Chomik chiński pręgowany This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Cricetulus barabensis griseus

Chomik chiński pręgowany ma na grzbiecie charakterystyczną pręgę.

Chomik chiński pręgowany jest ufnym chomikiem karłowatym, który z wyglądu przypomina mysz. Dowiedz się, co sprawia, że ten gatunek chomika jest tak wyjątkowy, a także jakie warunki utrzymania należy mu zapewnić.

Wygląd: Jakimi cechami zewnętrznymi wyróżnia się chomik chiński pręgowany?

Chomik chiński pręgowany (Cricetulus barabensis griseus) z wyglądu bardziej przypomina mysz niż tradycyjnego chomika. Powodem tego jest stosunkowo długi ogon, dzięki któremu zwierzęta te są doskonałymi wspinaczami.

W jakich umaszczeniach występuje chomik chiński pręgowany?

Jak sama nazwa wskazuje, chomik ten charakteryzuje się ciemnymi podłużnymi paskami na swojej szaro-brązowej lub czerwono-brązowej sierści. Brzuch może mieć kolor biały do jasnoszarego, a uszy są czarne.

Uwaga: Istnieją również inne umaszczenia (np. łaciate lub białe). Należy jednak zauważyć, że hodowla białych osobników związana jest z niepłodnością u samic.

Jak duży jest i ile waży chomik chiński pręgowany?

Gryzonie te dorastają do 72–124 milimetrów, co czyni je największymi ze wszystkich chomików karłowatych. Sam ich ogon mierzy dodatkowo 15–33 milimetry. Ich waga waha się od 20 do 60 gramów.

Zachowanie: Czy chomika chińskiego pręgowanego można oswoić?

Chomik chiński pręgowany jest dużo bardziej ufny i śmiały w stosunku do człowieka niż większość jego kuzynów. Mając więc odpowiednią wiedzę i cierpliwość, można go z powodzeniem oswoić.

Brak snu zimowego

W przeciwieństwie do innych gatunków chomików gryzoń ten pod opieką człowieka nie zapada w sen zimowy. Będzie więc Twoim aktywnym towarzyszem również w chłodniejszych miesiącach.

Mocny chwyt

Chomik chiński pręgowany ma bardzo długie palce, które pomagają mu się wspinać. Umożliwiają mu również trzymanie się Twoich palców. Takie zachowanie jest dla niego typowe – inne chomiki w momencie wzięcia ich na ręce wpadają w panikę i próbują uciekać.

Utrzymanie: Samotnik, który potrzebuje dużo przestrzeni

Chomik chiński pręgowany jest z natury samotnikiem – nie rozumie się nawet ze swoim rodzeństwem z miotu. Towarzystwa szuka tylko w celach prokreacyjnych.

Jak duża powinna być klatka?

Ze względu na większe rozmiary, ten gatunek chomika potrzebuje więcej miejsca niż jego mniejsi kuzyni. Powierzchnia wybiegu powinna więc wynosić co najmniej 120 x 50 centymetrów.

Jakie wyposażenie powinno znaleźć się w klatce?

Oprócz wielkości, bardzo ważna jest jej głębokość – zwierzęta te uwielbiają bowiem kopać i zagrzebywać się w podłożu. Dlatego należy wyłożyć je grubą warstwą ściółki.

Żywienie: Co jedzą chomiki chińskie pręgowane?

Podstawą ich diety są nasiona – szczególnie gustują w grochu, ziarnach prosa oraz soi.

Uwaga na choroby dietozależne

Bardzo ważna jest ilość pokarmu zjadanego przez te małe gryzonie. Ich układ pokarmowy jest bowiem bardzo specyficzny i wymaga ciągłej podaży odpowiedniego pokarmu, aby mógł właściwie pracować.

Od czasu do czasu dietę chomika można urozmaicić białkiem zwierzęcym w postaci owadów lub warzywami o niskiej zawartości cukru.

Zdrowie: Jak długo żyje chomik chiński pręgowany?

Pod opieką człowieka przedstawiciele tego gatunku żyją średnio od dwóch do czterech lat.

Duży wpływ na ich zdrowie i tym samym długość życia mają przede wszystkim warunki utrzymania i żywienie.

I właśnie z tego powodu bardzo istotne jest zgłębienie tego tematu z wyprzedzeniem.

Powszechne choroby

Do najczęstszych problemów w przypadku chomików należą stres (na przykład w wyniku trzymania kilku zwierząt razem), urazy i dolegliwości dietozależne (takie jak cukrzyca, problemy trawienne).

Uwaga: Jeśli Twój podopieczny wydaje się ospały lub zauważysz jakiekolwiek inne nieprawidłowości, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Pochodzenie: Półpustynie, stepy i obszary górskie

Chomik chiński pręgowany pochodzi z Eurazji. Jego obszar występowania rozciąga się od północnej Azji Wschodniej i Środkowej po południowo-wschodnią Europę.

Jakie tereny preferuje?

Te małe gryzonie najlepiej czują się na suchych obszarach półpustynnych i stepach, ale można je także znaleźć na górzystych terenach na wysokości nawet 3.600 metrów nad poziomem morza.

Czy chomik chiński pręgowany jest zagrożony?

W 2016 roku w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) sklasyfikowała ten gatunek gryzonia jako „najmniejszej troski”, co oznacza, że jego populacja nie jest zagrożona.

Chomik chiński pręgowany pod opieką człowieka © HASPhotos / stock.adobe.com
Przy odrobinie cierpliwości chomiki karłowate można oswoić.

Gdzie można kupić chomika chomika chińskiego pręgowanego?

Chomiki karłowate takie jak chomik chiński można znaleźć w większości dobrze zaopatrzonych sklepów zoologicznych. Można je również zaadoptować z lokalnego schroniska dla zwierząt.

Ile kosztuje chomik chiński pręgowany?

Cena zakupu chomika to z reguły kilkadziesiąt złotych, do których należy doliczyć koszty klatki i wyposażenia, a także koszty bieżące związane z pokarmem i opieką weterynaryjną.

Podsumowanie: Czy chomik chiński pręgowany do mnie pasuje?

Jeśli zawczasu zapoznasz się z jego wymaganiami, możesz się na niego zdecydować, nawet nie mając większego doświadczenia z gryzoniami.

Najważniejsze, aby traktować zwierzęta z ostrożnością i uwzględnieniem ich potrzeb oraz pamiętać, że nie są to przytulanki.

Charakterystyka chomika chińskiego pręgowanego

Nazwa:Chomik chiński pręgowany (Cricetulus barabensis griseus)
Wielkość:72–124 mm (od głowy do ogona), 20–60 mm (ogon)
Waga:20–60 g
Długość życia:2–4 lata
Rytm dobowy:aktywne nocą
Pokarm:nasiona, warzywa i okazjonalnie owady
Pochodzenie:Mongolia (Chiny Północne)
Utrzymanie:pojedynczo
Poziom trudności:łatwy do średniego


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane