Fretka domowa

Artykuł napisany przez Bärbel Edel
fretka domowa

Fretki potrzebują towarzystwa innych przedstawicieli gatunku.

Fretka domowa należy do rodziny łasicowatych. Jest wymagającym zwierzęciem domowym, które powinno być trzymane przynajmniej w parze, ale przy zapewnieniu jej odpowiednich warunków utrzymania okazuje się być inteligentnym, żywiołowym i niezwykle uroczym stworzeniem.

Wygląd fretki domowej

Fretka pochodzi od tchórza, drapieżnika zamieszkującego europejskie lasy, łąki i pola.

Ma wydłużony, smukły tułów i owłosiony ogon. Jej nogi są krótkie i silne, a łapy posiadają pięć palców.

Niezwykły urok

Na raczej krótkiej głowie znajdują się okrągłe uszy. Niektóre fretki – podobnie jak tchórze – mają tak zwaną maskę.

Samce są wyraźnie większe od samic

Między żeńskimi i męskimi przedstawicielami gatunku istnieją wyraźne różnice w wielkości. Długość tułowia samic waha się od 25 do 40 centymetrów, a waga od 600 do 1000 gramów.

Samce natomiast mierzą od 45 do 65 centymetrów i ważą od 800 do 1900 gramów.

fretka pod kocykiem © Ermolaeva Olga / stock.adobe.com
Niektóre fretki mają maskę na pyszczku.

Struktura i kolory sierści fretek

Sierść tych małych zwierząt składa się z dwóch warstw: Dłuższego włosa okrywowego i krótkiego podszerstka. Futro zmieniają dwa razy w roku – jesienią przywdziewając grubszy podszerstek, wiosną lekką sierść letnią.

Pierwotnie wszystkie fretki były albinosami. Miały więc białą sierść i czerwone oczy. Natomiast w wyniku selektywnej hodowli uzyskano także inne odmiany barwne:

  • Albinosy: Biała lub żółtawa sierść, czerwone oczy
  • Tchórze: Ciemnobrązowy lub czarny włos okrywowy z jasnym podszerstkiem i maską
  • Arlekin: Beżowy, rudawy, brązowy lub czarny włos okrywowy z jasnym podszerstkiem, maską, białą plamą na klatce piersiowej, białymi plamami na głowie i brzuchu i białymi łapami
  • Cynamonowy lub syjamski: Beżowy, jasnobrązowy lub rudawy włos okrywowy z jasnym podszerstkiem, z maską lub bez, kończyny zazwyczaj ciemniejsze

Uwaga: Głuchota

Białe fretki niebędące albinosami i mające ciemne oczy są często głuche. Powodem tego jest fakt, że białe umaszczenie jest zwykle związane z wadą genetyczną.

Ryzyko pojawienia się głuchoty jest również wyższe w przypadku nietypowych umaszczeń, takich jak typu „panda” czy „borsuk”. Aby nie wspierać hodowli zwierząt z tą wadą genetyczną lepiej zrezygnować z zakupu takich egzemplarzy.

Charakter: Żywiołowe i inteligentne

Fretki są inteligentne, żywiołowe i ciekawskie. Ponieważ lubią psocić, lepiej nie zostawiać ich samych w mieszkaniu.

Po tchórzach, swoich przodkach, fretki odziedziczyły instynkt łowiecki. Stąd też zwłaszcza młode osobniki są bardzo ruchliwe i uwielbiają wprost szaleć po mieszkaniu – nierzadko przy tym niszcząc to i owo po drodze. Te małe drapieżniki lubią kopać w ziemi doniczkowej, pozbywać się książek i dekoracji z regałów. Jeśli hodujesz fretki, musisz liczyć się z chaosem, który będzie w tym przypadku nieunikniony, a najlepiej wydziel od razu dla nich oddzielny pokój.

Ile fretek należy trzymać razem?

Fretki nie są samotnikami, a towarzyskimi zwierzętami, lubiącymi pieszczoty i zabawy z innymi przedstawicielami gatunku. Dlatego w żadnym wypadku nie powinno się ich trzymać w pojedynkę, a co najmniej w parach.

Czy fretka domowa jest niebezpieczna?

W pewnych okolicznościach fretki mogą być niebezpieczne i ugryźć. Przede wszystkim wówczas, gdy nie mają zapewnionej możliwości swobodnego wybiegu. Do takiego zachowania mogą skłonić je również głód oraz brak kontaktu z człowiekiem.

Czy fretki gryzą?

Fretki podgryzają swoich towarzyszy, by zachęcić ich do zabawy. Jeśli więc nasz podopieczny nas ugryzie, nie powinnyśmy mieć mu tego za złego – takie zachowanie jest u przedstawicieli tego gatunku zupełnie normalne.

Ponadto, ze względu na nieco nieokrzesany charakter, zwierzęta ta nie są polecane do domów z małymi dziećmi.

