Królik teddy

Artykuł napisany przez Bärbel Edel
Królik teddy na łące

Królik teddy we własnej osobie.

Królik teddy należy do królików miniaturowych. Jego puszyste futerko i okrągły tułów sprawiają, że jest wyjątkowo uroczy. Jednak niezależnie od tego, jak słodko wygląda, ze względów etycznych należy zrezygnować z jego zakupu. Historia tego zajęczaka jest bowiem dość kontrowersyjna.

Wygląd królika teddy

Dorośli przedstawiciele rasy ważą nie więcej niż dwa kilogramy i tym samym zaliczani są do królików miniaturowych.

Króliki teddy występują we wszystkich typowych dla gatunku kolorach i wzorach. Możliwe są również różne kolory oczu, chociaż najczęściej występują niebieskie.

To, co czyni te maluchy szczególnie urokliwymi, jest ich długa, puszysta okrywa włosowa, która w przeciwieństwie do innych królików długowłosych, na przykład angor, nie wymaga strzyżenia.

Poza tym, występują w dwóch odmianach – wyróżniamy króliki karzełki ze stojącymi uszami oraz baranki ze zwisającymi uszami, różniące się od siebie także wielkością i budową.

Karzełek teddy

Odmiana 1: Karzełek teddy

Waga tych zajęczaków waha się od 800 do 1.700 gramów, przy czym idealna waga samic i samców wynosi 1.350 gramów. Samice ważące mniej niż 1.200 gramów zazwyczaj nie nadają się do hodowli. Ich potomstwo jest bowiem często zbyt małe, aby przeżyć.

Przedstawiciele obu płci nie tylko nie różnią się ciężarem ciała, ale również jego budową – tułów jest u samic i samców jest krótki, krępy i walcowaty, a jego tylna część równomiernie szeroka.

Kończyny są krótkie i smukłe, a ogon solidnie osadzony.

Na krótkiej, prawie niewidocznej szyi spoczywa głowa o szerokim czole. Poza tym, mają duże paciorkowate oczy i okrągłe, puszyste uszy, szeroko rozstawione, o długości od pięciu do sześciu centymetrów.

Baranek teddy

Odmiana 2: Baranek teddy

Przy wadze od 1.300 do 2.000 gramów, baranki teddy są nieco cięższe od karzełków teddy. Idealna waga samicy waha się od 1.500 do 1.800 gramów, a samca od 1.600 do 1.900 gramów.

Celem ich hodowli jest uzyskania takiej budowy ciała jak w przypadku baranka mini lop, który charakteryzuje się zwartą budową ciała z zakrzywioną linią grzbietu, szerokimi barkami oraz mocną, krótką szyją. Kończyny powinny być krótkie i niezbyt cienkie.

Również głowa baranka teddy jest krótka i mocna. W stosunku do ciała wydaje się masywna, zwłaszcza u samców, u samic jest natomiast nieco węższa.

Czoło i pyszczek są u obu płci szerokie. Baranki teddy mają ponadto wyraźnie na zewnątrz wysklepioną część czołową i nosową, określaną głową baranią.

Znakiem rozpoznawczym przedstawicieli tej odmiany są zwisające uszy, mierzące od 24 do 26 centymetrów. U ich podstawy znajduje się chrząstka – tak zwana korona.

Baranek teddy skaczący przez gałązkę © Martin / stock.adobe.com
Typowe dla baranków teddy są zwisające uszy.

Nagie noworodki

Małe króliczki przychodzą na świat ślepe i nagie. Dopiero po około trzech dniach ich ciało zaczyna porastać futerko. Na tym etapie ich grzbiet pokryty jest jedynie puchem na obszarze w kształcie klina, który widoczny jest do około szóstego tygodnia życia.

Zdrowie: Rasa podatna na wiele dolegliwości

Dążenie do wyhodowania jak najmniejszego i najbardziej uroczego królika doprowadziło niestety do wielu problemów zdrowotnych u królików teddy. Należy więc nastawić się na to, że będąc opiekunem jednego z nich, będzie się częstym gościem u lekarza weterynarii.

Problem stanowi między innymi ich mała waga. Prowadzenie hodowli zwierząt ważących mniej niż kilogram uznawane jest w niektórych krajach, na przykład w Niemczech, za znęcanie się.

Kości szczęki w okrągłych główkach królików teddy są bardzo krótkie i znajduje się w nich zbyt mała przestrzeń na zęby, co prowadzi do wad zgryzu i utrudnionego pobierania pożywienia. Poza tym, zwierzęta te cierpią często z powodu łzawienia i stanów zapalnych oczu, ponieważ ich kanaliki łzowe są zbyt wąskie. W związku z tym zakaz hodowli obejmuje czasami również osobniki z ekstremalnie okrągłymi głowami lub skróconymi szczękami.

Szczególnie często zdarza się to w przypadku baranków teddy – ze względu na ich zwisające uszy, bardzo często występują u nich stany zapalne uszu, a nawet utrata słuchu. Ponadto, uszy ograniczają ich pole widzenia, na czym cierpi także komunikacja z innymi zwierzętami. Położenie uszu jest bowiem ważną częścią ich sposobu porozumiewania się.

Niemniej, średnia długość życia królików teddy wynosi około ośmiu lat.

Czy warto kupić królika teddy?

Nie ulega wątpliwości, że te pluszowe kuleczki są niezwykle urocze a pokusa, by je zdobyć jest duża.

Adopcja ze schroniska dla zwierząt

Ze względów etycznych lepiej postawić jednak na adopcję niż zakup od hodowcy. Hodowla tej rasy jest kontrowersyjna i nie powinno się jej wspierać.

W schroniskach natomiast można znaleźć przedstawicieli wielu ras, a przy odrobinie szczęścia również królika teddy.

Usposobienie

Charakter: Ufne i śmiałe

Te małe futrzaki uważane są za przyjazne, inteligentne i żywiołowe. Podobnie jak wszystkie inne zajęczaki, mają dużą potrzebę ruchu i szybko się nudzą, dlatego potrzebują regularnego zajęcia i swobodnego, zapewniającego możliwość eksploracji otoczenia wybiegu.

Jako zwierzęta aktywne w ciągu dnia, króliki teddy sprawdzą się również w rękach dzieci. Są ufne i chętnie się bawią.

Warunki utrzymania

Utrzymanie: W sposób odpowiedni dla gatunku

Króliki są niezwykle towarzyskimi stworzeniami, które nie powinny być trzymane w pojedynkę. Do szczęśliwego życia potrzebują innych przedstawicieli gatunku, z którymi będą mogły się bawić i przytulać.

Najlepiej sprawdzają się grupy w następującym składzie:

  • wykastrowany samiec z jedną do trzech wykastrowanych samic
  • dwa wykastrowane samce z dwiema do czterech wykastrowanych samic
  • niewielka grupa wykastrowanych samców

Nie zaleca się trzymania wyłącznie samic, które mogą przejawiać wzajemną agresję.

Trzymanie królików teddy z innymi zwierzętami

Po spełnieniu pewnych warunków, możliwe jest trzymanie królików teddy razem z kotami lub nawet psami. Nie łudź się jednak, że się zaprzyjaźnią i na wszelki wypadek nie zostawiaj ich sam na sam ze sobą.

Króliki są często trzymane razem ze świnkami morskimi. Niestety te dwa gatunki mają niewiele ze sobą wspólnego – posługują się zupełnie innymi językami. Dlatego nieporozumienia i zachowania agresywne są w takim przypadku gwarantowane. Lepiej więc trzymać je oddzielnie.

Króliki miniaturowe również potrzebują odpowiedniej przestrzeni

Nawet najmniejsi przedstawiciele gatunku muszą mieć zapewnioną odpowiednią ilość miejsca do biegania i zabawy. Dlatego regularny wolny wybieg lub duży kojec są nieodzowne.

Ponadto, w klatce dla królika nie może zabraknąć:

Oczywiście klatkę i wybieg należy regularnie czyścić, aby Twoi podopieczni czuli się tam komfortowo i cieszyli się dobrym zdrowiem.

W sklepie internetowym zooplus znajdziesz duży wybór klatek i kojców dla królika, a także tunele do zabawy i tuby, w których zwierzęta będą mogły się ukryć.

Trzymanie królików teddy na zewnątrz

W przeciwieństwie do innych ras, króliki teddy nie mogą przebywać na zewnątrz w każdych warunkach pogodowych. Ich długie, cienkie włosy nie zapewniają wystarczającej ochrony przed niskimi temperaturami i wilgocią. Poza tym, w niektórych miejscach ich okrywa włosowa jest przedzielona i w takich miejscach zimno dociera bezpośrednio do skóry.

