Świnka morska abisyńska (rozetka)
© Katharina Knaup / stock.adobe.com
Świnki morskie abisyńskie od lat należą do najpopularniejszych zwierząt domowych. Nic dziwnego – trudno bowiem nie zakochać się w ich milutkiej grzywce i małych paciorkowatych oczkach! Ale skąd właściwie pochodzą rozetki, co lubią, a za czym nie przepadają? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.
Spis treści
- Wygląd: Jakimi cechami zewnętrznymi wyróżnia się świnka morska abisyńska?
- Charakter: Wesołe i przyjazne
- Na co należy zwrócić uwagę?
- Dieta odpowiednia dla gatunku: Co jedzą świnki morskie abisyńskie?
- Zdrowie: Czy świnki morskie abisyńskie są odporne na choroby?
- Zakup: Ile kosztuje rozetka?
- Historia: Od źródła mięsa do zwierzęcia domowego
- Podsumowanie: Czy rozetka będzie dla mnie odpowiednia?
Wygląd: Jakimi cechami zewnętrznymi wyróżnia się świnka morska abisyńska?
Każda rasa ma swoje specyficzne cechy określone w opracowanych wzorcach. Wśród świnek morskich rozetka jest jedną z najpopularniejszych. Waży nie więcej niż 1800 gramów i dorasta do 22–35 centymetrów długości.
Popularność zawdzięcza przede wszystkim swojej uroczej, rozczochranej sierści, która ma zazwyczaj około 3–4 centymetrów. Dłuższe włosy występują zazwyczaj u angor i peruwianek.
Czym są rozetki u świnek morskich?
Jak sama nazwa wskazuje, sierść przedstawicieli tej rasy układa się w tak zwane rozetki. Słowo to pochodzi z języka francuskiego i można je przetłumaczyć jako „małe kwiaty róży”. Opisuje więc określone ułożenie sierści, które występuje w następujących miejscach na ciele tych gryzoni:
- cztery na tułowiu
- dwie na biodrach
- dwie na tylnych kończynach
U niektórych zwierząt występują również na ramionach lub nosie, co jest szczególnie pożądane wśród hodowców, ale nie wykluczają oni również świnek, u których rozetki nie występują. Ważny jest także kształt i wielkość rozetek oraz kierunek wzrostu włosów.
Pomiędzy rozetami, które są zazwyczaj ułożone parami, włosy rosną pionowo w górę i nazywane są grzebieniami. Im są prostsze, tym wyżej oceniane przez hodowców.
Kolory sierści
Te urocze gryzonie występują w najróżniejszych odmianach barwnych – mogą być rude, czarne, białe lub wielokolorowe. Popularne są również odmiany pręgowane oraz szylkretowe (połączenie białego, czarnego i rudego).
Charakter: Wesołe i przyjazne
Te zabawne maluchy o zwichrowanej czuprynie uważane są za wyjątkowo ufne i żywiołowe. Szybko przyzwyczajają się do nowego domu i domowników i lubią chwile spędzone z nimi na pieszczotach.
Głaskać powinno się je jednak szczególnie ostrożnie. Zbytnia gwałtowność czy emocjonalność może je zestresować, co może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie. Poza tym, zawsze ostrzegaj je zanim się do nich zbliżysz, aby ich nie wystraszyć.
Warto wiedzieć: Świnki morskie są bardziej świadome niż mogłoby się to wydawać. Za sprawą konsekwentnego treningu, pochwał i przysmaków można je nawet nauczyć kilku sztuczek!
Warunki utrzymania i pielęgnacja
Na co należy zwrócić uwagę?
Ze względu na niewielkie rozmiary w porównaniu na przykład do psów czy kotów, świnki morskie uchodzą za łatwe w pielęgnacji. Nie można jednak zapominać, że dbać trzeba nie tylko o ich sierść, ale również o klatkę, w której przebywają.
Należy więc regularnie wymieniać ściółkę (co najmniej raz w tygodniu) i przemywać podłoże gorącą wodą oraz usuwać wszelkie zabrudzenia, w tym odchody, z pojnika czy domku, a także codziennie odświeżać wodę pitną.
Jeśli w sierści świnki nazbiera się dużo brudu, można ją przeczesać miękką szczotką. Zwłaszcza w przypadku odmian długowłosych pozwoli to zapobiec niechcianym kołtunom i konieczności usuwania ich przy pomocy maszynki do strzyżenia, co jest bez wątpienia stresujące dla zwierząt.
Jakie wymiary powinien mieć wybieg?
Im więcej miejsca będą miały świnki do dyspozycji, tym lepiej dla nich. Minimalne wymiary kojca dla pary świnek to 100 x 60 centymetrów.
Klatkę lub wybieg należy usytuować z dala od grzejników. Nie powinny znajdować się także w palącym słońcu. Kawie domowe są bowiem bardzo wrażliwe na wysokie temperatury.
Jeśli chcesz trzymać swoich podopiecznych na zewnątrz, wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule.
Żywienie
Dieta odpowiednia dla gatunku: Co jedzą świnki morskie abisyńskie?
Tak, jak wszystkie świnki morskie, rozetki mają jednokomorowy żołądek. Oznacza to, że znajdująca się w nim treść pokarmowa może zostać przesunięta do dalszego odcinka układu pokarmowego (jelita) jedynie przez spożywanie kolejnych porcji pożywienia.
Jeśli więc w jej diecie nie będzie wystarczającej ilości surowego błonnika, proces trawienia zostanie zaburzony, a z powodu pracujących w nim bakterii może dojść do niebezpiecznego rozdęcia żołądka.
Pamiętaj, że wysokiej jakości siano to podstawa diety Twoich podopiecznych. Ponieważ zawiera dużą ilość surowego błonnika, kawie domowe powinny mieć do niego zapewniony stały dostęp.
Siano można uzupełniać warzywami (np. sałatą, ogórkami, marchewką), które są źródłem wielu cennych witamin i minerałów. Owoce natomiast należy podawać sporadycznie i w niewielkich ilościach, ponieważ zawierają dużo cukru.
To samo dotyczy wysokoenergetycznej karmy zbożowej. Nadmiar energii może bowiem szybko doprowadzić do nadwagi, która jak wiadomo jest szkodliwa dla zdrowia.
Zdrowie
Zdrowie: Czy świnki morskie abisyńskie są odporne na choroby?
Rozetki na ogół cieszą się dobrym zdrowiem. Niemniej, mogą je dotknąć typowe dla świnek morskich dolegliwości, takie jak wady zgryzu, powodowane niewłaściwymi warunkami utrzymania oraz dietą.
Co więcej, pewne komplikacje mogą wystąpić w procesie hodowli, na przykład w przypadku tak zwanego genu roan, odpowiedzialnego za białe umaszczenie. W wyniku skojarzenia dwóch osobników będących nosicielami tego genu urodziłoby się niepełnosprawne potomstwo, bez większych szans na przeżycie.
Warto o tym pamiętać, szukając hodowcy świnek i wybierać wyłącznie profesjonalistów, aby nie wspierać tego typu praktyk.
Jak długo żyją świnki morskie abisyńskie?
Przy odpowiednim utrzymaniu i żywieniu, długość życia rozetek wynosi około sześć–osiem lat.
Zakup: Ile kosztuje rozetka?
Kawie domowe nie są samotnikami i potrzebują towarzystwa innych przedstawicieli gatunku. Dlatego decydując się na ich zakup, należy nabyć co najmniej dwa osobniki.
Ceny świnek morskich abisyńskich mogą się różnić w zależności od pochodzenia i płci, ale oscylują w granicach 100–200 złotych. Do tego należy oczywiście doliczyć koszty zakupu kojca, ewentualne wydatki związane z opieką weterynaryjną, szczepieniami oraz pokarmem.
Historia: Od źródła mięsa do zwierzęcia domowego
Wszystkie popularne rasy świnek morskich pochodzą od świnek żyjących niegdyś w Brazylii i Peru. Zamieszkiwały one tereny wyżynne i były przyzwyczajone do surowego klimatu. Dla Indian te małe gryzonie stanowiły przede wszystkim źródło mięsa.
Kiedy w XVI wieku hiszpańscy żeglarze sprowadzili je do Europy, szybko podbiły serca europejskiej ludności (zwłaszcza w Anglii). W ciągu kilku lat kawie stały się popularnymi zwierzętami domowymi i nikt już nie myślał o nich jako o źródle pożywienia.
Za sprawą ukierunkowanej hodowli stworzono nowe rasy, różniące się od siebie zewnętrznie i wewnętrznie. Jednak, dlaczego akurat rozetki nazwano świnkami abisyńskimi nie jest jasne do dzisiaj.
Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z hodowlą świnek morskich abisyńskich lub szukasz godnego zaufania hodowcy, skontaktuj się z Polskim Klubem Rasowych Świnek Morskich.
Podsumowanie: Czy rozetka będzie dla mnie odpowiednia?
Jeśli nie dysponujesz wystarczającą ilością czasu lub chęciami, aby swojego pupila wyprowadzać na spacer kilka razy dziennie, świnka morska abisyńska będzie świetną alternatywą.
Sprawdzi się również w rękach początkujących miłośników zwierząt – bardzo lubi kontakt z człowiekiem i jest łatwa w pielęgnacji.