Królik lwi (lwiogłowy)

Królik lwiogłowy

Królik lwi ze swoją charakterystyczną lwią grzywą.

W roli zwierząt domowych sprawdzają się przede wszystkim króliki miniaturowe. Rasą cieszącą się szczególną popularnością wśród nich jest królik lwi, zwany też lwiogłowym, którego chcielibyśmy bliżej przedstawić.

Typowy królik lwi

Królik lwiogłowy należy do królików miniaturowych, co oznacza, że jego waga wynosi średnio 1,5 kilograma. Swoją nazwę zawdzięcza długiej sierści wokół głowy i szyi, przywodzącej na myśl tę u lwa. Sierść porastająca pozostałe części tułowia jest krótka, taka jak w przypadku innych małych królików.

Królik lwi występuje we wszystkich typowych dla tych zajęczaków kolorach – od białego, przez łaciaty, aż po czarny. Ponieważ jest on przedstawicielem młodej rasy, jego wygląd – oprócz oczywiście charakterystycznej lwiej grzywy – może się różnić w zależności od danego osobnika. Typowe są dla niego krótkie, stojące uszy, chociaż obecnie istnieją także odmiany ze zwisającymi uszami.

Towarzyskie i stadne

Za sprawą swoich dużych okrągłych oczu i mięciutkiego futerka, króliki lwie bardzo często znajdują na samym szczycie listy życzeń najmłodszych członków rodziny. Jednak zajęczaki te są zwierzętami, które nie wchodzą zbytnio w interakcje z człowiekiem i wolą być przez niego po prostu obserwowane. Szczególną przyjemność może sprawiać trzymanie kilku osobników i przyglądanie się ich zachowaniom społecznym.

Jeśli chodzi o człowieka – chociaż zdarzają się czasami osobniki, które z przyjemnością oddają się pieszczotom swojego opiekuna, przekonanie ich do tego wymaga sporo cierpliwości i wytrwałości. Dobrze zsocjalizowane króliki lwiogłowe są ufne i łatwe do „oswojenia”. Mają ciekawski charakter, ale jednocześnie potrzebują możliwości wycofania się.

Są odpowiednie dla dzieci powyżej ósmego roku życia. Niemniej, główna odpowiedzialność za zwierzę spoczywa tak czy inaczej na rodzicach, dlatego również oni powinni móc i chcieć poświęcić mu czas.

Warunki utrzymania królika lwiego

Przedstawicielom tej rasy należy przede wszystkim zapewnić wystarczającą ilość miejsca na swobodny ruch i zabawę.

Dwa lub trzy króliki zamiast jednego

Tak jak wszystkie króliki, królik lwiogłowy jest zwierzęciem stadnym. Dlatego te puszyste zajęczaki należy trzymać przynajmniej w parach. Mogą to być przedstawiciele tej samej rasy lub innej, na przykład króliki baranki. Szczególnie dobrze czują się w grupie zwierząt różnych płci. Decydując się na taki skład, pamiętaj o kastracji samców, aby uniknąć niechcianego potomstwa. Pomiędzy dwiema samicami natomiast często dochodzi do sprzeczek, dlatego trzymanie ich razem z samcem pomoże oczyścić atmosferę.

Grupa królików lwiogłowych na trawie © serikbaib / stock.adobe.com
Króliki do szczęścia potrzebują innych przedstawicieli gatunku.

Króliki lwie i świnki morskie

Z drugiej strony nienajlepszym rozwiązaniem będzie socjalizacja królików ze świnkami morskimi. Co prawda oba gatunki mają podobne wymagania dotyczące warunków utrzymania i zbliżone upodobania żywieniowe oraz są równie towarzyskie, jednak ich komunikacja pozostawia wiele do życzenia – nie mają sobie bowiem nic do powiedzenia. Podczas socjalizacji królików lwiogłowych z kotami czy psami należy zachować szczególną ostrożność. Przyjaźń między psami i królikami jest możliwa, ale lepiej nie pozostawiać łowców i ich potencjalnych ofiar bez nadzoru.

