Obcinanie pazurów królikowi: Porady i wskazówki This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Królik podczas obcinania pazurów

Pazury królika można obciąć samodzielnie lub poprosić o to lekarza weterynarii.

Podobnie jak w przypadku psów, pazury królików również należy przycinać. Jednak ze względu na ich mniejszy rozmiar, wymagana jest jeszcze większa ostrożność i delikatność. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat obcinania pazurów królikowi.

Dlaczego obcinanie pazurów królikowi jest ważne?

W klatce dla królików panują inne warunki niż w naturze. Zbyt miękka ściółka lub zbyt mała ilość ruchu powodują brak możliwości odpowiedniego ścierania pazurów w naturalny sposób.

W miarę wzrostu pazury stają się zbyt długie i zakrzywione.

Co się stanie, jeśli pazury królika nie zostaną przycięte?

Zbyt długie pazury stwarzają poważne ryzyko obrażeń:

  • Króliki mogą się o nie zahaczyć, a w wyniku próby oswobodzenia w najgorszym wypadku mogą je sobie wyrwać.
  • Ponadto, zbyt długie pazury mogą również utrudniać królikowi poruszanie się lub wrastać w łapki, co jest nie tylko bolesne, ale może również prowadzić do niebezpiecznych infekcji.
  • Zbyt długie pazury mogą także powodować stres u zwierzęcia, ponieważ mają bezpośredni wpływ na jego poruszanie się i postawę. Króliki są ogólnie uważane za mało odporne na stres, więc ich zdrowie może na tym szybko ucierpieć.

Jak długie mogą być pazury u królików?

Podanie ich ogólnej długości nie jest możliwe, ponieważ króliki mogą być różnej wielkości i mieć bardzo różne łapki.

Niemniej, istnieje podstawowa zasada oceny ich długości – powinna być taka, aby nie ograniczać naturalnych ruchów zwierzęcia i nie stwarzać ryzyka obrażeń.

W idealnym przypadku pazury królików powinny być na tyle długie, aby delikatnie dotykały podłoża, gdy zwierzak stoi na płaskiej powierzchni.

Jak często należy obcinać pazury królikowi?

Z reguły pazury królika należy przycinać co trzy do czterech tygodni, jednak to, jak często jest to konieczne zależy od tempa ich wzrostu.

W sklepie internetowym zooplus znajdziesz duży wybór produktów, ułatwiających przycinanie pazurów królika:

Prawidłowe obcinanie pazurów królikowi: Poradnik do stosowania w domu

Jeśli pazury są zbyt długie, ważne jest, aby przycinać je stopniowo, w celu uniknięcia zranienia zwierzęcia. Poniżej zamieszczamy szczegółową instrukcję i najważniejsze pytania dotyczące obcinania pazurów królikowi:

Odpowiedni sprzęt

Aby przycinanie pazurów było jak najmniej stresujące, należy wcześniej wyposażyć się w niezbędne akcesoria:

  • Najlepsze będą specjalne cążki dla zwierząt domowych.
  • Warto również zapewnić sobie odpowiednie źródło światła, aby dobrze widzieć wnętrze pazurów.
  • Ręcznik pomoże nam w delikatniejszym przytrzymaniu zwierzęcia, a przysmaki dla królików posłużą jako nagroda po ich obcięciu.

Prawidłowe trzymania królika

W pierwszym kroku zadbajmy o spokojną atmosferę, aby nasz pupil jak najmniej się wiercił podczas obcinania pazurów. Poprośmy drugą osobę o przytrzymanie go.

Najlepiej, aby trzymała go na kolanach i delikatnie przyciskała jego grzbiet do swojego brzucha. Można królika wcześniej owinąć ręcznikiem, aby wystawały z niego tylko łapy i głowa.

Prawidłowe obcinanie pazurów królika

Weźmy łapę królika do ręki, rozłóżmy jego palce i przyjrzyjmy się dokładnie pazurom. Poszukajmy miazgi, czyli unerwionej części paznokcia o różowej barwie – pomoże nam w tym latarka. Po znalezieniu naczyń krwionośnych, przycinamy pazury, przykładając cążki pod niewielkim kątem, od dołu, uważając, aby ich nie naruszyć.

Jak krótkie powinny być pazury u królika?

Pazury należy obcinać tak, aby nie uszkodzić naczyń krwionośnych. W przypadku ciemnych pazurów nie są one widoczne, co znacznie utrudnia ich właściwe przycięcie. Warto w takiej sytuacji stopniowo obcinać małe kawałki.

Czy krwawienie po obcięciu pazurów jest niebezpieczne?

Jeśli krew wypływa z pazura, oznacza to, że nieumyślnie otworzyliśmy naczynie krwionośne. Ponieważ w ich wnętrzu znajdują się zarówno nerwy, jak i żyły, takie zranienie jest dla zwierzęcia bolesne. Również w takiej sytuacji zachowajmy spokój i postarajmy się zatamować krwawienie proszkiem hemostatycznym lub czystą szmatką.

Odczekajmy chwilkę i obserwujmy sytuację. Jeśli pomimo prób jego zatamowania, krwawienie nie ustaje lub jeśli pojawi się stan zapalny, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Prawidłowa pielęgnacja po zabiegu

W przyzwyczajeniu królika do obcinania pazurów bardzo pomocne są smakołyki. Sprawdźmy, jak wyglądają paznokcie kilka dni po ich obcięciu, aby upewnić się, że nie rozwinął się stan zapalny.

Uwaga: W celu uniknięcia zakażenia świeżo obciętych pazurów, przed zabiegiem warto wymienić ściółkę w klatce. Jest to szczególnie istotne w przypadku naruszenia naczyń krwionośnych.

Obcinanie pazurów królikowi u lekarza weterynarii

Jeśli nie mamy pomocnika, nie czujemy się pewnie podczas wykonywania tego zabiegu lub łapy zwierzęcia są zranione, możemy poprosić o to lekarza weterynarii.

Chociaż procedura w gabinecie weterynaryjnym wygląda podobnie jak w warunkach domowych, istnieje wiele zalet przycinania pazurów przez specjalistę. Personel weterynaryjny jest przeszkolony w zakresie ostrożnego obchodzenia się z pobudzonymi zwierzętami i leczenia niespokojnych pacjentów. Są oni także wyposażenia w profesjonalne narzędzia, zaprojektowane specjalnie z myślą o przycinaniu pazurów małych zwierząt.

Ile kosztuje obcinanie pazurów królikowi?

Zasadniczo, nie jest to drogi zabieg, a jego ceny oscylują w granicach kilkudziesięciu złotych.

Królik w gabinecie weterynaryjnym © Tyler Olson / stock.adobe.com
Jeśli nie czujemy się komfortowo, przycinając pazury królikowi samodzielnie, warto powierzyć tę czynność komuś bardziej doświadczonemu.

Naturalne ścieranie pazurów przez królika

Jeśli podłoże, na którym przebywa królik jest zbyt miękkie (na przykład zbyt miękka ściółka), jego pazury nie ścierają się wystarczająco. Dlatego należy upewnić się, że jest ono odpowiednio twarde, na przykład wyłożyć je kamiennymi płytami. Zapewnijmy także królikowi dodatkowe miejsce do kopania, na przykład wanienkę z piaskiem.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane