Jak oszacować wiek królika?
© Pixel-Shot / stock.adobe.com
Króliki nie bez powodu należą do najpopularniejszych zwierząt domowych w Europie. Niemniej wielu opiekunom nie jest łatwo oszacować wiek pupila z długimi uszami na podstawie jego cech zewnętrznych. Dowiedz się, jak oszacować wiek królika i czy to w ogóle możliwe!
Spis treści
Określanie wieku królika: Do kiedy królik jest młody?
Bez względu na rasę króliki zaraz po urodzeniu są ślepe i nagie. Dopiero w następnych miesiącach życia ich oczy uczą się widzieć, a futerko zaczyna rosnąć.
Do około roku życia eksperci określają króliki jako młode. Następnie zwierzęta wchodzą w dorosłość i same mogą wydać na świat potomstwo.
Kiedy królik staje się stary?
Króliki domowe zaczynają wykazywać oznaki starzenia się po około pięciu do sześciu latach życia. Podobnie jak ludzie lub psy, potrzebują wtedy mniej jedzenia, a ich sierść staje się bardziej srebrzysta. Na tym etapie życia są one również bardziej podatne na choroby i mogą stopniowo ślepnąć.
Podczas, gdy dzikie króliki zazwyczaj umierają w ciągu jednego do dwóch lat od narodzin, długość życia królików hodowanych przez ludzi wynosi nawet do 14 lat.
Chociaż wiek zależy od wielu różnych czynników oraz rasy królika, króliki domowe zazwyczaj osiągają średni wiek od dziewięciu do dziesięciu lat.
Czy można oszacować wiek królika?
Nawet eksperci nie potrafią określić wieku królików z dokładnością do dnia lub miesiąca. Nie zawsze też łatwo jest ustalić rok urodzenia. Dzieje się tak dlatego, że niektóre króliki wykazują oznaki dojrzewania lub starzenia się wcześniej niż inne.
O ile młode króliki można zwykle dość łatwo rozpoznać po ich niewielkich rozmiarach i lśniącej, pełnej sierści, o tyle wiek dorosłych królików można zawęzić jedynie po tym, czy dostrzega się pewne oznaki starzenia.
Począwszy od około szóstego roku życia, możesz zauważyć u swojego królika następujące oznaki starzenia się:
- Twój królik ma coraz więcej siwych, kolczastych kępków sierści.
- Jada mniej i traci na wadze.
- Mniej się rusza i więcej śpi.
- Skóra i mięśnie wydają się bardziej zwiotczałe.
- Oczy królika stają się mętne.
- Częściej się boi.
- Unika skakania.
Jak można wspierać króliczych seniorów?
Stare króliki nie są już tak sprawne jak młode zwierzęta i w związku z tym mają specjalne potrzeby. Aby upewnić się, że Twój królik może prowadzić wspaniałe życie seniora, zwróć uwagę na następujące rzeczy:
Właściwe środki ostrożności
W starszym wieku wzrasta ryzyko chorób i urazów. Dlatego ważne jest, aby królik był regularnie badany przez lekarza weterynarii, najlepiej dwa razy w roku. W razie potrzeby może on wzmocnić system odpornościowy zwierzęcia poprzez podawanie witaminy B12.
Trzymanie królików w sposób odpowiedni dla gatunku
Odpowiednie utrzymanie starych królików oznacza usunięcie wysokich przeszkód z jego otoczenia. Jeśli to możliwe, zaprojektuj klatkę na poziomie ziemi i zapewnij swojemu długouchemu pupilowi miejsce do schronienia. Ogólnie rzecz biorąc, schronienie powinno znajdować się w spokojnym miejscu, aby uniknąć u królika stresu i chorób związanych ze stresem.
Głośne dźwięki, mocny wiatr i silne światło słoneczne to tabu dla królika w każdym wieku. Jednak świeże powietrze i wystarczająca ilość ruchu w kojcu zewnętrznym są obligatoryjne do zapewnienia w łagodnych porach roku przy dobrej pogodzie.
Zrównoważona dieta
Karmienie królika odgrywa niezmiernie ważną rolę także w starszym wieku zwierzęcia. Unikaj u królika powstania nadwagi, ponieważ zwierzęta z nadprogramową wagą są bardziej narażone na choroby serca czy zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego.
Zapewnij swojemu starszemu królikowi wystarczającą ilość świeżej karmy i stały dostęp do świeżej wody pitnej. Jeśli królik waży zbyt mało, można go karmić warzywami bulwiastymi lub ziołami kuchennymi.