Pielęgnacja

Będą opiekunem królika lwiogłowego, należy go od najmłodszych lat przyzwyczajać do szczotki. Cotygodniowe szczotkowanie ich bujnej grzywy zapobiega bowiem plątaniu się włosów i powstawaniu kołtunów. Podobnie jak w przypadku wszystkich królików karłowatych trzeba pamiętać o regularnym obcinaniu ich pazurów, co zapobiegnie bolesnym urazom.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat pielęgnacji królików miniaturowych, zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Klatka czy wybieg?

Króliki te mogą być trzymane zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Decydującym czynnikiem jest odpowiednia ilość miejsca do zabawy i eksploracji otoczenia. Minimalne wymiary klatki powinny wynosić 150 x 60 centymetrów i 50 centymetrów wysokości, przy czym im większą przestrzeń do dyspozycji mają, tym lepiej.

Codzienna możliwość swobodnego ruchu jest bardzo ważna. Dlatego dobrą alternatywą dla typowego chowu klatkowego jest trzymanie królików w odpowiednio zabezpieczonym pokoju lub kojcu, gdzie będą miały do dyspozycji klatkę, jako miejsce odosobnienia. W ten sposób same zdecydują, gdzie chcą być. Jeśli natomiast nie jest to możliwe, królikom należy zapewnić co najmniej 30, a najlepiej 60 minut swobodnego wybiegu każdego dnia.

Oprócz misek i paśnika do podstawowego wyposażenia należy również drewniany domek, w którym zwierzęta będą mogły odpocząć i w którym będą czuły się bezpiecznie. Króliki miniaturowe uwielbiają kopać w ziemi, dlatego należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu wybiegu zewnętrznego, aby z niego nie uciekły. Dobrym pomysłem jest specjalna budka do kopania, która umożliwi im realizowanie swoich zamiłowań.

Króliki lwie w lecie i zimie

Pomimo swojego uroczego i delikatnego wyglądu, zajęczaki te są wytrzymałe i dobrze czują się na świeżym powietrzu również w zimie. Ważne jest jedynie, aby mogły się stopniowo przyzwyczajać do spadających wartości temperatury, czyli powinny spędzić całą jesień na zewnątrz. Pozwoli im to zmienić letnią sierść na grubą, zimową szatę, która zapewni im ochronę nawet przed ujemnymi temperaturami.

Jeśli trzymasz króliki lwiogłowe w zimie w domu, upewnij się, że ich klatka nie znajduje się zbyt blisko źródeł ogrzewania – suche powietrze może zaszkodzić im tak samo jak przeciągi. Z kolei w lecie zwróć uwagę na to, by królikom nie było zbyt gorąco – wysokie temperatury znoszą znacznie gorzej niż niskie.

Więcej informacji na temat ochrony królika przed upałem znajdziesz w naszym artykule.

Co jedzą króliki lwiogłowe?

Niezależnie od tego, czy mówimy o króliku reksie czy króliku lwim – w diecie wszystkich zajęczaków nie może zabraknąć dużej ilości zieleniny. W naturze żywią się przede wszystkim trawą i ziołami, jeśli więc w Twoim przydomowym ogródku rosną zioła, będzie on doskonałym miejscem do „wypasu”. Siano, zioła i zielonka, taka jak mniszek lekarski czy pietruszka powinny stanowić „lwią” część ich jadłospisu.

Można go od czasu do czasu urozmaicić niewielką ilością owoców oraz pestkami słonecznika – około czterema na każdy kilogram masy ciała tygodniowo, które dostarczą królikom cennych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Poza tym, zwierzęta powinny mieć stały dostęp do siana i trawy.

Dowiedz się, jak funkcjonuje układ trawienny królika.

