Wada zgryzu u królika
© bmf-foto.de / stock.adobe.com
Ulubioną czynnością królików jest gryzienie i jedzenie. Zachowanie to jest niezbędne dla ich przetrwania. Gdyby nie miały możliwości ścierania swojego stale rosnącego uzębienia, mogłyby rozwinąć bolesne wady zgryzu. Co należy o nich wiedzieć, dowiesz się z lektury poniższego tekstu.
Spis treści
- Czym charakteryzują się zęby królików?
- Dlaczego gryzienie jest tak ważne dla królików?
- Objawy: Jakie są typowe objawy wad zgryzu u królików?
- Diagnoza: Jak leczy się wady zgryzu u królików?
- Leczenie: Jak wygląda leczenie wad zgryzu u królików?
- Przyczyny: Jak powstają wady zgryzu u królików?
- Profilaktyka: Jak zapobiegać wadom zgryzu u królików?
Czym charakteryzują się zęby królików?
Pod względem taksonomicznym króliki nie należą do gryzoni. Niemniej, ich głównym zajęciem jest… gryzienie. Związane jest to z faktem, że zęby królików rosną przez całe życie.
Dlatego też niezmiernie ważne jest, by były one w szczęce odpowiednio ułożone i spotykały się przy gryzieniu w odpowiedni sposób.
Dlaczego gryzienie jest tak ważne dla królików?
Zwierzęta te muszą gryźć, by ścierać swoje zęby. Wada zgryzu u gryzoni prowadzi często do przerostu zębów, ponieważ nie są one dostatecznie ścierane.
Wielu opiekunów małych zwierząt przekonanych jest, że podawanie pupilom twardego pożywienia dla gryzoni wystarczy, by utrzymać stałą długość ich zębów. Decydujące jest jednak nie tyle pocieranie zębów o pożywienie, a o siebie nawzajem.
Z tego powodu należy zaoferować naszemu pupilowi przede wszystkim sianko, warzywa, świeże gałązki oraz paszę zieloną. Małe zwierzęta powinny przyjmować duże ilości pokarmu objętościowego, by pokryć swoje zapotrzebowanie na energię. Wówczas także obróbka zębów jest lepsza, a niebezpieczeństwo wystąpienia wady zgryzu zminimalizowane.
Objawy: Jakie są typowe objawy wad zgryzu u królików?
Jeśli zęby królika są za długie, mogą wbijać się w jego dziąsła lub policzki, powodując ból. Zbyt długie zęby i ostre krawędzie ranią dziąsła, prowadząc do powstawania stanów zapalnych.
W najgorszym wypadku przerośnięte dolne siekacze mogą wystawać z jamy ustnej, a górne rosnąć po łuku do wewnątrz. Wielu opiekunów królików nie zauważa ich zbyt długich zębów trzonowych ze względu na ukryte położenie.
Można jednak je poznać po nadmiernym ślinieniu się – mokrych plamach na brodzie. W ciężkich przypadkach króliki mogą odmawiać jedzenia, co w dłuższej perspektywie może z kolei prowadzić do utraty masy ciała i osłabienia.
Diagnoza: Jak leczy się wady zgryzu u królików?
Jeśli zauważysz u swojego podopiecznego którykolwiek z wyżej wspomnianych objawów, jak najszybciej udaj się z nim do lekarza weterynarii. Zbada on dokładnie jego jamę ustną i omówi dostępne możliwości leczenia.
Podczas badania oceni nie tylko stan uzębienia, ale także szczęki, języka, błon śluzowych i bardziej ukrytych struktur – podniebienia czy zębów trzonowych.
Leczenie: Jak wygląda leczenie wad zgryzu u królików?
W zależności od szybkości wzrostu zębów, co 2 do 8 tygodni powinno przeprowadzić się u gryzoni korekcję zgryzu, która polega na szlifowaniu siekaczy lub przycięciu obcęgami
– przy chętnych do współpracy gryzoniach obywa się to bez znieczulenia ogólnego. Jeśli problem dotyczy także zębów trzonowych, narkoza jest zdecydowanie wskazana. Z pomocą obcążek odcina się przerosty lub wygładza powierzchnię zębów, zapobiegając powstawaniu ostrych krawędzi.
Koszty: Ile kosztuje zabieg korekcji zębów?
Koszty zabiegu zależą przede wszystkim od stopnia wady zgryzu, którą należy skorygować i mogą się różnić w zależności od gabinetu weterynaryjnego oraz miejsca jego lokalizacji. Dlatego o cenę zabiegu należy pytać na miejscu, po konsultacji z lekarzem weterynarii.
Przyczyny: Jak powstają wady zgryzu u królików?
U podstaw wad zgryzu u królików mogą leżeć różne czynniki:
- Geny
Przedstawiciele niektórych gatunków i ras wykazują genetyczne predyspozycje do wad zgryzu. Oprócz gryzoni takich jak szynszyle czy świnki morskie, szczególnie podatne na występowanie tej nieprawidłowości są króliki karłowate.
- Niewłaściwe odżywanie
Pokarm również odgrywa dużą rolę w powstawaniu wad zgryzu u królików i gryzoni. Ważne jest więc, aby nie karmić ich wyłącznie wysokoenergetycznym granulatem czy zbożami, które zwierzęta rozdrabniają najczęściej tylko między zębami trzonowymi.
- Urazy
Często przyczyną wad zgryzu są także urazy i stany zapalne błony śluzowej. W przypadku szynszyli i świnek morskich mają one głównie podłoże wirusowe lub bakteryjne, podczas gdy u królików urazy powstają na skutek wbijania się ciał obcych (drzazg, cierni itp.).
Urazy samych zębów (np. spowodowane upadkiem lub nadmiernym gryzieniem prętów klatki) wynikają najczęściej z wad siekaczy.
Profilaktyka: Jak zapobiegać wadom zgryzu u królików?
Najważniejszym elementem profilaktyki wad zgryzu jest właściwa dieta, w której nie może zabraknąć sianka, warzyw i paszy zielonej. Zboża można zwierzętom podawać okazjonalnie, ale nie powinny zajmować pierwszej pozycji w jadłospisie.
Poza tym bardzo ważne jest, aby króliki spożywały duże ilości pożywienia w ciągu dnia. Dzięki temu zęby będą mogły się ścierać, co zapobiegnie ich przerostowi i dodatkowo zmniejszy ryzyko problemów trawiennych i otyłości.
Ponadto warto regularnie zabierać naszego podopiecznego na wizyty kontrolne u lekarza weterynarii, aby zdiagnozować ewentualne dolegliwości na wczesnym etapie och rozwoju.