Chomiczek syryjski
© asolo79 / stock.adobe.com
Wśród gatunków chomików za najbardziej znanego przedstawiciela uważa się chomiczka syryjskiego. Dzięki niewielkim rozmiarom ciała ma opinię zwierzęcia łatwego w utrzymaniu i idealnego dla początkujących. Tymczasem chomiczek syryjski stawia swoim opiekunom wysokie wymagania. W tym artykule dowiesz się, jakie dokładnie.
Spis treści
- Wygląd: Cechy charakterystyczne chomiczka syryjskiego
- Charakter: Chomiczki syryjskie to nieśmiałe nocne gryzonie
- Utrzymanie chomiczka syryjskiego: Czy chomiczek syryjski jest samotnikiem?
- Żywienie: Czym żywi się chomiczek syryjski?
- Zdrowie: Ile lat żyją chomiczki syryjskie?
- Pochodzenie: Jak chomiczek syryjski trafił do ludzi?
- Podsumowanie: Chomiczek syryjski – za i przeciw
Wygląd: Cechy charakterystyczne chomiczka syryjskiego
Chomiczek syryjski osiąga długość ciała wynoszącą zaledwie 12–18 centymetrów. Jest też odpowiednio lekki – to maleństwo waży zaledwie 85–150 gramów. Należy do tzw. chomików średnich – niektóre gatunki chomików są jeszcze mniejsze niż chomiczek syryjski, inne są z kolei większe.
Te złociste chomiki mają krótki ogon, krótkie nogi i małe łapki. Duże są natomiast ich oczy i uszy – w końcu gryzonie te są aktywne w nocy i dlatego potrzebują dobrze funkcjonujących narządów zmysłów.
W jakim umaszczeniu występują?
Sierść chomiczka syryjskiego jest zazwyczaj gładka, krótka i kremowa. Pośrodku grzbietu i pod uszami sierść jest często nieco ciemniejsza.
Istnieją jednak inne warianty sierści i umaszczenia:
- albinos (biały z czerwonymi oczami i bezbarwnymi uszami)
- szampański (fioletowoszary)
- w trójkolorowe cętki
- szaro-czarny
- czekoladowy
- sepia (brązowożółte do beżowych z odcieniem szarości)
- biały
- cynamonowy.
W zależności od ubarwienia i futra, dla chomiczka syryjskiego stosuje się następujące nazwy:
- srokacz (różnokolorowe cętki)
- biały pas (różnokolorowy z białym pasem wokół ciała)
- chomik syjamski lub rosyjski (podobny do albinosa, z czerwonymi lub czarnymi oczami)
- chomik satynowy lub jedwabisty (o wyjątkowo lśniącej sierści).
Charakter
Charakter: Chomiczki syryjskie to nieśmiałe nocne gryzonie
Chomiki syryjskie nie są zwierzętami, które potrafiłyby spełnić marzenie o posiadaniu zwierzątka do przytulania i miziania. Wprawdzie gryzonie te oswajają się, gdy traktuje się je z miłością. Nigdy jednak nie będą w stanie całkowicie wyzbyć się nieśmiałości wobec ludzkiego dotyku. Przyczyna tkwi w ich przyzwyczajeniu do czujności przed wrogami chętnie atakującymi z powietrza. A tak właśnie niestety wygląda zbliżająca się dłoń z perspektywy chomika.
Czy chomiczek syryjski nadaje się dla dzieci?
Mimo że są tak słodkie, chomiki syryjskie nie są odpowiednie dla dzieci. Gdy Twoje maluchy wieczorem kładą się spać, te nocne zwierzątka dopiero się rozkręcają. Wówczas radośnie rozkopują ściółkę, prowadzą intensywne zabiegi pielęgnacyjne i buszują po swoim królestwie. W ciągu dnia, z kolei, potrzebują spokoju i nie lubią, gdy ktoś im przeszkadza. W przeciwnym razie istnieje ryzyko graniczące z pewnością, że wieczorem będą w złym nastroju.
Starsze dzieci są jednak w stanie uzbroić się w cierpliwość niezbędną do podjęcia delikatnych prób zbliżenia się do zwierzęcia. Jeśli Twoje pociechy potrafią dostosować się do potrzeb i faz odpoczynku tych zwierzęcych współlokatorów oraz zachować dystans, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nabyć chomiczka syryjskiego.
Warunki utrzymania
Utrzymanie chomiczka syryjskiego: Czy chomiczek syryjski jest samotnikiem?
Na wolności chomiki syryjskie prowadzą samotniczy tryb życia. Inne chomiki syryjskie na ich terytorium są niemile widziane, z wyjątkiem okresu godowego.
Czy chomiki syryjskie można trzymać parami?
Nawet jako zwierzęta domowe chomiki syryjskie nigdy nie zrezygnowały z samotniczej egzystencji. Dlatego nie należy trzymać ich razem z drugim chomikiem syryjskim lub z innymi zwierzętami domowymi. Jeśli chcesz hodować kilka chomików, lepszym wyborem będą chomiczniki dżungarskie.
Ile miejsca potrzebują te małe zwierzęta?
Mimo że to małe zwierzątko preferuje jednoosobowe gospodarstwo domowe, to nie jest w stanie zadowolić się „M1”. Wręcz przeciwnie, zdecydowanie woli przestronne, luksusowe apartamenty z jak największą ilością miejsca. Bo jak wielkie jest jego pragnienie samotności, tak samo wielka jest jego potrzeba ruchu.
Pokonywanie długich dystansów maluchy te mają we krwi. Dlatego wykazują olbrzymią potrzebę biegania. Klatka dla chomika syryjskiego powinna spełniać to życzenie najlepiej, jak to możliwe. Sam kołowrotek to nie wszystko. Pozwól swojemu chomikowi syryjskiemu dodatkowo jak najczęściej korzystać z wolnego wybiegu.
Ważne: Chomiki nie cofną się przed podgryzaniem ostrymi zębami kabli elektrycznych lub trujących dla nich roślin. Dlatego należy zadbać o to, aby radość z biegania nie skończyła się tragicznie. W tym celu najlepiej jest wydzielić w mieszkaniu osobny obszar, w którym chomik będzie mógł swobodnie i bezpiecznie się poruszać.
Żywienie
Żywienie: Czym żywi się chomiczek syryjski?
Karma dla Twojego chomiczka syryjskiego powinna być zbilansowana i urozmaicona. Stanowi dla tych małych zwierząt źródło składników odżywczych, a jednocześnie pielęgnuje ich uzębienie. Już ze względu na samą tę ważną podwójną funkcję warto sięgnąć po pełnowartościowe pożywienie.
Idealna karma dla Twojego chomika zawiera zarówno składniki pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Używaj gotowych mieszanek dla chomików. Najważniejszy składnik: codziennie świeża woda.
Chomiczki syryjskie potrzebują dwóch łyżeczek karmy podstawowej dziennie. W żadnym wypadku pokarm nie powinien być dostępny w nieograniczonych ilościach. W przeciwnym razie ci mali smakosze będą wykazywać tendencję do nadwagi.
Czego nie wolno jeść chomiczkom syryjskim?
Mimo że chomiki nie są wybrednymi niejadkami, istnieją produkty, które stanowią dla nich tabu. Należą do nich:
- resztki jedzenia,
- słodycze,
- tłuste orzechy,
- chleb,
- rośliny cebulowe,
- owoce pestkowe,
- smakołyki zawierające cukier.
Zdrowie
Zdrowie: Ile lat żyją chomiczki syryjskie?
Przewidywana długość życia chomika syryjskiego u zdrowych zwierząt wynosi od dwóch do trzech lat. Warunkiem koniecznym jest stosowanie zgodnej z dobrostanem gatunku diety – przede wszystkim bezcukrowej i niskotłuszczowej. To podstawa dobrego zdrowia i długiego życia chomika.
Ważne jest również, aby chronić chomika syryjskiego przed urazami. Zbyt mały kołowrotek, leżące dookoła kable lub zakątki mieszkania zachęcające do wspinaczki są niebezpieczne dla tych małych zwierząt. Zwierzę może się poważnie zranić lub spaść z dużej wysokości.
Dlatego należy zawsze mieć oko na chomika, kiedy biega na wolności, i codziennie obserwować jego mowę ciała i wygląd.
Zakup: Koszty, z jakimi trzeba się liczyć
Jeśli chcesz kupić chomiczka syryjskiego, nie daj się zaślepić niską ceną tych złocistych samotników. Sam zakup zwierzęcia jeszcze długo nie oznacza spełnienia wszystkich warunków niezbędnych do zapewnienia mu życia zgodnego z jego dobrostanem.
Ile kosztuje chomiczek syryjski?
Cena zakupu chomiczka syryjskiego wynosi średnio zaledwie 45 złotych. Ale oczywiście Twój uroczy towarzysz chciałby mieszkać w miłym schronieniu dla chomików i potrzebuje wysokiej jakości pożywienia każdego dnia.
- Koszty pożywienia dla chomika wynoszą około 100 zł miesięcznie.
- Koszty wyposażenia podstawowego szacuje się na 500–1400 złotych.
- W razie konieczności częstych wizyt u weterynarza, koszty odpowiednio rosną.
Jeśli chomik jest zdrowy od samego początku, koszty leczenia zwykle mieszczą się w rozsądnych granicach. Aby znaleźć jak najzdrowszego i najszczęśliwszego chomika syryjskiego, należy zaufać renomowanym hodowcom lub skorzystać z wiedzy pracowników sklepów zoologicznych.
Ważny znak, że Twój chomik pochodzi z dobrych rąk – sprzedaż odbywa się wyłącznie późnym popołudniem, ze względu na nocny tryb życia tych zwierząt.
Pochodzenie: Jak chomiczek syryjski trafił do ludzi?
Chomiczek syryjski (nazwa naukowa: Mesocricetus auratus) należy do rodzaju chomików średnich. Swą nazwę zawdzięcza pochodzeniu – wywodzi się z małego regionu granicznego między północną Syrią a południową Turcją.
Głównym obszarem występowania jest płaskowyż Aleppo, użytkowany przez człowieka w celach rolniczych. Na tych żyznych polach uprawnych, pomimo nocnego trybu życia tych zwierząt, można zaobserwować, że samice wyruszają na poszukiwanie pożywienia również w ciągu dnia. Większość czasu gryzonie te spędzają jednak pod ziemią, w tunelach przypominających kształtem rury, gdzie pokonują duże odległości.
Ponadto warto dodać, że chomiczki syryjskie są stosunkowo młodymi zwierzętami domowymi. Dopiero w 1930 roku zoolog Izrael Aharoni przywiózł z pustyni syryjskiej dzikie chomiki syryjskie – znalezione przez niego zwierzęta do dziś uważa się za przodków naszych chomików domowych.
Podsumowanie: Chomiczek syryjski – za i przeciw
Chomiczki syryjskie są małe i niedrogie, dlatego wiele osób nadal uważa je za doskonałe zwierzęta dla dzieci na początek. Na pierwszym planie powinny jednak znaleźć się potrzeby zwierząt. Codzienny porządek dnia chomika syryjskiego najlepiej pasuje do pracujących dorosłych. Również seniorzy, dla których spacery są zbyt wyczerpujące, znajdą w tych puszystych gryzoniach idealnych towarzyszy.