Królik reks

królik rasy reks

Króliki rasy reks zaliczane są do najbardziej popularnych i cenionych przez opiekunów ras królików w ogóle. Śliczne, jedwabiste futerko zachwyca wielu hodowców oraz miłośników zwierząt. Jeśli planujesz zakup królika rasy reks, znajdź koniecznie profesjonalną hodowlę. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego o utrzymaniu i pielęgnacji królika reksa.

Cechy szczególne

Króliki rasy reks to króliki krótkowłose, lubiane szczególnie za ich szlachetne, jedwabiste futerko. Króliki rasy reks są królikami średniej wielkości (ważą od 3 – 4,5 kg) i należą do najczęściej hodowanych ras. Występują w różnych umaszczeniach, z których najczęściej spotykanym jest szynszylowe. Coraz bardziej popularne stają się także reksy miniaturowe, ważące do 1,4 kg.

Historia powstania rasy reks

Króliki reksy mają swoje korzenie we Francji. W roku 1919 w dwóch różnych miotach znalezione zostały przez miejscowego rolnika króliki o krótkim i szorstkim włosie. Znalazca pokazał je duchownemu, którego śliczne zwierzęta urzekły. Hodowlę celową rozpoczęto w 1924 roku, wówczas rasę nazywano Castor-Rex. Po łacinie oznacza to król bobrów i odnosiło się do barwy sierści królików, przypominających brązowe futerko bobra. Castor-rexy wzbudziły sensację i szybko sprzedawały się do innych hodowli. Z biegiem czasu wykształciło się w hodowlach królika reksa wiele wariantów barwnych.

Wygląd i warianty umaszczenia

Jakie szczególne cechy budowy ciała mają reksy?

Ciało tej krótkowłosej rasy królika jest nieco wydłużone, w idealnym przypadku jednakowo szerokie z przodu i z tyłu. Głowa wygląda na szerszą niż u innych króliczych ras. Przede wszystkim samce charakteryzują się pokaźnych rozmiarów głową oraz grubymi polikami. Umieszczone blisko siebie, owłosione, sztywno stojące uszy mogą mierzyć nawet 12 cm długości. Nogi reksa są średniej długości i masywnej budowy. Za sprawą krótkiego futerka króliki te sprawiają wrażenie bardziej smukłych niż króliki innych ras. Ich sierść może osiągać długość maksymalnie 2 cm, przez co sylwetka jest wyraźniej zarysowana. Także zwykle schowana u królików szyja u reksów jest znacznie bardziej widoczna. Sierść powinna być tak gruba, by przy przeczesywaniu palcami powoli wracała do pierwotnego swojego położenia. Krótka sierść z gęstym podszerstkiem absolutnie nie powinna się falować czy kręcić.

Jakie są umaszczenia królika reksa?

Poza pierwotnymi Castor-reksami w hodowli rasy reks istnieje wiele odmian o innych wariantach umaszczenia futerka.

Na przykład:

  • Chin-Rex: umaszczenie podobne do szynszylowego
  • Blau-Rex: umaszczenie zbliżone do królika wiedeńskiego niemieckiego
  • Dalmatiner-Rex: umaszczenie przypominające sierść psa dalmatyńczyka
  • Gelb-Rex: czerwono-żółte umaszczenie
  • Schwarz-Rex: umaszczenie jak u wiedeńczyka czarnego
  • Havanna-Rex: sierść ciemna, czekoladowobrązowa podobnie umaszczona jak u królika rasy havana
  • Japaner-Rex: czerń i żółty jak u królika japońskiego
biały królik rasy reks © holysource / stock.adobe.com

Jaką wielkość osiągają króliki reksy?

Przeciętna waga królika rasy reks wynosi około 3,5 kg. Najmniej królik ten powinien ważyć 2,75 kg. Większe króliki reksy mogą osiągać wagę nawet do 4,5 kg (odmiana szwajcarska). W formacie miniaturowym reksy ważą z kolei od 1,2 do 1,5 kg.

Długość życia królika reksa: Jak długo żyje królik reks?

Podobnie jak wiele innych ras królików reksy żyją od 8 do 12 lat.

Charakter

Jakie cechy charakteru wyróżniają królika reksa?

Króliki rasy reks cechują się witalnością, temperamentem i niezłośliwą osobowością. Uchodzą za ciekawskie, żywotne i aktywne fizycznie. Zwykle szybko przywiązują się do opiekuna i są towarzyskie, bywa jednak również tak, że długo pozostają wobec ludzi nieśmiałe i zdystansowane. Jako pupil do trzymania w domu króliki reksy nadają się tak samo jak inne rasy hodowlane. Trzeba jednak oczywiście zaspokajać specyficzne potrzeby królika tej rasy, a także uświadamiać dzieci, że zwierzę nie jest zabawką do przytulania przy każdej okazji. Reksy są inteligentne i chętnie się uczą, jednak czasami wymaga to od opiekuna nieco więcej cierpliwości niż przy wychowaniu psa czy kota. Króliki to istoty przywiązujące się do znajomego terytorium, źle znoszące zmiany i zbyt wiele wydarzeń jednocześnie. Do królika rasy reks zawsze należy się zbliżać powoli, nie zaskakiwać go. Króliki to z natury zwierzęta płochliwe, hałas czy zbyt prędki ruch może je bardzo wystraszyć.

Utrzymanie

Dlaczego królika nie należy trzymać bez towarzysza?

Jak wszystkie zające i króliki także reksy są bardzo towarzyskimi zwierzętami. Najchętniej żyją w dużych skupiskach, w których koegzystencja układa im się zazwyczaj bardzo harmonijnie. Z tego właśnie powodu króliki nie powinny zdecydowanie być hodowane w pojedynkę, a przynajmniej w parze lub większej grupce. Zaleca się kupienie parki – samiczki i samca. W przypadku grupki z kolei najlepiej zdecydować się na maksymalnie dwóch samców i większej ilości samiczek.

Hodowla wewnątrz czy na zewnątrz – co jest lepsze dla królika rasy reks?

Jeśli chcesz trzymać królika rasy reks w mieszkaniu, nie ma przeciwwskazań! Jednak nie można zapomnieć o codziennym wybiegu dla królika w ogrodzie czy w przestrzennym pokoju. Alternatywnie zamiast wybiegu można zainstalować w mieszkaniu kojec, dzięki czemu zapobiegnie się ewentualnym zagrożeniom, które mogą czyhać na zwierzę na przykład za meblami czy w doniczkach (przewody z prądem, trujące dla królika rośliny). Trzymając królika w mieszkaniu, należy szczególną uwagę zwrócić na unikanie silnych woni, na przykład dymu tytoniowego, duszących perfum czy środków odświeżających powietrze. Króliki kochają świeże powietrze, dlatego optymalny do ich hodowania jest zewnętrzny kojec z długim wybiegiem. W przypadku takiego chowu w zimowych miesiącach należy zadbać o szczelną izolację, zapewnić ciepło i bogatą kalorycznie karmę. Te króliki, które mają problemy ze zdrowiem sierści, nie powinny być trzymane zimą na zewnątrz.

Wskazówka: Do trzymania na zewnątrz królika należy przyzwyczajać powoli i stopniowo. Zimą króliki żyjące na zewnątrz nie powinny być przenoszone od razu do ogrzewanego mieszkania, ponieważ nagła znaczna zmiana temperatury może zaszkodzić ich zdrowiu.

Co wchodzi w skład podstawowego wyposażenia królika reksa?

Króliki posiadają silną potrzebę ruchu, żywotny królik reks również. Wymogiem do chowu królika tej rasy jest zagwarantowanie mu możliwości dużej ilości ruchu w klatce dla królika oraz koniecznie codzienny wybieg. Dla dwóch królików powierzchnia kojca powinna wynosić co najmniej 4 m2. Jeśli nie możesz zagwarantować królikom codziennego wybiegu, najlepiej by kojec miał jeszcze większą powierzchnię. Poza tym każdy królik powinien mieć własny domek, inaczej może dojść między królikami do walk terytorialnych. Króliki potrzebują generalnie kliku miejsc do schowania się, w których będą mogły czuć się bezpiecznie. Króliki kochają gryźć i kopać, dlatego zaleca się, by miały dostęp do gałęzi i kawałków drewna oraz na przykład sianka.

Wyposażenie królika – lista:

  • Kojec/klatka dla królika (zabezpieczona góra i dno, by królik nie był w stanie czmychnąć)
  • Dwa lub więcej domków, najlepiej z dwoma wejściami, jaskiń i budek
  • Akcesoria do zabawy (rury, rampy, korzenie, kamienie itd.)
  • Siano, słoma
  • Akcesoria do gryzienia, na przykład gałęzie
  • Miski na pokarm
  • Paśnik na sianko
  • Poidełka
  • Pokarm (świeży zielony, jak zioła i trawy, warzywa i owoce)
  • Kuweta

Wszystko, co potrzebne w wychowaniu królika znajdziesz w sklepie dla małych zwierząt na zooplus.pl!

brązowy królik rasy reks © Diana / stock.adobe.com

Pielęgnacja

Jak prawidłowo dbać o królika rasy reks?

Reksy nie są specjalnie wymagające w pielęgnacji. Naturalnie należy zwracać uwagę na ich długie uszy, czyste nogi, miejsca intymne oraz oczy. Klatka czy kojec muszą być regularnie czyszczone. Nie można zapomnieć o prawidłowym żywieniu oraz odpowiedniej ilości wody. Codziennie spędzaj czas ze swoim pupilem i organizuj dla niego zajęcia, także w przypadku trzymania zwierzęcia w kojcu zewnętrznym. Pomoże to nawiązać z królikiem głębszą więź, poza tym może posłużyć Ci do obserwowania zachowania królika i rozpoznania jego zmiany, będącej skutkiem ewentualnej choroby. Co cztery tygodnie należy obcinać królikowi pazurki i raz do roku zaleca się poddawać je szczepieniom przeciwko chorobom wirusowym, myksomatozie oraz RHD (wirusowa krwotoczna choroba królików). Szczepionki te nie są darmowe, dlatego przed zakupem królika należy uwzględnić ich koszty w regularnych wydatkach na utrzymanie pupila.

Pożywienie

Co jedzą króliki reksy?

Optymalne warunki i pielęgnacja są dla zdrowia królików tak samo istotne jak prawidłowe, pełnowartościowe żywienie. Wyłącznie z wysokiej jakości pokarmem bogatym w witaminy i substancje mineralne zwierzęta te będą mogły żyć w zdrowiu. Pożywieniem podstawowym, zarówno zimną, jak i latem, powinno być świeże sianko. Sianko musi być suche, by nie gniło. Ważny jest również stały dostęp zwierzęcia do świeżej wody pitnej. Świeża trawa, zioła, gałązki drzew – to ważne składniki diety wszystkich zajęczaków. Królikowi reksowi z powodzeniem możesz podawać dostępne w sklepach zoologicznych gotowe pokarmy dla królików, a także – jako pokarm mokry – nietoksyczne (niepryskane) warzywa i owoce, takie jak marchew, sałatę, jabłka, gruszki, koper włoski czy seler. Zwróć uwagę, by dieta Twojego królika była zróżnicowana, a dzienna racja pokarmu rozdzielona na kilka mniejszych porcji.

Gdzie kupić królika rasy reks

Jeśli chcesz kupić królika tej rasy, musisz rozejrzeć się za profesjonalnymi hodowlami. Zanim zdecydujesz się na adopcję królika, koniecznie „przeskanuj” warunki hodowli. Zapytaj o to, czy w miotach zdarzały się chore osobniki i, jakie króliki wykorzystywane są do parowania (czy nie stosuje się chowu wsobnego). Króliki z niekoniecznie dobrze prowadzonych hodowli mają często przerzedzone futerko i skórę w słabej kondycji, co sprawia, że nie znoszą dobrze niższych temperatur. Deformacje rzęs i wąsików czuciowych wynikające z chowu wsobnego także znacząco wpływają na zdrowie i samopoczucie zwierzęcia, dlatego nie daj się złapać za serce, widząc chorego królika i nie wspieraj takiej hodowli, kupując zwierzę! Bez zwłoki zgłoś taką hodowlę do organizacji obrońców zwierząt.

Najczęściej polecane