Świnka morska (kawia domowa) This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
świnka morska

Te małe, milusińskie gryzonie występują w wielu odmianach barwnych.

Świnki morskie to niewątpliwie jedne z najpopularniejszych gryzoni domowych. W czym tkwi sekret popularności tych uroczych, puszystych zwierzątek i jakie są ich wymagania względem utrzymania i żywienia?

Wygląd: Jakie są rasy świnek morskich?

Czarne paciorkowate oczy, lśniąca sierść i krótkie nóżki. Z reguły większość miłośników świnek rozpoznaje je na pierwszy rzut oka. Jednak w zależności od rasy, zwierzęta te mogą się znacznie różnić wyglądem.

Eksperci dzielą je na dwie grupy, różniące się od siebie długością włosia: Rasy krótkowłose i rasy długowłose.

Świnki morskie krótkowłose

Do najpopularniejszych ras krótkowłosych zaliczamy:

  • Świnkę morską gładkowłosą
  • Rozetkę (Abyssinian)
  • American Crested
  • English Crested
  • Rex
  • Teddy

Świnki morskie długowłose

Najpopularniejsze rasy długowłose to:

  • Sheltie
  • Coronet
  • Angora
  • Peruwianka
  • Texel
  • Merino
  • Alpaka
  • Moher

Wszystkie rasy wykazują najróżniejsze umaszczenia – białe, brązowe, czarne oraz wielobarwne. Różnice zauważymy również w kolorze oczu zwierząt, co sprawia, że są one szczególnie interesujące.

Określanie płci: Samica czy samiec?

Dla niewprawionego oka rozpoznanie płci świnki morskiej nie jest proste. Najlepiej rozpoznaje się płeć świnki, kiedy ma się do porównania osobniki różnej płci.

By określić płeć, należy wziąć świnkę ostrożnie do ręki tak, by widzieć jej brzuszek. Następnie należy delikatnie rozciągnąć palcami skórę w okolicach narządów płciowych. Jeśli narząd wygląda jak litera „Y” świnka jest płci żeńskiej, jeśli z kolei wygląda jak „I” – mowa o samcu.

Zachowanie: Zrozumieć język świnek morskich

Świnki morskie to żywe i wrażliwe zwierzęta. Jednocześnie są też bardzo inteligentne – wykształciły nawet swój własny język, w którym komunikują innym osobnikom na przykład swoje samopoczucie.

  • Podstawowym odgłosem wydawanym przez te gryzonie jest gwizdanie, które daje się zasłyszeć przede wszystkim wówczas, kiedy świnka morska cieszy się z podawanego jej jedzenia. Podobnym gwizdem świnka morska wita się ze swoim człowiekiem.
  • Innym odgłosem świnek jest swoistego rodzaju „pomruk”, który wydają na przykład w trakcie pieszczot z opiekunem czy w czasie zalotów.
  • „Kwilenie” oznacza prawdopodobnie smutek. Takie odgłosy kawie wydają jednak z siebie rzadko, zwłaszcza gdy są same. Stanowią one zagadkę dla ekspertów, którzy nie są w stanie wyjaśnić, jak świnki wydobywają z siebie ten odgłos.
  • Ponadto kawia domowa potrafi zgrzytać zębami, czego odgłos przypomina trochę warczenie. Zgrzytanie ma miejsce często, gdy dochodzi do kłótni między dwoma samcami.

Jak chwytać świnkę morską?

By podnieść świnkę morską, używaj najlepiej obu dłoni i chwytaj ją pod brzuszkiem w poprzek. Można wówczas położyć ją sobie na kolanach lub nieść przytuloną do piersi.

Zachowaj ostrożność, by świnka nie spadła! Być może wygląda na krzepką, lecz ma łamliwe kości. Upadek na przykład z kanapy może grozić poważnymi obrażeniami.

To normalne, że na początku Waszej znajomości, świnka morska będzie się Ciebie bała. Wynika to z jej instynktu ucieczki. Niemniej jednak, możesz z powodzeniem przyzwyczaić swoich podopiecznych do siebie, poświęcając im dużo uwagi, cierpliwości i podając zdrowe smakołyki prosto z ręki.

Utrzymanie świnek morskich

Jak duża powinna być klatka dla świnki morskiej?

Świnki morskie to zwierzęta stadne. Do dobrego samopoczucia potrzebują kontaktu z innymi przedstawicielami gatunku, dlatego należy je trzymać w grupie przynajmniej dwóch osobników.

Minimalny rozmiar klatki dla dwóch zwierząt wynosi 120 x 60 centymetrów. Zdecydowaną większość czasu świnki spędzają przecież w klatce, więc powinny móc poruszać się w odpowiednim stopniu. Jeśli chcesz trzymać większą grupę gryzoni, klatka powinna być odpowiednio większa.

Przerwy między szczeblami powinny być niewielkie, by świnka nie mogła przełożyć przez nie głowy. Powinna być także na tyle wysoka, aby świnka nie mogła na nią wskoczyć. Mogłoby dojść wówczas do zranienia.

Ważne: Świnki morskie potrzebują odpowiednio dużo przestrzeni. Nie są również przytulankami dla dzieci! Muszą mieć zawsze zapewnioną możliwość wycofania się, gdy tylko poczują się przytłoczone.

Wyposażenie

Odpowiednie wyposażenie mieszkania

Świnki morskie są skore do zabawy, ale jednocześnie lubią mieć swoje kryjówki. Aby Twoja świnka morska czuła się w swojej klatce jak w domu, należy ją wyposażyć w następujące elementy:

Świnka morska jeszcze większą przyjemność z zabawy czerpała będzie wówczas, gdy pomiędzy różnymi jej elementami znajdować będzie małe smakołyki, na przykład plasterek ogórka, korzeń pietruszki czy kawałek papryki.

Na co zwracać uwagę, gdy świnka jest na wybiegu?

Zasadniczo, świnkę morską można trzymać na zewnątrz, pod warunkiem, że będziemy pamiętać o kilku kwestiach:

  1. Stopniowym przyzwyczajaniu świnki morskiej do nowego otoczenia i zielonej paszy.
  2. Ociepleniu klatki w zimie.
  3. Wyposażeniu jej w szybę z pleksiglasu.
  4. Dodatkowej wyściółce z sianka, by zwierzę mogło się nią okryć.
  5. Regularnym sprawdzaniu, czy woda pitna nie przymarza.
  6. Usytuowaniu wybiegu w lecie w zdecydowanej większości w cieniu.
© Anke Thomass / stock.adobe.com
Możesz rozważyć również trzymanie zwierzęcia na wybiegu.

Żywienie

Co i jak często jedzą świnki morskie?

Aby Twoja świnka morska cieszyła się dobrym zdrowiem, bardzo ważny jest rodzaj i jakość podawanego jej pożywienia. Codziennie powinna mieć do dyspozycji wysokiej jakości sianko oraz świeżą wodę pitną. Jest to ważne, ponieważ zwierzęta te mają bardzo wrażliwy układ pokarmowy i muszą nieprzerwanie przyswajać pokarmy.

Lubią suchą karmę, świeże owoce (np. jabłka, winogrona) oraz warzywa (np. ogórki, marchewki, seler). Uważaj jednak, by nie podawać ich w zbyt dużych ilościach, ponieważ nadmiar cukru im nie służy. Dużą wartość odżywczą mają także zioła, takie jak cząber, koperek czy bazylia.

Uwaga: Śwince morskiej nie należy podawać pokarmu dla królików. Świnki narażone są na niedobory witaminy C, gdyż podobnie jak ludzie nie są w stanie jej samodzielnie produkować. Witamina ta dostarczana jest wyłącznie w pożywieniu dla świnek morskich.

Czego nie podawać śwince morskiej?

W żadnym wypadku nie powinno się podawać śwince morskiej:

  • fasoli (jest trująca)
  • kapusty (powoduje wzdęcia)
  • pryskanych owoców lub warzyw
  • resztek pokarmowych

Smaczne sianko znajdziesz w sklepie internetowym zooplus.

świnka morska pożywienie © A.Freund / szock.adobe.com
Ważne jest, aby rozumieć, jak przebiega proces trawienia u świnki morskiej.

Pielęgnacja

Kontrola podstawą zaufania

Aby Twoi podopieczni byli zdrowi, należy regularnie sprawdzać ich stan. Szczególną uwagę zwróć na pazurki, sierść oraz zęby. U niektórych świnek morskich zdarza się, że zęby rosną za długie, gdyż niewystarczająco się ścierają.

1. Obcinanie pazurków

Ponieważ świnki nie ścierają dostatecznie pazurków, należy im je regularnie podcinać. Jeśli nie masz odwagi, by zrobić to samodzielnie, zabierz w tym celu świnkę do lekarza weterynarii.

Jeśli jednak chcesz spróbować, zaopatrz się w odpowiednie cążki, za pomocą których należy uciąć pazur na 3 do 5 mm przed unerwioną częścią. Przy jasnych pazurkach z łatwością zauważysz nerwy. Ciemne pazurki podcinaj zawsze tylko na samych końcach, by nie przysporzyć śwince cierpienia.

2. Pielęgnacja sierści

Sierść należy regularnie sprawdzać pod kątem obecności pasożytów. Przede wszystkim długowłose kawie domowe wymagają regularnej pielęgnacji futerka. Należy je delikatnie czesać miękką szczotką.

W przypadku świnek z kręconym włosiem należy je delikatnie przeczesywać palcami, by nie sprawiać zwierzęciu bólu szarpiącą szczotką.

Zdrowie

Jak długo żyją świnki morskie?

Przy odpowiedniej pielęgnacji świnki morskie dożywają 6 do 8 lat, zdarzają się jednak bardziej długowieczne egzemplarze. Niestety nierzadko w wyniku złych warunków utrzymania lub innych przyczyn świnki morskie chorują.

Częstymi dolegliwościami w ich przypadku są na przykład problemy z zębami oraz układem trawiennym. W razie biegunki koniecznie zabierz świnkę do lekarza weterynarii, ponieważ kawie domowe mają bardzo wrażliwy układ pokarmowy, którego dysfunkcje mogą zagrażać ich życiu.

Hodowla

Jak rozmnażają się świnki morskie?

Jeśli rozmyślasz nad założeniem hodowli, najpierw zastanów się co zrobisz z potomstwem swojej parki. Rynek zoologiczny jest przepełniony świnkami, a ponadto jest całe mnóstwo kawii domowych, które poszukują domu i nie ma się nimi kto zająć, w efekcie czego lądują w schroniskach lub zostają po prostu wyrzucane.

Musisz także pamiętać, że po zakończonym procesie rozrodu samiczkę i samca będzie trzeba od siebie odizolować, gdyż wkrótce mogłoby się okazać, że kolejne maluszki są w drodze. Ewentualnie, możesz rozważyć kastrację samca.

Porady dotyczące rozmnażania świnek morskich

Jeśli decyzja o rozpłodzie zapadła, warto zastosować się do poniższych wskazówek:

  • Samiczka do rozpłodu powinna ważyć około 700 g i być w wieku od 5 do 11 miesięcy przy pierwszym pokryciu.
  • Uważnie obserwuj zachowanie Twojej parki.
  • Dostosuj żywienie do zwiększających się potrzeb przyszłej mamy.
  • Ciąża u świnek morskich trwa 68 dni.
  • Po upływie maksymalnie czterech tygodni młodziutkie samiczki muszą być odseparowane od ojca, gdyż ten zatroszczyłby się o kolejne potomstwo.

Pochodzenie

Jakie jest naturalne środowisko świnki morskiej?

Świnki morskie pochodzą z terenów Andów w Ameryce Południowej, gdzie stanowiły pożywienie rdzennych mieszkańców. Następnie europejscy marynarze przywieźli je do Europy, gdzie bardzo szybko gryzonie te rozprzestrzeniły wśród społeczeństwa ze względu na ekspresowe rozmnażanie. Od tamtej pory świnki morskie należą do najpopularniejszych zwierząt domowych.

Porady dotyczące zakupu świnek morskich

Planując zakup świnki morskiej, najlepiej poszukać profesjonalnego, godnego zaufania hodowcy. Nie obawiaj się zadawania mu konkretnych pytań. Każdy poważny hodowca chętnie odpowie na każde z nich i będzie chciał znaleźć dla swoich podopiecznych odpowiedzialnego opiekuna.

Powinieneś także moc zajrzeć do klatek – sprawdź, czy są czyste, jasne, przestrzenne i czy zbyt wiele świnek nie musi cisnąć się w jednej klatce.

Adresy hodowców znajdziesz w gazecie, Internecie oraz za pośrednictwem klubów świnek morskich. Możesz również zastanowić się nad adopcją tego małego gryzonia ze schroniska – otrzymasz go wtedy za symboliczną opłatą.

Ile kosztuje świnka morska?

Nie zapominaj, że świnki morskie to zwierzęta stadne, dlatego musisz kupić od razu dwa osobniki. Ceny świnek morskich są dość zróżnicowane i wahają się od 50 do 200 zł. Rasowe świnki są oczywiście odpowiednio droższe.

Do tego należy doliczyć koszty niezbędnego wyposażenia (np. klatki), bieżące wydatki związane z pokarmem czy siankiem oraz koszty weterynaryjne (np. za szczepienia).

Oznaki zdrowego zwierzęcia

Zdrowa kawia domowa ma błyszczącą sierść i oczy, i nie jest wychudzona. Jej futerko nie jest przerzedzone, posklejane, zwłaszcza w okolicy odbytu, ani skołtunione.

Odpowiednia aklimatyzacja

Gdy do klatki Twojej świnki morskiej wprowadza się nowy mieszkaniec, zwierzęta będą potrzebowały czasu, by się do siebie przyzwyczaić. W przypadku młodych zwierząt trwa to stosunkowo krótko, natomiast u starszych osobników może wymagać więcej czasu.

Jeśli dysponujesz dwoma klatkami, przez kilka pierwszych dni możesz trzymać je w osobnych klatkach ustawionych obok siebie. Poza tym najlepiej włożyć do wspólnej klatki najpierw nowo zakupioną świnkę, a dopiero później udomowione zwierzątko, by pozbawić je nieco pewności co do jego terytorium.

Podsumowanie: Czy świnka morska jest odpowiednim zwierzątkiem dla mnie?

Świnki morskie to wspaniałe zwierzęta, co udowadniają już od stuleci. Mają one jednak konkretne wymagania w zakresie utrzymania i żywienia, które należy zawsze wziąć pod uwagę.

Jeśli natomiast zapewnisz im odpowiednie dla gatunku warunki, zyskasz ufnych i wesołych współlokatorów. Ale uwaga: Zbyt intensywny kontakt z człowiekiem może je stresować. Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci, które nie nauczyły się jeszcze ostrożnego obchodzenia się ze zwierzętami. Dlatego nie zostawiajmy ich z naszymi małymi gryzoniami bez nadzoru.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane