Królik holenderski
© Connie Wade / stock.adobe.com
Każdy miłośnik królików to przyzna: Królik holenderski to wyjątkowa rasa. Ma nie tylko bardzo charakterystyczne umaszczenie, ale również zrównoważony charakter i miłe usposobienie. Więcej informacji na jego temat znajdziesz w tekście poniżej.
Spis treści
- Wygląd królika holenderskiego
- Charakter: Zachowanie i usposobienie
- Utrzymanie: Odpowiednie warunki życia
- Wskazówki dotyczące pielęgnacji
- Żywienie: Co najchętniej jedzą króliki holenderskie?
- Zdrowie: Jak utrzymać królika w dobrej formie?
- Kupno królika królika holenderskiego: Co należy wiedzieć?
- Pochodzenie: Czy ta rasa naprawdę pochodzi z Holandii?
- Podsumowanie: Wyjątkowy okaz
Wygląd królika holenderskiego
Przedstawiciele tej rasy mają krótki, przysadzisty tułów. Ich głowa jest również krótka, czoło i pyszczek szerokie, a mierzące średnio dziesięć centymetrów uszy zazwyczaj noszone w górze.
Głowa przechodzi bezpośrednio w równą linię grzbietu, zaokrągloną na końcu i zakończoną prostym ogonem mocno przylegającym do tułowia.
Umaszczenie i wzór sierści
Te niewielkie króliki są wyjątkowe, co widać już na pierwszy rzut oka: Są jedyną rasą, u której występują łaty.
Ich krótka, gruba okrywa włosowa pokryta jest dużymi plamami w kolorze białym oraz w jednym lub dwóch innych kolorach. Podczas gdy uszy, policzki i szyja zabarwione są kolorowo, sierść na przedniej stronie głowy pozostaje biała. Ten biały obszar zaczyna się na czole, biegnie między oczami i rozszerza się w kierunku pyszczka.
Łopatki, przednie kończyny i przednia część tułowia są również białe, a cała tylna jego część w tym samym kolorze, co plamki na głowie.
Dozwolone jest dwanaście różnych umaszczeń – czarno-białe, szaro-białe w różnych odcieniach, żółto-białe lub japońsko-białe.
Czy króliki holenderskie to odmiana miniaturowa?
Ile centymetrów mierzą? Króliki te są co prawda małe, kompaktowe i słodkie, ale nie należą do miniaturek. W przeciwieństwie do nich bowiem, które ważą nie więcej niż dwa kilogramy, waga królików holenderskich waha się od 2 do 3,25 kg. Dlatego zaliczamy je do małych ras.
Charakter: Zachowanie i usposobienie
Króliki holenderskie zachwycają nie tylko swoim unikalnym wzorem sierści, ale także dobrodusznym i zrównoważonym charakterem. Są ufne, bardzo inteligentne, chętne do zabawy i ciekawskie.
Wszystkie te cechy sprawiają, że są wdzięcznymi towarzyszami, z którymi ich opiekunowie chętnie się bawią i spędzają czas.
Warunki utrzymania
Utrzymanie: Odpowiednie warunki życia
Przedstawiciele tej rasy świetnie sprawdzają się w roli zwierząt domowych, o ile będą miały zapewnione warunki odpowiednie dla gatunku. Nawet takie małe zwierzęta jak one potrzebują odpowiedniej ilości miejsca. Mogą również bez przeszkód być trzymane na zewnątrz.
Przy odrobinie cierpliwości i uwagi, można je także przyzwyczaić do życia razem z psami, pod warunkiem, że te będą dobrze wychowane. Najbardziej odpowiednie będzie jednak towarzystwo innych królików.
Uwaga: Ponieważ króliki mogą wydawać na świat potomstwo kilka razy w roku, warto rozważyć ich kastrację.
Idealny dom
Bardzo istotne jest, aby te maluchy miały odpowiedni wybieg, na którym będą mogły ruszać się do woli. Dla dwóch królików zaleca się przynajmniej sześć metrów kwadratowych.
Dlatego idealnym rozwiązaniem jest trzymanie ich na zewnątrz. Wybieg zewnętrzny możesz urządzić według swojej fantazji.
Zwróć jedynie uwagę na to, aby utrzymywać go w czystości i przygotuj „pakiet startowy” na początek waszej wspólnej przygody. Nie powinno w nim zabraknąć:
W sklepie internetowym zooplus znajdziesz duży wybór kojców oraz zabawek na inteligencję, aby utrzymać głowy królików w dobrej kondycji.
Pielęgnacja
Wskazówki dotyczące pielęgnacji
Pod wyjątkowym wzorem sierści tych małych zwierzątek kryje się spora ilość podszerstka. Dlatego od czasu do czasu warto przeczesać ich futerko, aby pozbyć się luźnych włosów i zapobiec powstawaniu kołtunów czy chorób skóry.
Króliki przebywające na zewnątrz nie wymagają szczególnej pielęgnacji pazurów – ścierają je sobie w sposób naturalny. Inaczej jest w przypadku zwierząt mieszkających w domu. Możesz je wówczas przycinać samodzielnie lub zgłosić się w tym celu do lekarza weterynarii.
Żywienie
Żywienie: Co najchętniej jedzą króliki holenderskie?
W naturze króliki te odżywiają się głównie świeżą zieleniną. Dlatego oprócz siana, świeże zioła i warzywa powinny być podstawą ich diety, którą można od czasu do czasu uzupełniać niewielką ilością owoców.
Zbilansowana dieta ze stałą podażą pożywienia jest niezwykle ważna w przypadku królików. Tylko wówczas można zapobiec ewentualnym problemom trawiennym oraz wadom zgryzu. Gałęzie drzew sprzyjają utrzymaniu zdrowych zębów.
Chcesz się dowiedzieć, jak prawidłowo karmić królika? Polecamy lekturę artykułu na temat żywienia królików.
Zdrowie
Zdrowie: Jak utrzymać królika w dobrej formie?
Króliki holenderskie nie przejawiają tendencji do zapadania na konkretne dolegliwości. Podobnie jak w przypadku przedstawicieli innych ras czasami dokuczają im problemy trawienne i stomatologiczne, jednak za sprawą odpowiedniej diety można im skutecznie przeciwdziałać.
Regularne wizyty u lekarza weterynarii i ich uważna obserwacja pomogą Ci w porę wychwycić wszelkie nieprawidłowości i odpowiednio zareagować.
Do długiego i zdrowego życia królika w dużej mierze przyczyniają się również szczepienia.
Jak długo żyją króliki holenderskie?
Przy zapewnieniu im odpowiednich warunków utrzymania, króliki zazwyczaj żyją około ośmiu lat.
Na długość życia ma oczywiście wpływ Twoja troskliwa opieka oraz zdrowie poszczególnych osobników. Jeśli więc odpowiednio dbasz o swojego podopiecznego, może on dożyć nawet dziesięciu lat.
Ile lat ma mój królik? Dowiedz się, jak określić wiek królika.
Zakup
Kupno królika królika holenderskiego: Co należy wiedzieć?
Ten uroczy królik o nietuzinkowej sierści skradł Twoje serce? W takim razie pora udać się na poszukiwania Twojego nowego współlokatora. Znajdziesz go u hodowcy, prywatnych sprzedawców, ale także w schroniskach dla zwierząt. Pamiętaj jednak, aby zdecydować się na co najmniej dwa egzemplarze – dobrostan zwierząt powinien zawsze być na pierwszym miejscu. Jeśli to możliwe przyjrzyj się bliżej warunkom, w jakich żyją zwierzęta i dowiedz się jak najwięcej o danym sprzedawcy i zdrowiu jego podopiecznych.
Po dokonaniu wyboru, nie pozostaje nic innego jak zabranie nowych mieszkańców do domu i ich zaaklimatyzowanie w nowym otoczeniu.
Pochodzenie: Czy ta rasa naprawdę pochodzi z Holandii?
Królik holenderski pochodzi z Anglii, ale jego przodkowie byli hodowani jako zwierzęta rzeźne w dzisiejszej Holandii i Belgii i eksportowane między innymi do wielkiej Brytanii, gdzie za sprawą swojego nietypowego umaszczenia szybko znalazły wielu miłośników.
Już jako króliki holenderskiego trafiły z powrotem do Europy kontynentalnej, w tym do Niemiec, gdzie w 1891 roku zostały po raz pierwszy pokazane na wystawie. Obecne holendry pod względem budowy praktycznie nie odbiegają od ustanowionego w 1898 roku wzorca.
Nawiasem mówiąc, za typowy wzór sierści odpowiada mutacja genetyczna, która występuje również u dzikich królików. Dlatego pierwsze dwukolorowe króliki uwieczniano na obrazach już w XV wieku.
Podsumowanie: Wyjątkowy okaz
Nietypowe umaszczenie czyni królika holenderskiego unikatowym, ale jego przyjazna natura też nie jest bez znaczenia. Jeśli jest odpowiednio traktowany, szybko przekonuje się do swojego opiekuna i lubi spędzać z nim czas, dlatego jest idealnym zwierzęciem rodzinnym.
Należy jednak pamiętać, że oprócz drugiego towarzysza, odpowiedniej diety i właściwych warunków utrzymania, do szczęścia niezbędna jest mu również Twoja obecność i czas.
Wszystko, czego jeszcze potrzebuje Twój pupil znajdziesz w sklepie internetowym zooplus.