Pożywienie dla królika lwiogłowego © bastian herrmann /stock.adobe.com
Króliki lwiogłowe potrzebują dużej ilości zieleniny. Od czasu do czasu chętnie skosztują również owoców.

Zdrowie

Tak jak wszystkie inne rasy, również te małe lwiątka zwykły ukrywać swoje dolegliwości. Wynika to z faktu, że na wolności byłyby wówczas łatwym celem dla drapieżników. Dlatego należy je bacznie obserwować i w przypadku ostrej biegunki czy jakichkolwiek zmian w zachowaniu skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Do najczęstszych przypadłości tych zwierząt domowych należą problemy stomatologiczne, które mogą wynikać z wad zgryzu. Jeśli więc zaobserwujesz takie problemy u swojego podopiecznego, poradź się lekarza weterynarii w kwestii wyboru odpowiedniego pokarmu.

Króliki należy regularnie szczepić przeciwko myksomatozie oraz RHD – wirusowej krwotocznej chorobie królików. Przy zapewnieniu im odpowiedniej pielęgnacji i warunków utrzymania mogą żyć dziesięć lat lub nawet dłużej.

Gdzie można kupić królika lwiogłowego?

Możliwości zakupu jest wiele:

Sklep zoologiczny

Niektóre sklepy zoologiczne sprzedają żywe zwierzęta, w tym również króliki, a ich cena wynosi około kilkudziesięciu złotych. Miłośnicy zwierząt zazwyczaj jednak krytykują warunki, w jakich trzymane są małe zwierzęta w sklepach i z tego powodu rezygnują ze wspierania ich działalności.

Hodowca

Istnieje wielu hodowców królików miniaturowych, w tym hobbystów, którzy chętnie sprzedają swoich podopiecznych. Hodowla królików bowiem to nic trudnego. Decydując się na zakup zwierzęcia od hodowcy, warto odwiedzić jego dom i zorientować się, w jakich warunkach jest trzymane.

Prywatny sprzedawca

Od czasu do czasu możemy znaleźć ogłoszenia osób prywatnych, chcących oddać swoich podopiecznych w dobre ręce. Często zdarza się, że dzieci straciły zainteresowanie zwierzętami, pojawiły się alergie wśród domowników albo okazuje się, że króliki wymagają poświęcenia im więcej uwagi niż zakładano. Zalecamy jednak, aby do takich ofert podchodzić bardzo ostrożnie. Nie chcesz przecież wspierać osób, które zamierzają ubić interes na sprzedaży tych uroczych zwierząt, nie zachowując się wobec nich odpowiedzialnie.

Schronisko dla zwierząt

W schroniskach na nowy dom czekają nie tylko psy i koty, ale również króliki. Adopcja zwierzęcia ze schroniska ma tę zaletę, że zyskujesz pewność, że Twój przyszły pupil przeszedł wszystkie niezbędne badania weterynaryjne oraz możliwość otrzymania porady na temat tego, który królik będzie do Ciebie najlepiej pasował.

Historia królika lwiego

Króliki lwiogłowe to nowa rasa. Pojawiły się w latach 80-tych XX wieku, prawdopodobnie w wyniku skrzyżowania królików Netherland Dwarf z długowłosymi królikami szwajcarskimi.

Króliki lwie – inteligentne krasnale

Zajęczaki te należą do bardzo popularnych i lubianych zwierząt domowych. Nie dajmy się jednak zwieźć ich uroczemu wyglądowi i nie kupujmy ich tylko z tego powodu.

Trzymanie ich zgodnie z zasadami właściwymi dla gatunku możliwe jest tylko wtedy, gdy dobrze je zaplanujemy. Jeśli natomiast zapewnisz tym maluchom wystarczająco dużo przestrzeni, aby mogły dać upust swojemu zamiłowaniu do aktywności i zabawy, przyjemność z obserwacji ich poczynań będzie gwarantowana.

Najczęściej polecane