Dlatego, decydując się na trzymanie swojego podopiecznego na zewnątrz należy zadbać o odpowiednią osłonę przed wiatrem. Wybieg taki powinien być częściowo zadaszony, aby zapewniał również ochronę przed słońcem i deszczem.

Uwaga: Króliki są bardzo płodne

Samica osiąga dojrzałość płciową w wieku trzech miesięcy i może wydawać na świat potomstwo kilkakrotnie w ciągu roku. W jednym miocie rodzi się od trzech do czterech młodych.

Aby więc zapobiec ich przysłowiowemu „rozmnażaniu się jak króliki” i tym samym pojawieniu się niespodziewanych maluchów, należy je wykastrować. Zabieg kastracji ma jeszcze jedną zaletę: Wykastrowane samce wykazują mniejsze zainteresowania walkami o terytorium i hierarchię w grupie.

Czy samice również trzeba wykastrować?

Chociaż nie jest to konieczne, kastrację zaleca się również w przypadku samic. Okazuje się bowiem, że niewykastrowane samice są podatne na bolesne stany zapalne macicy i nowotwory. Jeśli więc istnieje możliwość, aby im tego zaoszczędzić, warto z niej skorzystać.

Warto wiedzieć: Samce królików pozostają płodne jeszcze przez cztery do sześciu tygodni po kastracji.

Pielęgnacja: Jak często należy pielęgnować sierść, pazury i uszy królików?

Pielęgnacja: Jak często należy pielęgnować sierść, pazury i uszy królików?

Aby w ich jedwabistej sierści nie pojawiły się kołtuny, należy je czesać dwa razy w tygodniu. W okresie zmiany okrywy włosowej wiosną i jesienią, częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych można zwiększyć, aby przyspieszyć proces linienia.

Poza tym, należy regularnie kontrolować stan pazurów i w razie potrzeby przycinać je specjalnymi cążkami.

W przypadku baranków teddy konieczne jest także sprawdzanie stanu ich zwisających uszu pod kątem ewentualnych zabrudzeń lub stanów zapalnych.

Żywienie

Żywienie: Co jedzą króliki teddy?

Wszystkie króliki żywią się wyłącznie roślinami. Lubią jeść świeże warzywa, takie jak marchewki oraz świeżą trawę i mniszka lekarskiego.

Należy pamiętać, że mają bardzo wrażliwy żołądek i aby zapobiec problemom trawiennym muszą otrzymywać codziennie odpowiednią ilość świeżego siana i słomy oraz mieć stały dostęp do świeżej wody.

Warto podawać im również gałązki do skubania.

Kupując gotowe mieszanki pokarmowe upewnij się, że są wysokiej jakości, nie zawierają cukru i innych szkodliwych dodatków.

Wszystkie najważniejsze informacje na temat właściwego żywienia królików znajdziesz w naszym artykule.

Historia

Pochodzenie

Królik teddy to bardzo młoda rasa pochodząca z Niemiec. Prawdopodobnie, tak jak wszystkie rasy długowłose, wywodzi się od angory.

Niektóre stowarzyszenia hodowców, na przykład Deutscher Rasse-Kaninchenzüchter (ZDRK) czy Bund Deutscher Kaninchenzüchter (BDK) nie uznały go jeszcze za samodzielną rasę.

Podsumowanie: Brak wsparcia dla kontrowersyjnej hodowli

Te przeurocze maluszki przyprawiają o szybsze bicie serca każdego miłośnika królików. Jednak pomimo swoich niewielkich rozmiarów, króliki teddy mają takie same potrzeby jak wszystkie inne zajęczaki – nie lubią nudy i potrzebują dużo miejsca na swobodny ruch.

Ze względu na liczne problemy zdrowotne, nie powinno się jednak wspierać ich hodowli. A jeśli nie wyobrażasz sobie żadnego innego królika niż teddy, odwiedź pobliskie schroniska dla zwierząt – może to właśnie tam będzie na Ciebie czekał jeden z nich.


Bärbel Edel
Profilbild von Magazin-Autorin Bärbel Edel

Dziennikarka, której największą pasją są zwierzęta. Już podczas studiów badała relacje między ludźmi a psami. Kilka lat temu adoptowała kocurka z monachijskiego schroniska dla zwierząt. Elvis stał się dla niej inspiracją do założenia bloga o kotach „Lieblingskatze” (niem. ulubiony kot), a także do zajęcia się zwierzętami w pracy dziennikarskiej. Poprzez swoje artykuły chciałaby pomóc ludziom lepiej zrozumieć ich pupili.


Najczęściej polecane