Warunki utrzymania królików olbrzymów

Królik olbrzym jedzący arbuza

Króliki olbrzymie są łatwymi w utrzymaniu zwierzętami domowymi, ale potrzebują dużo przestrzeni.

Króliki olbrzymie, zwane również łagodnymi olbrzymami, są popularnymi zwierzętami domowymi. Co odróżnia je od innych ras królików? Ze względu na swoje rozmiary, te urocze zajęczaki potrzebują przede wszystkim dużo przestrzeni. Co jeszcze należy wiedzieć o utrzymaniu królików olbrzymów? Polecamy lekturę poniższego artykułu.

Utrzymanie królików olbrzymów: Koniecznie w grupie

Króliki olbrzymie są niezwykle ufnymi towarzyszami i uwielbiają oddawać się pieszczotom swoich opiekunów. Jednak sama miłość opiekuna to nieco za mało. Do życia niezbędni im są inni przedstawiciele gatunku, dlatego nigdy nie powinni być trzymani w pojedynkę.

Domowe stadko najlepiej utworzyć z samicy i dwóch wykastrowanych samców. Dwa wykastrowane samce również mogą się zaprzyjaźnić, natomiast dwie samice rzadko znajdują wspólny język.

Warunki utrzymania: Wyposażenie klatki

Zasadniczo, utrzymanie królików olbrzymów nie jest skomplikowane. Zwierzęta te są łatwe w pielęgnacji i sprawdzą się również w rękach początkujących. Należy jednak pamiętać o tym, że potrzebują dużo miejsca, aby mogły swobodnie pokicać, pobawić się i poprzytulać do siebie, co króliki mają w swojej naturze.

Jeden osobnik potrzebuje około trzech metrów kwadratowych, aby mógł się swobodnie poruszać. Klatka powinna mieć co najmniej 110 x 80 x 70 centymetrów (długość x głębokość x wysokość). Dostępne na rynku klatki niestety zazwyczaj nie oferują takiej przestrzeni.

Można więc trzymać je po prostu w mieszkaniu, wygospodarowując dla nich pokój, pod warunkiem oczywiście, że jest ono wystarczająco przestronne. Lepszym rozwiązaniem jest zatem trzymanie królików na zewnątrz, na przykład w ogrodzie.

Króliki olbrzymy jedzące trawę © Sven Brenner / stock.adobe.com
Króliki olbrzymy potrzebują dużo przestrzeni i towarzystwa.

Idealny wybieg dla królików olbrzymich

Zwierzęta te mogą być trzymane przez cały rok na zabezpieczonym przed niskimi temperaturami wybiegu zewnętrznym, na powierzchni wynoszącej co najmniej sześć metrów kwadratowych w przypadku dwóch królików. Jednak naturalnie im większy wybieg, tym lepsze samopoczucie zwierząt.

Planując wybieg zewnętrzny należy, poza tym, zwrócić uwagę na osłonę przed wiatrem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz przed słońcem w lecie.

Wszystkie króliki, niezależnie od wielkości, uwielbiają kopać. Dlatego na wybiegu nie może zabraknąć specjalnej budki do kopania. Niemniej, może się zdarzyć, że zapragną podkopać się pod ogrodzeniem kojca, dlatego należy zadbać o jego zabezpieczenie w postaci drutu.

Ponadto, zwierzęta te lubią schronić się w przytulnym domku z drewna, który powinien mieć dwa wejścia, a najlepiej, gdyby miał płaski dach – wówczas zwierzęta mogłyby obserwować z niego swoje otoczenie.

Najważniejsze elementy wyposażenia dla królika:

Podstawowe wyposażenie
✓ przestronny, ogrodzony wybieg zewnętrzny
✓ zabezpieczenie przed kopaniem, aby uniknąć ucieczki
✓ klatka z izolacją
ściółka z wiórów drewnianych i słomy
miski na pokarm i pojniki
paśnik
✓ toaleta
✓ możliwości schronienia, np. domki i tunele
zabawki

Czego nie może zabraknąć w klatce dla królika olbrzyma?

Klatka dla królików olbrzymów powinna być przytulna, tak aby zwierzęta czuły się w niej bezpiecznie. Jej podłoże należy wyłożyć miękkimi wiórami, które będą dobrze wchłaniały mocz, a na wierzch położyć warstwę słomy. W klatce powinny znaleźć się pojemniki na wodę i jedzenie oraz stojak na siano.

Jako że króliki uwielbiają zabawę, a źle znoszą nudę, warto w klatce umieścić na przykład kawałki drewna do skubania, jaskinie do ukrycia się lub zabawki do zdobywania pożywienia, co będzie imitowało sposób zdobywania pożywienia w naturze.

Żywienie: Co jedzą króliki olbrzymy?

Ze względu na swoje rozmiary, króliki olbrzymie jedzą naturalne więcej niż ich mniejsi krewni. Na kilogram masy ciała potrzebują około 100 gramów pokarmu dziennie. Zatem królik o wadze siedmiu kilogramów powinien otrzymywać średnio 700 gramów pożywienia każdego dnia.

Króliki nie mają stałych godzin, w których jedzą. Aby proces trawienia przebiegał prawidłowo muszą jeść często, ale małe porcje.

W ich jadłospisie powinny znaleźć się świeża trawa, zioła, sałata i warzywa oraz oczywiście dobrej jakości siano. Zadbaj więc o to, by paśnik był zawsze pełny, a woda do picia świeża. Od czasu do czasu można im również podawać niewielką ilość owoców. Zwłaszcza w lecie orzeźwiający kawałek arbuza sprawi im wielką przyjemność.

Pielęgnacja: Właściwa higiena klatki

Podstawą opieki nad królikami jest higiena klatki – codzienne czyszczenie misek na pokarm i wodę, wymienianie ściółki raz lub dwa razy w tygodniu, czyszczenie budki do kopania oraz toalety. Raz w miesiącu należy zaplanować generalne sprzątanie.

Poza tym, dla dobra zwierzaków warto co miesiąc kontrolować stan ich zdrowia – wagę, zęby i dziąsła oraz pazury. Do obcinania pazurów najlepiej użyć specjalnych cążek.

W przypadku królików olbrzymów ważna jest również cotygodniowa pielęgnacja sierści. Jest to okazja nie tylko do dodatkowego głaskania czy przytulania, ale również do sprawdzenia zwierząt pod kątem obecności ewentualnych roztoczy, kleszczy czy pcheł.

Szukasz akcesoriów dla swojego podopiecznego? W sklepie internetowym zooplus znajdziesz duży wybór artykułów dla małych zwierząt.

Podsumowanie

Utrzymanie królików olbrzymów nie jest skomplikowane. Te urocze i piękne zwierzęta domowe są naprawdę łatwe w pielęgnacji. Należy jednak pamiętać, że potrzebują dużo przestrzeni i odpowiedniego wybiegu, dlatego mogą być trzymane w mieszkaniu tylko w ograniczonym zakresie.

Ponadto, króliki olbrzymy to zwierzęta stadne i do dobrego samopoczucia potrzebują towarzystwa innych królików. Poza regularną higieną klatki, są mało wymagające i tym samym idealne dla początkujących miłośników zwierząt.

Najczęściej polecane
1 min

Zrozumieć chomika

Chomiki to wyjątkowo popularne małe zwierzęta domowe. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak można zrozumieć ich specyficzny język.