Zajęcia dla królika, dzięki którym nigdy się nie znudzi
© Engdao / stock.adobe.com
Grzebanie, kopanie, skubanie, bieganie i skakanie: Króliki uwielbiają się przemieszczać i odkrywać nowe rzeczy. Jako zwierzęta domowe potrzebują więc wielu okazji do zajęcia się czymś. Podpowiadamy, jakie zajęcia dla królików są najodpowiedniejsze, z jakich zabawek się ucieszą i jak można samodzielnie wykonać zabawki dla małych zwierząt.
Spis treści
- Dlaczego odpowiednie zajęcia dla królika są tak ważne?
- Jakie zabawki są odpowiednie dla królików?
- Łączenie karmienia z aktywnością fizyczną
- Różnorodne wyposażenie klatki dla królika
- Zrób to samodzielnie: Domowe zabawki dla królika DIY
- Zajęcie dla królika z treningiem klikerowym
- Zajęcia z innymi królikami
- Wniosek
Dlaczego odpowiednie zajęcia dla królika są tak ważne?
Zapewnienie królikom zajęcia jest ważne, ponieważ w naturze mają one coś do zrobienia przez cały dzień. Kopią podziemne tunele i nory, bawią się ze swoimi kompanami i spędzają większość czasu na żerowaniu.
Także w hodowli zwierząt domowych powinno się naśladować te naturalne wzorce zachowań. Aktywność umysłowa i fizyczna, zróżnicowane umeblowanie klatki, odpowiednia dla gatunku dieta, wystarczająca ilość ruchu lub lekki trening utrzymają Twoje króliki w dobrej kondycji i zdrowiu.
Jakie zabawki są odpowiednie dla królików?
W sklepach zoologicznych znajdziesz wiele zabawek, które zapewnią Twoim królikom zajęcie. Kupując zabawki dla małych zwierząt, upewnij się, że są one wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno lub włókna naturalne. Króliki lubią skubać różnego rodzaju przedmioty, aby ścierać sobie zęby, dlatego zabawki z tworzyw sztucznych, zbite gwoździami lub na kleju nie są odpowiednie dla tych zwierząt.
Niezależnie od tego, czy Twój królik lubi czołgać się w tunelach, wspinać się po huśtawkach i drabinkach, czy bawić się piłką z jedzeniem – gama dostępnych zabawek dla królików jest tak szeroka, że na pewno znajdziesz wiele opcji dla swojego pupila. Różnorodny sprzęt do zabawy i sportu zapewni Twojemu królikowi dobrą kondycję i sprawi, że nie będzie się nudził w swoim króliczym domku.
Najlepsze akcesoria, by dostarczyć zajęcia dla królików
Tunel: Króliki uwielbiają bawić się w chowanego! Tunele w naturze są używane głównie do ucieczki przed drapieżnikami, w domu króliki używają je bardziej do celów zabawowych. Tunele imitują naturalne nory królików przez co sprawiają, że zwierzęta czują się w nich całkowicie swobodnie.
Rura: Rura w klatce królika służy podobnym celom jak tunel. Nadaje się ona zarówno do schowania się, jak i do spania. Jeśli podłoże jest wykonane z naturalnych materiałów, takich jak kora wierzby lub korek, króliki chętnie używają rur także do pielęgnacji zębów. Nierówna powierzchnia rury zachęca również do wspinaczki.
Huśtawka: Mała huśtawka również stanowi urozmaicenie w klatce dla królików. Nie martw się, jeśli Twój królik będzie początkowo nieufny wobec nowego sprzętu do zabawy, czy nawet przestraszy się na początku, gdy huśtawka przewróci się czy zachwieje. Króliki również posiadają indywidualne osobowości i podczas gdy jeden od razu zaakceptuje nową huśtawkę i będzie się na niej beztrosko bawił, drugi przez jakiś czas zachowa dystans.
Piłki: Psy, koty czy króliki – prawie wszystkie zwierzęta lubią te okrągłe zabawki, które tak zabawnie się toczą. Jeśli są one wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, rattan lub trawy, również przyczyniają się do ścierania zębów.
Słupek do zabawy: Słupek do zabawy wykonany z naturalnych włókien jest również zachęcającą zabawką do wspinania się, drapania lub ścierania małych ząbków. Niektóre króliki potrafią godzinami zajmować się wiklinową kulą przymocowaną do drewnianej tyczki, która fruwa w powietrzu, gdy się ją popchnie.
Łączenie karmienia z aktywnością fizyczną
Bardzo popularne jest wykorzystywanie przyjmowania pokarmu przez królika jako okazji do zajęcia go. W końcu na wolności króliki spędzają większość czasu na żerowaniu.
Zamiast podawać królikowi karmę w misce, można ją rozsypać przypadkowo w klatce czy na wybiegu – na przykład w norze, pod kartonem lub stertą słomy, można też podawać pokarm w specjalnych zabawkach do karmienia. Zaleca się stosowanie kul z przekąskami, które wypełnione są smakołykami z warzyw lub siana, i które uwalniają smakołyki tylko wtedy, gdy króliki przetoczą je przez wybieg.
Możesz też zapewnić królikom zajęcie, wypełniając małą tubkę sianem lub sałatą. Powinno to wymagać od królika pewnej zręczności w wyciąganiu pokarmu z tubki.
Można również przymocować sałatę do linki do karmienia, którą wiesza się w klatce. W ten sposób królik musi ciągle się rozciągać, aby zrywać liście i w ten sposób porusza się automatycznie.
Aby rzucić królikom wyzwanie nie tylko fizyczne, ale i umysłowe, można również użyć zabawek na inteligencję lub labiryntów z jedzeniem, popularnych do stosowania u psów i kotów.
Różnorodne wyposażenie klatki dla królika
Najważniejszą rzeczą, aby zapewnić królikowi zajęcie, jest odpowiednie wyposażenie jego mieszkania. Musi być nie tylko wystarczająco duże, aby można było w nim skakać i biegać, ale także oferować wystarczającą ilość kryjówek i możliwości eksploracji. Można to osiągnąć poprzez budowanie różnych poziomów, dokładanie schodów, jaskiń, tuneli i mostów.
Mały drewniany domek z płaskim dachem nadaje się jako schronienie, miejsce do spania i platforma widokowa. Rodzaj namiotu, na przykład poprzez naciągnięcie materiału, również stworzy przytulną atmosferę w króliczym mieszkanku.
Zrób to samodzielnie: Domowe zabawki dla królika DIY
W zasadzie nie ma żadnych ograniczeń dla Twojej kreatywności, jeśli chodzi o wyposażenie klatki dla królika, aby stworzyć dla niego możliwości zajęcia. Należy jednak koniecznie pamiętam o tym, aby używać nieszkodliwych materiałów, takich jak drewno, trawa, gałązki, korek lub karton. Powinny one być również nietoksyczne i nie stwarzać ryzyka zranienia.
Możesz łatwo zbudować wiele mebli dających królikom możliwości aktywności samodzielnie. Dzieci często też uwielbiają majsterkować i chętnie Ci w tym pomogą – zwłaszcza, jeśli można przy tym poczęstować także ukochane zwierzaki. Nawet młodsze dzieci mogą pomóc przy stwarzaniu następujących przedmiotów do zabawy:
- Skrzynka do kopania: Króliki uwielbiają kopać, więc można łatwo przekształcić duże puste pudełko po butach lub karton w pudełko do kopania, wypełniając je piaskiem, ziemią, słomą, ręcznikami lub skrawkami papieru.
- Rolka do karmienia: Pusta rolka po papierze toaletowym, trochę siana, słomy lub suchych ziół i domowa rolka do karmienia królika jest gotowa. Można również wywiercić małe otwory w boku za pomocą śrubokrętu, nożyczek, noża lub innego ostro zakończonego przedmiotu. W ten sposób królik może wyskubywać jedzenie przez boki i mieć zajęcie na długi czas.
- Drzewko na przysmaki: Możesz zrobić własne drzewko na przysmaku z grubej, nieobrobionej gałęzi. Odetnij gałąź prosto u dołu i przykręcić do drewnianej płytki. Wywierć kilka otworów w gałęzi na różnych wysokościach. Następnie włóż do otworów kilka smakołyków – i gotowe!
- Tor przeszkód: Nieobrobione gałęzie drzew owocowych nadają się nie tylko do skubania, ale także do kreatywnego zaprojektowania wybiegu dla królików. Jako małe stosy gałęzi na ziemi lub ułożone na kamieniach i pniach, stanowią świetne przeszkody do wspinania się, skakania lub chowania.
- Tipi: Przy odrobinie wprawy możesz zbudować małe tipi z gałęzi drzew owocowych (najlepiej jabłoni i gruszy lub krzewów jagodowych i porzeczkowych), gdzie Twój królik będzie mógł odpoczywać do woli.
Zajęcie dla królika z treningiem klikerowym
Uczenie królika sztuczek? Niemożliwe? Możliwe! Trening z klikerem jest doskonałym sposobem na osiągnięcie tego celu. Z klikerem i kilkoma smakołykami (na przykład małymi kawałkami jabłka lub marchewki), możesz nauczyć królika małych sztuczek, takich jak aportowanie lub przeskakiwanie przez przeszkody.
Należy stopniowo zwiększać poziom trudności treningów, zaczynając od bardzo łatwego. Ważne: Nie przemęczaj swojego królika. Przerwij trening natychmiast, jeśli zauważysz, że Twój królik traci chęci do zabawy, wydaje się zniechęcony lub przestraszony.
W pierwszym etapie można po prostu rozprowadzić smakołyki po klatce czy wybiegu. Jeśli królik pobiegnie do przysmaku, kliknij tuż przed zjedzeniem przez niego smakołyku. W ten sposób z czasem królik nauczy się, że po dźwięku klikera następuje natychmiastowa nagroda (w postaci smakołyku).
Aby skłonić królika do przeskakiwania przez przeszkody lub przewracania się, należy umieścić smakołyki w taki sposób, aby królik musiał prześlizgnąć się przez rurkę, wspiąć się na gałąź lub rozciągnąć, aby je dosięgnąć. Jak tylko będzie zbliżał się do nagrody, naciśnij kliker.
Po pewnym czasie, przy odrobinie praktyki i cierpliwości, Twój królik wykona pożądaną czynność bez smakołyku, po usłyszeniu znajomego dźwięku klikera.
Zajęcia z innymi królikami
Największy wybieg i najbardziej wyszukane akcesoria do zabawy na nic się jednak zdadzą, jeśli Twój królik będzie mógł z nich korzystać tylko w samotności. W naturze króliki żyją w grupach i dlatego powinny być trzymane w domu z co najmniej jednym innym królikiem. Człowiek nie może zastąpić drugiego królika – nieważne jak bardzo by się starał i zajmował się swoim pupilem.
Wniosek
Króliki jako zwierzęta domowe również powinny mieć możliwość naśladowania swoich naturalnych zachowań. Dzięki urozmaiconemu i przestronnemu wybiegowi, odpowiednim meblom i przedmiotom do zabawy oraz trzymaniu jeszcze co najmniej jednego królika, można zapewnić tym milusińskim zwierzętom wystarczające zajęcie, a tym samym poczucie pełnego komfortu.