Szczury: Najważniejsze informacje o warunkach utrzymania
© veineleissa / stock.adobe.com
Co do szczurów, zdania są podzielone. Niektórzy uważają je za brzydkie, a inni za urocze i doceniają ich inteligencję i bystrość. Jeśli chcesz trzymać szczury jako zwierzęta domowe, znajdziesz tutaj wszystkie istotne wskazówki.
Spis treści
Wygląd szczura
Uroczy pyszczek z małymi okrągłymi uszkami i paciorkowatymi oczkami, słodkie łapki, bystry charakter – nic dziwnego, że szczury mają swoich fanów.
Jako gryzoń, szczur (nazwa fachowa: rattus) należy do podrodziny myszy. Spośród 65 gatunków szczurów występujących na świecie, jedynie szczur domowy (Rattus rattus) i szczur wędrowny (Rattus norvegicus) występują w Europie.
Szczur domowy to wyhodowany przez człowieka podgatunek szczura wędrownego, który może być trzymany jako zwierzę domowe. Szczur laboratoryjny również wywodzi się od szczura wędrownego.
Podczas gdy dzikie szczury wędrowne charakteryzują się brązowo-szarym futrem, szczury kolorowe mają kolor od białego przez kremowy, szampański, szary i brązowy do czarnego. U szczurów spotyka się również osobniki pstrokate i albinosy. Albinos nie posiada żadnych pigmentów barwnych – jego futro jest czysto białe, a oczy czerwone.
Typowy szczur: Nieowłosiony ogon
Zarówno ogon, jak i łapy są u szczurów pozbawione włosów. Nieowłosiony ogon jest jednym z powodów, dla których niektórzy ludzie brzydzą się szczurami. Jednak nie jest on zupełnie goły, lecz pokryty drobnymi łuskami. Szczur używa ogona między innymi do balansowania podczas wspinaczki.
Dorosły szczur mierzy od 22 do 26 centymetrów od czubka nosa do nasady ogona. Przy długości około 18 do 22 centymetrów ogon jest prawie tak samo długi. Dorosły samiec waży od 250 do 600 gramów, samica od 200 do 400 gramów.
Te małe zwierzęta mają dobry słuch oraz dobrze rozwinięty zmysł węchu i smaku. Szczury są zwierzętami aktywnymi głównie rano i wieczorem. Ich oczy są przystosowane do widzenia o zmierzchu. Nie tolerują zbyt jasnego światła.
Charakter: Sprytne i żywotne
Szczury to inteligentne, aktywne zwierzęta, które potrzebują dużo urozmaicenia. Bez względu na to, jak pięknie urządzona jest klatka – jeśli muszą spędzać w niej cały dzień, szybko się nudzą. Dlatego zaplanuj dla nich codziennie co najmniej jedną godzinę wybiegu.
Należy pamiętać, że szczury są gryzoniami. Tak więc możesz się spodziewać, że jakiś kawałek mebla zostanie nadgryziony. Upewnij się ponadto, że te zwierzęta nie mają dostępu do żadnych kabli zasilających. Wyposażenie klatki również może paść ofiarą ostrych zębów, jeśli jest ono wykonane z drewna.
Ze względu na aktywność w godzinach porannych i wieczornych, szczury są idealnymi zwierzętami domowymi dla osób pracujących, które po pracy mają czas, aby spędzić dużo czasu ze swoimi współlokatorami. Przy odrobinie cierpliwości większość szczurów pozwoli się oswoić.
Tylko dla starszych dzieci
Szczury nadają się dla dzieci tylko w ograniczonym stopniu – choćby dlatego, że w ciągu dnia chcą mieć swój spokój. Zdolności motoryczne małych dzieci również nie są jeszcze wystarczająco rozwinięte, aby radzić sobie z gryzoniami. Jeśli zwierzęta zostaną przez przypadek nieumiejętnie dotknięte lub jeśli czują się dręczone, mogą ugryźć „agresora”.