Czy fretki są aktywne w nocy?

Fretki są aktywne w ciągu dnia i uwielbiają spać – na sen poświęcają od 18 do 20 godzin w ciągu doby.

Warunki utrzymania i pielęgnacja: Na co należy zwrócić uwagę, trzymają fretki w domu?

Małe zwierzęta, duże wymagania: Utrzymanie fretek nie należy do najłatwiejszych. Jeśli jednak spełnimy ich wymagania, staną się one bardzo wdzięcznymi zwierzętami domowymi.

Co lubią robić fretki?

W przypadku fretek bardzo ważne jest towarzystwo oraz urozmaicone środowisko, zapewniające wiele możliwości zabawy i wspinaczki.

Znawcy gatunku odradzają trzymanie ich w klatkach. Do szczęścia potrzebują bowiem możliwości swobodnego ruchu – najlepiej po całym mieszkaniu lub przynajmniej mając do dyspozycji własny pokój.

Odpowiednia klatka

Jeśli jednak jesteśmy poza domem i nie mamy możliwości ich nadzorowania, musimy zapewnić im stosowną klatkę, w której podczas naszej nieobecności będziemy mogli je zamknąć. Minimalne wymiary klatki dla fretek (dla jednego zwierzęcia) wynoszą 120 x 100 x 160 centymetrów.

Oprócz misek na karmę i wodę, klatkę należy wyposażyć w kuwetę, domek do spania, ręczniki lub koce, hamak oraz zabawki, zapewniające możliwość wspinaczki.

Czy fretki można trzymać na zewnątrz?

Ponieważ fretki nie są szczególnie wrażliwe na niskie temperatury, można je trzymać na zewnątrz nawet w zimie, pod warunkiem zorganizowania im odpowiedniego kojca, chroniącego je przed wilgocią i wiatrem oraz słońcem w lecie.

W internetowym sklepie zooplus znajdziesz duży wybór wyposażenia klatek.

Czy można trzymać razem koty i fretki?

Fretki są bardzo towarzyskie i lubią otaczać się nie tylko innymi fretkami, ale także ludźmi i innymi zwierzętami. Można je więc trzymać razem z kotami. Zwierzęta należy jednak powoli przyzwyczajać do siebie, aby żadna ze stron nie odniosła obrażeń w ewentualnych sprzeczkach.

Co warto wiedzieć o rozmnażaniu

  • Fretki są gotowe do rozmnażania w okresie od marca do września.
  • Okres rozrodczy określany jest również mianem rui.
  • Samica rodzi do 14 młodych.
  • Okres ciąży trwa około 40 dni.
  • Trzy tygodnie po urodzeniu małe drapieżniki mogą już jeść stały pokarm.
  • Po około dziesięciu tygodniach można je oddzielić od matki.

Konieczna kastracja samic

Jeśli nie chcemy, by nasza podopieczna miała potomstwo, musimy ją bezwzględnie wykastrować. W przeciwnym razie może u niej wystąpić tak zwana stała ruja, której towarzyszy zagrażający życiu nadmiar estrogenu.

Nieleczone samice stają się słabe, tracą na wadze i w konsekwencji umierają.

Dlaczego fretki nieładnie pachną?

Nieprzyjemny zapach wydzielają przede wszystkim niewykastrowane samce. Poza tym, przedstawiciele tego gatunku posiadają tak zwane gruczoły okołoodbytowe, które opróżniają, gdy są przestraszone lub zdenerwowane. Zapach ten może być dość przenikliwy, ale ulatnia się po kilku minutach.

Ważne: Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, usuwanie gruczołów okołoodbytowych bez wskazań medycznych jest w Polsce zabronione.

Opieka zdrowotna

Fretki powinny być raz do roku szczepione, co najmniej przeciwko wściekliźnie oraz nosówce.

Przed zakupem fretki wskazane jest szczegółowe doinformowanie się o jej potrzebach, przyzwyczajeniach i charakterze, nie tylko poprzez literaturę fachową, ale także poprzez rozmowy z właścicielami fretek. Także związki hodowlane i ugrupowania miłośników fretek powinny udzielać informacji tego typu.

fretki domowe grupa © Jearu / stock.adobe.com
Fretki potrzebują dużo przestrzeni, dlatego dobrze czują się na wybiegu zewnętrznym.

Żywienie: Co jedzą fretki domowe?

Fretki są wszystkożerne, dlatego muszą być odpowiednio karmione, a ich dieta powinna być możliwie jak najbardziej urozmaicona.

Mali mięsożercy

Tych małych drapieżników można karmić karmą dla fretek oraz karmą dla kotów – ważne, by miała wysoką zawartość białka.

Ich dieta może być również oparta na surowych składnikach (barfowanie), ale wówczas należy ułożyć ją tak, by zawierała odpowiednią ilość związków mineralnych i witamin, aby uniknąć niedoborów niezbędnych składników odżywczych.

Dlaczego fretki nie mogą jeść wieprzowiny?

Fretkom nie wolno podawać surowej wieprzowiny. Może ona bowiem zawierać śmiertelny dla zwierząt wirus choroby Aujeszky’ego.

Jak często należy karmić fretki?

Zwierzęta należy karmić od dwóch do trzech razy dziennie o różnych porach, kierując się następującymi wartościami:

  • Karma mokra: Od 90 do 130 gramów dziennie
  • Karma sucha: Od 25 do 35 gramów dziennie

Na bieżąco pozbywajmy się pokarmu, który nie został zjedzony. W ten sposób unikniemy spożywania przez zwierzęta zepsutego jedzenia. Pamiętajmy również o zapewnieniu gryzoniom stałego dostępu do świeżej wody.

Zdrowie: Jak utrzymać fretki w dobrej kondycji?

Zdrowe fretki mają jedwabistą i lśniącą sierść. Ich oczy są wyraźne, nieposklejane, a wąsy tej samej długości. W okolicach odbytu nie powinny znajdować się pozostałości kału.

Nawet jeśli nasi podopieczni wyglądają na zdrowych, należy regularnie odwiedzać z nimi lekarza weterynarii, aby nie przeoczyć wczesnych oznak ewentualnych dolegliwości. Dowiedzmy się także jakie szczepienia należy w ich przypadku wykonywać.

Niestety nie jest łatwo znaleźć lekarzy weterynarii specjalizujących się we fretkach. Dlatego przygotujmy się na to, że w razie choroby będziemy musieli pokonać niemałą odległość, by znaleźć odpowiedniego specjalistę.

Podczas poszukiwania gabinetu weterynaryjnego, możesz skorzystać z wyszukiwarki lekarzy weterynarii zooplus.

Jak długo żyją fretki?

W przypadku zapewnienia fretkom odpowiednich warunków utrzymania, ich średnia długość życia wynosi od ośmiu do dziesięciu lat.

Historia rasy: Złodziejska kariera

Fretka należy do rodziny łasicowatych, a jej naukowa nazwa brzmi Mustela Putorius Furo, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „śmierdzącego złodzieja myszy”. Najprawdopodobniej wywodzi się od tchórza europejskiego (Mustela Putoris).

Ciekawostka: Przyrostek „furo” pochodzi od łacińskiego słowa określającego złodzieja, co całkiem dobrze pasuje do maski rabusia, którą niektóre fretki noszą na pyszczkach.

Fretki uważane są za mistrzów w tropieniu królików i były hodowane jako pomoc w polowaniu na nie. Podobno były wykorzystywane już przez Arystotelesa (w 384 do 322 r. p.n.e.).

Zakup: Ile kosztuje fretka?

Cena fretki z hodowli wynosi około 1000 złotych. Znacznie tańsze są osobniki oferowane w prywatnych ogłoszeniach.

W przypadku młodych fretek należy upewnić się, że mają przynajmniej dziesięć tygodni zanim zostaną oddzielone od matki. Jeśli stanie się to zbyt wcześnie, może spowodować poważne zaburzenia behawioralne.

Gdzie znajdę fretkę domową?

Chcąc przygarnąć fretkę, najlepiej udać się do schroniska dla zwierząt. Przebywające w nim osobniki są zazwyczaj już zaszczepione i wykastrowane.

Nie kupujmy zwierząt na portalach ogłoszeniowych w Internecie. Z kontroli przeprowadzanych przez obrońców praw zwierząt wynika, że są one w większości przypadków trzymane w niewłaściwych warunkach.

Czy trzymanie fretek jest zabronione?

Trzymanie fretek w Polsce jest dozwolone, ale należy pamiętać, aby robić to w sposób właściwy dla gatunku i zapewnić im komfortowe warunki życia.

Podsumowanie: Czy fretki dobrze sprawdzają się w roli zwierząt domowych?

Z bandą fretek w domu nigdy nie będziemy się nudzić. Są tak urocze, że szybko skradną nasze serca. W takim przypadku możemy zdecydować się na ich trzymanie w domu, ale musimy zdać sobie sprawę z tego, że jest to niemałe wyzwanie. Fretki potrzebują dużo aktywności i towarzystwa innych przedstawicieli gatunku.


Bärbel Edel
Profilbild von Magazin-Autorin Bärbel Edel

Dziennikarka, której największą pasją są zwierzęta. Już podczas studiów badała relacje między ludźmi a psami. Kilka lat temu adoptowała kocurka z monachijskiego schroniska dla zwierząt. Elvis stał się dla niej inspiracją do założenia bloga o kotach „Lieblingskatze” (niem. ulubiony kot), a także do zajęcia się zwierzętami w pracy dziennikarskiej. Poprzez swoje artykuły chciałaby pomóc ludziom lepiej zrozumieć ich pupili.


Najczęściej polecane