Chomicznik dżungarski This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Chomik rosyjski karłowaty

Chomiczniki dżungarskie uchodzą za bardzo ufne i inteligentne.

Chomicznik dżungarski znany jest już od 1773 roku i jest jednym z najbardziej popularnych chomików. Czemu zawdzięcza tę popularność? Poniżej przybliżamy jego sylwetkę.

Wygląd: Jak rozpoznać chomicznika dżungarskiego?

Chomicznik dżungarski (Phodopus sungorus) znany jest również jako „chomik rosyjski karłowaty”. Obok chomika Campella i chomika Roborowskiego zaliczany jest do tak zwanych krótkoogonowych chomików karłowatych.

Ponieważ te małe zwierzątka przyzwyczajone są do życia w zimniejszych regionach, ich łapy porasta sierść, co jest zresztą ich cechą charakterystyczną.

Sierść i umaszczenie

Podstawowym ubarwieniem chomicznika dżungarskiego jest szaro-brązowe, przy czym krótka i gruba sierść porastająca jego brzuch jest biała.

Można rozpoznać go również po czarnej prędze biegnącej wzdłuż grzbietu.

Sierść dziko żyjących osobników zmienia się w chłodniejszych miesiącach na białą. Pod opieką człowieka proces ten jednak nie zachodzi.

Jak duży jest i ile waży chomicznik dżungarski?

Wielkość i waga tych małych gryzoni zależą od płci – podczas gdy samice dorastają do około dziesięciu centymetrów i ważą około 40–45 gramów, samce mierzą około jedenastu centymetrów, a ich waga waha się od 50 do 55 gramów.

Zachowanie: Aktywne w nocy i ufne

Podobnie jak większość chomików, również chomicznik dżungarski jest aktywny o zmierzchu i w nocy, i wówczas potrafi być bardzo głośny. W dzień śpi.
Najlepiej czuje się w samotności – samce rzadko pozostają z samicą, aby wychowywać młode.

Warto wiedzieć: Pod opieką człowieka chomiki nie zapadają w sen zimowy.

Czy chomicznika dżungarskiego można oswoić?

Przy pierwszym kontakcie chomiki są zazwyczaj nieśmiałe. Jednak, jeśli masz wystarczająco dużo cierpliwości i zachowujesz się wobec nich spokojnie, bez problemu pozwalają się oswoić. Chomiczniki dżungarskie uważane się za dużo bardziej ufne niż inni przedstawiciele gatunku.

Uwaga: Nawet oswojone chomiki nie przepadają za dotykaniem i głaskaniem. Dlatego nie sprawdzą się jako zwierzęta domowe dla dzieci.

Które zmysły są w ich przypadku dobrze rozwinięte?

Za sprawą swoich bardzo dobrze rozwiniętych zmysłów słuchu, dotyku i węchu te małe gryzonie doskonale odnajdują się w ciemności.

Mają jednak jedną słabość: Są krótkowzroczne i mają problem z rozróżnianiem kolorów.

Utrzymanie: Jak dużo przestrzeni potrzebuje chomicznik dżungarski?

Ten rosyjski chomik jest samotnikiem i nie powinien być trzymany razem z innymi przedstawicielami gatunku. Mają one bowiem skłonność do rywalizacji, a walki o terytorium wywołują u nich duży stres i mogą być przyczyną poważnych obrażeń.

Optymalna wielkość klatki

Co do zasady, im więcej miejsca mają do dyspozycji zwierzęta, tym lepiej. Minimalna powierzchnia wynosi jednak pół metra kwadratowego.

Niezbędne wyposażenie

Chomiczniki dżungarskie to bardzo aktywne zwierzęta i doskonali wspinacze. Aby wspierać ich naturalne zachowania, klatka powinna być wyposażona w akcesoria do zabawy i aktywności.

Odpowiednia pielęgnacja

Aby utrzymać go w dobrym zdrowiu i kondycji, o lokum chomika należy odpowiednio dbać – codziennie wymieniać wodę pitną oraz usuwać z niej resztki jedzenia.
Poza tym zaleca się jej całkowite opróżnienie i wyczyszczenie około trzech do czterech razy w roku.

Żywienie: Co je chomicznik dżungarski?

