Roztocza u królików
© Superingo / stock.adobe.com
Świąd i bezwłose obszary mogą być pierwszymi oznakami inwazji roztoczy u królika. W poniższym artykule dowiesz się, jak szybko pozbyć się tych pasożytów i jak zapobiegać ich pojawieniu się.
Spis treści
Jak rozpoznać inwazję roztoczy u królika?
Obecność roztoczy często zauważa się dopiero, gdy królik jest osłabiony w wyniku innych okoliczności (np. chorób podstawowych). Zwierzęta zaatakowane przez pasożyty wykazują następujące objawy:
- intensywne drapanie się
- wypadanie sierści
- częste potrząsanie głową w przypadku roztoczy usznych
- zaczerwienie skóry i tworzenie się strupków
- łuszczenie i pogrubienie skóry
- sklejona sierść
- ewentualnie infekcje bakteryjne lub grzybicze
W zależności od nasilenia i chorób współistniejących, u królików może występować pogorszenie stanu ogólnego, zmęczenie i utrata wagi.
Jak dochodzi do inwazji roztoczy u królika?
Te małe pasożyty bardzo szybko przenoszą się nie tylko wśród królików, ale również pomiędzy innymi zwierzętami domowymi. Ponadto, niektóre gatunki mogą przetrwać przez kilka dnia poza organizmem gospodarza, na przykład na przedmiotach.
Najczęściej więc króliki zarażają się w sklepach zoologicznych, podczas zmiany ściółki w klatce lub w wyniku kontaktu z innymi zwierzętami domowymi. W grupie kilku królików istnieje spore prawdopodobieństwo, że wszystkie zwierzęta są nosicielami roztoczy.
Jak diagnozowane są roztocza u królików?
Na początku każdej wizyty lekarz weterynarii podczas wywiadu z opiekunem zwierzęcia będzie chciał dowiedzieć się, w jakich warunkach jest trzymane, jak jest karmione i czy cierpi na jakieś dolegliwości. Po sprawdzeniu wszystkich parametrów życiowych (takich jak temperatura ciała, tętno, częstość oddechów), przyjrzy się skórze i sierści królika.
W tym celu można skorzystać z lupy, aby móc łatwiej dostrzec ewentualne pasożyty. Będą one widoczne w postaci niewielkich, ruchomych kropek na skórze lub sierści. Można również pobrać próbki do analizy, ostrożnie zeskrobując odrobinę skóry ostrym nożykiem. Ale bez obaw, królik nawet tego nie poczuje!
Tak uzyskana próbka zostanie zbadana pod mikroskopem. Dzięki odpowiedniemu powiększeniu możliwe jest nie tylko wykrycie obecności pasożytów, ale także określenie ich cech zewnętrznych, a na ich podstawie gatunku, co jest bardzo pomocne w ukierunkowanym leczeniu.
Jakie istnieją możliwości leczenia roztoczy?
Pozbycie się roztoczy na ogół nie jest trudne. Łagodną inwazję można wyleczyć za pomocą ziemi okrzemkowej, ale jeśli oprócz delikatnego łupieżu, królik wykazuje inne objawy, konieczne będzie zastosowanie środków przeciw roztoczom (akarycydów). Można je stosować na różne sposoby: W postaci iniekcji, preparatów typu spot-on, szamponów lub maści.
Bardzo istotne jest powtarzanie terapii, mające na celu wytępienie wszystkich stadiów rozwojowych roztoczy. Aby leczenie było skuteczne należy ponadto starannie wyczyścić przedmioty i powierzchnie, z którymi zwierzę miało do czynienia oraz zdezynfekować je akarycydami, dostępnymi na przykład w formie aerozolu.
Aby uniknąć ryzyka ponownej inwazji, wszystkie zwierzęta domowe należy poddać kuracji. W większości przypadków jest ona skuteczna.
Wskazówka: W sklepie internetowym zooplus znajdziesz duży wybór środków do zwalczania pasożytów.
Jakie roztocza atakują króliki?
Jako pajęczaki roztocza posiadają osiem odnóży i mierzą zaledwie pół milimetra. Występują głównie na i w skórze królików, ale atakują również psy i koty. Żywią się przede wszystkim złuszczonym naskórkiem, włosami, płynem tkankowym i chłonką.
Gatunki roztoczy można rozpoznać na podstawie cech zewnętrznych oraz trybu życia:
Drapieżne roztocza
Gatunkiem, który najczęściej atakuje króliki jest Cheytiella parasitivorax. Może bytować na skórze lub pod skórą i rzadko wywołuje objawy chorobowe.
Roztocza uszne
Wywołujące świerzb uszny roztocza uszne (Psoroptes cuniculi) umiejscawiają się przede wszystkim w małżowinach usznych, podstawie ucha, a nawet zewnętrznym przewodzie słuchowym. Jeśli inwazja roztoczy u królika nie będzie leczona, pasożyty mogą rozprzestrzenić się również na pozostałe części ciała.
Roztocza uszne zazwyczaj powodują egzemę i stan zapalny w okolicy uszu, ale w najcięższych przypadkach może dojść do zapalenia mózgu i silnych bóli, a nawet śmierci.
Roztocza drążące
Na zewnątrz z reguły widoczne są tylko samce tych pasożytów (Trixacarus caviae). Samice natomiast drążą tunele w warstwie rogowej naskórka i składają tam jaja. Również one mogą spowodować śmierć zwierzęcia na skutek nieleczonych stanów zapalnych skóry i drgawek przypominających epilepsję.
Swędzik jesienny
W okresie między czerwcem i październikiem każdego roku znacznie wzrasta liczba zakażeń swędzikiem jesiennym (Neotrombicula autumnalis) wśród królików. Ich obecność zazwyczaj objawia się świądem i wypadaniem sierści, ale mogą także wywoływać ciężką wysypkę.
Jak można zapobiec pojawieniu się roztoczy u królika?
Aby ustrzec zwierzę przed inwazją pasożytów warto zastosować następujące środki:
- Regularnie czyścić i dezynfekować klatkę królika oraz jej wyposażenie (np. przez wygotowanie).
- W przypadku nabycia kolejnego królika lub innych zwierząt domowych, należy zbadać je pod kątem obecności roztoczy.
- Regularnie zmieniać ściółkę.
- Sprawdzać stan uszu i sierści królika.
- Niektóre gatunki roztoczy mogą przenosić się na człowieka. Dlatego podczas wszelkich czynności higienicznych należy zakładać rękawiczki, a ubrania uprać w wysokiej temperaturze.