10 wskazówek, jak pomóc dzikim jeżom

jak pomóc dzikim jeżom

Po czym poznać, że jeż potrzebuje pomocy?

Nie wszystkie jeże, które napotykasz na łonie natury czy w miejskich parkach od razu potrzebują Twojej pomocy. Jesienią zwierzęta te zaczynają budować sobie gniazda i szukać pokarmu do składowania. Nie dziwi więc, że o tej porze roku częściej widuje się dzikie jeże. W określonych sytuacjach, niezależnie od pory roku, potrzebują one jednak czasami odrobiny ludzkiej pomocy. Jeśli znajdziesz jeża, który wygląda na zranionego lub chorego, powinieneś działać natychmiast. To samo tyczy się porzuconych młodych jeżyków. Chwilę obserwuj gniazdo: Jeśli matka nie wróci do młodych po dwóch godzinach nieobecności, zabierz młode w bezpieczne miejsce. Pomocy wymagają także młode znajdujące się poza gniazdem. Jeśli zimną znajdziesz aktywnego jeża, oznacza to, że zwierzę nie zapadło z jakiegoś powodu w zimowy sen i również najprawdopodobniej potrzebuje pomocy. Możesz także, jeśli tylko chcesz, ułatwić życie wszystkim jeżom. Skorzystaj z naszych dziesięciu wskazówek!

dzikie jeże w ogrodzie © inkevalentin / stock.adobe.com

Sposoby na pomoc jeżom

1.    Przywitaj jeże w swoim ogrodzie

W ogródku jest bezpieczniej! Zadbaj o to, by w ogrodzeniu były małe dziurki, przez które jeże będą mogły przecisnąć się do Twojego ogródka.

2.    Pomóż im w przygotowaniach do zimowego snu

Jeże potrzebują materiałów budulcowych do gniazdka, by przygotować się na nadejście zimy. W bezpiecznym kąciku zostaw dla nich nieco liści, gałązek czy kawałków drewna, by mogły wybudować dla siebie schronienie. Możesz również zaoferować jeżom gotową budkę lub inne bezpieczne i naturalne schronienie.

3.    Zostaw dla nich pokarm

Pamiętaj tylko, żeby nie dokarmiać jeży przez cały rok, a na pewno nie późnią jesienią, gdyż w przeciwnym razie będą odwlekać zimowy sen. Kiedy z końcem jesieni kończy się pokarm, w naturalny sposób zapadają w zimowy sen. W innych porach możesz jeżom podawać karmę dla kota, gotowane mięso drobiowe lub jajecznicę bez przypraw i oleju.

4.    Zaoferuj świeżą wodę

Obok pokarmu postaw miskę z wodą. Nigdy nie podawaj jeżom mleka! Zwierzęta te nie tolerują laktozy, dlatego wypicie mleka może spowodować u nich ciężkie dolegliwości trawienne.

budka dla jeża © Des / stock.adobe.com

5.    Bądź ostrożny przy pracach ogrodowych

Zanim zaczniesz grabienie liście upewnij się, że nie schroniły się pod nimi jeże. Zwierzęta te często chowają się w zaroślach, krzakach i ściółce.

6.    Uwaga na wentylacje i podziemne korytarze

Regularnie zerkaj do dziur w ziemi i zakamarków, także do komór wentylacyjnych, i sprawdzaj, czy przypadkiem nie wpadły do nich lub nie zagnieździły się w nich jeże. Jeśli tak, załóż rękawiczki i delikatnie wyciągnij je na zewnątrz. Możesz też spróbować włożyć do środka jakąś deskę lub drabinkę, po której jeże będą mogły wspiąć się na powierzchnię.

7.    Zabezpiecz staw ogrodowy czy basen

Jeże najprawdopodobniej nie dadzą rady się odratować, jeśli wpadną do stawu czy basenu, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie niebezpiecznych dla nich miejsc i zbiorników z wodą. Brzeg stawu możesz otoczyć na przykład niskim płotkiem z drewna.

pokarm dla jeża © passsy / stock.adobe.com

8.    Jak pomóc dzikim jeżom: Nie stosuj w ogrodzie substancji chemicznych

Jeże posilają się głównie insektami. Używając chemicznych środków owadobójczych w ogrodzie, nie dość, że zabierasz jeżom część ich pożywienia, to jeszcze stwarzasz dla nich ryzyko zatrucia chemikaliami. Sięgnij po naturalne sposoby zwalczania szkodników.

9.    Uważaj, kierując pojazdem

Jeże, jak już wspomnieliśmy, najbardziej aktywne są jesienią, dlatego o tej porze roku napotkać je można także na ruchliwych ulicach. Zwierzęta te szczególnie aktywne są nocą, dlatego zwłaszcza po zapadnięciu zmroku zaleca się zachowanie wzmożonej ostrożności. Jeśli, widząc jeża, nie dasz już rady bezpiecznie zahamować, jedź pewnie dalej i postaraj się przejechać tak, by jeż znalazł się nie pod, a pomiędzy kołami. Z reguły wtedy jeżowi nie stanie się żadna krzywda, ponieważ odległość między podwoziem a asfaltem wystarcza.

10.    Jak pomóc dzikim jeżom: Chore lub zranione jeże natychmiast zabierz do weterynarza

Jeśli znajdziesz chorego, zranionego lub niedożywionego jeża, musisz działać szybko. Najpierw zanieś jeża do domu i zadbaj o to, by się posilił i, by było mu ciepło. Usuń widoczne gołym okiem pasożyty za pomocą pęsety. Jak najszybciej udaj się potem ze zwierzęciem do weterynarza.

Najczęściej polecane