W porównaniu do chomiczka syryjskiego chomiczek dżungarski potrzebuje większej ilości białka i mniej tłuszczu. Z tego powodu z jego diety należy wyeliminować tłuste orzechy czy nasiona słonecznika.

Co może jeść chomicznik dżungarski?

Oprócz gotowych mieszanek pokarmowych, gryzoniowi temu można podawać niewielkie nasiona, siano i świeże warzywa (np. sałatę) oraz zioła (np. mniszek lekarski), od czasu do czasu również brokuły, paprykę lub pomidory, a także pokarm białkowy w postaci na przykład suszonych mączników.

Zdrowie: Jak długo żyje chomicznik dżungarski?

Średnia długość życia tego rosyjskiego chomika wynosi od roku do trzech lat. To, do jakiego wieku dożyje zależy w dużej mierze od warunków utrzymania i diety.

Większość dolegliwości w jego przypadku spowodowanych jest bowiem wpływem środowiska.

Jakie choroby występują najczęściej?

Króliki mają specyficzny układ pokarmowy, a w przypadku hałasu czy innych niecodziennych okoliczności szybko się stresują. Do najczęstszych dolegliwości w ich przypadku zaliczamy:

  • urazy
  • choroby dietozależne, takie jak cukrzyca czy problemy trawienne
  • problemy stomatologiczne takie jak wady zgryzu

Jak najszybsza wizyta u lekarza weterynarii

Jeśli Twój podopieczny zacznie odmawiać jedzenia lub będzie przejawiał inne oznaki choroby, nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii.

Pochodzenie: Z zimnych regionów Eurazji

Już w 1773 roku Peter Simon Pallas opisał chomicznika dżungarskiego jako „Mus sungorus“. Ten niezwykle popularny obecnie gatunek chomika pochodzi z zimnych regionów Eurazji.

Jego obszar występowania rozciąga się od chińskiej Mongolii po tundrę zachodniej Syberii.

Czy chomicznik dżungarski jest zagrożony?

Zgodnie z Czerwoną listą gatunków zagrożonych prowadzoną przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN), od 2016 roku chomicznik dżungarski jest gatunkiem „najmniejszej troski”, i tym samym nie jest zagrożony.

Zakup: Gdzie można kupić chomicznika dżungarskiego?

Ze względu na jego popularność, znajdziemy go w prawie wszystkich dobrze zaopatrzonych sklepach zoologicznych.

Czasami można go spotkać również w schroniskach dla zwierząt.

Ile kosztuje chomicznik dżungarski?

Tego małego gryzonia można nabyć już za cenę kilkudziesięciu złotych. Do tego należy jednak doliczyć bieżące koszty utrzymania związane z pokarmem oraz opieką weterynaryjną.

Chomicznik dżungarski pod opieką człowieka © Roman / stock.adobe.com
Przy dużej dozie cierpliwości i wyczucia, chomicznika dżungarskiego można oswoić.

Podsumowanie: Dla kogo chomicznik dżungarski będzie odpowiedni?

Gryzoń ten jest popularny nie bez powodu. W przeciwieństwie do innych gryzoni jest bardzo ufny i inteligentny.

Nie należy jednak zapominać, że tak jak każde zwierzę domowe, ma swoje wymaganie związane z warunkami utrzymania i żywieniem. Ponieważ jest aktywny w nocy, a w dzień śpi, nie będzie odpowiedni dla rodzin z dziećmi. Zdecydowanie lepiej czuje się w cichym i spokojnym otoczeniu.

Charakterystyka chomicznika dżungarskiego

Nazwa:Chomicznik dżungarski (Phodopus sungorus), zwany również rosyjskim chomikiem karłowatym
Wielkość:10 cm (samice), 11 cm (samce)
Waga:40–45 g (samice), 50–55 g (samce)
Długość życia:1–3 lata
Rytm dobowy:aktywne o zmierzchu i w nocy
Pokarm:wysokobiałkowy, niskotłuszczowy (siano, nasiona, świeże warzywa, białko zwierzęce)
Pochodzenie:Chiny i Rosja
Utrzymanie:pojedynczo
Stopień trudności:łatwy do średniego


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane