Jeż afrykański białobrzuchy
© bluehand / stock.adobe.com
Rozkoszne zwierzątko z igłami? Choć jeże należą raczej do egzotycznych zwierząt domowych, cieszą się coraz większą popularnością. Filmy z uroczymi jeżykami, które krążą na platformach wideo, przyczyniają się między innymi do tego, że te małe owadożerne zwierzątka są coraz częściej spotykane w europejskich gospodarstwach domowych. Jednak trzymanie jeża w domu wymaga dużego nakładu pracy i budzi kontrowersje wśród obrońców przyrody. Dowiedz się, jakie warunki utrzymania należy stworzyć do hodowli jeża afrykańskiego białobrzuchego.
Spis treści
Czy jeże można trzymać jako zwierzęta domowe?
Jeże są pod ochroną i dlatego nie mogą być one trzymane jako zwierzęta domowe. Jednak jeż afrykański białobrzuchy („Atelerix Albiventris”) nie podlega temu zakazowi. Ten gatunek jeża został po raz pierwszy sprowadzony do USA w latach 90-tych, ale kilka lat później zakazano importowania go. Niemniej jeże białobrzuche nadal były hodowane i obecnie można je spotkać jako zwierzęta domowe głównie w USA.
Wygląd
Afrykańskie jeże białobrzuche mają kolce rozmieszczone na całym grzbiecie. Kolce mają długość od 15 do 20 mm i występują w różnych kolorach. Brzuszek tych małych owadożerców z kolei jest puszysty i biały, jak sama nazwa wskazuje. Mają okrągłe, małe uszy i małe łapki. W przeciwieństwie do innych gatunków jeży, jeż białobrzuchy ma na tylnych łapach tylko cztery palce zamiast pięciu. Rozmiar jeża wynosi od 14 do 21 cm, a waga waha się od 300 do 500 g.
Zachowanie
Naturalnym środowiskiem jeża białobrzuchego są sawanny i suche łąki Afryki Środkowej. Jeże afrykańskie białobrzuche są aktywne po zmierzchu i nocą, natomiast w ciągu dnia się chowają. O zmierzchu wyruszają na poszukiwanie pożywienia. Jeże nie są gryzoniami, lecz owadożercami. W niewoli mogą żyć od 5 do 8 lat. W przeciwieństwie do jeża europejskiego, jeż białobrzuchy nie hibernuje. Jednak może się zdarzyć, że latem pozwoli sobie na trochę przerwy i jest mniej aktywny niż zwykle. Jednak ta faza spoczynku rzadko występuje u zwierząt w niewoli. Opiekunowie jeży opisują swoje zwierzęta jako bardzo przyjazne i ufne, które można oswoić przez dotyk. W razie niebezpieczeństwa jeże zwijają się w kłębek i używają swojej kolczastej sierści jako tarczy ochronnej, aby odstraszyć wrogów. W pierwszych miesiącach życia u jeża białobrzuchego następuje również zmiana kolców. Może to się również zdarzyć u dorosłych jeży, aczkolwiek ma to miejsce rzadziej i nie jest to od razu powód do paniki. Zbadaj kolce, aby sprawdzić, czy nie zanikają wskutek choroby. Chore kolce zwykle wyglądają na złamane. Porozmawiaj z wykwalifikowanym weterynarzem, aby wykluczyć możliwe choroby.
Warunki utrzymania
Hodowla jeży afrykańskich białobrzuchych wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Dlatego musisz się wcześniej zastanowić, czy masz wystarczająco dużo czasu, pieniędzy i przestrzeni, aby móc zaoferować tym kolczastym zwierzakom życie odpowiednie dla ich gatunku.
Terrarium
Terrarium dla jeża powinno mieć wymiary co najmniej 150 x 60 x 60 cm. Kilka pięter to najlepsza opcja, ponieważ jeże bardzo chętnie się po nich poruszają. Klatki z siatką drucianą lub kratą nie są odpowiednie dla jeży, ponieważ ryzyko obrażeń jest zbyt duże, a zwierzęta nie są chronione przed przeciągami. Przy wyborze odpowiedniego terrarium należy zwrócić uwagę na to, aby nie było ono wykonane w całości ze szkła, ponieważ jeże lubią się wycofywać w ciągu dnia w ustronne miejsce i nie chcą być obserwowane ze wszystkich stron. Terrarium powinno mieć również szczeliny wentylacyjne, aby zapewnić dobry dopływ tlenu. Jeśli terrarium ma kilka pięter, upewnij się, że schody są dostosowane do potrzeb jeża. Te zwierzęta nie są dobrymi wspinaczami, więc schody nie powinny być zbyt strome, ale też niezbyt płaskie.
Urządzenie terrarium
Dla jeża nadaje się ściółka dla małych zwierząt lub drobny piasek. Przy wyborze wielkości ziaren piasku należy zwrócić uwagę na to, aby jeże nie zraniły się o ziarenka podczas biegania. Ściółkę należy oczywiście regularnie wymieniać. W terrarium jeża nie powinno się znaleźć siano, ponieważ może owinąć się wokół małych nóżek i spowodować poważne obrażenia. W wyposażeniu terrarium należy natomiast urządzić kryjówki, gdyż jeże białobrzuche to zwierzęta nocne, które szukają schronienia w ciągu dnia. Do tego celu można wykorzystać np. domki dla gryzoni i rury. Pamiętaj, że na jednego jeża musi przypadać jeden domek. Oczywiście w terrarium jeża powinny znajdować się miski na jedzenie i picie. Jeże afrykańskie białobrzuche „kąpią się” w piasku, aby się oczyścić. Aby im to umożliwić, można napełnić wannę lub wanienkę piaskiem dla szynszyli. W terrarium powinien się znaleźć również kącik toaletowy. W tym celu można użyć toalety dla małych zwierząt ze żwirkiem dla kota. Pamiętaj o codziennym sprzątaniu kącika toaletowego i „łazienki”!
Jeże białobrzuche są bardzo ciekawskimi zwierzętami i uwielbiają różnorodność. Dlatego warto od czasu do czasu wymieniać przedmioty, takie jak rurki, drewno czy kamienie i umieszczać je w nowych miejscach. Upewnij się również, że codziennie usuwasz z terrarium resztki jedzenia, a także odchody.
Wybieg
Jeżom białobrzuchym należy pozwolić na codzienne swobodne bieganie, ponieważ są to bardzo aktywne zwierzęta, które lubią się przemieszczać. W tym celu terrarium może być połączone z obudową zewnętrzną (bez krat). Jeśli chcesz pozwolić jeżom białobrzuchym na swobodne poruszanie się w pomieszczeniach, musisz upewnić się, że w zasięgu zwierząt nie ma żadnych niebezpiecznych przedmiotów lub trujących roślin. Rośliny, które są trujące dla jeży to aloes, bluszcz i cyklamen.
Żywienie
Jeże afrykańskie białobrzuche są owadożerne. W swoim naturalnym środowisku żywią się robakami, ślimakami, larwami, ptasimi jajami a czasem owocami. Podstawowym pożywieniem jeży białobrzuchych w niewoli również powinny być owady. Możesz zaoferować jeżom na przykład dżdżownice, mączniki, chrząszcze, ślimaki lub świerszcze. Najlepiej jest kupować owady w sklepie zoologicznym, ponieważ owady dziko żyjące są często nosicielami chorób. Oprócz owadów można podawać jeżom także wysokiej jakości suchą karmę dla kotów. Zawartość mięsa w karmie powinna wynosić co najmniej 60%. Nie należy jej jednak stosować jako jedynego pokarmu. To samo dotyczy również mokrej karmy dla kotów: Należy jeże karmić w sposób urozmaicony i zwracać uwagę na wysoką jakość. Jeżom można również od czasu do czasu podawać owoce, ale nie za dużo, ponieważ mogą powodować biegunkę. Niektóre jeże lubią też jajecznicę (nieprzyprawioną i smażoną bez oleju). Ważne jest, aby dieta Twojego jeża białobrzuchego była urozmaicona, gdyż w przeciwnym razie mogą wystąpić objawy niedoboru.
Jeże białobrzuche powinny codziennie mieć do dyspozycji świeżą wodę pitną. Jeże z natury nie tolerują laktozy i dlatego nie należy im podawać mleka.
Choroby
U jeży afrykańskich białobrzuchych często diagnozuje się obecność pasożytów, takich jak pchły, kleszcze czy roztocza. Jeśli zauważysz, że Twoje zwierzę ciągle się drapie, skontaktuj się z weterynarzem.
„Wobbly Hedgehog Syndrom“ (WHS) jest typową chorobą jeży białobrzuchych. Objawia się postępującym paraliżem i charakterystycznym chwiejnym ruchem. Jest to choroba ośrodkowego układu nerwowego, która dla jeży często kończy się śmiertelnie.
Obolałe łapy również zdarzają się u jeży białobrzuchych. Zwykle jednak można to przypisać niewłaściwym warunkom hodowli. Na przykład podłoże lub przedmioty w terrarium mogą mieć zbyt ostre krawędzie. Należy wymienić podłoże i wyjąć wszelkie potencjalnie ostre przedmioty, a w przypadku poważnych obrażeń stóp u jeża, zasięgnąć porady weterynarza.
Hodowla
Hodowla jeży białobrzuchych wymaga wiele wysiłku. Zanim zdecydujesz się na hodowlę jeży białobrzuchych, musisz zagłębić się w temat i zapoznać się z ryzykiem. Musisz również zdawać sobie sprawę z tego, że hodowla jeży jest dość kosztowna. Ponadto nie zawsze udaje się znaleźć nabywców na młode zwierzęta. Należy więc mieć na uwadze, że trzeba będzie zaopiekować się kilkoma jeżami, jeśli nie znajdzie się kupiec. Okres ciąży u jeży białobrzuchych wynosi od 30 do 40 dni. Zwykle rodzi się od dwóch do czterech młodych. Zaraz po urodzeniu są ślepe i nagie. Młode stają się samodzielne po 40 dniach. Do hodowli potrzebnych jest kilka terrariów, po jednym dla matki, ojca i młodych zwierząt. Często miot jest odrzucany lub zjadany zaraz po urodzeniu.
Gdzie można kupić jeża afrykańskiego białobrzuchego?
Cena za afrykańskiego jeża białobrzuchego wynosi zwykle co najmniej 350–400 złotych. Więcej informacji możesz zasięgnąć na odpowiedniej stronie hodowcy. Umów się na wizytę, aby obejrzeć jeże i sprawdzić, czy jest to renomowany hodowca. Zapoznaj się ponadto z warunkami trzymania i zagadnieniami związanymi ze zdrowiem zwierząt. Zdarza się, że jeże białobrzuche są oddawane do schroniska, ponieważ ich opiekunowie czują się przytłoczeni ich utrzymaniem. Jeże białobrzuche są również czasem sprzedawane przez osoby prywatne. Sklepy internetowe oferujące jeże białobrzuche nie są opcją godną polecenia. Transport jest niezwykle stresujący dla zwierząt, a ponadto nie ma się wtedy żadnych informacji na temat warunków ich wcześniejszego przetrzymywania.