się temu, co dzieje się w jamie brzusznej – na zdjęciu powietrze będzie widoczne w kolorze czarnym. Miazga pokarmowa będzie natomiast uwidoczniona w kolorze jasnym. Dzięki temu można wykluczyć przeciążenie żołądka, które wywołuje podobne objawy do wzdęć.
Leczenie: Jak przebiega?
Ważne: Wzdęcia są stanem nagłym, dlatego nie należy ich bagatelizować i natychmiast skonsultować się ze specjalistą, który spróbuje złagodzić je delikatnym masażem brzucha. Jeśli to nie pomoże, sięgnie po leki za wzdęcia (np. simeticon) lub pobudzające trawienie (np. metoclopramid). Jeśli to również nie przyniesie oczekiwanej poprawy, gazy mogą zostać usunięte z przewodu pokarmowego przy użyciu zgłębnika dożołądkowego lub dojelitowego.
W przypadku, gdy królik jest nieprzytomny, konieczne będzie ustabilizowanie krążenia za pomocą wlewów dożylnych i tlenoterapii. Dodatkowo, królik otrzyma leki przeciwbólowe i przez kilka dni po zabiegu konieczne będzie karmienie go sondą lub strzykawką.
Przyczyny: Czym są wzdęcia?
Wzdęcia to bardzo niebezpieczna i bolesna dolegliwość układu trawiennego królików. Powstaje w wyniku nagromadzenia się zbyt dużej ilości powietrza w przewodzie pokarmowym i powoduje zwężenie otaczających go naczyń krwionośnych.
Przyczyn może być wiele:
- Królik je za mało, w związku z czym trawienie nie jest odpowiednio stymulowane, a miazga pokarmowa nie jest transportowana do dalszych odcinków przewodu pokarmowego i zaczyna fermentować.
- Dolegliwości stomatologiczne sprawiają, że królik nie jest w stanie odpowiednio przeżuwać pokarmu. Zbyt duże cząstki pokarmu lub kule włosowe powodują zatkanie przewodu pokarmowego.
- Perystaltykę mogą zaburzać także określone toksyny, które dostają się do pokarmu wraz z zebranymi trującymi roślinami lub w postaci leków do krwiobiegu.
- Pasożyty (np. robaki) i infekcje bakteryjne również mogą mieć negatywny wpływ na proces trawienia.
Środki ostrożności: Jak zapobiegać wzdęciom u królika?
Aby w układzie trawiennym zwierzęcia nie gromadziło się powietrze, nie należy podawać mu bogatego w węglowodany lub sfermentowanego pokarmu (np. świeżej trawy czy zielonki). Uważać trzeba również na to, aby pokarm nie zawierał trujących roślin oraz na bieżąco usuwać niezjedzone resztki jedzenia.
Poza tym, królik powinien być regularnie badany przez lekarza weterynarii, na przykład pod kątem ewentualnych was zgryzu czy chorób stomatologicznych.