Od około ósmego roku życia dzieci mogą pomagać w opiece nad tymi zwierzętami, a także bawić się z nimi sami. Do osiągnięcia tego wieku zawsze powinna być przy tym obecna osoba dorosła.
Warunki utrzymania
Warunki utrzymania szczurów Tylko w grupie – nigdy samemu!
Szczury są niezwykle towarzyskimi stworzeniami i nigdy nie powinny być trzymane w odosobnieniu. Aby były szczęśliwe, muszą mieć kontakt z innymi osobnikami. Chcą się bowiem razem bawić, przytulać i pielęgnować.
Trzy zwierzęta to minimum do hodowli odpowiedniej dla gatunku. Większe grupy też są możliwe. Warunkiem jest jednak posiadanie wystarczającej ilości miejsca i czasu na opiekę nad zwierzętami.
Ponadto, szczury są zwierzętami bardzo terytorialnymi i zorientowanymi na grupy. Nigdy nie umieszczaj nowego szczura domowego „tak po prostu” w klatce razem z innymi, ponieważ grupa mogłaby zareagować agresywnie na nowego przybysza. Szczury, które się nie znają, muszą się do siebie powoli przyzwyczajać.
Szczury są bardzo płodne
Od około szóstego tygodnia życia szczury są dojrzałe płciowo. Samica może urodzić do 20 młodych – w jednym miocie! Warto też pamiętać o tym, że szczury mogą mieć potomstwo kilka razy w roku.
Można więc z powodzeniem założyć, że nie znajdziesz wystarczająco dużo nabywców dla tak wielu małych. Dlatego, aby uniknąć niechcianego „błogosławieństwa”, należy trzymać zwierzęta tylko tej samej płci lub kastrować szczury płci męskiej.
Klatka i lokalizacja
Klatka dla szczurów
Jako zwierzęta domowe szczury spędzają większość życia w klatce. Powinna więc być wystarczająco duża, aby oferować wystarczająco dużo miejsca do spania, jedzenia, wspinania się i zabawy. Im więcej, tym lepiej. Zaleca się, żeby powierzchnia podłogi na jednego szczura wynosiła co najmniej 0,5 metra kwadratowego.
Ważne: Właściwa lokalizacja klatki dla szczura
Lokalizacja klatki dla szczura odgrywa decydującą rolę dla jego dobrego samopoczucia. Klatka na szczury nie pasuje do ogrodu, na balkon czy do garażu, ponieważ zwierzęta te są bardzo wrażliwe na duże wahania temperatury. Należy również unikać bezpośredniego światła słonecznego.
Idealne miejsce jest lekko wzniesione, ciche, chronione przed przeciągami – a mimo to interesujące. W końcu te małe zwierzątka uwielbiają zróżnicowane środowisko. Najlepiej jest umieścić klatkę w pomieszczeniu, które będzie przeznaczone również na wybieg.
Szczury są bardzo czystymi zwierzętami i często się myją. Należy również regularnie czyścić klatkę, przynajmniej co kilka tygodni. Zwykle wystarcza do tego gorąca woda, ewentualnie z odrobiną octu lub płynu do mycia naczyń. Nie używaj żadnych ostrych, silnie pachnących środków czyszczących, ponieważ delikatne nosy szczurów tego nie znoszą. Perfumowane podłoże również jest niewskazane.
Podstawowe wyposażenie klatki dla szczurów
Aby Twój zwierzak czuł się komfortowo w swojej klatce, musi być ona urządzona w sposób dla niego przyjazny. Obejmuje to różne możliwości spania, ukrywania się i zabawy. Może zafundujesz swoim szczurom mały hamak, w którym będą mogły się zrelaksować?
Miski na karmę powinny być jak najcięższe i stabilne, ponieważ szczury lubią siadać na ich brzegu. Wiele szczurów używa „kuwety dla szczurów”. Aby ją przygotować, weź płytkie naczynie, wypełnij je podłożem i umieść w jednym kącie klatki.
Tego potrzebujesz do podstawowego wyposażenia:
- Domki albo jaskinie do chowania się.
- Rurki, drabinki i hamaki do zabawy.
- kilka miejsc do spania
- Miski i poidła
- Podłoże i płaskie naczynie dla „WC dla szczurów”
W sklepie online zooplus znajdziesz odpowiednie klatki dla szczurów oraz zabawki i akcesoria dla urządzenia przestrzeni dla szczurów.
Żywienie
Właściwa karma dla szczurów
Szczury są wszystkożerne. Jedzą zarówno pokarm roślinny, jak i zwierzęcy. Głównym składnikiem ich diety są zboża. Świeże owoce i warzywa również powinny być regularnie uwzględniane w ich menu. Możesz również podawać szczurom smakołyki w postaci twarogu, larw mącznika lub jajek ugotowanych na twardo.Wypróbuj po prostu różne smakołyki, bo jeśli chodzi o jedzenie, szczury są indywidualistami. To, co lubi jeden z nich, drugiemu może w ogóle nie smakować. Upewnij się również, że Twoja grupa szczurów ma zawsze dostęp do świeżej wody.
W sklepie internetowym zooplus można znaleźć różne rodzaje karmy dla szczurów.
Zdrowie
Problemy zdrowotne szczurów
Niestety, średnia długość życia szczurów nie jest szczególnie wysoka, gdyż żyją one tylko 2–3 lata. Jeśli masz dzieci, powinieneś delikatnie przygotować je na to, że ich pupile nie będą żyły zbyt długo.
Niektóre choroby u szczurów pojawiają się już w wieku półtora roku. Częstotliwość występowania guzów sutka i chorób układu oddechowego u szczurów jest niestety stosunkowo wysoka.
Szczury mają tendencję do ukrywania bólu. Jest to pozostałość po przodkach żyjących w środowisku naturalnym, gdzie chory szczur mógł szybko stać się ofiarą drapieżnika. Jeśli Twój szczur wydaje się chory, należy jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem.
Następujące objawy mogą wskazywać na chorobę u szczura domowego:
- Brak apetytu
- Utrata wagi
- Zmęczenie, apatia
- Zmiany w sierści (grudki, wyłysienia)
- Zrosty na pośladkach
Nie wszyscy weterynarze są tak dobrze obeznani ze szczurami, jak z kotami i psami. Dlatego postaraj się, by odpowiednio wcześnie znaleźć odpowiednio wyspecjalizowanego weterynarza dla swojego pupila.
Wyszukiwarka weterynarza zooplus może pomóc Ci znaleźć specjalistę.
Kupno
Zakup szczura
Spodobały Ci się te małe gryzonie i chcesz dzielić swój dom z małym stadem szczurów? W takim razie rozejrzyj się w lokalnym schronisku! Często znajdują się tam niechciane szczury domowe.
Szczury są również oferowane poprzez ogłoszenia w tygodnikach lub w Internecie. Ci, którzy sprzedają tam swoje zwierzęta, są zazwyczaj zainteresowani tylko szybkim zyskiem. Odpowiednie dla danego gatunku warunki lub stosowna opieka zdrowotna mają tam często drugorzędne znaczenie. Dlatego lepiej trzymać się od tych ofert z daleka. Najlepiej kupić szczura od hodowcy lub w zaufanym sklepie zoologicznym, który pozyskuje zwierzęta do sprzedaży wyłącznie z pewnych źródeł.
Podsumowanie
Utrzymanie szczurów jest stosunkowo wymagające: Do szczęśliwego szczurzego życia potrzebują towarzystwa współbraci i dużej różnorodności na co dzień. Jeśli chcesz mieć szczury jako zwierzęta domowe, musisz również zaplanować im czas, aby były odpowiednio zajęte. Problemy zdrowotne także mogą stać się wyzwaniem. Jeśli Twoje osobniki są nieco starsze, to należy spodziewać się częstszych wizyt u weterynarza. W każdym razie, jeśli zdecydujesz się na przygodę ze szczurami, zyskasz niesamowicie sympatycznych współlokatorów. Jedno jest pewne – ze stadkiem szczurów nigdy nie będzie nudno!